Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod J.i.Š.i. » čtv kvě 21, 2015 8:02

jirkakr píše: Dobrý den, soupis poddaných podle víry pro Litoměřicko neexistuje. SPPV byl tvořen církví a je dřív než Berní rula. Ne všechny kraje se vzájemně shodují. Nejblíže k Litoměřicku by snad mohl být SPPV Rakovnicko či Žatecko ? Jak bude možnost podívám se, kde a jestli LItoměřice či Česká Lípa jsou. S pozdravem JK


Soupis poddaných pro bývalý Litoměřický kraj vydán nebyl, neboť se v Národním archivu příslušné soupisy nedochovaly. Ty vznikaly na základě nařízení světské, nikoliv církevní moci, viz patent místodržících Království českého z 16. listopadu 1650. Ale není vše úplně ztraceno, různé koncepty a opisy lze v některých případech nalézt v archivních fondech příslušných velkostatků či archivů měst. Například se jeden opis soupisu dochoval ve fondu Velkostatek Děčín.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » ned kvě 24, 2015 22:21

mariubjalla píše:Dobrý den, nemohu to nikde na internetu najít, tak se zeptám Vás: Existuje Soupis poddaných podle víry pro oblast Litoměřicka (resp. České Lípy atd.)? Vím, že jako samostatná kniha vydán nebyl, ale nejsou informace z této oblasti obsažené v jiných knihách (místně blízkých...)? Berní rula pro Litoměřicko existuje, tak jsme myslela, že podobné dělení podle krajů bylo použito i pro SPPV... Děkuji za odpověď, B. Lavičková

Dobrý večer, pouze v SPPV pro Boleslavsko jsem našel některé vsi z oblasti České Lípy, z oblasti Litoměřic nic, ani samotné Litoměřice či Českou Lípu v žádném soupisu jsem nenašel. S pozdravem JK
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Karel75 » pon čer 08, 2015 17:39

Dobrý den,
mohu poprosit o náhled na Jičínsko ( Hradištko, Žeretice ) - přijmení Kaska, Roubíček, Bureš, Jičín - Uberšár, Milíčeves - Vágner/Wagner?
děkuji,
Karel75
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » sob čer 13, 2015 19:16

Karel75 píše:Dobrý den,
mohu poprosit o náhled na Jičínsko ( Hradištko, Žeretice ) - přijmení Kaska, Roubíček, Bureš, Jičín - Uberšár, Milíčeves - Vágner/Wagner?
děkuji,
Karel75

Dobrý den, v SPPv je obec Hradištko (Hradišťko, Hradisstie), okres Nymburk, panství Poděbrady, majitel Ferdinand III., uvedená jména zde nejsou.
Žeretice, Jičín ani Miličeves v SPPV nemohu nalézt, ani v Hradecko-Bydžovsku, ani v Boleslavsku.
S pozdravem JK
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod hanysta » sob čer 27, 2015 19:08

Dobrý den,
mohla bych poprosit o vyhledání v Soupisu pro Boleslavský kraj - příjmení Pařízek v obci Milovice? Pokud ne Milovice, pak okolí tedy: Lysá, Stratov, Ostrá, Litol, Kostomlaty.
Mnohokrát děkuji!
H.
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » ned čer 28, 2015 14:25

hanysta píše:Dobrý den,
mohla bych poprosit o vyhledání v Soupisu pro Boleslavský kraj - příjmení Pařízek v obci Milovice? Pokud ne Milovice, pak okolí tedy: Lysá, Stratov, Ostrá, Litol, Kostomlaty.
Mnohokrát děkuji!
H.

Dobrý den,
prohlédl jsem SPPV pro Boleslavsko i GR k BR, ale žádný Pařízek v uvedených lokalitách bohužel není, z důvodů, že ani v jednom se zápisy z těchto vsí nedochovaly. Vsi jsou uvedeny pouze v Indexu k BR, kde je pokus o rekonstrukci chybějících částí BR. Jsou zde uvedeny odhadnuté údaje o polích, osedlých a daních, ale bez konkrétních jmen osob. Pro Vaši informaci mohu konstatovat, že ves Milovice patří do panství Jana z Worthu, ostatní do panství Jana hraběte Šporka.
S pozdravem JK
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod hanysta » ned čer 28, 2015 18:27

jirkakr píše:
hanysta píše:Dobrý den,
mohla bych poprosit o vyhledání v Soupisu pro Boleslavský kraj - příjmení Pařízek v obci Milovice? Pokud ne Milovice, pak okolí tedy: Lysá, Stratov, Ostrá, Litol, Kostomlaty.
Mnohokrát děkuji!
H.

Dobrý den,
prohlédl jsem SPPV pro Boleslavsko i GR k BR, ale žádný Pařízek v uvedených lokalitách bohužel není, z důvodů, že ani v jednom se zápisy z těchto vsí nedochovaly. Vsi jsou uvedeny pouze v Indexu k BR, kde je pokus o rekonstrukci chybějících částí BR. Jsou zde uvedeny odhadnuté údaje o polích, osedlých a daních, ale bez konkrétních jmen osob. Pro Vaši informaci mohu konstatovat, že ves Milovice patří do panství Jana z Worthu, ostatní do panství Jana hraběte Šporka.
S pozdravem JK


Moc děkuji za ochotu a váš čas.
Hanka
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » pon čer 29, 2015 19:36

Dobrý den
Mohl by mi někdo mrknout na Jakuba Svědíka v Bohuslavicích, a Žďárka (jakéhokoliv) v Černčicích?
Nevím v jakém konkrétním svazku, ale je to okres Nové Město nad Metují, východní Čechy.
Předem dík Sagitarius
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » stř črc 01, 2015 8:21

Sagitarius píše:Dobrý den
Mohl by mi někdo mrknout na Jakuba Svědíka v Bohuslavicích, a Žďárka (jakéhokoliv) v Černčicích?
Nevím v jakém konkrétním svazku, ale je to okres Nové Město nad Metují, východní Čechy.
Předem dík Sagitarius

Dobrý den,
takže v SPPV pro kraj Hradecko-Bydžovský je psáno, že obě vsi patří pod panství Nové Město nad Metují, majitel Walter z Leslie, soupis vyhotoven 12.4.1651
Jakub Svědík v Bohuslavicích psán není žádný.
V Černčicích je psán Jakub Zdiarek- rychtář- 48 let, nekatolík
Lidmila- manželka- 43 let- nekatolík
Kateřina- dcera- 9 let, Alžběta- dcera- 7 let, Jan- syn- 5 let, Matěj- syn- 3 roky, Jakub- syn- 1 rok
Díval jsem se dál po soupisu panství a našel jsem- Na dvoře veselickém
Jakub Svědík- šafář- 25 let- nekatolík
Dorota- manželka- 40 let- nekatolík
Dorota- dcera- 3 roky, a s nimi Kateřina N.- skotačka- 16 let
S pozdravem JK
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » stř črc 01, 2015 13:04

jirkakr píše:
Sagitarius píše:Dobrý den
Mohl by mi někdo mrknout na Jakuba Svědíka v Bohuslavicích, a Žďárka (jakéhokoliv) v Černčicích?
Nevím v jakém konkrétním svazku, ale je to okres Nové Město nad Metují, východní Čechy.
Předem dík Sagitarius

Dobrý den,
takže v SPPV pro kraj Hradecko-Bydžovský je psáno, že obě vsi patří pod panství Nové Město nad Metují, majitel Walter z Leslie, soupis vyhotoven 12.4.1651
Jakub Svědík v Bohuslavicích psán není žádný.
V Černčicích je psán Jakub Zdiarek- rychtář- 48 let, nekatolík
Lidmila- manželka- 43 let- nekatolík
Kateřina- dcera- 9 let, Alžběta- dcera- 7 let, Jan- syn- 5 let, Matěj- syn- 3 roky, Jakub- syn- 1 rok
Díval jsem se dál po soupisu panství a našel jsem- Na dvoře veselickém
Jakub Svědík- šafář- 25 let- nekatolík
Dorota- manželka- 40 let- nekatolík
Dorota- dcera- 3 roky, a s nimi Kateřina N.- skotačka- 16 let
S pozdravem JK


Díky moc, to jsem potřeboval. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » stř črc 01, 2015 13:29

jirkakr píše:Jakub Svědík- šafář- 25 let- nekatolík
Dorota- manželka- 40 let- nekatolík
Dorota- dcera- 3 roky


Zdá se že mezi předky mám samé kacíře. :-)
Tušil jsem že Jakub byl 2x ženatý, právě proto že jsem našel úmrtí té dcery Doroty, ale ve věku že se musela narodit dost dlouho před druhou svatbou. (1657) Teď mám konečně důkaz. Ještě jednou dík.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Zora » stř črc 01, 2015 17:15

asi letní vedra, ale já jsem četla
Jakub Svědík- šafář- 25 let- nekuřák

:-)
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » stř črc 01, 2015 17:31

Zora píše:asi letní vedra, ale já jsem četla
Jakub Svědík- šafář- 25 let- nekuřák

:-)
Z.


:-D
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod mozaika » úte črc 14, 2015 6:54

Dobrý den, nevím, zda toto vlákno je ještě živé, ale mohla bych poprosit zjistit, zda v soupise poddaných není nějaký Deutsch? Nejlépe z Lubníku (Lussdorf), děkuji moc. m.
mozaika
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 10, 2015 14:56
Oblast pátrání: Těšínské Slezsko, Opavsko, Zlínsko, Prostějovsko, Lubník

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » úte črc 21, 2015 9:03

Dobrý den, pro "mozaika"
V SPPV pro Hradecko-Bydžovsko je psána ves Lubník patřící pod panství Kyšperk, majitele Adama Mikuláše Vitanovského z Vlčkovic. Je psána spolu s obcí Mistrovice, zaznamenáno je 71 osob, ale žádná osoba jménem Deutch. V celém rozsáhlém panství je něměckých jmen hodně. Současný okres je Ústí nad Orlicí. Takže pokud je to ono, je výsledek bohužel tento. Chci jen podotknout, že SPPV jsou psány podle panství, ne podle abecedního pořadí osob. GR k BR je psán jako abecední seznam osob.
Jako druhou věc mohu podotknout , že "vlákno je stále živé".
S pozdravem JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků