Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » pon lis 30, 2015 7:40

Sagitarius píše:Dobrý den.
Nevím pod kterou oblast by to patřilo, ale existují soupisy pro město Varnsdorf? Pokud ano, zajímala by mě tam rodina Hase. Měla by tam být jen jedna, maximálně ještě rodiče.
Mají tam jednu z nejstarších matrik na co jsem dosud narazil, už od roku 1571. Akorát tam je pak 50 let mezera (1584-1634), takže pokud by se něco našlo, pomohlo by mi to dojít až do té nejstarší části. Předem dík


Na to moje byste se někdo nepodíval, prosím? :-(
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » ned pro 06, 2015 10:42

Sagitarius píše:Dobrý den.
Nevím pod kterou oblast by to patřilo, ale existují soupisy pro město Varnsdorf? Pokud ano, zajímala by mě tam rodina Hase. Měla by tam být jen jedna, maximálně ještě rodiče.
Mají tam jednu z nejstarších matrik na co jsem dosud narazil, už od roku 1571. Akorát tam je pak 50 let mezera (1584-1634), takže pokud by se něco našlo, pomohlo by mi to dojít až do té nejstarší části. Předem dík

Dobrý den,
V SPPV z roku 1651 jsem Varnsdorf nenašel. V GR k BR datované k roku 1654 jsem našel
Haas Eliáš, kraj litoměřický, ves Varnsdorf, soudní okres Varnsdorf, panství Rumburk- chalupník
S pozdravem JK :shock:
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » ned pro 06, 2015 14:27

jirkakr píše:
Sagitarius píše:Dobrý den.
Nevím pod kterou oblast by to patřilo, ale existují soupisy pro město Varnsdorf? Pokud ano, zajímala by mě tam rodina Hase. Měla by tam být jen jedna, maximálně ještě rodiče.
Mají tam jednu z nejstarších matrik na co jsem dosud narazil, už od roku 1571. Akorát tam je pak 50 let mezera (1584-1634), takže pokud by se něco našlo, pomohlo by mi to dojít až do té nejstarší části. Předem dík

Dobrý den,
V SPPV z roku 1651 jsem Varnsdorf nenašel. V GR k BR datované k roku 1654 jsem našel
Haas Eliáš, kraj litoměřický, ves Varnsdorf, soudní okres Varnsdorf, panství Rumburk- chalupník
S pozdravem JK :shock:


Těch soupisů škoda, ale aspoň něco. Moc dík
Sagi
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » ned pro 27, 2015 16:58

Dobrý den, mohl bych poprosit ještě o jeden dotaz ze stejné oblastí?
Jedná se mi o jméno Matheus Matz. Měl by se vyskytovat v obci Košťany, ale možná i v Újezdeček. Obě obce jsou na dohled od sebe, ale každá patří pod jinou farnost. Oboje pár km od Teplice.
Potřeboval bych právě ověřit, jestli se jedná o téhož hospodáře, nebo jsou dva různí? (mělo by to jít podle SPPV i podle BR)
Předem díky Sagi
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod pazve » pon pro 28, 2015 12:27

Dobrý den,
prosím o SPPV pro obec Chýňavu (o. Beroun). Zajímají mě jména Jonáš, Kaipr, Krauz.
Děkuji Pavel
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod airdesigner » stř pro 30, 2015 11:25

Soupisy jsou prováděny podle kraje a pak panství?

Pokud ano, prosím o dohledání jména Zika či Zyka na panství Dolní Kralovice, výskyt by měl být v okolí Vraždových Lhotic. Děkuji.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » čtv pro 31, 2015 11:24

Sagitarius píše:Dobrý den, mohl bych poprosit ještě o jeden dotaz ze stejné oblastí?
Jedná se mi o jméno Matheus Matz. Měl by se vyskytovat v obci Košťany, ale možná i v Újezdeček. Obě obce jsou na dohled od sebe, ale každá patří pod jinou farnost. Oboje pár km od Teplice.
Potřeboval bych právě ověřit, jestli se jedná o téhož hospodáře, nebo jsou dva různí? (mělo by to jít podle SPPV i podle BR)
Předem díky Sagi

Dobrý den,
takže díval jsem se zatím do GR k BR a takto psaný MATZ se v kraji litoměřickém vyskytuje, ale žádný není Matěj a ne v udané vesnici. Pouze jeden je Matěj ale s příjmím Matský a je ve vsi Křešice a jeden je Mates s příjmím Macz a je ve vsi Severní. Našel jsem jinou verzi jména- MACS MATĚJ, Košťany u Teplic, s.o. Teplice, panství Bílina- sedlák. Myslím, že to by mohlo odpovídat zadání.
Je v BR pro kraj litoměřický veden ještě jeden Macs a to Václav ve vsi Chabařovice. Dále v soudním okrese Teplice je veden Macsek Jakub, Kvítkov, panství Drahov- sedlák.
S pozdravem a přáním do Nového roku JK :lol:
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » čtv pro 31, 2015 12:57

airdesigner píše:Soupisy jsou prováděny podle kraje a pak panství?

Pokud ano, prosím o dohledání jména Zika či Zyka na panství Dolní Kralovice, výskyt by měl být v okolí Vraždových Lhotic. Děkuji.

Dobrý den, já jen na okraj Vaší otázky,
Soupis poddaných podle víry byl prováděn podle tehdejších krajů cca v roce 1651 a je tak rozdělen do knih v dnešní době. Např. Sppv pro kraj bechyňský, kouřimský, boleslavský, hradecko-bydžovský...... Jednotlivé SPPv jsou uspořádány podle panství, vzadu každé knihy je rejstřík vsí podle abecedy. Musím upozornit, že ve spoustě panství se tenkrát soupis vůbec neprovedl, zmapováno bylo jakžtakž 2/3 panství, pak se od tohoto upustilo a nedodělalo se to nikdy. SPPV a i BR jsou pouze pro české kraje, ne vše se zachovalo např. chybí celé Slánsko a menší části. JK :idea:
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod bilekj » pát led 01, 2016 11:32

Karla55 píše:Mohl byste se, prosím, podívat v SPPV pro Hradecko-Bydžovsko na Bartoníčka v obcích Sběř, Hrobičany, Žeretice, Vysoké Veselí a Lužany, Třtěnice, Vojice?

Dobrý den, v BR je ve Vojicích uveden Jan Bartonička, chalupník. Porovnáním s indexem fary Lužany 94-17 lze usoudit, že to správně má být Bartoníček.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Sagitarius » sob led 02, 2016 18:24

jirkakr píše:
Sagitarius píše:Dobrý den, mohl bych poprosit ještě o jeden dotaz ze stejné oblastí?
Jedná se mi o jméno Matheus Matz. Měl by se vyskytovat v obci Košťany, ale možná i v Újezdeček. Obě obce jsou na dohled od sebe, ale každá patří pod jinou farnost. Oboje pár km od Teplice.
Potřeboval bych právě ověřit, jestli se jedná o téhož hospodáře, nebo jsou dva různí? (mělo by to jít podle SPPV i podle BR)
Předem díky Sagi

Dobrý den,
takže díval jsem se zatím do GR k BR a takto psaný MATZ se v kraji litoměřickém vyskytuje, ale žádný není Matěj a ne v udané vesnici. Pouze jeden je Matěj ale s příjmím Matský a je ve vsi Křešice a jeden je Mates s příjmím Macz a je ve vsi Severní. Našel jsem jinou verzi jména- MACS MATĚJ, Košťany u Teplic, s.o. Teplice, panství Bílina- sedlák. Myslím, že to by mohlo odpovídat zadání.
Je v BR pro kraj litoměřický veden ještě jeden Macs a to Václav ve vsi Chabařovice. Dále v soudním okrese Teplice je veden Macsek Jakub, Kvítkov, panství Drahov- sedlák.
S pozdravem a přáním do Nového roku JK :lol:


Sice mi to nepomohlo, ale každopádně moc dík za zevrubný soupis. Toho Matěje Matze z Košťan jsem nakonec našel i v matrikách, a to včetně svatby. Bohužel to není můj člověk. Jeho dcera Zuzana o kterou mi primárně šlo, se vdávala jindy a jinde, než ta moje. Takže tam skutečně museli být dva Matzové blízko sebe. Já mám záznam o svatbě Zuzany Matz z Újezdečku, tak jsem si myslel že to bude ta od Matěje z Košťan, které jsou opravdu jen asi 1 km od toho Újezdečku. Ale měl jsem pochybnosti. Asi jsem se měl rovnou zeptat na Metze z Újezdečku, ale to jsem ještě nevěděl to co vím teď.
Každopádně jsem tam skončil.

P.S. Trochu mě překvapuje, že v těch soupisech a BR jsou ta jména spíše v českém přepisu, přitom Teplicko je převážně německá oblast, s německými faráři. Sice si s přesností zápisu jmen moc hlavu nedělali, ale převážně to psali německy, i vyloženě česká jména. Zajímalo by mě, kdo tedy vlastně ty soupisy dělal? :-) (nebo kde ten český přepis vzniknul)

P.P.S. A vlasně taky šťastný Nový rok!
S díky Sagitarius
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » sob led 02, 2016 22:30

pazve píše:Dobrý den,
prosím o SPPV pro obec Chýňavu (o. Beroun). Zajímají mě jména Jonáš, Kaipr, Krauz.
Děkuji Pavel

Dobrý večer,
v SPPV je uvedena ves Chýňava na panství Křivoklát, majitel JMC Ferdinand III.,
Jan Jonáš, chalupník, 53 let, katolík,
Markyta, manželka, 43 let, katolík, Vít, syn, 16 let, Jan, syn, 11 let,
Jakub Jonáš, chalupník, 22 let, katolík
Lida, manželka, 35 let, katolík
Oba Jonášové jsou uvedeni i v GR k BR v vsi Chýňava, soudní okres Unhošť, panství Křivoklát
Další 2 jména v SPPV v této vsi uvedena nejsou.
JK :?
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » sob led 02, 2016 23:12

airdesigner píše:Soupisy jsou prováděny podle kraje a pak panství?

Pokud ano, prosím o dohledání jména Zika či Zyka na panství Dolní Kralovice, výskyt by měl být v okolí Vraždových Lhotic. Děkuji.

Dobrý večer,
v SPPV jsou uvedeny Vraždovy Lhotice, o. Dolní Kralovice, panství Martinice, majitel Václav Vražda starší z Kunvaldu a Martinic.
Bohužel žádný Zika ani Zyka ani ve Lhoticích, ani v celém tomto panství uveden není.
JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod Ivon » stř led 13, 2016 14:37

Dobrý den!
Nemá tady někdo soupis poddaných pro Kolínsko. Potřebovala bych zjistit, jestli se v Nové vsi I. nacházeli Brtkovi.
Díky
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod J.i.Š.i. » čtv led 14, 2016 20:55

Dobrý den,
moc prosím o vyhledání příjmení Černý na panství Řepín či Kropáčova Vrutice (Boleslavsko)
SJ
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Soupis poddaných 1651 - nabídky, poptávky, ......

Příspěvekod jirkakr » ned led 17, 2016 15:19

Svobodnik_Jirik píše:Dobrý den,
moc prosím o vyhledání příjmení Černý na panství Řepín či Kropáčova Vrutice (Boleslavsko)
SJ

Dobrý den,
v SPPV pro Boleslavsko je zapsáno panství Řepín, majitelka Kateřina Barbora, rytířka z Walderobe. Ve dvoře Libenském je psán
Adam Černej, poddaný, šafář, 60 let, katolík
Anna , poddaná, manželka, 70 let, katolík
Žádný jiný Černý či Černej v tomto panství není.
Ve Vrutici Kropáčově, majitele Jana Ignáce Kropáče z Krymlova a na Vrutici, rytíře, jsou bohužel všichni poddaní psáni pouze jménem a příjmí je u všech psáno N.
JK :?
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků