Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Martin Jílek » pon led 02, 2023 16:01

Vyšla nová publikace Eduarda Krajníka "Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách". Cílem publikace je zmapovat svobodnické osídlení v Čechách v letech 1541-1654 s důrazem na uvedení konkrétních držitelů jednotlivých svobodnických dvorů. Knihu jsem si zakoupil, takže pokud by Vás zajímalo konkrétní příjmení, tak mohu vyhledat. Kniha obsahuje části Středočeského kraje, Kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Zakoupit lze online v Národním archivu: https://www.nacr.cz/vyzkum-publikace-ak ... -v-cechach
Naposledy upravil Martin Jílek dne sob led 14, 2023 11:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Radix » pon led 02, 2023 18:15

Jsou tam prosím zmíněni svobodníci Jiřík Felix z Kocléřova a Jan Weczl z Bukoviny? Po Weczlovi měl dvůr držet rod Hamplů.

Obě obce nyní patří do obce Vítězná v okrese Trutnov.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Martin Jílek » sob led 14, 2023 11:43

Buhužel, není tam žádná zmínka o příjmení. A ani obcích, které jste uvedl. Kniha nezahrnuje celé Čechy. Jsou tam (části) Středočeského kraje, Kraje Vysočina a Jihočeský kraj.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Radix » sob led 14, 2023 14:24

Děkuji.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod JHS » sob led 14, 2023 17:48

Tak v té knize samozřejmě částečná informace je !! Ale jestli vám bude stačit je na vás.
Pro vesnici Hunířov uvedl autor jeden dvůr s těmito zápisy:
1636 Hans Wentzl [Rychnovský], syn nebožtíka Zdislava Viléma Rychnovského z Rychnova a na Huntířově, dostal od svého strýce Albrechta Rychnovského z Rychnova a na Kocléřově statek v Huntířově a spolu s manželkou a dětmi byl propuštěn na svobodu
1654 Jan Vencl, chalupník v Bukovině na statku Vrchní Koclířov bratří Rychnovských je "hanfeštem od vrchnosti vysazen a nikdy na kontribuci potažen nebyl"
1656 Hans Wentzl Richnovský, svobodník ze vsi Huntířov (Güntersdorf), odkazuje po své smrti svůj statek synům Fridrichovi Jiřímu a Hansu Wentzelovi
1693 Hans Wentzl Richnovský, svobodník, spolu s manželkou Evou prodali svůj statek v Huntířově svobodníku Johanu Ignáci Hampelovi
Pro roky 1636, 1656 a 1693 se tyto informace nachází v knihách svobodnických. Zabírají poměrně velké množství stran, takže se tam asi píše více inofrmaci, bohužel je to celé v němčině a to je jazyk, který neovládám tak, abych byl schopen je přetlumočit. Poznámka pro rok 1654 je převzata se zápisu v Berní rule pro obec Huntiřov. Stejná poznámka se tam nachází pro Jiřího Felixe, ale o tom kniha mlčí, stejně tak nejsou zápisy pro toto jméno ve svobodnických knihách před rokem cca 1700.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Radix » sob led 14, 2023 19:31

Zajímavé, velice děkuji.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod EBro » ned dub 30, 2023 22:15

Dobrý den,

prosím, vyskytuje se v knize jméno Otradovec z Otradova? Děkuji za odpověď.
EBro
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv pro 29, 2016 23:06
Bydliště: Písty

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod JHS » pon kvě 01, 2023 21:02

Ano. Nejstarší zmínka je z roku 1542, kdy Jan z Otradova obnovil vklad (asi v zemských deskách) na dva svobodné dvory po předcích, které sám držel.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Alec » pon črc 24, 2023 7:15

Zdravím,
mohl bych poprosit záznamy o rodu Kolář z Malého Ježova a okolí?
Děkuji
H.
Alec
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 29, 2019 14:09
Oblast pátrání: Krkonoše, příjmení Hnyk a jeho varianty (Hnik, Hynk, Hink), Zuzánek, Hlava dále i Kolář, Šípek
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-60785348 ... n%C4%8Diny

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod JHS » pon črc 24, 2023 19:24

Tak v Ježově (Malém či Velkém) se v knize o Kolářích nic nepíše. Podle rejstříku ale roku 1661 Jan Vondrák, svobodník z Mostku, svůj díl statku ve vsi Vosné Matoušovi Kolářovi. Autor sám píše, že je velký problém zjistit jakým způsobem a na koho přecházela držba statků v obou vesnicích a většina zápisů tak končí "následující držitele se nepodařilo zjistit".
Ale v v druhé svobodnické knize je pak zápis z roku 1681 (v pondělí před svatým křtitelem) z Velkého Ježova. Jakub Kolář prodává grunt po svém otci Kryštofovi s povolením svých bratří. Kupující je Jiří Kolář jejich strýc, tedy zřejmě bratr Kryštofa. Z těch bratrů je pak jmenovaný jedině Jan.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Alec » čtv črc 27, 2023 8:17

Mnohokrát děkuji. :shock: Jaká je ta druhá svobodnická kniha? Ta první není dostupná.
Já mám zatím matričně doloženého (cca *1734 +12.12.1798) Jan Kolář (Kolarž) zvaný "Růžka" Královský svobodník.
Váš zápis mi snad pomůže se probojovat do dalších generací.
Kolářů svobodníků bylo poměrně dost a vyskytovali se také v okolních vsí.
Není tam nějaký zápis ze vsí: Radostovice, Obrátice, Stojslavice, Zdiměřice, Popř. zápisy z Velkostatku Těchobuz.
Děkuji
Alec
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 29, 2019 14:09
Oblast pátrání: Krkonoše, příjmení Hnyk a jeho varianty (Hnik, Hynk, Hink), Zuzánek, Hlava dále i Kolář, Šípek
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-60785348 ... n%C4%8Diny

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod JHS » čtv črc 27, 2023 13:41

Obecná informace je ta, že žádná ze svobodnických knih (tedy i ty ze kterých mimo jiné čerpal autor knihy) není přístupná online. Knihy jsou uložené v Národním Archivu v Praze a je potřeba se objednat do studovny. Co je ale online, alespoň pro rychlou orientaci jsou knihy se jmény a místy vypsané ze svobodnických knih, inventář činí 187 položek. Když budete hledat pomocí správného hesla na stránce uloztotečkacézet, tak si je můžete stáhnout a hledat příslušné jméno a místo.
A k tomu příjmení Kolář. Zápisů ve svobodnických kniháách zase pro to jméno moc není. Roku 1718 profdává ve Velkém Ježově Václav Kolář kus své "dědiny" a pak je další zápis pro toto příjmení až roku 1759, opět ve Velkém Ježově. Potomci po Václavovi Kolářovi 27.7.1759 sepisují smlouvu o rozdělení majetku. Mezi dětmi jsou jmenovaní Martin (nejstarší syn) a Václav a dcery Dorota, Veronika, Alžběta a Marie. Tady máte bohužel smůlu, protože z té knihy mám nafocený jen jeden zápis, který končí v půlce stránky s tímto zápisem, takže ho vlastně nemám celý. A jestli je tam někde později jmenovaný Jan netuším.
Je ale potřeba říct ještě jednu věc. To že v indexu je zapsané nějaké příjmení ještě neznamená, že by se v tom zápisu nevyskytovalo nějaké jiné. Pokud tedy prodává (příklad) Novák svůj grunt Procházkovi, pak v indexu bude zapsaný jen jeden. Proto je lepší z prvu vyhledávat v indexech místních.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod ZdeKa » ned črc 30, 2023 22:01

Dobrý den, mohl bych požádat o ověření příjmení:

Červ z Pazderná Lhota - v rodokmenu mám potvrzeného (Jana (*1695) syna Václava)

Děkuji

ZK
ZdeKa
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned črc 30, 2023 21:51

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod Alec » úte srp 01, 2023 12:03

Příspěvek od JHS » pon črc 24, 2023 20:24
Tak v Ježově (Malém či Velkém) se v knize o Kolářích nic nepíše. Podle rejstříku ale roku 1661 Jan Vondrák, svobodník z Mostku, svůj díl statku ve vsi Vosné Matoušovi Kolářovi. Autor sám píše, že je velký problém zjistit jakým způsobem a na koho přecházela držba statků v obou vesnicích a většina zápisů tak končí "následující držitele se nepodařilo zjistit".
Ale v v druhé svobodnické knize je pak zápis z roku 1681 (v pondělí před svatým křtitelem) z Velkého Ježova. Jakub Kolář prodává grunt po svém otci Kryštofovi s povolením svých bratří. Kupující je Jiří Kolář jejich strýc, tedy zřejmě bratr Kryštofa. Z těch bratrů je pak jmenovaný jedině Jan.


Děkuji za nasměrování, už jsem se v rejstříkách zorientoval.
Našel jsem i rejstříku poznámky z Druhé knihy/B5 roku 1681 o Jakubu a Jiřím Kolářovi z Velkého Ježova.
Vy máte osobní fotokopii toho záznamu? Že víte, že se jednu o prodej gruntu?

Budu si tedy muset vytipovat konkrétná záznamy a objednám se do studovny. Abych si udělal vlastní kopie.
Alec
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 29, 2019 14:09
Oblast pátrání: Krkonoše, příjmení Hnyk a jeho varianty (Hnik, Hynk, Hink), Zuzánek, Hlava dále i Kolář, Šípek
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-60785348 ... n%C4%8Diny

Re: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách

Příspěvekod JHS » stř srp 02, 2023 18:59

Alec píše:
Příspěvek od JHS » pon črc 24, 2023 20:24
Tak v Ježově (Malém či Velkém) se v knize o Kolářích nic nepíše. Podle rejstříku ale roku 1661 Jan Vondrák, svobodník z Mostku, svůj díl statku ve vsi Vosné Matoušovi Kolářovi. Autor sám píše, že je velký problém zjistit jakým způsobem a na koho přecházela držba statků v obou vesnicích a většina zápisů tak končí "následující držitele se nepodařilo zjistit".
Ale v v druhé svobodnické knize je pak zápis z roku 1681 (v pondělí před svatým křtitelem) z Velkého Ježova. Jakub Kolář prodává grunt po svém otci Kryštofovi s povolením svých bratří. Kupující je Jiří Kolář jejich strýc, tedy zřejmě bratr Kryštofa. Z těch bratrů je pak jmenovaný jedině Jan.


Děkuji za nasměrování, už jsem se v rejstříkách zorientoval.
Našel jsem i rejstříku poznámky z Druhé knihy/B5 roku 1681 o Jakubu a Jiřím Kolářovi z Velkého Ježova.
Vy máte osobní fotokopii toho záznamu? Že víte, že se jednu o prodej gruntu?

Budu si tedy muset vytipovat konkrétná záznamy a objednám se do studovny. Abych si udělal vlastní kopie.


Ano, nějaké zápisy mám nafocené. Jak píšu, to že je v indexu jméno ještě nemusí znamenat, že jako případná "protistrana" není to moje zájmové. Proto je, alespoň pro mě, nejlepší fotit vždy celou archiválii. Spousta lidí si nafotí z pozemkové knihy jen grunt(y) příjmení svého známého předka. A to je pro mě málo.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků