Vyhledávání ve všech svazcích berní ruly

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Vyhledávání ve všech svazcích berní ruly

Příspěvekod pavel.m » úte led 02, 2024 13:13

Díky, myslel jsem si. Není ani v BR ani v SPPV. Smolná to oblast.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vyhledávání ve všech svazcích berní ruly

Příspěvekod JHS » čtv led 04, 2024 20:08

Mistr Jan píše:
pavel.m píše:Dobrý den, je v berní rule kraj Bechyňský Rynárec u Pelhřimova? V SPPV není.

Rynárec byl tehdy rozdělený na dva díly, jeden, značně větší (21 usedlostí), byl pod panství Červená Řečice, ten druhý, obsahující pouze dvě usedlosti, byl pod vesnicemi král. města Pelhřimova.
Červená Řečice je bohužel zahrnuta ve ztracené části bechyňské berní ruly, takže mohu poslat pouze druhý ze zmíněných dílů: https://ibb.co/rbj1W0S
J.


Já bych to trochu poopravil. Rýnárec nebyl součástí panství Červená Řečice, ale Nový Rychnov, obě ale opravdu patřily Arcibiskupovi Pražskému, možná tady vznikl zmatek. BR ani SPPV jako také asi opravdu není dochované, ale při dobré konstelaci by se BR možná dala dohledat. V Národním Archivu je fond Tereziánského katastru a v něm se nachází tzv. reviitace BR z doby jeho sepsání. No a tehdy asi ještě existoval neztracený originál, či neztracené kopie a ty jsou ke každému panství opsány a přiloženy. Ale pozor, aby to nebylo tak jednoduché, tak ne u všech se opravdu dochovaly. Otázkou je , jak je to s panstvími patřícími Arcibiskupovi Pražskému. No a pokud neuspějete, pak je tu ještě možnost hledat v gráuntovních knihách panství. Ty se dochovaly dvě pro toto panství (o kterých vím) a jsou uloženy rovněž v Národním Archivu ve fondu Archiv pražského arcibiskupství (APA I) a jsou z let 1626-1716. Nikdy jsem je v rukou neměl, takže nevím jestli jsou obě pro celé panství, nebo každá v jiném čase pro jinou oblast. Ale to už je holt riziko podnikání zkusit to a nic nenajít.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Předchozí

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků