Nevíte o výkladovém slovníku příčin úmrtí?

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Nevíte o výkladovém slovníku příčin úmrtí?

Příspěvekod zedir » pát srp 27, 2021 20:16

Dobrý den,

napadlo mě, jestli náhodou někde neexistuje seznam příčin úmrtí, se kterými se běžně setkáváme v matrikách, a v němž by byly lékařsky (ale zároveň laicky) přiblížené. Jde mi o to, že spoustu příčin čtu automaticky stále znovu a znovu - záškrt, tyfus, cholera, úplavice, mázdřivka, šarlach, psotník, neštovice, spalničky, osýpky, božec, souchotě atd., ale zároveň často nevím, co přesněji si pod spoustou příčin představit. Třeba vím, že toto byla příčina zapisovaná u dětí, že tahle nemoc se týkala plic nebo jiná že byla horečnatá, ale uvítal bych vědět něco trochu více a abych z nějakého takového přehledu byl i schopný pochopit drobné odlišnosti mezi podobně se projevujícími nemocemi (například zrovna tyfus, úplavice, cholera). Někdy si také teprve z nahromadění stejné příčiny ve stejnou dobu na stejném místě uvědomím, že se vlastně jedná o infekční nemoc.

Je mi jasné, že na příčiny úmrtí není především v dřívějších matrikách velký spoleh, že často byly zapisovány od oka a situaci znepřehledňuje množství (i nesprávně) užívaných synonym, ale když už mi nezbývá než vycházet jen z toho, co bylo v matrikách zvěčněno inkoustem, rád bych tomu rozuměl poněkud lépe. Abych předešel nedorozumění - nejde mi o slovník příčin úmrtí, že variola = neštovice nebo Nervenfieber = tyfus, ale například že záškrt je bakteriální infekční onemocnění, které způsobuje těžkou anginu, oteklý krk, vysoké horečky, nechutenství, dochází k poškození srdce a léčí se antibiotiky.

O žádné takové knize nebo alespoň závěrečné práci, článku, stati, brožurce... nevím, tak se jen tak ptám zde - za zkoušku člověk nic nedá. Všude nacházím právě jen čistokrevné slovníky, což je samozřejmě také potřebné a mám radost z každého takového dobrého slovníku, ale to není to, co právě hledám. I v těchto slovnících u spousty příčin sice bývá několikaslovné přiblížení, ale bývá to hodně nahodilé, u drtivé většiny jsou jen překlady - logicky, protože to je cílem slovníku. Teď hledám ale výkladový slovník, kde budou krátce vysvětleny všechny příčiny v něm obsažené. Asi nic takového nebude (aby to i ideálně bylo určeno pro potřeby genealogů a nebylo to například pro mediky), ale třeba se mýlím.

Pokud nic takového nenajdeme, tak si holt postupně budu muset začít vytvářet slovník vlastní (ale od někoho medicínou nepolíbeného může být výsledek nevalný, protože samozřejmě nepoznám, jestli zdroje, z nichž čerpám, nejsou bludy na kvadrát - proto bych raději něco vydané oficiální cestou).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nevíte o výkladovém slovníku příčin úmrtí?

Příspěvekod Sagitarius » sob zář 04, 2021 12:42

Já tedy příčiny úmrtí moc často neřeším, ale pokud ano, tak se dívám sem: https://kotacka.webnode.cz/slovniky/ (je to ale opravdu jen překlad, žádný podrobný popis, ale zase německy i latinsky)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Nevíte o výkladovém slovníku příčin úmrtí?

Příspěvekod zedir » sob zář 04, 2021 16:29

Tyto slovníky znám, ale děkuju za odkaz, také jsem tam už nejednou vyhledával. Když zapomenu na nějaký svůj výkladový slovník a vrátím se k (překladovým) slovníkům, já osobně jsem staromilec, který je nejvíc spokojený, když má nějaký krásný slovník přímo v ruce. V domácí knihovně mám a za sebe můžu určitě doporučit tyto slovníky:

Latinsko-český slovník pro genealogy
Kapesní latinsko-český a česko-latinský slovník
Latinsko-český slovník
Latinsko-německo-český slovník nemocí, úrazů a příčin smrti a výrazů s nimi souvisejících (nejen) pro genealogy
Malý staročeský slovník
Moudrost věků (i když to není klasický slovník, ale nádherný soubor latinských rčení, citátů, rčení apod. často přeneseně užívaných a i s vysvětlením původu či významu)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků