Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jarda51 » pát říj 02, 2015 9:26

marky869 píše:Dobrý den, mohla bych poprosit o vyhledání příjmení Celba v Náchodském okrese? Mockrát děkuji.


Hledal jsem jméno celba v Generálním rejstříku ke všem svazkům Berní ruly z r. 1654 (doplněný o soupis poddaných z r. 1651), ale příjmení Celba ani Zelfel,Zölfel,Zelba,Selva jsem tam nenašel. Divné.
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jirkakr » ned říj 04, 2015 10:42

jarda51 píše:Dobrý den.
Prosím o doplnění iformace o:

Müller Fridrich HR list IV díl 1357 Zlatá Olešnice Trutnov Gartner
Müller Georg HR list IV díl 1355 Zlatá Olešnice Trutnov Richter

Děkuji.

Dobrý den,
k doplnění informací je třeba říci, že nové přepracování BR pro Hradecko vyšlo 2011. Vaše označení listu a dílu je z GR k BR z 2003 a vztahuje se k původnímu vydání, navíc je předtím "hvězdička" odkazující na SPPV, takže díl sedí, ale stránky jsou jiné. Vezmu údaje z BR i SPPV, i když se malinko občas liší.
Ves Zlatá Olešnice, s.o. Trutnov, panství Trutnov, majitel JMC královny české.
V SPPV pro Hradecko-Bydžovsko je psán v němčině Georg Müller, richter, věk 67 let, katolík, manželka Christina 40 let, k., synové Georg- 28 let, Hans- 20, Martin-14, Ursula N-15 (služka)
V BR pro Hradecko je česka psáno Jiřík Milers, sedlák, vlastní 33 strychů rolí orných, na zimu seje 7, na jaro 6, Vlastní 1 potah, 6 krav. Poznámka - vyhořel, defalcírován- vh. df 1747

V SPPV je psáno Friedrich Müller, gartner, 40let k, manželka Sara 36, k, synové Friedrich 19, Hans 17, Christof 15 vše k.
V BR pro Hradecko Fridrich Miller, chalupník, 8 strychů rolí, na zimu 3, na jaro 2, 1 potah , 3 krávy.

V SPPV je ves psaná Oelbe, v BR Owesl, SPPV 166 lidí, BR 17a3/4 osedlého, roli neúrodný.
Dále jsou ve vsi udávány ještě Tobias Miller, chalupník 22 let a Jan Miller, zahradník.
S pozdravem JK :)
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jarda51 » ned říj 11, 2015 6:09

jirkakr píše:
jarda51 píše:Dobrý den.
Prosím o doplnění iformace o:

Müller Fridrich HR list IV díl 1357 Zlatá Olešnice Trutnov Gartner
Müller Georg HR list IV díl 1355 Zlatá Olešnice Trutnov Richter

Děkuji.

Dobrý den,
k doplnění informací je třeba říci, že nové přepracování BR pro Hradecko vyšlo 2011. Vaše označení listu a dílu je z GR k BR z 2003 a vztahuje se k původnímu vydání, navíc je předtím "hvězdička" odkazující na SPPV, takže díl sedí, ale stránky jsou jiné. Vezmu údaje z BR i SPPV, i když se malinko občas liší.
Ves Zlatá Olešnice, s.o. Trutnov, panství Trutnov, majitel JMC královny české.
V SPPV pro Hradecko-Bydžovsko je psán v němčině Georg Müller, richter, věk 67 let, katolík, manželka Christina 40 let, k., synové Georg- 28 let, Hans- 20, Martin-14, Ursula N-15 (služka)
V BR pro Hradecko je česka psáno Jiřík Milers, sedlák, vlastní 33 strychů rolí orných, na zimu seje 7, na jaro 6, Vlastní 1 potah, 6 krav. Poznámka - vyhořel, defalcírován- vh. df 1747

V SPPV je psáno Friedrich Müller, gartner, 40let k, manželka Sara 36, k, synové Friedrich 19, Hans 17, Christof 15 vše k.
V BR pro Hradecko Fridrich Miller, chalupník, 8 strychů rolí, na zimu 3, na jaro 2, 1 potah , 3 krávy.

V SPPV je ves psaná Oelbe, v BR Owesl, SPPV 166 lidí, BR 17a3/4 osedlého, roli neúrodný.
Dále jsou ve vsi udávány ještě Tobias Miller, chalupník 22 let a Jan Miller, zahradník.
S pozdravem JK :)


Koupil jsem GR k BR opravdu vydaný v r. 2003. Že vyšlo přepracování jsem netušil. Hlavně, že jste mi to našel, za což Vám moc děkuji.
Jarda
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jirkakr » úte říj 13, 2015 11:05

Pro jarda 51
Dobrý den, omlouvám se, ale chtěl bych dodat něco na vysvětlenou. GR k BR byl vydán 2003 a je to zatím jediná verze, přepracován nebyl. GR, jak je psáno na začátku, zobrazuje stav vydaných BR ke konci roku 2002. Poté byly vydávány nakladatelstvím Národního archivu další dosud nevydané či přepracované BR či jejich části, například pro Plzeňsko, Kladsko a v roce 2011 i pro Vaše Hradecko, v 2014 část Bechyňska atd.
Omlouvám se, jestli jsem Vás zmátl, asi jsem se špatně vyjádřil či to blbě stylizoval. JK
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jarda51 » sob říj 17, 2015 6:30

jirkakr píše:Pro jarda 51
Dobrý den, omlouvám se, ale chtěl bych dodat něco na vysvětlenou. GR k BR byl vydán 2003 a je to zatím jediná verze, přepracován nebyl. GR, jak je psáno na začátku, zobrazuje stav vydaných BR ke konci roku 2002. Poté byly vydávány nakladatelstvím Národního archivu další dosud nevydané či přepracované BR či jejich části, například pro Plzeňsko, Kladsko a v roce 2011 i pro Vaše Hradecko, v 2014 část Bechyňska atd.
Omlouvám se, jestli jsem Vás zmátl, asi jsem se špatně vyjádřil či to blbě stylizoval. JK


Dobrý den.
Není proč se omlouvat. Jsem Vám vděčný za Vaši informaci, kterou bych asi jinak těžko získal.
Hezký den.
Jarda
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod Lucas » pon pro 07, 2015 17:30

Dobrý den,
je možno vyhledat jméno Kulmon (Kulman) obec Hostín na Melnicku.

Dekuji
Lucas
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte dub 23, 2013 19:59

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jirkakr » sob pro 12, 2015 21:31

Neuber píše:Dobrý den,
je možno vyhledat jméno Kulmon (Kulman) obec Hostín na Melnicku.

Dekuji

Dobrý večer,
v GR k BR je pouze Kulman Bartoloměj, kraj litoměřický, ves Mikulášovice, soudní okres Lipová, panství Lipová- sedlák. Žádný ze vsi Hostín na Mělnicku.
Je zde jeden Kolmon Jakub, Doupov, Doupov, Doupov- krejčí. Zapsáno je i spousta Kolmanů, žádný v udané oblasti.
S pozdravem JK :x
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod miguellCZ » čtv pro 17, 2015 18:03

Dobrý den mohl bych poprosit o scan popř.opis stran věnované Mýtu u Rokycan. email: miguell[a]worldmail.cz Podbrdsko. děkuji Perlík
miguellCZ
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 10, 2013 3:23

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod Lucas » sob pro 19, 2015 11:20

jirkakr píše:
Neuber píše:Dobrý den,
je možno vyhledat jméno Kulmon (Kulman) obec Hostín na Melnicku.

Dekuji

Dobrý večer,
v GR k BR je pouze Kulman Bartoloměj, kraj litoměřický, ves Mikulášovice, soudní okres Lipová, panství Lipová- sedlák. Žádný ze vsi Hostín na Mělnicku.
Je zde jeden Kolmon Jakub, Doupov, Doupov, Doupov- krejčí. Zapsáno je i spousta Kolmanů, žádný v udané oblasti.
S pozdravem JK :x


Škoda, doufal jsem že se dostanu "hlouběji" do historie. Děkuji za váš čas.
Lucas
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte dub 23, 2013 19:59

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod nyvon » sob pro 19, 2015 23:28

Dobrý den , jestli nabídka platí , hledám jméno Čipera, Urban Kraus , Kopecký z Dýšiny/ Plzeň a Šimánek z Láz a Brda - Bezděkov pod Třemšínem Děkuji I. :D
nyvon
 
Příspěvky: 155
Registrován: stř říj 23, 2013 17:35

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod JIRKAPB » stř pro 23, 2015 12:24

Dobrý den,poprosil bych o vyhledání jména Vít Vachata (svatba 1689 v Pňovicích) , před jeho svatbou jsem o něm nenašel na rožmitálsku ani na břenicku žádný záznam . Pouze ve Svučicích jsem našel jméno Vachata ,ale bez souvislosti se jménem Vít.V Pňovicích jsem našel ještě Jana - pravděpodobně bratr.
Předem děkuji.
S přáním hezkých svátků vánočních Jiří Vachata.
JIRKAPB
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř pro 23, 2015 12:10
Oblast pátrání: Příbramsko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jirkakr » ned pro 27, 2015 7:05

JIRKAPB píše:Dobrý den,poprosil bych o vyhledání jména Vít Vachata (svatba 1689 v Pňovicích) , před jeho svatbou jsem o něm nenašel na rožmitálsku ani na břenicku žádný záznam . Pouze ve Svučicích jsem našel jméno Vachata ,ale bez souvislosti se jménem Vít.V Pňovicích jsem našel ještě Jana - pravděpodobně bratr.
Předem děkuji.
S přáním hezkých svátků vánočních Jiří Vachata.

Dobrý den,
v Generálním rejstříku ke svazkům Berní ruly datovanému k 1654 jsou uvedeni pouze 2 Vachatové.
Vachata Jan, kraj plzeňský, ves Nová Ves, soudní okres Kdyně, panství Kout, Záhořany- sedlák a
Vachata Pavel, kraj prácheňský, ves Svojšice( Svušice), s.o. Březnice, p. Březnice- sedlák
V berních rulách jsou uváděni lidé obyčejně s majetkem či živností odvádějící berně-daně, z toho důvodu byly berní ruly sepsány. Soupis poddaných podle víry z 1651 uvádí celé rodiny, pokud byl v panství sepsán, což bylo asi v 2/3 panství v Čechách. JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod MarcelaH » sob led 02, 2016 20:55

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o vyhledání jmena Berger. Jedná se o mlynářský rod. Nejstarší záznam jsem našla v obci Dubenec a okolí (Lanžov - Miřejov, Velehrad..apod.).
Děkuji Marcela
MarcelaH
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 30, 2015 17:28
Oblast pátrání: Královehradecko

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod J.i.Š.i. » sob led 02, 2016 22:50

Dobrý den,
moc prosím o vyhledání příjmení Hála a Slavíček, primárně mě zajímá Boleslavsko a Kouřimsko, možná i Litoměřicko.
SJ
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Nabízím vyhledání ve svazcích Berní ruly ...

Příspěvekod jirkakr » ned led 03, 2016 17:24

MarcelaH píše:Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o vyhledání jmena Berger. Jedná se o mlynářský rod. Nejstarší záznam jsem našla v obci Dubenec a okolí (Lanžov - Miřejov, Velehrad..apod.).
Děkuji Marcela

Dobrý večer,
příjmení Berger v GR je zapsáno, bohužel ne však v udaných vsích a žádný není mlynář. Doufám, že se jedná o vsi v kraji hradeckém.
Díval jsem se i do SPPV ,ves Dubenec a Lanžov v panství Velehrad tam jsou, ale žádný Berger uveden není.
JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků