Původ příjmení - změna

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Jak by do budoucna mělo vypadat téma Původ příjmení?

Anketa končí za sob zář 01, 2012 14:05

Založit novou sekci a příjmení řadit alfabeticky, pro každé písmeno jedno téma
6
32%
Založit nová témata v sekci Knihovna, pro každé písmeno jedno téma
0
Žádná hlasování
Zanechat vše tak jak bylo doposud, t.j. v jednom tématu všechny odpovědi i dotazy
2
11%
Založit sekci o příjmeních, kde by každé příjmení mělo své místo...
11
58%
 
Celkem hlasů : 19

Původ příjmení - změna

Příspěvekod Milan Wölfl » stř srp 22, 2012 14:05

Kolegové, s Laurinem jsme se shodli na menším vylepšení stávajícího tématu Původ příjmení, který se pomalu stává nepřehledným :-)
Proto sem umisťuji opět novou anketu, v následujícím znění...
Kdo chce, může se zapojit do plebiscitu a vyjádřit podporu, apatii nebo nesouhlas ;-)
Hlasování je do posledního srpna, předem díky za spolupráci!

edit. na základě Laurinovy místné připomínky byla ještě přidána jedna možnost, myslím celkem rozumná. Tak, vybírejte, přátelé, ku prospěchu fora ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Brasl » pát srp 24, 2012 13:41

Během času se vlákna na různých fórech, která vykládají vznik příjmení, stávají nepřehlednými. Proto tuto snahu to změnit vítám. Nejlepší je slovníkové uspořádání, kvůli možnosti abecedně hledat. Proto z předložených možností se nejlepší poslední.
Tedy : Založit sekci o příjmeních, kde by každé příjmení mělo své místo. Ale, žádá si to určitá pravidla :
a) v - "Předmět příspěvku:" - pouze příjmení
b) každý dotaz pouze na jedno příjmení, nikoli sdružené na více př.

Tím by šlo použít při vyhledávání stávající nástroje, a to :
Zobrazit příspěvky : Seřadit dle předmětu Řadit vzestupně/sestupně

Tím se příspěvky seřadí abecedně, neb pokud by mělo být seřazeno více příjmení pod jedno písmeno, tak se to po čase opět stane nepřehledné.
Doufám že jsem to napsal srozumitelně. Samozřejmě takové uspořádání si žádá kázeň, sice jen ve dvou bodech, ale přece.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Laurin7 » pát srp 24, 2012 13:49

Brasl píše:Tím se příspěvky seřadí abecedně, neb pokud by mělo být seřazeno více příjmení pod jedno písmeno, tak se to po čase opět stane nepřehledné.
Doufám že jsem to napsal srozumitelně. Samozřejmě takové uspořádání si žádá kázeň, sice jen ve dvou bodech, ale přece.

Hallo Brasl,

und diese "Disziplin" wird nicht eingehalten werden - und führt zur Desorganisation!
Wird als Antwort nur aus PhDr. Dobravy Moldánové, Naše příjmení zitiert, bleibt es noch übersichtlich.

Die Verwirrungen entstehen
- wenn Namen nicht nach Naše příjmení erklärt werden können,
- wenn andere onomastische Literatur und Wörterbücher benötigt werden und
- wenn es umfangreiche Diskussionen gibt.

Wir haben dazu in unserem deutschen Forum Namenforschung schlechte Erfahrungen gemacht.

Wird mein Vorschlag realisiert, werde ich für die Übersicht einen Index erstellen für eine einfache Suche.
Naposledy upravil Laurin7 dne pát srp 24, 2012 14:33, celkově upraveno 1
Srdečné pozdravy
Gerhard
(nový UJ: Henricus II)
Laurin7
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob srp 04, 2012 13:50

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Brasl » pát srp 24, 2012 14:33

Garhart, nevím zda jsem dobře porozuměl, ale používám překladač.
To co píši, je v podstatě sloučení 1) + 2) bodu, na základe využití stávajících prostředků.
Nevím proč by měl vzniknout zmatek na základě určitého jednoduchého pravidla navíc, nad kterým ostatně mají dohled moderátoři. Já neuvádím nic nového, pouze návrh jednoho bodu rozvíjím, nebo doplňuji. Nic víc. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Milan Wölfl » pát srp 24, 2012 15:20

Brasl píše:Garhart, nevím zda jsem dobře porozuměl, ale používám překladač.
To co píši, je v podstatě sloučení 1) + 2) bodu, na základe využití stávajících prostředků.
Nevím proč by měl vzniknout zmatek na základě určitého jednoduchého pravidla navíc, nad kterým ostatně mají dohled moderátoři. Já neuvádím nic nového, pouze návrh jednoho bodu rozvíjím, nebo doplňuji. Nic víc. :)

Určitě souhlasím, musí se stanovit pravidla. Zatím jsem je ani nepodsouval, neboť není jasné, jak se vše zrealizuje. Pak bude třeba prosadit povinnost do titulku uvádět příjmení a nic ostatního a na každé příjmení jedno téma, přesně jak je psáno ve Tvých bodech a,b; témata by se pak návazností a příbuzností příjmení propojovala hypertexty. Bude ale potřeba hodně pevných moderátorských nervů, jak vidím u pravidel v sekci čtení starých materiálů :-)
Uvidíme, jak dopadne plebiscit genealogů ;-)
Každému, kdo hlasoval, děkuji za účast a doufám, že se účel povede!
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Laurin7 » pát srp 24, 2012 17:44

Laurin7 píše:Wird mein Vorschlag realisiert, werde ich für die Übersicht einen Index erstellen für eine einfache Suche.

Beispiel / příklad

Index příjmení

B
Bartoloměj, Bartyzal

V
Václav; Vencálek, Vencelides

Edit 2012-08-25; viz nové téma Původ příjmení, ... - alfabeticky rejstřík o příjmeních
Naposledy upravil Laurin7 dne sob srp 25, 2012 17:16, celkově upraveno 2
Srdečné pozdravy
Gerhard
(nový UJ: Henricus II)
Laurin7
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob srp 04, 2012 13:50

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Milan Wölfl » pát srp 24, 2012 17:49

Gerhard, es sieht sehr gut aus! ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod artepa » pon srp 27, 2012 12:13

Zdravím,
můžete mi, prosím, potvrdit či vyvrátit, zda správně rozumím 1. a 4. možnosti?
Ad 1) - rozdělení bude dle abecedy a pod každým písmenem se budou abecedně řadit příjmení?
Ad 2) - pro každé příjmení bude nové vlákno?
Asi mám krapet delší vedení,no :wink:
Díky
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Milan Wölfl » pon srp 27, 2012 12:36

artepa píše:Zdravím,
můžete mi, prosím, potvrdit či vyvrátit, zda správně rozumím 1. a 4. možnosti?
Ad 1) - rozdělení bude dle abecedy a pod každým písmenem se budou abecedně řadit příjmení?
Ad 2) - pro každé příjmení bude nové vlákno?
Asi mám krapet delší vedení,no :wink:
Díky

snad to bude srozumitelné, ale mohlo by to vypadat následovně:
ad1 - pro každé písmeno nové vlákno, jako první příspěvek index příjmení (s aktivními odkazy, podobně jako http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=19&t=5062) a data aktualizací
ad2 - pro každé příjmení jedno vlákno, jako první vlákno by mohl být (anebo nemusel ;-)) také index...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Původ příjmení - změna

Příspěvekod Laurin7 » pon srp 27, 2012 13:10

Milan Wölfl píše:
artepa píše:Zdravím,
můžete mi, prosím, potvrdit či vyvrátit, zda správně rozumím 1. a 4. možnosti?
Ad 1) - rozdělení bude dle abecedy a pod každým písmenem se budou abecedně řadit příjmení?
Ad 2) - pro každé příjmení bude nové vlákno?
Asi mám krapet delší vedení,no :wink:
Díky

snad to bude srozumitelné, ale mohlo by to vypadat následovně:
ad1 - pro každé písmeno nové vlákno, jako první příspěvek index příjmení (s aktivními odkazy, podobně jako http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=19&t=5062) a data aktualizací
ad2 - pro každé příjmení jedno vlákno, jako první vlákno by mohl být (anebo nemusel ;-)) také index...

Zdravím,

der Namenidex wird später erweitert, wenn es ein neues Forum Onomastik gibt.
Ich fasse dann die Namen-Themen des Forums Onomastik mit der Namenliste Původ příjmení, ... - alfabeticky rejstřík o příjmeních zusammen.
Es gibt später keine zwei Namen-Listen :)

Vorteile eines neuen Forums Onomastik mit Themen für jeden einzelnen Namen:
- Unterschiedliche Bedeutungen, verschiedene Literaturzitate und Zuschriften / Diskussionen zum gleichen Namen sind übersichtlicher dargestellt
- die Beiträge (posts) zum gleichen Namen folgen nacheinander
- Die Indexierung (Namenliste) ist einfacher zu erstellen

Wir haben im vergleichbaren deutschen Forum damit die besten Erfahrungen.
Früher war es zur Onomastik ähnlich wie jetzt hier im Forum GENEALOGIE, dann haben wir die vorgeschlagene Art entwickelt.
Srdečné pozdravy
Gerhard
(nový UJ: Henricus II)
Laurin7
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob srp 04, 2012 13:50


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků