Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod mbesta » čtv lis 19, 2015 11:45

Dobrý den,
prosím o vyhledání jména Bešta,Bessta,Beschta plzeňsko obec Pytlov(Pittlau),Svojšín,Černošín stopa mi končí v roce 1672
Děkuji Bešta(besta(a)betonstavby.cz)
mbesta
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv říj 31, 2013 17:24

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » pon lis 23, 2015 6:29

mbesta píše:Dobrý den,
prosím o vyhledání jména Bešta,Bessta,Beschta plzeňsko obec Pytlov(Pittlau),Svojšín,Černošín stopa mi končí v roce 1672
Děkuji Bešta(besta@betonstavby.cz)

Dobrý den,
v GR k BR je zapsán pouze jediný -- BESTA MATĚJ, ves Pytlov, soud.o. Stříbro, panství Svojšín, nově osedl.
V příslušné BR pro plzeňský kraj je psán - Statek Svojšín panu Albrechtu Příchovskému přináležíjící a ve vsi Pytlov 4 sedláci= Thomas Staubauss, Ondřej Smolík, Štěpán Friedl, Jan Lów ( u všech sedláků poznámka vh.df, 1695- zajímavé, že by velký požár?),
dále 2 nově osedlí v roce 1653= Prokop Říha a právě MATĚJ BESTA vlastnící 30 strychů rolí, z nich 3 osívá na zimu, 4 na jaro, stav dalšího (potahů, krav, sviní ...) není uváděn,
2 zahradníci = Jakub Rydl, Jiřík Kapyk a nově osedlý Jiřík Nichts.
Dobová citace " Mimo těch dvou vnově usedlých, až po vyjití času jejich přidávajíce těm 4 sedlákům ty dva zahradníky ku pomoci, vysazuje se na této vsi usedlých 4."
V GR k BR jsou zapsáni v plzeňském kraji ještě Bešta Jakub v Příchovicích a Bešta Ondřej v Střízovicích.
S pozdravem JK :roll:
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod mbesta » pon lis 23, 2015 7:00

Dobrý den

Děkuji moc
mbesta
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv říj 31, 2013 17:24

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » čtv lis 26, 2015 17:42

Monika píše:Minule jste mi, jirkakr, ohromně pomohl, proto bych ráda zase poprosila o nahlédnutí do rejstříku.

Tentokrát je to ale složitější, protože neznám přesně původní příjmení, jen budu hádat. Dotyčný se totiž roku 1660 přiženil na rakovnicko asi z větší dálky a z trochu jiného nářečí a mám jej zaznamenaného s velkou variabilitou příjmení.
Pracovní hypotézy o původu jsou buď západní Čechy (možná Sušice) nebo jižní Čechy, ale nemusí to tak být.

Nejranější zaznamenaná příjmení jsou: Parstipan/Perstipan (obé s verzí -y-), Parstupan/Perstupan, o pár let mladší je jiný přiženěný s podobným příjmením Pestyper (opět s verzí -i-).

Nachází se, prosím, některé z těchto příjmení v rejstříku?

Předem opět moc děkuji.

Dobrý den,
bohužel Vás zklamu. Tato zajímavá jména v jakýchkoliv verzích se v GR nevyskytují. Našel jsem pouze Pastindorfer, Persan, Perschman, Perst,Peštendorf, Pesterholz, ale to je trochu jiné. Nechci radit, ale co zkusit dát je do zdejšího oddělení " Hledá se", třeba se někdo s tímto celkem nevšedním jménem náhodou setkal, jinak v jižních Čechách některé staré soupisy poddaných z digi archivu z Třeboně, pak je zde cca 15 knih SPPV 1651, ale ty jsou bohužel řazeny neúplně podle panství... Já jsem v současné době s bádáním také v jižních Čechách, kdybych na toto zajímavé jméno narazil, tak se samozřejmě ozvu.
Takže snad příště. JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » ned lis 29, 2015 18:00

Dobrý den,
jména pro "jistotu" můžete vyloučit, v GR k BR Marcypan, Marcžypaň, Marsstipan a Baržsstupan, Bartupan, Basstupan, Baržtipan, Barsstipan nejsou.
Co se týče ostatních myslím, že taky nic, ale posudte sama-
Perschman Mates-ves Peklo- Žatecko
Perst Jiří- Bílá Třemešná- Hradecko
Persan Jan- Houdkovice- Hradecko
Persan Daniel- Nepomuk, s.o. Nepomuk, panství Zelená Hora - zahradník- Plzensko
Pesterholz Ondřej- Kamenná- Nové Hrady, Vyšší Brod- sedlák - Bechynsko
Pouze tito dva jsou z bližších krajů,další jsou z Litoměřicka a Žatecka
Musím Vás upozornit, že všech moc není, v GR jsou všichni pouze po jednom "exempláři", ale zapsán je vždy pouze majitel, ne celá rodina. Celé rodiny jsou zapsány v SPPV 1651, ale zápisy nebyly vyhotoveny pro všechna panství, hodně chybí.
S pozdravem JK :x
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod hanaku » čtv pro 03, 2015 18:50

Dobrý den,
prosím o vyhledání pŕíjmení Jedlička,Hovad z Klášterece nad Orlicí (žamberecko), Kábr nebo Kábrt Holohlavy(Smiřice)
Moc děkuji
hanaku
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát lis 13, 2015 13:44
Oblast pátrání: Královehradecký kraj: Holohlavy, Černilov, Kostelec nad Orlicí- Pardubický kraj: Klášterec nad Orlicí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » ned pro 06, 2015 11:03

hanaku píše:Dobrý den,
prosím o vyhledání pŕíjmení Jedlička,Hovad z Klášterece nad Orlicí (žamberecko), Kábr nebo Kábrt Holohlavy(Smiřice)
Moc děkuji

Dobrý den,
jméno Hovad či Hovada či Hovado jsou b GR k BR po jednom a to z Prácheňska a Bechyňska
jméno Jedlička, těch je mnoho, žádný však z Klášterce nad Orlicí
jméno Kábr není,
jméno Kábrt, ne Holohlavy, snad částečně z kraje a to Jiřík, Malé a Velké Svatoňovice, panství Náchod.
Nekoukal jsem přesně na mapu, bral jsem v potaz odhadnutý kraj udaných lokalit, tzn hradecký.
S pozdravem JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod hanaku » ned pro 06, 2015 12:09

I tak mnohokrát děkuji za Váš čas. Kásnou adventní neděli.
hanaku
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát lis 13, 2015 13:44
Oblast pátrání: Královehradecký kraj: Holohlavy, Černilov, Kostelec nad Orlicí- Pardubický kraj: Klášterec nad Orlicí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod nyvon » sob pro 19, 2015 23:16

Dobrý den, jestli nabídka stále platí prosím o jméno Kříž Modřovice, Neústupný Láz, Střepsko . Děkuji I.
nyvon
 
Příspěvky: 155
Registrován: stř říj 23, 2013 17:35

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » ned pro 27, 2015 9:28

nyvon píše:Dobrý den, jestli nabídka stále platí prosím o jméno Kříž Modřovice, Neústupný Láz, Střepsko . Děkuji I.

Dobrý den,
v GR k BR je Křížů mnoho, žádný ze vsi Modřovice
co se týče druhého jména je psán Neústupnej Jan, kraj prácheňský, ves Třebsko, s.o. Příbram, p. Starosedlský Hrádek- sedlák
Nahlédl jsem i do BR pro kraj prácheňský, kde je zapsáno, že panství Starosedlský Hrádek patří Františku Karlu z Kolovrat, o vsi Třebsko píší- půda dobrá, pšeničná, ve vsi je 5 rolníků, 1 zkažený na živnosti, 1 pustý, 2 zahradníci.
Jan Neústupnej vlastní 29 strychů rolí, 9 seje na zimu, 8 na jaro, může mít 2 potahy, má 2 koně, 2 voli, 3 krávy, 3 jalovice, 0 ovcí, 1 svini.
JK :)
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod ballis » úte pro 29, 2015 13:56

Dobrý den.
Pokud mohu poprosit, i já bych měl dotaz a prosbu: Prověřit existenci příjmení Balliš, ballisch, bališ a možná i wallisch, valliš, vališ v Jindřichově Hradci, tehdy v Neuhausu. Měl by to být rod soukeníků, zmínky jsem našel v literatuře o JH až ve 14. nebo 15. století.

Moc děkuji.

Co všechno tam vy vlastně vidíte a kam se z toho dá odpíchnout dále?

A přeji hodně zdraví a elánu do nového roku.
Uživatelský avatar
ballis
 
Příspěvky: 189
Registrován: sob led 04, 2014 23:46
Bydliště: Havlíčkův Brod
Oblast pátrání: Jindřichův Hradec, Protivín, Velké Popovice, Nová Ves u Pyšel, Plzeň, Vilémov u Humpolce, Cholet (FRA)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Martin Kejzlar » stř pro 30, 2015 10:04

Mohu Vás poprosit o informace z Berní ruly k těmto příjmením: Kejzlar (Hejzlar, Heyzlar, Keyzlar, Keizlar, Geyzlar, ) a Freiberk. Předem mnohokrát děkuji.
Martin Kejzlar
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 07, 2015 17:38
Oblast pátrání: Náchodsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Georgius » stř pro 30, 2015 11:17

Hezký den,

moc prosím o vyhledání příjmení Mareš (Maresch) v obci Pavlov (okres Pelhřimov). A v obci Horní Ves (okres Pelhřimov) příjmení Urbánek.

Předem moc děkuji.
Georgius
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob kvě 23, 2015 19:51
Oblast pátrání: Vysočina (Pavlov u Rynárce, Rynárec, Horní Cerekev, Horní Ves, Božejov, Drbohlavy,), Jižní Čechy (Vrcov, Mojné) Jižní Morava (Suchov), Slovensko (Myjava).

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod airdesigner » stř pro 30, 2015 11:27

Prosím o dohledání jména Zika či Zyka na panství Dolní Kralovice kraj Čáslavský obec Vraždovy Lhotice resp. okolí Dolních Kralovic. Děkuji.
airdesigner
 
Příspěvky: 386
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jirkakr » sob led 02, 2016 21:44

ballis píše:Dobrý den.
Pokud mohu poprosit, i já bych měl dotaz a prosbu: Prověřit existenci příjmení Balliš, ballisch, bališ a možná i wallisch, valliš, vališ v Jindřichově Hradci, tehdy v Neuhausu. Měl by to být rod soukeníků, zmínky jsem našel v literatuře o JH až ve 14. nebo 15. století.

Moc děkuji.

Co všechno tam vy vlastně vidíte a kam se z toho dá odpíchnout dále?

A přeji hodně zdraví a elánu do nového roku.

Dobrý den,
v GR k BR bohužel žádný Balliš, ballisch, bališ a možná i wallisch, valliš, vališ v JH uveden není.
V GR jsou uvedena abecedně seřazená jména s udáním vsí, soudního okresu, panství a povolání s odkazem na příslušnou BR či SPPV. BR jsou datovány rokem 1654 a SPPV 1651. V jednotlivých BR vidíte soupis majetku a v SPPV případně rodinu se vztahem k katolické církvi. Ve většině případů je to jeden z posledních záznamů, protože záznamy před tímto datem jsou velice sporadické. Ukázky viz internetové odkazy. JK :(
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků