Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » úte úno 06, 2024 16:14

Noodle píše:Dobrý den,

pár Knotků v GRBR je, nahrál jsem obě strany i kvůli variantám:

Obrázek Obrázek

Moc děkuju!

JHS píše:
Psal jste, že vás zajímá okolí Klíčan a proto jsem se díval po okolí. Třeba Knotka od Pardubic jsem považoval jako nerelevantní osobu. Nicméně seznam se jmény jste už dostal.
Mnou uvedený Knotek v té BR samozřejmě je. Statek Kšely spadal pod Kouřimský kraj a zahrnoval různé enklávy, které byli roztroušené na pravém břehu Vltavy a jejichž majitelem byl probošt Pražského Hradu. Informaci o věku té konkrétní osoby lze vyčíst ze soupisu poddaných, který se dochoval. V roce 1681 má věk 83let a je u něj dopsán křížek. No a pokud jde o další osoby s příjmením Knotek, tak na levé straně Vltavy (nejen) je to celkem bežné příjmení, je nutno procházet matriky a hledat. Berní rula pro Slánský kraj se sice nedochovala jako ucelený dokument, ale výpisy a opisy z ní samozřejmě ano. Nutno prohledávat v Národním archivu fond Tereziánský katastr.
A teď ještě koukám do svých poznámek a roku 1720 je v Klecanech zapsaná svatba Martina Stupky (*1697) z Vrbna s Kateřinou, dcerou Pavla Stupky z Klíčan. Dál jsem nehledal. Měl tehdy sice zajímal její původ, ale více mě zajímal původ jejího druhého manžela.


Také děkuju za upřesnění zdrojů. Ohledně svatby - jasné, překlep. Je to buď Martin Knotek nebo Pavel Knotek z Klíčan :) Zkusím se po té svatbě podívat. Matriky v okolí jsem procházel, hlavně když jsem hledal svatby Knotků právě na přelomu 17./18.století, abych prorazil mou "brick wall", ale úspěšnost není velká. Můj jistý předek je Matěj Knotek, který zemřel v Klíčanech 3.2.1730 47 let stár, manželka Magdalena. Ale svatbu už najít nemůžu (jejich první dítě 1725, v zápisu dětí nic o Magdaleně není). Je to hádání, tehdá byla u zápisů pravděpodobně prioritou stručnost, takže něco jako příjmení matky dětí, natož rodná ves, to už chce štěstí. Pokud nejsou ze stejné farnosti jako manžel, je to v této době těžké. Ale to vám tu asi nemusím vykládat.
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod JHS » úte úno 06, 2024 20:31

buxter píše:
Noodle píše:Dobrý den,

pár Knotků v GRBR je, nahrál jsem obě strany i kvůli variantám:

Obrázek Obrázek

Moc děkuju!

JHS píše:
Psal jste, že vás zajímá okolí Klíčan a proto jsem se díval po okolí. Třeba Knotka od Pardubic jsem považoval jako nerelevantní osobu. Nicméně seznam se jmény jste už dostal.
Mnou uvedený Knotek v té BR samozřejmě je. Statek Kšely spadal pod Kouřimský kraj a zahrnoval různé enklávy, které byli roztroušené na pravém břehu Vltavy a jejichž majitelem byl probošt Pražského Hradu. Informaci o věku té konkrétní osoby lze vyčíst ze soupisu poddaných, který se dochoval. V roce 1681 má věk 83let a je u něj dopsán křížek. No a pokud jde o další osoby s příjmením Knotek, tak na levé straně Vltavy (nejen) je to celkem bežné příjmení, je nutno procházet matriky a hledat. Berní rula pro Slánský kraj se sice nedochovala jako ucelený dokument, ale výpisy a opisy z ní samozřejmě ano. Nutno prohledávat v Národním archivu fond Tereziánský katastr.
A teď ještě koukám do svých poznámek a roku 1720 je v Klecanech zapsaná svatba Martina Stupky (*1697) z Vrbna s Kateřinou, dcerou Pavla Stupky z Klíčan. Dál jsem nehledal. Měl tehdy sice zajímal její původ, ale více mě zajímal původ jejího druhého manžela.


Také děkuju za upřesnění zdrojů. Ohledně svatby - jasné, překlep. Je to buď Martin Knotek nebo Pavel Knotek z Klíčan :) Zkusím se po té svatbě podívat. Matriky v okolí jsem procházel, hlavně když jsem hledal svatby Knotků právě na přelomu 17./18.století, abych prorazil mou "brick wall", ale úspěšnost není velká. Můj jistý předek je Matěj Knotek, který zemřel v Klíčanech 3.2.1730 47 let stár, manželka Magdalena. Ale svatbu už najít nemůžu (jejich první dítě 1725, v zápisu dětí nic o Magdaleně není). Je to hádání, tehdá byla u zápisů pravděpodobně prioritou stručnost, takže něco jako příjmení matky dětí, natož rodná ves, to už chce štěstí. Pokud nejsou ze stejné farnosti jako manžel, je to v této době těžké. Ale to vám tu asi nemusím vykládat.


Ve vašem případě bych zatím BR vynechal. V AHMP je uložena gruntovnice se zápisy pro Klíčany vedená od roku 1693. Tam spíš zjistíte kdo byl kdo. Já jsem mezitím zjistil, že Klíčany by měly patřit pod statek Pakoměřice a ten byl v době sepsání BR vedený v Kouřimském kraji. Jenže tam jaksi vůbec není vedený. Opět je možnost se podívat do fondu Tereziánského katastru. Pro ten fond je uveřejněn soupis archiválií a ty Pakoměřice tam jsou.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Semik » sob bře 16, 2024 20:31

Dobrý den,
prosím o vyhledání příjmí Myška. Dnes je to docela bežné přijmení. Snad jich kolem roku 1650 nebylo moc.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » sob bře 16, 2024 22:25

Semik píše:Dobrý den,
prosím o vyhledání příjmí Myška. Dnes je to docela bežné přijmení. Snad jich kolem roku 1650 nebylo moc.

Zahrnul jsem vícero možností s měkkým - https://ibb.co/pZh7K9j - i s tvrdým - https://ibb.co/PgPvfRp - i/y.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Semik » sob bře 16, 2024 23:08

Děkuji pěkně. 24. 8.1846 se měl v Čechách narodit John Miska či Myshka a v roce 1877 emigroval s rodinou do USA. Nyní se mi ozval jeho potomek, ale nemá zatím žádnou stopu, odkud Myškovi jsou.

Podařilo se dohledat. Mišků a zejména Myšků je poměrně dost, ale jen dvakrát je v seznamu Miska. A Jan Miska z Chlumětína u Hlinska nemá daleku do Studnice, odkud emigrovaly dvě rodiny Mišků, v Americe přejmenovaných na Miska. Jan/John se narodil již v lednu 1846
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod JSvoboda » pon dub 15, 2024 17:43

Dobrý den,

mohl bych poprosit o vyhledání příjmení Svoboda/Swoboda? Pravděpodobně Markvarec u Českého Rudolce (Dačice).
Moc děkuji
Svoboda
JSvoboda
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 15, 2024 17:35

Předchozí

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 22 návštevníků