Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » sob úno 18, 2017 0:24

Eva Hájková píše:Dobrý den, dala by se dohledat příjmení:
Hájek (Voticko), Babor (Sedlec u Kralovic), Klaus (Louny) a Šmíd (Rakovnicko, Plzeňsko)?
Děkuji


Babor Štěpán – Be – Číměř – panství Jindřichův Hradec – zahradník
Baborovský – Pr – Vodňany – p. Vodňany – pustý

Co se týká Hájka a zvláště Šmída, těch je v GR BR mnoho. Napište mi, na jakých panstvích se ti Vaši vyskytují v 17. a 18. století, popř. jaká další panství měla jejich vrchnost.
Šmíd se v GR vyskytuje ve variantách: Šmíd, Šmidt, Schmidt, Schmid, Schmied, Schmiedt, Šmyd, Šmydt, Šmyt…

Klaus, Klauz, Klauss:
Přílohy
Klaus, Klauz.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Menya » sob úno 25, 2017 20:46

Mohu poprosit o vyhledání příjmení Zárubský (popř. Zárobský či Záhrobský)? Předem děkuji.
Naposledy upravil Menya dne čtv bře 02, 2017 22:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » úte úno 28, 2017 14:29

Menya píše:Mohu poprosit o vyhledání příjmení Zárubský (popř. Zárobský či Záhrobský)? Předem děkuji.


Zárubský, Zárobský ani Záhrobský se v GR BR nevyskytují.
Jen: Záruba, Zárubovský = domy a pusté grunty, Záhroba.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Ven_zima » čtv bře 02, 2017 14:51

Dobrý den, mohla bych poprosit o příjmení Došek (Dossek, Doschek) - mělo by to být okolí Polné/Přibyslav (Polná už v Lánových rejstřících není). Děkuji. VZ
Ven_zima
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř zář 16, 2015 20:43
Oblast pátrání: Praha a okolí , Suchdol n. L, Chotěboř a okolí, Polná a okolí, Herálecká huť

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » čtv bře 02, 2017 22:36

Ven_zima píše:Dobrý den, mohla bych poprosit o příjmení Došek (Dossek, Doschek) - mělo by to být okolí Polné/Přibyslav (Polná už v Lánových rejstřících není). Děkuji. VZ
Přílohy
Došek 1.JPG
Došek 2.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Jezevec » úte bře 07, 2017 8:23

Dobrý den,
před časem jsem s vaší pomocí hledal mlynáře Kmena, který v GR není (v GR je Kment - to není on). Našel jsem ale v matrice Kutné Hory toto:
1679 10.1. (B/848) Pavel otec Jan Kmen jinak Kappr
1681 25.10. (B/44) Kateřina o. Jan Kapr viz . Kmen, Šimáčkovský mlejn
1684 8.10. (B/62) Šimon o. Jan Kmen jinak Kappr mlynář, Šimáčkův mlýn
1688 10.7. (B/96) Eliáš o. Jan Kmen jinak Kappr mlynář, Šimáčkúv mlýn

Mohl byste se podívat na jméno Kapr - Kappr? Mohl by se objevit i u Jičína v Tuři.
Děkuji mnohokrát!
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » úte bře 07, 2017 23:10

Jezevec píše:Dobrý den,
před časem jsem s vaší pomocí hledal mlynáře Kmena, který v GR není (v GR je Kment - to není on). Našel jsem ale v matrice Kutné Hory toto:
1679 10.1. (B/848) Pavel otec Jan Kmen jinak Kappr
1681 25.10. (B/44) Kateřina o. Jan Kapr viz . Kmen, Šimáčkovský mlejn
1684 8.10. (B/62) Šimon o. Jan Kmen jinak Kappr mlynář, Šimáčkův mlýn
1688 10.7. (B/96) Eliáš o. Jan Kmen jinak Kappr mlynář, Šimáčkúv mlýn

Mohl byste se podívat na jméno Kapr - Kappr? Mohl by se objevit i u Jičína v Tuři.
Děkuji mnohokrát!


Na stejné adrese jako Anna Kaprová z Kaprštejna je ještě Jiří.
Přílohy
Kapr 1.jpg
Kapr 2.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod keplik » úte bře 21, 2017 21:47

Dobrý den,

mohli byste se mi někdo prosím podívat na příjmení Herm? Děkuju moc.
keplik
 
Příspěvky: 109
Registrován: stř čer 05, 2013 21:59
Bydliště: Praha/Lucemburk
Oblast pátrání: Praha; Vídeň; Klečetné, Pšovlky, Hořovičky, Hořesedly; Benešov, Vysoká Lhota, Neveklov, Hrzín, Kamenný Přívoz; Osek u Rokycan, Jablečno, Přísednice; Lysá nad Labem; Žatec; Litoměřice; Teremno (Volyň), Belgie...

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod hansol » úte bře 21, 2017 22:53

Dobrý den,
mohu požádat o jméno Dytrt /Dytert, Dittert/ okolí Žamberku a jméno Dejm?
Mnohokrát díky za Váš čas.
Krátký
hansol
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob úno 25, 2012 18:59
Bydliště: Praha

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » čtv bře 23, 2017 18:42

keplik píše:Dobrý den,

mohli byste se mi někdo prosím podívat na příjmení Herm? Děkuju moc.


Herm Kryštof - Li - Velký Šenov - panství Lipová - sedlák
* Herm Rozina - Hr - Bělá - p. Rychnov nad Kněžnou - podruhyně
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » čtv bře 23, 2017 18:44

hansol píše:Dobrý den,
mohu požádat o jméno Dytrt /Dytert, Dittert/ okolí Žamberku a jméno Dejm?
Mnohokrát díky za Váš čas.
Krátký


Dytrt apod. se v GR BR nevyskytuje.

Dejm Matěj - Pr - Sušice předm. - král. město - sedlák
Dejm(a) > ze Stříteže - Pr:
Václav Jindřich - Milenovice - man
Mikuláš a Jan Vilím - Brloh - p. Brloh - páni
Jindřich - p. Čížová - majitel
Naposledy upravil Karla55 dne sob bře 25, 2017 0:47, celkově upraveno 1
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod pavelhapala » pát bře 24, 2017 17:43

Dobrý den,
mohl bych Vás poprosit o vyhledání jména LIPOVEC, LIPOWEC nebo LIPOWETZ, předpokladaná oblast jsou JIžní Čechy, Husinec.

Mnohokrát děkuji, ph.
pavelhapala
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob črc 30, 2016 8:00
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Kunratice (Praha), Vinohrady, Drásov, Říčany, Hranice na Moravě, Střítež nad Ludinou, Pottenstein (A), České Budějovice, Kaplice, Frankfurt-Unterliederbach (GE)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod MaK » pát bře 24, 2017 23:01

Dobrý večer, nechci Vás zbytečně zdržovat, už jsem získala nějaké informace od Karla55 z BR pro Boleslavsko,ale pak jsem se v knize ,,Váš rodokmen krok za krokem" dočetla, že v BR jsou uváděni hospodáři postupně podle velikosti pozemků a na konci seznamů i bezzemci. Já jsem získala pouze ty sedláky, ale mám dohledané i jejich současníky ze stejných obcí a v BR pro Boleslavsko se nenašli, jedná se o příjmení Maštalíř( Masstalir, Marsstalir) a Kostrba (Kosstrba) pokud usoudíte, že Vaše vydání BR by mi mohlo prozradit víc, mohla byste se na ně podívat? Předem moc děkuji. Alena Myšková
MaK
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 20, 2016 21:52
Oblast pátrání: okr. Ml.Boleslav

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » ned bře 26, 2017 1:46

MaK píše:Dobrý večer, nechci Vás zbytečně zdržovat, už jsem získala nějaké informace od Karla55 z BR pro Boleslavsko,ale pak jsem se v knize ,,Váš rodokmen krok za krokem" dočetla, že v BR jsou uváděni hospodáři postupně podle velikosti pozemků a na konci seznamů i bezzemci. Já jsem získala pouze ty sedláky, ale mám dohledané i jejich současníky ze stejných obcí a v BR pro Boleslavsko se nenašli, jedná se o příjmení Maštalíř( Masstalir, Marsstalir) a Kostrba (Kosstrba) pokud usoudíte, že Vaše vydání BR by mi mohlo prozradit víc, mohla byste se na ně podívat? Předem moc děkuji. Alena Myšková


Autor za bezzemky považuje zahradníky, tj. hospodáře na gruntech bez polí, jen se zahradou. Ovšem bezzemky jsou i podruzi, čeledíni... prostě každý, kdo nevlastní půdu.
Gen. rejstřík k BR je seznam příjmení, která se vyskytují v jednotlivých svazcích BR. BR (ani SPPV) pro Boleslavsko žádný rejstřík nemá. Berní rula popisuje situaci v roce 1654 a uvádí jen držitele gruntů. Vámi v matrice nalezení současníci jsou prostě ti, kteří v r. 1654 v držení grunt neměli - rodinní příslušníci hospodářů, podruzi...
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » ned bře 26, 2017 16:15

pavelhapala píše:Dobrý den,
mohl bych Vás poprosit o vyhledání jména LIPOVEC, LIPOWEC nebo LIPOWETZ, předpokladaná oblast jsou JIžní Čechy, Husinec.

Mnohokrát děkuji, ph.


Lipovec Ondřej - Pr - Dvory - p. Vimperk, Drslavice - sedlák
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků