Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » ned lis 14, 2021 14:44

Mistr Jan píše:https://ibb.co/QnVsRMj

Snad něco naleznete ;-)

J.

Děkuji, ověřím to. Docela se mi zamlouvá poličské panství :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » úte lis 16, 2021 12:25

Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Dubec. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.

Předem děkuji pomoc :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » úte lis 16, 2021 14:23

kikinecka píše:Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Dubec. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.

Předem děkuji pomoc :)


Dobrý den, možných variant je docela dost, zkuste se podívat tedy zde:
https://i.ibb.co/h7m5JzX/BR-0128.png
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » úte lis 16, 2021 15:12

augur píše:
kikinecka píše:Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Dubec. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.

Předem děkuji pomoc :)


Dobrý den, možných variant je docela dost, zkuste se podívat tedy zde:
https://i.ibb.co/h7m5JzX/BR-0128.png


Děkuji podívám se, v soupisu poddaných z roku 1651 nic nešla (ale zkoušela jsem jen fulltext a uznávám, že to nefunguje na 100 %), takže mě to dost překvapuje :shock:
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » úte lis 16, 2021 15:58

Fulltextové vyhledávání mi taky nikdy u SPPV 1651 plně nefunguje :?
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » úte lis 16, 2021 20:31

Navíc v Soupisu nemuseli být uvedeni (dané panství třeba do soupisu "nepřispělo"... takhle mi chybí předci v Soupisu na Bechyňsku...)
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » čtv lis 18, 2021 14:21

Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Voženílek. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.
Moc děkuju za pomoc, pardubické panství mi dává pěkně zabrat :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Noodle » čtv lis 18, 2021 14:39

kikinecka píše:Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Voženílek. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.
Moc děkuju za pomoc, pardubické panství mi dává pěkně zabrat :)


Dobrý den, níže jsem vybral jak příjmí Voženílek, tak i možnou variantu Oženílek, které se v Chrudimském kraji rovněž vyskytovalo, prokliky budou doufám funkční:
Obrázek Obrázek
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » čtv lis 18, 2021 14:41

kikinecka píše:Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Voženílek. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství, takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.
Moc děkuju za pomoc, pardubické panství mi dává pěkně zabrat :)


Zkuste přílohu, něco by tam pro Vás mohlo být.
Přílohy
vozenilek.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » pát lis 19, 2021 0:36

Dobrý den.
Jelikož nevím, která nabídka vyhledání je ještě platná a funkční, tak poprosím i tady.
Hledám příjmení Kaprálek (Kaprál, Kaprhal, Kaprhálek atd.)
Moc děkuji předem
Mošna
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » pát lis 19, 2021 17:27

Mošna píše:Dobrý den.
Jelikož nevím, která nabídka vyhledání je ještě platná a funkční, tak poprosím i tady.
Hledám příjmení Kaprálek (Kaprál, Kaprhal, Kaprhálek atd.)
Moc děkuji předem
Mošna


Dobrý den, zkuste přílohu.
Přílohy
kapral.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » pát lis 19, 2021 19:53

Dobrý den.
Zaprvé moc děkuji za sken. Ještě bych jen poprosil o radu "pro blbce" :)
Zaslaný sken chápu jako vše, co z hlediska příjmení Kaprálek a pod. rejstřík obsahuje. Nepředpokládám, že by tvůrci rejstříku něco vynechali, tudíž další hledání jména v berní rule nemá smysl. Jelikož nenacházím shodu v mé oblasti posledního nálezu předka (všichni nalezení v rejstříku pocházejí z dost podstatné vzdálenosti od mé oblasti), znamená to prvděpodobně že:
1) můj rod, přestože o cca 80 let později (1730) vlastnil slušný majetek a předek byl rychtářem, v době sestavování berní ruly majetek nevlastnil
2) nebo majitel panství podklady pro berní rulu nedodal
3) nebo se podklady ztratili

Má tedy vůbec smysl shánět přímo berní rulu Vltavska pro konkrétní obec? A je případně možné najít nějaké podklady k rodu v následných katastrech? Jsou údaje z nich vůbec dostupné? Stabilní katastr už samozřejmě mám, ale to už bych nazval skoro "novodobou informací". A poslední nápad - co archivy velkostatků?
Předem děkuji za odpověď
Mošna
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » pát lis 19, 2021 20:43

Dobrý den, řekl bych, že do Rejstříku se asi podařilo jeho autorům přepsat vše, co bylo dostupné, tak v příslušné Rule asi nikdo další nebude. (Ještě by se tam daly najít příjmí založené na slově "Kapr", což ale má dle mého odlišný význam, takže jsem to jako variantu neuvažoval...)
Myslím, že možné jsou všechny varianty, co uvádíte. Ještě je tu další možnost - Váš (zatím ještě nenalezený) předek mohl majetek vyženit (a nepřijmout "Příjmí po střeše"), takže v Rule by bylo jiné jméno.
Zkuste jestli se Vám podaří najít gruntovní knihy k dané obci, tam jsou převody majetků podchycené (ty by mohly být v rámci archivů těch velkostatků).
Záleží také, jak daleko jste se dostal v matrikách, ke stěhování občas docházelo i na větší vzdálenost, obzvláště pokud by obě lokality patřily stejnému panství - pak mohla vrchnost sem tam nechat i někoho přesídlit, když bylo potřeba...
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » pát lis 19, 2021 21:31

Ještě jednou děkuji.
První Kaprál/Kaprálek, kterého se mi povedlo v matrikách dohledat, se narodil odhadem kolem roku 1710. Mám pouze zápis o jeho umrtí, kde je uvedeno, že byl rychtářem a není zde ani věk při úmrtí. Rychtářem byl podle matrik i jeho syn a vnuk. Předpokládám, že rychtářem nemohl být nějaký "bezzemek". ale pouze člověk majetný. Je ale klidně možné, že se opravdu už nacházím na počátku svého rodu, kdy nějaký voják dostal za odměnu půdu a funkci. A z hlediska svého vojenského původu i přízvisko Kaprál - Kaprálek. Koneckonců povinnost mít příjmení a následně povinnost "zachovávat" příjmení vznikla ještě o dost později.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » sob lis 20, 2021 20:32

Pěkný víkend, chtěla bych poprosit o vyhledání příjmení Solil, případně Šolil. Poslední předky toho jména, které jsem dohledala byly z panství Hrochův Týnec, takže by se ideálně měli nacházet někde na Chrudimsku.
Předem děkuji za pomoc a pěkný zbytek víkendu
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků