Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule - VYŘEŠENO

Příspěvekod milan164 » čtv lis 16, 2023 0:41

Dobrý den, mohl bych poprosit o seznam Schovánků z generálního rejstříku? Měli by se vyskytovat v východočeských obcích Skochovice (u Nového Bydžova), možná Nepolisy a Lhotka Bydžovská a dále ve středočeské obci Bzová. Předem moc děkuji.
Naposledy upravil milan164 dne úte lis 21, 2023 19:47, celkově upraveno 1
milan164
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř lis 15, 2023 23:33
Oblast pátrání: rodokmen Schovánků - zejména ze Skochovic u Nového Bydžova
Rodokmen online: MyHeritage - schovanek164(zavináč)seznam.cz

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod petrlof » čtv lis 16, 2023 15:21

Dobrý den, prosím o vyhledání příjmení Šimůnek (Ráby, Dražkov, okr. Pardubice) a Teplý (Kočí, okr. Chrudim).
Předem děkuji Lof Petr
petrlof
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát lis 27, 2020 15:39
Oblast pátrání: Náchodsko, Broumovsko(Policko, Teplicko),Královéhradecko, Pardubicko, Chrudimsko, Mladoboleslavsko(Dobřenicko), Polsko

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » sob lis 18, 2023 17:49

milan164 píše:Dobrý den, mohl bych poprosit o seznam Schovánků z generálního rejstříku? Měli by se vyskytovat v východočeských obcích Skochovice (u Nového Bydžova), možná Nepolisy a Lhotka Bydžovská a dále ve středočeské obci Bzová. Předem moc děkuji.

Schovánek v rejstříku jediný: Schovánek Dobiáš - Hr II 117 - Skochovice - Městec Králové - Chlumec n/Cidlinou - sedlák
Přímo v knize zde: https://ibb.co/1dY6KHr

petrlof píše:Dobrý den, prosím o vyhledání příjmení Šimůnek (Ráby, Dražkov, okr. Pardubice) a Teplý (Kočí, okr. Chrudim).
Předem děkuji Lof Petr

Šimůnek: https://ibb.co/fHJ2G1S
Teplý: https://ibb.co/WF8F36m

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod houbic66 » ned lis 19, 2023 11:18

Dobrý den, dovolil bych si požádat o kontrolu jména PETRÁS (psáno s dlouhým “á”, případně bez dlouhého “á” nebo ve verzi Petrásů) v obci Korouhev na Poličsku.
Předem mnohokrát děkuji.
houbic66
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned lis 19, 2023 11:01
Oblast pátrání: Rod Petrásů z Korouhve
a všichni moji přímí předci
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-177777891/petras

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » ned lis 19, 2023 11:36

houbic66 píše:Dobrý den, dovolil bych si požádat o kontrolu jména PETRÁS (psáno s dlouhým “á”, případně bez dlouhého “á” nebo ve verzi Petrásů) v obci Korouhev na Poličsku.
Předem mnohokrát děkuji.

Z Korouhve pouze:
Petráš Jan - Ch I 147 - Korouhev - Polička - Bystré - sedlák
Vyhledal bych Vám to i v knize, ale Chrudimsko bohužel dosud knižně nevyšlo.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod houbic66 » ned lis 19, 2023 20:58

Velice Vám děkuji
houbic66
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned lis 19, 2023 11:01
Oblast pátrání: Rod Petrásů z Korouhve
a všichni moji přímí předci
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-177777891/petras

Re: Generální rejstřík k berní rule (vyřešeno)

Příspěvekod keplik » pát pro 15, 2023 15:00

Dobrý den, rád bych poprosil o jméno Patzl, Patzel, Patzlt, Patzelt, případně i Patsl apod. kdyby tam bylo. Koukám, že mám ofocené jen Pac-, Pacs- a Pacz- verze, ale Patz- mi chybí. A z toho, co mám, ani jedno lokalitou vůbec nesedí, samé severní Čechy, ale potřeboval bych to mnohem blíž k Plzni (kolem 1700 je u kláštera Plasy), tak třeba to bude tam. Předem děkuju za pomoc.
keplik
 
Příspěvky: 109
Registrován: stř čer 05, 2013 21:59
Bydliště: Praha/Lucemburk
Oblast pátrání: Praha; Vídeň; Klečetné, Pšovlky, Hořovičky, Hořesedly; Benešov, Vysoká Lhota, Neveklov, Hrzín, Kamenný Přívoz; Osek u Rokycan, Jablečno, Přísednice; Lysá nad Labem; Žatec; Litoměřice; Teremno (Volyň), Belgie...

Re: Generální rejstřík k berní rule (vyřešeno)

Příspěvekod Mistr Jan » čtv pro 21, 2023 22:39

keplik píše:Dobrý den, rád bych poprosil o jméno Patzl, Patzel, Patzlt, Patzelt, případně i Patsl apod. kdyby tam bylo. Koukám, že mám ofocené jen Pac-, Pacs- a Pacz- verze, ale Patz- mi chybí. A z toho, co mám, ani jedno lokalitou vůbec nesedí, samé severní Čechy, ale potřeboval bych to mnohem blíž k Plzni (kolem 1700 je u kláštera Plasy), tak třeba to bude tam. Předem děkuju za pomoc.

Něco tam je, ale nevím teda, jestli z vaší zájmové lokace.
https://2i.cz/i/eUSYT
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » pon led 29, 2024 23:17

Dobrý den,

mohl bych poprosit o příjmení Knotek? Pokud jich je hodně, zaměřit se na Klíčany, Klecany apod. (tj. okolí Prahy). Klíčany patřily pod panství Roztoky u Prahy, což se bojím, že je chybějící Slánský kraj. Třeba se na mě usměje štěstí.

Děkuji, Petr B.
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod JHS » úte led 30, 2024 16:47

buxter píše:Dobrý den,

mohl bych poprosit o příjmení Knotek? Pokud jich je hodně, zaměřit se na Klíčany, Klecany apod. (tj. okolí Prahy). Klíčany patřily pod panství Roztoky u Prahy, což se bojím, že je chybějící Slánský kraj. Třeba se na mě usměje štěstí.

Děkuji, Petr B.


Tak jeden Knotek a to Martin se nacházel ve vsi Zlonín, držel dokonce dva grunty. Ta náležela ke statku Kšely a jejím majitelem byl probošt Pražského Hradu. Dá se o něm ještě zjistit, že byl narozen okolo roku 1600.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » pon úno 05, 2024 12:01

Dobrý den,

děkuji za tip. Tohoto Knotka neznám. Jaké jsou zdroje o jeho existenci? Samozřejmě netuším, jestli je s mými předky příbuzný nebo ne, ale alespoň ho budu mít v povědomí.

Přecejenom bych ale ocenil, kdyby se někdo s přístupem do genrálního rejstříku mohl na Knotky podívat. Jsem zvědavý, jestli se tam něco najde.

Děkuji.
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Noodle » pon úno 05, 2024 21:25

buxter píše:Dobrý den,

mohl bych poprosit o příjmení Knotek? Pokud jich je hodně, zaměřit se na Klíčany, Klecany apod. (tj. okolí Prahy). Klíčany patřily pod panství Roztoky u Prahy, což se bojím, že je chybějící Slánský kraj. Třeba se na mě usměje štěstí.

Děkuji, Petr B.


Dobrý den,

pár Knotků v GRBR je, nahrál jsem obě strany i kvůli variantám:

Obrázek Obrázek
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod JHS » úte úno 06, 2024 10:24

buxter píše:Dobrý den,

děkuji za tip. Tohoto Knotka neznám. Jaké jsou zdroje o jeho existenci? Samozřejmě netuším, jestli je s mými předky příbuzný nebo ne, ale alespoň ho budu mít v povědomí.

Přecejenom bych ale ocenil, kdyby se někdo s přístupem do genrálního rejstříku mohl na Knotky podívat. Jsem zvědavý, jestli se tam něco najde.

Děkuji.


Psal jste, že vás zajímá okolí Klíčan a proto jsem se díval po okolí. Třeba Knotka od Pardubic jsem považoval jako nerelevantní osobu. Nicméně seznam se jmény jste už dostal.
Mnou uvedený Knotek v té BR samozřejmě je. Statek Kšely spadal pod Kouřimský kraj a zahrnoval různé enklávy, které byli roztroušené na pravém břehu Vltavy a jejichž majitelem byl probošt Pražského Hradu. Informaci o věku té konkrétní osoby lze vyčíst ze soupisu poddaných, který se dochoval. V roce 1681 má věk 83let a je u něj dopsán křížek. No a pokud jde o další osoby s příjmením Knotek, tak na levé straně Vltavy (nejen) je to celkem bežné příjmení, je nutno procházet matriky a hledat. Berní rula pro Slánský kraj se sice nedochovala jako ucelený dokument, ale výpisy a opisy z ní samozřejmě ano. Nutno prohledávat v Národním archivu fond Tereziánský katastr.
A teď ještě koukám do svých poznámek a roku 1720 je v Klecanech zapsaná svatba Martina Stupky (*1697) z Vrbna s Kateřinou, dcerou Pavla Stupky z Klíčan. Dál jsem nehledal. Měl tehdy sice zajímal její původ, ale více mě zajímal původ jejího druhého manžela.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Zora » úte úno 06, 2024 10:28

svatba Martina Stupky (*1697) z Vrbna s Kateřinou, dcerou Pavla Stupky z Klíčan.

pro JHS
není to překlep? Jak se týká Stupka, Stupková příjmení Knotek?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod JHS » úte úno 06, 2024 15:01

Zora píše:svatba Martina Stupky (*1697) z Vrbna s Kateřinou, dcerou Pavla Stupky z Klíčan.

pro JHS
není to překlep? Jak se týká Stupka, Stupková příjmení Knotek?
Z


Překlep, jedná se o Kateřinu dceru Pavla Knotka. Doplňuji rok 1720.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků