Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule-vyřešeno

Příspěvekod Milena » stř srp 22, 2018 13:27

Nezlobte se prosím, ale ať hledám jak hledám, nemohu najít.
I když jsem to zadala do podrobnějšího vyhledávání.
Naposledy upravil Milena dne stř srp 22, 2018 15:39, celkově upraveno 1
Milena
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte srp 26, 2008 12:41
Bydliště: Tuchořice

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Rebeca » stř srp 22, 2018 15:19

Milena píše:Nezlobte se prosím, ale ať hledám jak hledám, nemohu najít.
I když jsem to zadala do podrobnějšího vyhledávání.


......co třeba strana 49 toho tématu? to fakt neumíte listovat k 7.5.2016?!?!
Naposledy upravil Rebeca dne stř srp 22, 2018 15:26, celkově upraveno 1
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod romanafrumertova » čtv srp 23, 2018 13:15

Dobrý den,
moc prosím o pomoc. Ráda bych vědela zda se v rule pro hradecko nevyskytuje příjmení Frumert (někdy psáno s dvěma M). Při vlastním výzkumu jsem zjistila, že je toto příjmení ojedinělé a v čechách patřilo a dodnes patři pouze členům naší rodiny a příbuzným, takže shoda jmen nepřipadá v úvahu. Dle matrik jsem došla do roku 1719, kdy se mi podařilo dohledat narozeni primeho predka Jiřího (Georgiuse) Frumerta u něhož je napsáno, že se narodil Václavovi Frumertovi a jeho manželce Alžbětě. Oblast Stare Nechanice, Kunčice, Suchá, Mokrovousy. Ještě jednou moc děkuji
romanafrumertova
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 23, 2018 12:55
Oblast pátrání: Královehradecký kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » čtv srp 23, 2018 14:46

romanafrumertova píše:Dobrý den,
moc prosím o pomoc. Ráda bych vědela zda se v rule pro hradecko nevyskytuje příjmení Frumert (někdy psáno s dvěma M). Při vlastním výzkumu jsem zjistila, že je toto příjmení ojedinělé a v čechách patřilo a dodnes patři pouze členům naší rodiny a příbuzným, takže shoda jmen nepřipadá v úvahu. Dle matrik jsem došla do roku 1719, kdy se mi podařilo dohledat narozeni primeho predka Jiřího (Georgiuse) Frumerta u něhož je napsáno, že se narodil Václavovi Frumertovi a jeho manželce Alžbětě. Oblast Stare Nechanice, Kunčice, Suchá, Mokrovousy. Ještě jednou moc děkuji


Frumert v GR BR není.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod romanafrumertova » čtv srp 23, 2018 16:06

Děkuji za rychlou reakci. Ještě se chci zeptat, zda nevíte jestli je možné, že nebyl zapsán z určitého důvodu? Protože v soupisu poddaných z r. 1651 jsem jednoho Frumerta (byť chybně zapsaného jako Frumet, nicméně jeho manželka Dorota Frumertová už byla zapsána s chybějícím R) našla zapsaného s rodinou a děvěkami, povoláním byl obročný na panství Smidary - Křivany
romanafrumertova
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 23, 2018 12:55
Oblast pátrání: Královehradecký kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » čtv srp 23, 2018 22:31

romanafrumertova píše:Děkuji za rychlou reakci. Ještě se chci zeptat, zda nevíte jestli je možné, že nebyl zapsán z určitého důvodu? Protože v soupisu poddaných z r. 1651 jsem jednoho Frumerta (byť chybně zapsaného jako Frumet, nicméně jeho manželka Dorota Frumertová už byla zapsána s chybějícím R) našla zapsaného s rodinou a děvěkami, povoláním byl obročný na panství Smidary - Křivany


Buď se tam v r. 1654 nevyskytoval, nebo nebyl držitelem gruntu. GR BR je abecední seznam hospodářů, takže v něm nejsou podruzi apod. Také je možné, že příjmí bylo zapsáno trochu jinak, "zkomoleně". V té době nebyla příjmení ustálená a zapisující psal, co slyšel. U mých předků se vyskytuje aspoň deset variant psaní jejich příjmení.
Další možností je špatné přečtení kurentu při přípravě tisku Berní ruly. Třeba můj případ: Peynych místo Brynych.
Doporučuji podíval se do Berní ruly pro Hradecko, kde jsou soupisy hospodářů podle panství a vsí.

Obroční Fridrich ze Smidar je v GR BR zapsán jako
Fryment - Fridrich - Hr - Smidary - p. Smidary - chalupník
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod zatec » pát srp 24, 2018 13:35

Hezký den, mohl bych poprosit o jméno Filsak, Fillsack, Filsoch, Füllsack, Vielsack - hlavně jindřichohradecko, ale mohli by být i jinde ... Předem moc děkuju! Z.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » sob srp 25, 2018 0:13

zatec píše:Hezký den, mohl bych poprosit o jméno Filsak, Fillsack, Filsoch, Füllsack, Vielsack - hlavně jindřichohradecko, ale mohli by být i jinde ... Předem moc děkuju! Z.


Bohužel nic.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod romanafrumertova » pon srp 27, 2018 13:05

Ano Fridrich, to by souhlasilo se soupisem poddaných kde je zapsán jako Fridrich Frumet - obroční. Děkuji, velmi jste mi pomohla
romanafrumertova
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 23, 2018 12:55
Oblast pátrání: Královehradecký kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod radana » čtv srp 30, 2018 16:27

Dobrý den, mohla byste se mi podívat na Kropáčka a Hájka? Děkuji.
radana
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 23, 2015 8:45
Oblast pátrání: Klejnovi-Chotovinské panství, Borotín, Kropáčkovi-Rokytno, Černilov, Horní Lochov, Hamerský-Skuhrov, Hájek-Býšť

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod hledam70 » ned zář 09, 2018 18:01

Prosím o vyhledání příjmení Beránek. Děkuji.
hledam70
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob črc 29, 2017 18:49
Oblast pátrání: Východní Čechy

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Renee » stř zář 12, 2018 8:40

Dobrý den,
mohla bych poprosit o vyhledání příjmení Marek v obci Žabovřesky, okres Benešov? Děkuji moc.
Renee
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv říj 26, 2017 9:37
Oblast pátrání: Východní Čechy

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » sob zář 22, 2018 23:22

Renee píše:Dobrý den,
mohla bych poprosit o vyhledání příjmení Marek v obci Žabovřesky, okres Benešov? Děkuji moc.


V r. 1654 v Žabovřeskách u Benešova podle GR BR držitel gruntu jménem Marek není.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » sob zář 22, 2018 23:24

hledam70 píše:Prosím o vyhledání příjmení Beránek. Děkuji.
Přílohy
Beránek 1.JPG
Beránek 2.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Karla55 » sob zář 22, 2018 23:31

radana píše:Dobrý den, mohla byste se mi podívat na Kropáčka a Hájka? Děkuji.


Pokračování Hájka v dalším příspěvku
Přílohy
Kropáček.JPG
Hájek 1.JPG
Hájek 2.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků