Knihy místní historie

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » čtv čer 22, 2017 11:53

Poslední dobou je takový trend, kdy regionální historici vydávájí knihy s historií svých měst, ale i maloměst nebo větších vesnic. Bylo by možné tu udělat seznam těchto knih? V genealogii jsou velmi užitečné a často se dají půjčit přes meziknihovní službu.

Tady třeba jeden příklad z mého okolí
Náchod- https://www.dobre-knihy.cz/nachod-97861.html
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » čtv čer 22, 2017 14:02

Aha, tak trošku jinak. Zjistila jsem, že kniha kterou jsem měla půjčenou je z edice Lidových novin. Vydaly knihy pro Beroun, Plzeň, Duchcov, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Jihalava, Klatovy, Louny, Mělník, Mikulov, Náchod, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Pelhřimov, Příbram, Rokycany, Teplice, Žatec.
https://www.nln.cz/knihy/2/
Pokuď jsou všechny koncipovány stejně jako ta kterou jsem četla- Frýdek-Místek, a předpokládám, že ano, je v nich i jmenný rejstřík a dá se tak velmi rychle zjistit, jestli se v knize nepíše přímo o někom z rodu čtenáře.

Ale tahle edice nebude jediná. Třeba tohle je podobné. http://www.databazeknih.cz/knihy/habry- ... 001-325494
Tak něco takového jsem myslela. Samozřejmě, že různých knih o historii lokalit je mnoho. Ale většinou se zabývají historií něčeho určitého (instituce, část dějin), ne celého města od počátků do současnosti.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » pon črc 31, 2017 16:54

Mám právě půjčenou knihu Habry. Kdyby někdo pátral tam, můžu poskytnout info z této knihy.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Kirvin » stř srp 02, 2017 11:00

Monografie o jedné malinkaté obci na Plzeňsku..

https://www.databazeknih.cz/knihy/devet ... 015-331777
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Jezevec » čtv srp 03, 2017 11:45

Tamy píše:Mám právě půjčenou knihu Habry. Kdyby někdo pátral tam, můžu poskytnout info z této knihy.


Zdravím, není tam zmínka o mlynáři z Dolního mlýna Františku Spinerovi? Zemřel tam r.1833.
Díky za info.
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » čtv srp 03, 2017 17:33

Prohledala jsem celou knihu a bohužel. Ani Spiner a kupodivu ani nic bližšího o mlýnech jako takových. Jen dvě pozdější jména mlynářů.
Od r. 1836 by ale měly být kroniky, třeba by tam něco bylo.
Také když jde o mlýny, mám oblíbenou stránku http://vodnimlyny.cz/hr/mlyny/estates/d ... tere-muhle , ale to asi znáte a o Vašem Spinerovi ani tam zmínka není.
Ráda bych pomohla víc.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Zora » čtv srp 03, 2017 17:50

Jezevec píše:
Tamy píše:Mám právě půjčenou knihu Habry. Kdyby někdo pátral tam, můžu poskytnout info z této knihy.


Zdravím, není tam zmínka o mlynáři z Dolního mlýna Františku Spinerovi? Zemřel tam r.1833.
Díky za info.


Jen pro jistotu, ve Žďáře n. S. se objevuje v 18. stol mlynářský rod Špinar, např. kolem r. 1735 svatby dětí Melichara Špinara,
kolem roku 1768 děti mlynáře Matěje Špinara, asi jen podobně znějící příjmení, ale co kdyby.,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Jezevec » pát srp 04, 2017 8:14

Nevadí, děkuji za snahu.

Apropo - vlastním literaturu o :
Němčice (u Kolína)
Jestřabí Lhota
Ovčáry
Veletov
V.Osek
Býchory
Paměti osad na Kolínsku
Poděbradsko (všechny díly)
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod jary » pát srp 04, 2017 19:11

Tamy píše:Mám právě půjčenou knihu Habry. Kdyby někdo pátral tam, můžu poskytnout info z této knihy.


Dobrý den, prosím, zda jste nenarazila na jméno Alois Marek (někde také A.Miroslav Marek) ? popř. příjmení Václavíková. Děkuji.
jary
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob srp 20, 2016 20:51
Oblast pátrání: Havlíčkův Brod, Chotěboř, Chrudim, Kutná Hora

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » pát srp 04, 2017 20:51

Můžete uvést časové období? Abych pravdu řekla, moc mě ta kniha nepotěšila. Málo jmen a podrobnější je až tak od poloviny 19. století. Nemá ani jmenný rejstřík. Ale zkusím se podívat.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod alenas » sob srp 05, 2017 8:20

Zdravím -
existuje malá obec s podivuhodným jménem Vrtěžíř. V roce 2006 vydal vlastním nákladem ing. Antonín Špaček publikaci "Vrtěžíř 1346-2006". Kromě historie obce obsahuje i historii jednotlivých domů od roku 1819 do současnosti včetně údajů o jednotlivých majitelích. Pro mě to byla neocenitelná pomůcka. Podobné publikace vydávají mnohé obce, ale je spíš náhoda když na nějakou natrefíte.
Objevila jsem ještě "Habří - Nivy - Lopaty 1342 - 2012"se spoustou zpracovaných rodokmenů (autor ing. Václav Zábrša) a "Mysločovice - Historie a vývoj farnosti" od paní Marty Doleželové.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod jary » ned srp 06, 2017 14:06

Tamy píše:Můžete uvést časové období? Abych pravdu řekla, moc mě ta kniha nepotěšila. Málo jmen a podrobnější je až tak od poloviny 19. století. Nemá ani jmenný rejstřík. Ale zkusím se podívat.


Děkuji za odpověď. A. Marek se narodil 1892 ve Vídni, ale pak údajně pobýval v Habrech, stejně jako jeho rodiče (matka Marie roz. Václavíková nar. 1867, otec Alois Marek nar. 1861).
Chápu, že byste musela listovat celou knihou, takže pokud náhodou by zde byla zmínka o této rodině...
jary
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob srp 20, 2016 20:51
Oblast pátrání: Havlíčkův Brod, Chotěboř, Chrudim, Kutná Hora

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Tamy » ned srp 06, 2017 19:30

Tak tentokrát úspěch maximální. Mám pro Vás připraveno 14 skenů kde jsou příjmení Marek a Václavík. Marek se dokonce vyskytuje v Habrech dodnes a příjmení Václavík je na pomníku, který v Habrech stojí. A to jsem ani nedodělala celou knihu, od kapitoly "Habry na cestě od 2. světové války k současnosti" už bude asi lepší, když si knihu seženete a dočtete sám. Ale skeny do této kapitoly Vám pošlu, když mi na SZ pošlete mailovou adresu. :)
A jinak, zítra jdu knihu vrátit do knihovny. :)
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod jary » pon srp 07, 2017 0:34

Tamy píše:Tak tentokrát úspěch maximální. Mám pro Vás připraveno 14 skenů kde jsou příjmení Marek a Václavík. Marek se dokonce vyskytuje v Habrech dodnes a příjmení Václavík je na pomníku, který v Habrech stojí. A to jsem ani nedodělala celou knihu, od kapitoly "Habry na cestě od 2. světové války k současnosti" už bude asi lepší, když si knihu seženete a dočtete sám. Ale skeny do této kapitoly Vám pošlu, když mi na SZ pošlete mailovou adresu. :)
A jinak, zítra jdu knihu vrátit do knihovny. :)


Tak to je skvělé. Poslala jsem mail. adresu v SZ - snad se povedlo.
A knihu si minimálně půjčím, možná i zakoupím, pokud to budou informace o těch "mých" Markových, Václavíkových. Moc děkuji. Jary
jary
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob srp 20, 2016 20:51
Oblast pátrání: Havlíčkův Brod, Chotěboř, Chrudim, Kutná Hora

Re: Knihy místní historie

Příspěvekod Milarka » sob zář 30, 2017 13:44

Knihy o místní historii byste měli najít i v okresních archivech, kde Vám je prezenčně i zapůjčí.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků