Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » pát led 20, 2017 18:39

Nabízím vyhledání ve Zpovědních seznamech arcidiecéze pražské z let 1671-1725 komplet a dále v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 kraj Berounsko a Kouřimsko.
Naposledy upravil Aine dne pát dub 07, 2017 21:54, celkově upraveno 2
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod lerak » ned led 22, 2017 15:50

V tom Berounském kraji by mněla být obec Ředice a tam mne zajímá jméno Ctibor. V berní rule je uveden Jan Ctibor.
Děkuji za vyhledání.
K.K.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » ned led 22, 2017 18:34

Dobrý den,
obec Ředice je součást obce Nechvalice v okrese Příbram, je to tak? Bohužel v Berounském kraji nebo také jinak Podbrdeckém kraji není obec uvedena. Nechvalice byli součástí Vltavského kraje, Soupis poddaných podle víry kraj Vltavský není, nevím mohlo by být součástí buď Bechyňska nebo Kouřimska a také je možné, že se vůbec nedochoval. Ale prošla jsem Zpovědní seznamy Vltavsko a tam jsem objevila jeden záznam, který by vás mohl zajímat, tedy pokud o něm již nevíte. Nechvalice spadali pod faru Počepice a v roce 1671 se povinné velikonoční zpovědi nezúčasnil Jiřík syn Ctiborů. Mohla bych vám zítra poslat scan.
Petra
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod lerak » ned led 22, 2017 19:23

Děkuji za zprávu. Já vím, že se roku 1712 spojil kraj Vltavský a kraj Podbrdský a vznikl kraj Berounský a tak mi bylo divné, že ty soupisy z roku 1651 jsou v kraji Berounském. Ano Ředice jsou součástí obce Nechvalice. Jestli jsou tam nějaká data k Jiříkovi tak by mne to zajímalo. Já vím, že 6. 5. 1670 se ženil se Salomenou Havlovou a zemřel 29. 3. 1712 ve věku 89 let.
Jestli je tam tedy více informací, v tom scanu, tak by mne to zajímalo.

Karel K.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » ned led 22, 2017 19:48

Více informací v zápise bohužel není, je to jen takové doplnění do rodokmenu. Ještě v roce 1676 se povinné zpovědi nezúčastnil Matěj podruh Stiborův (tedy si myslím, že se jedná o chybu v přepisu) a mělo by být Ctiborův. Jestli máte dohledáno, že vaši předci byli sedláci, pak by to odpovídalo.
Přílohy
Zpovedni_seznamy_Ctibor.jpg
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod lerak » ned led 22, 2017 21:37

Děkuji za informace. Ctiborové se psali také Stiborové (i v matrice) a byli to svobodníci. Já to dělám pro sousedku. Ten název Welka Ržedicze se objevuje i u prvního, kterého znám Matěje Ctibora v roce 1605.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » ned led 22, 2017 22:08

Tak tady ještě záznam - Matěj podruh Stiborův. Kdyby jste chtěl scan celé stránky, poslala bych vám.
Přílohy
Zpovedni_seznamy_Stibor.jpg
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod lerak » pon led 23, 2017 8:41

Děkuji za zprávu.Ctiborové měli grunt a na něm zřejmě pracovali také nájemní pracovníci tedy podruzi, takže Jiřík zřejmě nebyl rodem Ctibor, ale je to zajímavé, protože se tam objevuje Salomína, která je nevěstou Jiříka Ctibora, možná, že mohl být zaměstnán jako podruh.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Nela » stř bře 22, 2017 7:35

Dobrý den, nenašla byste mi prosím v těch Zpovědních seznamech arcidiecéze pražské z let 1671-1725 příjmení Holovský v obcích Chrášťany a Ořech? Mockrát děkuji.
Nela
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 14, 2013 19:58

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod keplik » stř bře 22, 2017 10:19

Dobrý den,
co přesně se dá najít v těch zpovědních seznamech? Mohla byste se mi třeba podívat na rody Lhotáků, Boučků a Sedláčků?
Děkuji moc.
keplik
 
Příspěvky: 109
Registrován: stř čer 05, 2013 21:59
Bydliště: Praha/Lucemburk
Oblast pátrání: Praha; Vídeň; Klečetné, Pšovlky, Hořovičky, Hořesedly; Benešov, Vysoká Lhota, Neveklov, Hrzín, Kamenný Přívoz; Osek u Rokycan, Jablečno, Přísednice; Lysá nad Labem; Žatec; Litoměřice; Teremno (Volyň), Belgie...

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » pát dub 07, 2017 14:37

Pro keplik - prosím o upřesnění lokace rodů (kraj a obec). Ve zpovědních seznamech je uveden jmenný výčet nekajících (lidí, kteří nepřišli k povinné velikonoční zpovědi), kacířů a případně i lidí obrácených na víru pravou. Jsou uspořádaný podle far a filiálních kostelů.
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Karla55 » pát dub 07, 2017 15:24

lerak píše:Děkuji za zprávu.Ctiborové měli grunt a na něm zřejmě pracovali také nájemní pracovníci tedy podruzi, takže Jiřík zřejmě nebyl rodem Ctibor, ale je to zajímavé, protože se tam objevuje Salomína, která je nevěstou Jiříka Ctibora, možná, že mohl být zaměstnán jako podruh.


Podruh není nájemný pracovník, je to ten, který nevlastnil grunt a u někoho bydlel. Podruhy byli i synove hospodáře žijící na gruntu rodičů. O podruzich se na fóru obšírně diskutovalo - zkuste vyhledávání na fóru.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod Aine » pát dub 07, 2017 21:46

Nela píše:Dobrý den, nenašla byste mi prosím v těch Zpovědních seznamech arcidiecéze pražské z let 1671-1725 příjmení Holovský v obcích Chrášťany a Ořech? Mockrát děkuji.


Dobrý den, příjmení Holovský jsem v obcích Ořech ani Chrášťany nenašla. Obce jsem našla v kraji Slánsko.

Pro zajímavost uvádím, že obec Ořech je psána jako Woržech nebo Woržechenses.

Jsou uvedeny i záznamy bez příjmení, např.
1683 Anna inq. fabri, Joan. famulus pastoris ex W or že c h.
1684 e x W o r ž e h: Venc. et Ursula inquilini fabri, socius lanionis e x C hr a s st i a n,
1695 Bernard. arator, Rozina ancilla: W o r že che n se s
1705. ex: praedio Woržech: Jacobus
Aine
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 08, 2016 20:37

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod keplik » sob dub 08, 2017 18:55

Aine píše:Pro keplik - prosím o upřesnění lokace rodů (kraj a obec). Ve zpovědních seznamech je uveden jmenný výčet nekajících (lidí, kteří nepřišli k povinné velikonoční zpovědi), kacířů a případně i lidí obrácených na víru pravou. Jsou uspořádaný podle far a filiálních kostelů.

Tohle byly rody přímo v Praze, na Novém Městě. Ale možná právě nechápu přesně, co v těch seznamech je.
keplik
 
Příspěvky: 109
Registrován: stř čer 05, 2013 21:59
Bydliště: Praha/Lucemburk
Oblast pátrání: Praha; Vídeň; Klečetné, Pšovlky, Hořovičky, Hořesedly; Benešov, Vysoká Lhota, Neveklov, Hrzín, Kamenný Přívoz; Osek u Rokycan, Jablečno, Přísednice; Lysá nad Labem; Žatec; Litoměřice; Teremno (Volyň), Belgie...

Re: Zpovědní seznamy komplet a soupis poddaných Berounsko

Příspěvekod karka.hejna@seznam.cz » sob kvě 16, 2020 19:06

Dobrý den, bylo by možné vyhledat jméno Zrůbek ve Zpovědních seznamech v obcích Nedrahovice nebo Rudolec ve Vltavském kraji (chlumecké panství). Děkuju moc.
karka.hejna@seznam.cz
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 05, 2020 14:52
Oblast pátrání: Debrno

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků