Bezectní lidé (Richard van Dülmen)

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Bezectní lidé (Richard van Dülmen)

Příspěvekod zedir » úte črc 12, 2016 5:15

Dostala se mi na monitor velmi zajímavá kniha od Richarda van Dülmena - Bezectní lidé a mohu ji doporučit všem, koho blíže zajímá tematika počestnosti a bezectnosti od raného novověku. Člověk pak lépe chápe, proč se v matrikách tak často uvádí honestus, počestný či poctivý, protože kniha hezky popisuje, jak důležitá pro sociální život dříve čest byla.

Je tu uvedeno mnoho zajímavého, autor se věnuje třem oblastem - veřejné pomluvě a špatné pověsti, nepočestné činnosti a příslušnosti k takovému stavu a spojení s kriminálním chováním a rozsudkem soudu. Kvůli předkům sebevrahům mě obzvlášť zajímala kapitola o jejich bezectnosti a o způsobu nakládání s jejich ostatky, ale dočetl jsem se například i o často deklarované nepočestnosti mlynářů či i pověžných, jímž jeden předek byl. Překvapivé pro mě bylo, že na společenském žebříčku (ne)počestnosti stál ras ještě níž než kat (kterým je věnována velmi zajímavá kapitola). Kniha je rovněž prokládána mnoha historickými příklady, takže pokud nevíte, co provést se třemi hodinami času, mohu knihu ještě jednou doporučit.

https://ulozto.cz/!CgwWtq7v/richard-van ... i-lide-rar
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Bezectní lidé (Richard van Dülmen)

Příspěvekod Kašpar » úte črc 12, 2016 17:17

Pro zájemce jen poznámka - soubor má 46 MB.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bezectní lidé (Richard van Dülmen)

Příspěvekod Slim » úte črc 12, 2016 18:14

Pro zájemce ještě další poznámka - jedná se o spoustu jpeg souborů obsahující stránky vyfocené poměrně nekvalitně, takže je spousta stránek neostrých, i když stále ještě čitelných
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Bezectní lidé (Richard van Dülmen)

Příspěvekod Kašpar » úte črc 12, 2016 18:24

Dodatek - knihu je možné rovněž vypůjčit v jedné ze 47 knihoven
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 8 návštevníků