Šlechtické knihovny

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Šlechtické knihovny

Příspěvekod MrTvola » úte led 26, 2016 13:58

Zdravím,
přes osobní i jinak zprostředkované přátelské vztahy jsem schopen nahlédnout do některých šlechtických knihoven. Problém je v tom, že je to potřeba osobně domluvit s pánem daného "panství". V minulosti se totiž běžně stávalo, že si někteří "badatelé" odnášeli nějaké tisky k domácímu studiu bez toho že by se zeptali a především je následně vrátili...
Mimochodem předkové těchto pánů tvořili naší historii a mají k tomu osobní vztah po generace předávaný (kdo z nás má rodokmen do 11stol. např).
A dopředu říkám že není možnost tam pořádat exkurzi lidí, kteří by si rádi sáhli na historii a které neznám.
Ne - nebudu to dělat.
Mohu Vám to nafotit.
A - ne nebude to hned - bude to až na to budu mít čas já (např. v rámci rodinného výletu) a současně i příslušná osoba. Ale na druhou stranu se do toho s radostí ponořím.
Nějaké prastaré archiválie mám i doma = pozůstatek po emigrantech (většinou mapy a podobně). Když totiž chtěl někdo za komunistů emigrovat, tak se občas nenápadně (po známých) zbavoval majetku.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod molitor » úte led 26, 2016 14:43

To je skvělá zpráva. Konkrétně v jakých běžně nepřístupných archivech a knihovnách můžete bádat?
Uživatelský avatar
molitor
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv srp 25, 2011 15:09
Oblast pátrání: Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod MrTvola » stř led 27, 2016 11:44

Například u p. W. LOBKOWITZE
zprostředkovaně se dá i u dalších...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod molitor » stř led 27, 2016 12:41

To máte opravdu skvělý kontakt. Existuje tam nějaký archivní katalog - seznam fondů?
Uživatelský avatar
molitor
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv srp 25, 2011 15:09
Oblast pátrání: Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod MrTvola » stř led 27, 2016 13:03

V podstatě ano - existuje (a je to především např. v rámci předávacích protokolů), ale vypovídací hodnota těchto soupisů není příliš přesná...
Prakticky se dá říci, že když jsem se na něco chtěl podívat, tak jsem to prolezl a buďto jsem našel nebo ne... Po úřadování jednoho pana "badatele" tam z toho i něco chybí... Nemohu si pomoci ale kvůli jednomu hajzlovi (a opravdu mě nenapadá jiné oslovení) se tyto a podobné archivy pravděpodobně navždy uzavřely pro všechny ostatní... myslím to obecně.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod MrTvola » stř led 27, 2016 13:20

Mimochodem např. něco jako "účetní knihy" se záznamy ohledně robotních povinností a jejich plnění - někdy i penězi = sedlák se z práce "vyplatil" - jsou docela zábavné pokud se to podaří rozluštit.
Z toho jsme měli celá léta docela legraci - ona totiž robota přetrvala i po revoluci = majitelé domů měli až donedávna povinost v zimě uklízet sníh na chodnících, které byly přilehlé k jejich domu ale přesto jim nepatřily. No a v teplejším období to vrchnost (rozuměj radnice) pronajímaly šenkýřům (=hospodám) jako zahrádky a rejžovali na tom...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod HaninaH » stř dub 13, 2016 15:56

Zdravím,
moc mě potěšilo, co tu čtu, nedávno jsem se tady ptala právě po rodinném archivu Lobkowitzů. Zajímám se o panství Horšovský týn mezi lety 1570- 1623. Pak vlastnil panství Trauttmansdorff. Pokud by se Vám chtělo, podívat se po tom , pak bych to později upřesnila.H :D
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod MrTvola » pon kvě 16, 2016 13:38

Pokud má někdo zájem o jakékoliv informace z panství LOBKOWITZů tak požadavky do středy 22:00hod. Ve čtvrtek budeme něco řešit tak bych to mohl spojit. Nejlépe z větve Michala nebo Jaroslava. Ostatní po dohodě.
A prosím do emajlu, SMS, nebo zavolat.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Šlechtické knihovny

Příspěvekod Palia » úte kvě 17, 2016 11:06

Dobrý den,
mám zájem dohledat u Lobkoviců v Nelahozevsi spis Účetní archiv, spis inv.č. 242 (pronájem panství Dolní Beřkovice M.Wenierovi).
Matěj Venier je můj předek a hledám o něm bližší informace, hlavně odkud přišel do Dolních Beřkovic.
Můžete se mi, prosím, ozvat, jaké jsou Vaše podmínky?
Děkuji.
Palia
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte kvě 17, 2016 10:52
Oblast pátrání: Praha, Dolní Beřkovice,Českolipsko, Telčsko, Černětice u Volyně, Dašice


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků