Místopis Řečice Kardašovy

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod brendamonique » stř říj 28, 2015 19:27

Zdravím vás lidičkové dobří - vlastním doma tuto knihu a mohu vám tedy k uvedenému číslu domu či příjmení napsat více informací.

MÍSTOPIS ŘEČICE KARDAŠOVY
který sepsal Jaromír Hrubý
zpracoval a doplnil Dr. B. Víta
Svazek I. a III. (poslední) obsahuje informace lidí/obyvatel žijících v konkrétních č. domu
či konkrétní příjmení obyvatel a jejich historii cca. od 15 stol. do 30 let 20. století (odkud do KŘ. přišli, co zde dělali apd.)
vydání z roku 1934

stačí se zeptat na příjmení a napíši vám info.
Kontaktovat mě můžete buďto zde nebo na mail: weakness@seznam.cz
Zn. ráda pomohu, pokud mohu :D
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod Johannes » pon lis 02, 2015 17:54

Mohu poprosit o následující info?
Jaroslav Pruner, narozen 19.04.1897
Marie Prunerová, narozena 26.09.1898

Rodiče Jan Pruner a Marie rodem Matyášová.

Rodiče nejsou místní a asi tam jen dočasně žili - právě o nich nemám žádné informace.

Díky!
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod brendamonique » pon lis 02, 2015 19:53

... tak bohužel :( ačkoliv mě to mrzí, zrovna jsem dvou pánům vypisovala z knihy záznamy o rodině Březinových a Lepičových, kteří tu byli usedlíky, nebo postavili domky a odstěhovali se, tak o rodině Prunerových ani v jedné knize sebemenší zmínka. Knihy obsahují především jak zmiňuji usedlíky, nebo rodiny/rody, které zde nějaký čas působily hlavně v 17.18. až do 19. století. Knihy jsou sepisovány ve 20-30 letech minulého století, kdy podle vámi uváděných dat nar. vašich předků, byli ještě stále žijící, proto zřejmě autora nezajímali - zřejmě se soustředil více v tu dobu na "historii" ačkoliv pro nás r.1890 je také už historie - i když bych ráda pomohla v tomto případě poprvé nemohu :( ... ještě jsem se ptala své matky (r.1949), která zde bydlí od nar. tak se jen zmínila, že si oba dva Prunerovi už jako starší pár pamatuje, ale nic jiného podstatnější ani č. domu neví - byla ještě dítě. Co přesněji byste o nich vlastně rád zjistil ? Nenašel jste je kupř. v zemřelých, kde by měli uvedené č. domu ?
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod Johannes » úte lis 03, 2015 13:58

Nevím o nich vůbec nic, kromě matričních údajů. Je to větev, která odešla z Lomnice nad Lužnicí na začátku 18. století do Soběslavi. Rodiče v té době byli v KŘ nejspíše za prací, zemřeli opět v Soběslavi.
Myslel jsem, že něco z civilního života by mohlo být v té knížce, protože moje větev rodu považovala Soběslavskou větev za vymřelou. :lol:

V matrice je u narození děti uvedeno jako bydliště Továrna.
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/10305/94/1993/4805/43/0

V každémn případě děkuji. I to, že je maminka pamatuje, je stopa.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod brendamonique » úte lis 03, 2015 16:38

Momentík - já hledala podle prvního příspěvku "Prunerovi, ale na záznamu narození, který jste mi poslal jsou uvedeni samí "B"runerovi
ty jsem v knize nějaké našla, tak během chvíle opíši informace - moc jich není, ale opíši vše + rodina Brun(n)erových - nevím přesně jak se píší, tu žije dodnes :)

+ "továrna" se prý údajně říkalo dříve židovské továrně, která stávala na kraji města v lokalitě, kde se dnes říká na "Americe" jinak tedy jméno ulice jest dneska "Lažany"
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod brendamonique » úte lis 03, 2015 18:07

tak nakonec jsem našla dvě zmínky, pokaždé v jiné kapitole, ale stejné - takže se z nich dozvídáme pouze toto:

stránka č.46 - z kapitoly: Paměti jednotlivých domů
... téhož roku (1712) oženil se Andres (Ondřej) Bruner, komorník hr. Götze s Barborou dcerou Jakuba Zemana, souseda z č.9.


Těžko říci, zda by mohl být dotyčný Andres - Ondřej s vámi spřízněný ? Jak jsem psala výše - kniha byla sepsána ve 20,30 letech minulého století tzn, že do té doby
v Řečici žádná historická větev Brun(n)erů nepobývala. Po narození vašeho Jaroslava a Marie a přestěhování do KŘ se mohla situace změnit a někdo z potomků mohl zůstat, jak jsem psala - rodina Brun(n)erových zde žije.
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod Johannes » ned lis 08, 2015 10:25

Děkuji za odpověď.

Svatba 1712 nevypadá na příbuznost v mě známém vývodu s ohledem na to, že můj předek přišel do Čech roku 1678 z Gmündu a žádný Andres není v jeho přímých potomcích zaznamenán. Může to být starší příbuzenstvo, ale Gmündský farní archiv shořel cca 1680, takže se nic staršího nezachovalo. Tahle stopa bude asi slepá. Je možné ,že to může být potomek z rodu Pruner/Brunner žijícím v té době v Českém Krumlově/Třeboni, ale ani zde nemám doloženou přímou příbuznost.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Místopis Řečice Kardašovy

Příspěvekod Zidaya » čtv bře 19, 2020 0:52

Dobrý den,
pokud Vaše nabídka stále ještě platí, chtěl bych Vás požádat o následující:

V knize Německá příjmení u Čechů od Josefa Beneše je uvedena tato věta - "Zeť Víta Bednáře Jan Štrouf z Mnichu u Deštné dostal v Řečici kolem r.1666 příjmení Švásta."
Jako zdroj je tam uvedena právě kniha Místopis Řečice Kardašovy, svazek III, strana 19.
Mohla byste se prosím podívat, zda je tam o tomto Janu Štroufovi napsáno více, resp. zda je tam zmínka i o dalších Štroufech?

Děkuji mnohokrát
Zidaya
 
Příspěvky: 63
Registrován: čtv zář 23, 2010 15:28

Re: Místopis Řečice Kardašovy / Jan Pruner z Lomnice nL

Příspěvekod Kwacka » stř lis 09, 2022 0:41

Dobrý den,
začala jsem zpracovávat rodokmen. Dle dokumentů pečlivě uschovaných mou babičkou (nar. 1890) mám předky z Lomnice nad Lužnicí, např. prapraprapradědeček Jan Pruner z Lomnice nL nar. 1779 s manželkou Evou roz. Šinkovou z Lomnice *1784 > jejich dcera, moje prapraprababička, Karolína Pruner *1817, atd.. Google mne zavedl na toto forum, na dotaz od Johannes na Prunerovy z Lomice n.L. z 19. stol., tak si myslím, že bychom mohli mít společné předky. V souvislosti s Lomnicí nL jsem zde rovněž narazila na zmínku o Kartákových. Rodiče praprapraprababičky Evy Šinkové jsou Marie Anna Kartáková z Lomnice a Vincenc Šinka. Možná tyto údaje pomohou tázajícímu se Johannes.

Kdyby se Vám podařilo dohledat cokoli i k mým předkům, budu ráda. Můj pradědeček Václav Růžička *1842 měl ve Veselí n. Lužnicí hospodu U Růžičků (na rohu, zbouraná ve 20.stol. kvuli nové silnici).

Zdravím
Kwacka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte lis 08, 2022 22:29
Oblast pátrání: Praha, Veselí nad Lužnicí, Lomnice nad Lužnicí
Rodokmen online: MyHeritage katerina hodkova

Re: Místopis Řečice Kardašovy / Jan Pruner z Lomnice nL

Příspěvekod Johannes » čtv led 19, 2023 1:03

Kwacka píše:Dobrý den,
začala jsem zpracovávat rodokmen. Dle dokumentů pečlivě uschovaných mou babičkou (nar. 1890) mám předky z Lomnice nad Lužnicí, např. prapraprapradědeček Jan Pruner z Lomnice nL nar. 1779 s manželkou Evou roz. Šinkovou z Lomnice *1784 > jejich dcera, moje prapraprababička, Karolína Pruner *1817, atd.. Google mne zavedl na toto forum, na dotaz od Johannes na Prunerovy z Lomice n.L. z 19. stol., tak si myslím, že bychom mohli mít společné předky. V souvislosti s Lomnicí nL jsem zde rovněž narazila na zmínku o Kartákových. Rodiče praprapraprababičky Evy Šinkové jsou Marie Anna Kartáková z Lomnice a Vincenc Šinka. Možná tyto údaje pomohou tázajícímu se Johannes.

Kdyby se Vám podařilo dohledat cokoli i k mým předkům, budu ráda. Můj pradědeček Václav Růžička *1842 měl ve Veselí n. Lužnicí hospodu U Růžičků (na rohu, zbouraná ve 20.stol. kvuli nové silnici).

Zdravím


Dobrý den,

napsal jsem vám email, tak se snad spojíme.

Zdravím!
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků