Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 24, 2016 20:06

no jo, křestní .-)
Ta kniha má celkem malý rozsah, Löbl je tam jako příjmení (a nic moc o něm není) a Pik= Pick je zase tak rozšířené, že jsem nenašla nic konkrétního.

Nejsem si jistá, zda hledáte vznik jména nebo konkrétní osobu. Židovské matriky Klatov nic moc, začínají 1840, kontrolní se nedochovaly. Takže ani není moc kam kouknout.
Někdy bývají Židé v křesťanských matrikách, ale u Klatov jsem Pi(c)kovy neviděla.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod zdennal » ned led 24, 2016 20:38

Nejsem si jistý,co vlastně dokáži zjistit.Většinu svých předků mám od 17.stol.a tady díru v r.1810.To mě hrozně irituje a provokuje.Promiňte,že ještě obtěžuji,o jménu Moučka (nezní příliž židovsky)tam nic není?Velice si vážím Vaší pomoci.Zdeněk
Přílohy
DSC09592.JPG
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 24, 2016 20:51

No to jsou věci. Opravdu si židovský synek bere křesťanskou nevěstu.... To by mělo být někde zaznamenané, jeden z nich někdy musel přestoupit ve víře.....
Ať mne kolegové opraví, ale jestli je toto křesťanská matrika, pak by asi v matrice narození měl být zapsán jako nový křesťan, možná těsně před svatbou.

Ani židovské matriky ČB nejsou.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod zdennal » ned led 24, 2016 21:54

Zatím jsem jeho konverzi nehledal-nevím jestli proběhla v Klatovech,či Vlašimi,protože i tak bez židovských matrik se dál nedostanu.Faktem je,že svědkem na této svatbě je Jindřich Pik(pochybuji,že by připustili žida) obchodník z Vlašimi(a úřední povolení panství Vlašim)-což je možná bratr-takže si myslím ,že proběhla jakási hromadná konverze této rodiny k křesťanství.Je zajímavé,můj dědeček Josef Pik byl za války zkoumán němci zda vyhovuje dle Norimberských zákonů a dostal osvědčení o árijském původu.Vzhledem k jejich důkladnosti pochybuji o uplacení,nebo manipulaci.Takže si myslím,že původ mojí rodiny je složitá problematika(vyznání,etnicita)vůbec se vtom neorientuji.Možná je zajímavé i to,že nevěsta Dorota Pokorná je z dlouhé větve nikoli chudých svobodníků z otcovi strany.Těch otázek je hrozně moc.Jsem rád za jakoukoliv informaci na tohle téma.Zdeněk.
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 24, 2016 22:28

No je to složité, chtělo by to aspoň jednu matriku.
Knihy familiantů ČB nejsou, Klatovy ano, ale není tam Pick (http://www.badatelna.eu/fond/2098/repro ... oId=584091)
a ani Vlašim nic....
Tak asi otevřete téma v rublice Hledá se. dejte odkazy na poslední zápisy a ono se třeba časem něco vyvrbí...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod zdennal » ned led 24, 2016 22:50

Děkuji,budu se snažit.Jsem rád,že jsem se ns Vás mohl obrátit.Zdeněk.
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod molitor » úte led 26, 2016 13:16

Neposlal jste odkaz na celý matriční zápis, je možné, že v poznámce bude více informací - např. o křtu.
Uživatelský avatar
molitor
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv srp 25, 2011 15:09
Oblast pátrání: Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod MrTvola » úte led 26, 2016 14:08

Příjmení
RADSTUBER (německé U neumím na klávesnici) Gottfried
a ještě Juditha HOFERT (O je s těmi dvěmi tečkami)
podle švýcarské tety se jedná o židovská jména. Je to z okolí Plzně... před 1835
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod mkuba » pon říj 02, 2017 12:01

Dobrý den,

prosím o podívání se na jméno Dux, z obce Dub, případně i jinde?

Děkuji

MK
mkuba
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned říj 04, 2015 22:14
Oblast pátrání: střední čechy

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Hanka Teplice » pon říj 02, 2017 13:11

Prosím o prověření příjmení: Grunbaum. Birnbaum
Artur Grunbaum se narodil v Karlových Varech (nar. 1888), ale v r. 1921 bydlel v Teplicích - v domě, jehož historie
se mně osobně týká.

Herbert Moric Birnbaum (nar. 1888 v Teplicích) také bydlel v r. 1921 v Teplicích.

Děkuji.
Hanka Teplice
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv říj 24, 2013 16:35
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Domažlice, Radonice u Domažlic, Osvračín, Kouty u Třebíče, Chlum u Třebíče

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2017 13:28

Karolina tady už opravdu dlouho nebyla, ověřte si pomocí jejího profilu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Hanka Teplice » pon říj 02, 2017 14:22

Děkuji za upozornění, zkusím to.

Hana
Hanka Teplice
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv říj 24, 2013 16:35
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Domažlice, Radonice u Domažlic, Osvračín, Kouty u Třebíče, Chlum u Třebíče

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte říj 03, 2017 19:57

Notifikace mam nastavené, ale neměla jsem čas.... Mrknu se Vám... Aha, nemrknu. Knížka se schovala. Budu hledat a ozvu se Vám vnitřní poštou.

Kolegy badatele srdečně zdravím.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinné dědictví- Jména Židů v Čechách a na Moravě

Příspěvekod altprager » úte čer 04, 2019 1:22

Jméno Lébl je od jidiš vlastního jména Lejb, tj. Lev. Německy zapisováno často jako Löbl (srov. Löw - např. rabbi Löw, který se ve skutečnosti jmenoval Jehuda). Hebrejský ekvivalent Lejba je Jehuda.

Židé mají vždy dvě vlastní jména - jedno hebrejské, které dostávají při obřízce a jsou jím například vyvoláváni ke čtení Tóry v synagoze, píše se na jejich náhrobek apod., a druhé, občanské, které požívají v běžném životě, např. na úřadech, při obchodu atd. Hovořím tady zjména o historických reáliích do 19. století v Čechách a na Moravě, dnes už je většina židů natolik asimilovaných, že často ani netuší, že mají židovské kořeny. A pakliže to ví, často hebrejské jméno nemají, protože za posledních zhurba sto let židovské náboženské praktiky v důsledku předválečné asimilace, následného holocaustu a poté i komunismu, prakticky vymizely.

Velmi často s lze setkat se záměrnou "zpodobou znělosti", např. Ignác = Izák, Adolf = Aron, Marek = Mordechaj, Rozálie = Rebeka apod. Ale zdaleka to neplatí vždy, např. hebrejské jméno Franze Kafky bylo Amšel nebo např. hebr. jmeno českého vrchního rabína Karola Sidona je Efraim.
altprager
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 04, 2019 1:10

Předchozí

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků