Ze života prababiček

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Ze života prababiček

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 16, 2015 18:39

Omlouvám se, knihu k dispozici nemám, jen mi pro náš koníček přijde, že by mohla být zajímavá, tak dávám echo, že jsem ji zahlédla v knihkupectví.

http://www.databazeknih.cz/knihy/ze-ziv ... cek-229917

Hezký večer :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Kašpar » úte úno 17, 2015 3:36

PomněnkaPrvní píše:Omlouvám se, knihu k dispozici nemám, jen mi pro náš koníček přijde, že by mohla být zajímavá, tak dávám echo, že jsem ji zahlédla v knihkupectví.

http://www.databazeknih.cz/knihy/ze-ziv ... cek-229917

Hezký večer :)


Ano, je to hezká kniha, s mnoha názornými ilustracemi.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Zora » úte úno 17, 2015 7:16

Faktická poznámka

od přelomu 19. a 20 století docházelo jak ve vesnicích, tak ve městech k tolika změnám, že vlastně přemýšlím, kdo se skrývá pod slovem prababička. Ty moje se narodily cca 1860 - 1880. Někdo má ovšem prababičky narozené v 1. pol. 20. st.
Život těchle prababiček asi bude neporovnatelný :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 7:49

píše se tam, že paní Skarlantová (Jana), autorka, je narozena 1944 a že je to i o secesní módě....
ale máš pravdu, Zorko, že mezi narozeními prababiček jsou rozdíly přímo epochálních rozměrů :-)
ještě k prababičkám: já si pořád myslím, že jsem tu na výměnu za prababičku/-y; nevím tedy, jak to vyjádřit: ale jedna prababička zemřela týden po mém narození a druhá do půl roku.... neměl jste to někdo taky tak? nebo je to prostě logické- jen tři generace ve stejnou dobu?
takže vlastně pro mne by to bylo "něco úplně nového", jak žila prababička, neb jsem ji "nezažila"- jen asi bych chtěla spíš číst o jejím postavení v rodině- že když babičky a dědové žili na výminku u mladých, tak kde žili prababičky a pradědové..... vlastně bych i chtěla vidět, jak babička něco vysvětluje prababičce a máma nad tím kroutí hlavou :-)
no pardon, jsem se rozepsala- ale babičky, to je moje srdeční.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Zora » úte úno 17, 2015 8:30

Není prababička, jako prababička :-)))
Prababička mé žijící tety se narodila r. 1796. Zajímavé je, že se o této Františce dochovaly informace její vnučky, takže já dnes vím, že tahle paní velice ráda zpívala, že měla zahrádku za domem a lidé často chodili na pole místo po "hlavní", tak zadní cestičkou, aby si ji poslechli a chviličku postáli. Věnovala se velice vnoučatům asi i pravnoučatům, které měly u ní jakýsi dětský útulek. Tahle Františka porodila spoustu dětí, přežilo asi 13, ne všechny žily dále v Ivančicích, ale vnoučat bylo nepočítaně a v různých věkových kategoriích.
Byla dcerou mlynářského, provdala se za zednického tovaryše, tři měsíce po svatbě ovdověla a zase se provdala za pradědečka Franze. Ten byl zřejmě cílevědomý, takže přišel jako tesařský pomocník, (jeho otec rozdělil statek mezi dva jiné potomky), postupně vybudoval prosperující tesařskou živnost, Františka tak prošla životem v nouzi, životem, kdy se musela otáčet každá koruna. Stejně jako později, kdy sice tesařina vynášela, ale dětí bylo tolik, že bylo třeba stále žít skromně, Nevím, jaké šaty nosila, ale pradědeček i ona se snažili dát dětem vzdělání, všichni synové vystudovali střední školu a dva i vysokou, podle mě v té době věc poměrně nevídaná, ( techniku). (kolem poloviny 19. st. )
Kdy se asi učili, jak to dělali, když dětí bylo tolik a elektrické osvětlení nebylo.

Zřejmě jen úmrtí pradědečka zabránilo studiu na vysoké škole zbývajícím synům.
(Ještě hloupější otázka - dva dospělí, cca 13 dětí, Jak se koupali: Nanosit, vodu, v zimě aspoň trochu ohřát vodu,... kde brali tolik ručníků, velké prádlo, i když byla určitě nějaká pomocnice, stejně se zúčastňovala především hospodyně...)
Nakrmit tolik krků - nepředstavitelné,. třeba jen udělat těsto na tolik knedlíků, nebo mít takovou zásobu brambor na zimu... A útlocitné dámy prominou, ale záchody - knalizace nebyla, takže buď žumpa (která se musela pravidelně čistit a vyvážet, nebo hnuj, který ale musel taky někdo obhospodařovat...
Ono je tolik pohledů na život, znám smlouvy, kam Franz a později jeho syn Václav dodával své výrobky, na kterých stavbách pracovali...
Co hodně pradědečkovi závidím, je to, že pracoval rukama, později řídil tuhle práci u svých synů a tovaryšů, ale na konci vždy bylo něco hmatatelného, z čeho byl užitek, co lidé používali...
Bohužel to se o dnešních povoláních často říct nedá..

Pradědečků a prababiček má každý z nás hodně, ale otázka - se kterými z nich se více ztotožňuji, na to nedokážu odpovědět. Spíš obdivuji jejich život a v duchu si říkám, zda bych tohle či ono zvládla, případně nacházím věci, které jsou pro mě neslýchané. Ti kluci chodili do školy do Brna, a i když třeba chodili "polňačkami", stále je to hodně přes dvacet km. Jednou bych to zvládla, ale každý den?
V teple, v zimě, ...
Zkusila jsem si jednou na podzim projít trasu, kudy chodil "jen" dědeček z vlaku domů - cca 5 km a v podzimní plískanici, k večeru, skoro potmě kolem řeky... nic příjemného pro 12letého klučinu. (chodil na reálku -cca 1912)

Asi je sice fajn, vnímat jejich život dnešníma očima, ale asi si ten jejich život nechtěně strašně idealizujeme.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 8:56

Ano, idealizujeme a i když jsme my, v ČR žijící, pořád reptající, aspoň v tomhle ohledu je dobře, že u nás taky platí, že si pamatujeme jen to dobré.....
Život to asi byl, nejen oproti našemu, strašný, ale někdy si říkám, že zase prababička si říkala, jak asi dokázala žít její prababička (přece jenom mezi nimi byla průmyslová revoluce) :-)
Moje prababi zůstala sama na největším statku ve vesnici, měla 9 dětí a čeládku. Pradědu ubodali na poli včely. A nikdy se znovu nevdala- divné... nebyla to ošklivá žena.... To musela být strašná dřina. A umřela až v pětaosmdesáti.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Zora » úte úno 17, 2015 9:23

A vezmi si, jak se asi žilo kolem roku 1650 - tedy zhruba do doby, kam sahají nejstarší matriky. Snad možná je třeba vzít v úvahu, že oni svůj život brali jako samozřejmost, naštěstí nemohli poměřovat dnešníma očima.
My se tady dohadujeme a nemůžeme shodnout, co vlastně byl podruh, čeledín. Jednoznačně se shodneme ale na tom, že oba museli pracovat od rána do večera, život měli z našeho pohdleu složitý, ale umíme si představit, že se jeden staral o voly, druhý třeba chodil na pole a okopával, třetí uklízela v chlívě....
No ale co by si asi tak pra...babičky představili pod pojmem manažer, dealer...
Pro ně nepochopitelné... a je spousta dalších dnešních povolání, jejichž pracovní náplň si kolikrát neumí běžný dnešní člověk představit. :-)))
Já jich znám spousty, o kterých nevím zhola nic, některá se snažím občas vyhledávat i na netu, ne vždy s úspěchem. :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 17, 2015 9:34

Někdy si představuju, jak by se tvářila moje prapra...babička, o které zrovna vyhledávám informace, kdyby se přenesla časem ke mně domů. Viděla by, jak dávám do hrnce mraženou zeleninu a zapínám indukční desku. Pouštím digestoř a ohřívám si vodu v rychlovarné konvici. Kostku másla vytahuju z ledničky a dávám rozehřát do mikrovlnky. Sledovala by, že namísto podojení krávy otevírám podivnou krabici, z níž teče mléko (zjistila by ale, že to chutná spíš jako bílá voda, než to mléko, na které je ona zvyklá :)
Divila by se, jaktože nespěchám na pole nebo ke zvířátům, místo toho dělám kapslové kafe v kávovaru a vybízím ji, že si sedneme a popovídáme si. Takto uprostřed dne!

Hrozně ráda bych se s nimi se všemi setkala.
Tak snad možná jednou na onom světě ;)

Hezký den :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Zora » úte úno 17, 2015 9:53

Je otázkou jak by se tvářila pra..babička, kdyby zjistila, že vlastně podle tehdejších měřítek nic neumíte, věci, nezbytné pro výbavu nevěsty - bytelnou skříň ze dřeva, truhly na prádlo a potraviny, stůl a lavici nemáte, nemáte ani peřiny, ba ani vlastnoručně nadrané peří, takže byste se ani vdát nemohla :-)))
A že se dovažuje vstupovat do debaty mužů :-))), nemyslitelné.
Za ženu hovoří domácnost :-))) a výše, kvalita a obsah výbavy by byla předmětem výčitek po celý život.

Já jsem takový maniak, že mám potřebu vždy vyzkoušet, jak se co dělalo. Neporážím sice krávy, ale drůbež, kterou mívaly ženy vždy na starosti ano, od kuřat, přes kačenu, husu, krůtu... aspoň vyzkoušet. (Na kachnu jsem si musela vzít následující den dovolenou :-)))
Stejně tak třeba zpracovat prase.
Utlouct máslo, podojit krávu, kozu..... uf, uf.... vůbec to není jednoduché a hlubokou poklonu jak pra...babičkám, tak i pra...dědečkům.
Zkoušela jsem i tkát... no, snad po x letech praxe:-)) bych vyrobila tkaninu na pytel...
Zkuste osekat sekerou dřevo tak, aby dostalo nějaký tvar....
Zkuste od božího rána do večerního klekání jednotit řepu na poli nebo okopávat, stříhat a uklízet vinice, (stříhá se právě teď v zimě, která zalézá za prsty a na vinicích sice svítí slunko, ale současně fouká...... každý den, kromě neděle... a ještě cestu nahoru do strání a zpět k tomu...
Nezkoušela jsem být žebračkou, ani třeba pijanem :-))), jsou "povolání", která umět nemusím :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 11:25

to bylo vtipný :-), oboje.....

no, myslím, že jedno další plus bylo, že neznali ten stres a spěch, co jsme si vymysleli my- že při celodenním kosení polí, konce nevidět, byla vlastně pohoda- ano mozoly, ano horko, ano strašná dřina, ale z našeho pohledu pohoda- žádné zbytečnosti- jen ta dřina a život v přírodě a v symbióze (tohle slovo jsem asi ještě nikdy nepsala) s ní....a co teprve bolavá záda z genealogie (viz jinde na fóru) :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Zora » úte úno 17, 2015 11:46

obávám se že měli pořád starosti, nevím, jestli tomu říkali stress :-)))
jestli bude co zasít, jestli počasí dovolí, jestli sedlák půjčí koně na rytí, jestli nepřijdou o žních bouřky, jestli řepa nezamrzne, jestli budou zdraví, jestli uživí děti, .....
Ale měli obavy z konkretních věcí, uměli je pojmenovat, uměli předem odhadnout, kdy je co třeba udělat. Všechno měli přednost před nějakým posezením nebo klábosením, to je na výměnku byl čas na přemýšlení a vyprávění o životě...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod Dagmar8 » úte úno 17, 2015 16:36

Karolina Vernerova píše:nebo je to prostě logické- jen tři generace ve stejnou dobu?
takže vlastně pro mne by to bylo "něco úplně nového", jak žila prababička, neb jsem ji "nezažila"- jen asi bych chtěla spíš číst o jejím postavení v rodině- že když babičky a dědové žili na výminku u mladých, tak kde žili prababičky a pradědové..... vlastně bych i chtěla vidět, jak babička něco vysvětluje prababičce a máma nad tím kroutí hlavou :-)
no pardon, jsem se rozepsala- ale babičky, to je moje srdeční.....


Tak to je škoda, že jste prababičky nezažila ,
mně prababička s pradědečkem vychovávali sami od mého narození až do mých 4 let (pradědeček narozený 1875/, to mu při mém narození bylo 72 a prababičce 62 - teď když jsem v podobném věku jako prababička mi to prostě připadá úžasné, jsem jim stále vděčná, něco si z toho vybavuji a mám z toho příjemný pocit.O to víc, když jsem na matrikách zjistila některé údaje, které jsem nevěděla - že pradědeček předtím byl již jednou ženatý a během 5ti let mu zemřeli tři narozené děti chlapeček a dvojčata/ a vzápětí žena. Teď prostě chápu, proč neváhal a vzal si mě k sobě..
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Ze života prababiček

Příspěvekod tama.1 » stř kvě 11, 2016 15:30

Pokud mohu i ja pridam trosku do mlyna z meho "bezstarostneho" detstvi u me babicky na Zastavce.Babicka Vlasta 1912...si nas bravala o prazdninach do maleho hornickeho domecku bez vody.Rano me oblekla do zastupovanych podedenych hnedych puncoch,do sukni a pleteneho svetru.Slo se za humna a babicka natrhala do zastery rebarboru o kousek dal "lišky" a na zpatecni ceste lesni jahody...V domecku rozdelala ohen v kachlovych kamnech a me dovolila nahlednout do tajnych suflatek s jejimi poklady...fotecky .Taky nezapomenu na jeji obhackovane "kousky hadriku"....co kdyby se hodily.Z rebarbory udelala strudl ..z hub udelala bilou polevku a jahody jsme meli misto sladkosti.Vodu nemela tak se chodilo s kyblama na roh pro vodu....nemela popelnici....protoze vse zuzitkovala..na kompost.m
slepicim...na zahradku.Taky si vzpominam na misku s vodou kde bylo maslo...hold nebyla lednice.A nejvetsi zazitek bylo prani pradla...mnastrouhalo se mydlo voda se ohrala na plotne ...vonela cela mistnost.... A vecer bez televize....vytahla bavlnky a ucila me stepovat ponozky....ted kdyz je vyhazuji vzdycky si na ni vzpomenu.Jiste pochopite ze moje nejoblibenejsi jidlo je strudl...bila polevka a bramborovy placky se sadlem....dala bych vsechno na svete abych se s ni setkala.
tama.1
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv úno 03, 2011 18:01
Bydliště: Třebíč
Oblast pátrání: Přibyslavice-Velká Bíteš,Zastávka u Brna,Bystré-Svitavy,Lesoňovice,Pozďatín
rodina Hotárkova,Ditttrichiva,Štouračova,Vošmerova


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků