Opisy matrik

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Opisy matrik

Příspěvekod Zdenek » sob srp 21, 2010 16:05

Arcibiskupská konsistoř Olomouc- opisy matrik

Aby se předešlo důsledkům ztrát a zničení originálních matrik v dřívějších dobách uložených na farách, bylo zavedeno opisování matrik. A to tak, že každý rok se pořizovaly opisy shodné s originálními zápisy. V Olomoucké diecézi nařídil jako první opisování matrik biskup Karel z Lichtensteina dekretem z roku 1682. Opisy pořizoval farář a děkan je revidoval. Takto ověřené opisy byly odesílány na arcibiskupskou konsistoř. To je stručný výtah z úvodu soupisu dochovaných opisů Olomoucké arcibiskupské konsistoře.

Původně byly všechny opisy uloženy v Janovicích, ale v současnosti jsou rozděleny do příslušných archivů. Na můj dotaz jestli mohu do opisů nahlédnout mi paní ředitelka olomoucké pobočky odpověděla, že ano, ale jen do těch opisů, jejichž originály se nedochovaly. Což je jistě dobrá zpráva pro ty, kterým ztráta originálů přerušila bádání.

Bohužel hned musím zchladit vaše nadšení, těch případů, kdy se dochovaly opisy starší než originály zas tak moc není. (já měl štěstí u 3 farností)

Proč to tady vlastně píši, že? Vždyť většina z vás to jistě ví.
Pokud má někdo zájem rád se mu v Olomouci kouknu, jestli tam není i ta vaše obec.

Přesný soupis obcí u sebe nemám a neumím přesně říct co vše spadalo pod správu Olomoucké konsistoře, ale je tam v podstatě celá Severní a střední morava, část Vyškovska a Hodonínska...Brno ale ne.

Zdeněk Olomouc
Naposledy upravil Zdenek dne ned srp 22, 2010 21:32, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » sob srp 21, 2010 19:28

Myslíte si, že by bylo možné požádat olomoucký archív o seznam opisů matrik pro určitou obec ?
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » sob srp 21, 2010 20:22

Nejspíš ano. O jakou obec jde?Rád vám to zjistím.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » sob srp 21, 2010 20:29

Děkuji moc. V MZA chybí matrika pro Rousínovec na léta 1718-1720 (narození, oddaní) a 1717-1720 (zemřelí).
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » sob srp 21, 2010 20:46

Rousínovec okres Vyškov že? Tak Tam bohužel nic není. Z Vyškova tam toho je docela dost, ale Rousínovec... :cry:
Buďto se žádné nedochovaly, nebo to už nespadalo pod Olomouc :?: nevím.
Vzhledem k tomu, že tam není nic z Brna a okolí tak to tehdy mohlo spadat někam jinam nabízí se Brno. O takovém soupisu zatím bohužel nevím. Být vámi, určitě bych se v Brně na to dotázal. Třeba budete mile překvapena.
Informace o nějakém dalším seznamu uvítám.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » sob srp 21, 2010 20:51

Ano, Rousínovec v okrese Vyškov - v matrikách tam byly obce Rousínovec (Starý Rousínov), Slavíkovice, Velešovice a Čechyně. Na MZA už jsem psala dotaz na matriky z těchto let, ale prozatím nemám odpověď. V matrikách je asi tříletá mezera; kdyby to byla někde na začátku vzniku matrik, tak bych simyslela že to patřilo někam jinam, ale matriky pro toho období už byly. Zkusím se zeptat v Olomouci na ten seznam opisů matrik a pak dám vědět.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » sob srp 21, 2010 21:05

No v tom Olomouci mi můžete věřit, mám dobré zdroje. Spíš bych zkusil ještě jednou to Brno, ale ptejte se přímo na opisy a ne na matriky. To není to samé a sami od sebe vám to nenabídnou, věřte mi.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » stř srp 25, 2010 21:19

Tak jsem dneska trochu vyzvídal v Olomouci, jak to je s těmi opisy. Tak Olomouc spravuje jen opisy obcí, jejichž matriky má ve svém archivu. Opisy ale nejsou uloženy v Olomouci, ale v Prostějově z důvodu nějakého nečekaného neštěstí při kterém by došlo k zničení originálů matrik by tak byly v Prostějově zachovány aspoň ty opisy. Rozumné ne?
Původně , když jste si o příslušný opis požádali, byl vám sdělen termín, na kdy vám ho do Olomouce přivezou a mohlo to trvat třeba i měsíc. Dneska je to ale jinak. Archiváři si dali tu práci, že vybrali z opisů ty údaje, jejichž originální matriky se nedochovaly a okopírovali je. Teď jsou tyto kopie uloženy v Olomouci (musím podotknout, že velice kvalitně ofocené) a jsou k dispozici badatelům. Bohužel asi nebudou digitalizovány a tak za nimi budete muset do Olomouce. stejně tak ani jejich seznam asi nebude zveřejněný. Dovolil jsem si aspoň vypsat ty obce kterých se to týká a zveřejním je tady. Doufám, že tím neporušuji nějaký předpis.

Pořízené xerokopie nedochovaných originálů matrik:
Albrechtice, Bělotín, Dolany, Domaželice, Dvorce, Guntramovice, Hanušovice, Hněvotín, Horní Moštěnice, Hradečná, Jestřabí, Jiříkov, Kojetín, Kokory, Loučná, Moravský Beroun, Náměšť na Hané, Mutkov, Osek n.B., Penčice, Postřelmov, Potštát, Předmostí, Rapotín, Senice na Hané, Slatinice, Soběchleby, Staré Město pod Sněžníkem, Staré Oldřůvky, Starý Maletín, Studená Loučka, Štíty, Tršice, Úsov, Vlkoš, Všechovice

Snad jsem na nic nezapomněl. Opsal jsem si ročníky, které se dochovaly, ale dalo by to strašnou práci to tady vypisovat a možná to ani nikdo nevyužije. Tak případným zájemcům to rád napíšu.

A to je vše. :roll: :roll:
Kdyby někdo měl podobné informace i z jiných archívů byl bych moc rád, kdyby nám to tady připsal.


Zdeněk Olomouc :wink: :wink: :?
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » stř zář 01, 2010 18:14

bursica.d píše:Ano, Rousínovec v okrese Vyškov - v matrikách tam byly obce Rousínovec (Starý Rousínov), Slavíkovice, Velešovice a Čechyně. Na MZA už jsem psala dotaz na matriky z těchto let, ale prozatím nemám odpověď. V matrikách je asi tříletá mezera; kdyby to byla někde na začátku vzniku matrik, tak bych simyslela že to patřilo někam jinam, ale matriky pro toho období už byly. Zkusím se zeptat v Olomouci na ten seznam opisů matrik a pak dám vědět.


Dostala jsem na svůj dotaz odpověď od pana Bělehrádka z MZA "...mezi matrikami je skutečně čtyřletá mezera, dle vyjádření Mgr. Blažkové, správkyně matrik, se v této době nejedná o nic výjimečného. Bohužel záznamy matriční povahy není možné nijak nahradit. Za zkoušku by možná stálo pohledat v pozemkových knihách (fond C17 - Pozemkové knihy), ovšem pokud pro danou lokalitu a dobu existují. i přesto nebudou informace tak komplexní jako v případě matriky..."
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » stř zář 01, 2010 21:06

No když to tak píše, tak asi opravdu nejsou. To je škoda. Ale zdá se mi, že v Brně mají k opisům trochu jiný přístup, tváří se jako by žádné nebyly. Slyšel jsem, že v Zámrsku s opisy problémy nedělají, stejně jako v Olomouci. Při své příští návštěvě v Brně se tam zeptám, jestli existuje nějaký seznam opisů uložených v Brně a kouknu se vám na to. Bohužel to bude až koncem roku, dřív se tam nedostanu.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod michald » stř pro 08, 2010 22:49

Podle mých informací jsou opisy v Brně dostupné normálně na mikrofilmu, nedigitalizují se (neověřoval jsem, zkusit správce fondu matrik). Jinak pro zájemce o olomoucké opisy možná překvapivá informace: seznam opisů existuje i s časovým určením, je publikován v publikaci Státní archiv v Opavě, Průvodce po archivních fondech, sv. 3, 1961, str. 19 - 31. Publikace by měla být dostupná snad ve většině archivů v příruční knihovně. Zjistil jsem to víceméně náhodou, ale o to více to potěšilo, jelikož mě na to neupozornila ani obsluha v badatelně a je to asi sladké tajemství. :) Jinak oni "průvodci" jsou výborná věc, doporučuji, člověk se toho spoustu dozví o jednotlivých fondech...

Co se týče nového režimu manipulace s opisy v Olomouci (kopie), tak to tedy fakt koukám. Osobně jsem je měl také ještě z Prostějova...

Michal
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod michald » stř pro 08, 2010 22:58

Jo a co se týká brněnských opisů - tam vstupuje do hry ještě jedna důležitá věc: "V brněnské diecézi, která vznikla v roce 1777 oddělením od diecéze olomoucké, se zachovaly opisy až od roku 1778, protože starší se při převozu z Olomouce do Brna záhadně ztratily." (Peterka, Cesta k rodinným kořenům). Nicméně není vyloučené, že i momentálně jsou v Brně uloženy některé opisy, které tehdy patřily do olomoucké dieceze a tedy se neztratily. Dobrý příklad jsou tuším Klenovice na Hané, které mají opisy od 1688, a to nejspíš nyní v Brně (nyní jsou v okr. Prostějov, takže MZA, ale v 18. stol. asi zůstaly v olom. diecézi). No není to jednoduché občas... :)
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

re

Příspěvekod Pavel M. » sob pro 11, 2010 11:40

Ano opisy farnosti Klenovice na Hané jsou opravdu v Brně. Pokud by je někdo chtěl, mohu je poskytnout, mám je nafocené...
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Zdenek » úte pro 14, 2010 22:34

Když už Pavel přišel s tou nabídkou, tak také nějaké mám:
Hněvotín- 1691-1695
Kokory- 1688-1738
Senice n.H.- 1687-1713
Slatinice- 1689-1719
ještě mám něco z farnosti Cholina, ale nemám to ještě roztříděné.

Ovšem musím upozornit, že opisy většinou nejsou kompletní. Jsou to vlastně každoroční zprávy, zasílané na arcibiskupství a občas se něco zatoulalo nebo úplně ztratilo. :lol: :lol:

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod TKempny » stř pro 15, 2010 0:18

dobrý večer, zajímalo by mě co se v opisech dochovalo k vesnici Hradečná, pokud se tedy jedná o Hradečnou u Bouzova (o žádné další sice nevím, ale tak pro jistotu geograficky upřesním) at si neplánuju cestu do olomouce zbytečně kvůli jednoho sešitku.
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků