Lánové rejstříky (Morava)

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Zdenek » ned čer 15, 2014 21:54

LÁNOVÉ REJSTŘÍKY

Několik kolegů zde nabízí vyhledávání v ,,Soupisu poddaných podle víry,, , ale občas se zde vyskytují dotazy na Lánové rejstříky, což byla jejich obdoba na Moravě.
Pokusím se zde ve zkratce popsat, co se mi o (Moravských) Lánových rejstřících podařilo zjistit. Předem se omlouvám za poněkud neodborné zpracování a budu rád za jakákoliv doplnění, či opravy.

Lánové rejstříky byly na Moravě obdobou Soupisů poddaných podle víry, které byly zpracovány v Čechách. Bohužel jejich knižní zpracování v pátrání po předcích příliš nepomohou. Namátkou mohu uvézt Lánové rejstříky Olomouckého kraje od Františka Matějky, nebo Tereziánký katastr Moravský od Jiřího Radimského a Miroslava Trantirka.
Tyto knihy jsou sice zajímavé (je jich samozřejmě více), ale nejsou tam v podstatě uvedena žádná jména, ale jen soupisy majetku v obcích, na jejichž základě se vyměřovala daň.

K čemu byly Lánové rejstříky vytvořeny? Jednoduchá odpověď. V každé jednotlivé obci v nich bylo popsáno kdo vlastnil jakou nemovitost a pozemky a poměrně přesně to bylo rozepsáno. Bylo tam také přesně uvedeno kolik kdo má ze svého majetku zaplatit daň. Postupem času se tyto zápisy dopracovaly téměř k dokonalosti a troufám si tvrdit, že jsou do jisté míry i přesnější než matriky.
Kde Lánové rejstříky najdeme:
Bohužel není zatím nic na internetu, ani nejsou žádné jmenné seznamy zpracované knižně. Každý, kdo má potřebu v nich něco najít musí osobně do Brna. Ano, všechny Lánové rejstříky jsou uloženy MZA. Je to zařazeno do fondové skupiny ,,D,,. Vyžádáte si příslušný inventář, vyhledáte obec, kterou potřebujete, do žádanky opíšete číslo kartonu a signaturu. Asi po hodině dostanete archiválii ke studiu. Omezení na den je 5 kartonů . Musím říct, že prohlédnout 5 kartonů za jeden den je docela fuška.
Co se dochovalo:
D 1 Lánové rejstříky 1669 - 1679
D 2 Rektifikační akta 1667 - 1768
D 3 Dominikální fase 1750 - 1895
D 4 Tereziánský katastr 1758 - 1768
D 5 Urbariální fase 1775 - 1777
D 6 Josefinský katastr 1787 - 1789
D 7 Matrika výnosu pozemkového 1820
D 8 Stabilní katastr - vceňovací operáty (1765) 1840 - 1897
D 9 Stabilní katastr - indikační skici 1824 - 1931
D 10 Stabilní katastr 1824 - 1905
D 11 Sbírka katastrálních map 1820 - 1949
D 12 Popisy hranic 1824 - 1955


Původně jsem zde chtěl rozepisovat jaké informace můžete očekávat v jednotlivých zpracováních, ale nakonec jsem od toho upustil. Je toho plný internet, tak proč dělat něco, co už někdo vypracoval.
Snad jen mohu dodat, že se v podstatě jedná o stále totéž, zmapovat co nejpřesněji majetek lidí, za účelem co nejvyššího zdanění. Trochu výjimkou je D9 a D11, což jsou mapy a D8 a D10, což jsou popisy k mapám. I když i tyto materiály sloužily k zpřesnění daňové povinnosti.

Tak to je asi ve zkratce vše, má-li někdo doplňující informace, nebo odkazy na zajímavé www stránky budu rád, když je sem přidáte.

MALÁ NABÍDKA:
Pro svou potřebu jsem si nafotil:

D 1 Lánové rejstříky Hukvaldské panství 1676

Frenštát a Trojanovice
D 2 Rektifikační akta 1749, 1752
Přiznání k dani domovní 1665, 1667, 1669
Paseční registra 1652
D 4 Tereziánský katastr 1758 - 1768
D 5 Urbariální fase 1776
D 6 Josefinský katastr 1788, 1790
D 7 Matrika výnosu pozemkového 1820
D 10 Stabilní katastr 1833 a postupně vkládané listy změn až do roku 1881

Pokud mi nedostatek volného času dovolí mohu vám do těchto nafocených materiálů nahlédnou.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Makonn » úte čer 24, 2014 7:32

A jak je to se Slezskem ?
Na ZAO jsou digitalizované pozemkové knihy pro Nový Jičín od cca 1528,ale třeba pro Šenov u Ostravy teprve od roku 1767. Právě oblast západního Těšínska mne zajímá. Oblast vymezena - Vaclavovice-Šenov-Bludovice-Bartovice-Datině-Radvanice-Petřvald ap.
Makonn
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 17, 2008 23:34
Bydliště: Havířov
Oblast pátrání: Šenov,Datyně,Bartovice,Vaclavovice,Bludovice,Šumbark,Kunčice,Kunčičky,Radvanice

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Zdenek » úte čer 24, 2014 12:43

Těšínsko bývá někdy problém. Já sám jsem kdysi pátral po matrikách a také se mi nepodařilo vše najít.
Co se týká Lánových rejstříků tak vše co se na Moravě a Slezsku dochovalo by mělo být v Brně. Ovšem jestli právě tyto obce, nevím. Bohužel seznam obcí s Lánovými rejstříky se na netu najít nedají. Doporučuji poslat dotaz do Brna : "Mgr. Daniel Štaud" <staud@mza.cz>
Pan Štaud má na starosti Fond D, takže o Lánových rejstřících ví skoro vše. I mě odpověděl rychle a v Brně mi pomáhal se orientovat v množství dochovaného materiálu. Určitě mu napište a budu rád, když nám tady dáte vědět, co jste zjistil.

PS: Mám pocit, že zde na foru se zabývá Petřvaldem, snad Ožana, myslím.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod luvec » úte čer 24, 2014 12:52

Makonn píše:A jak je to se Slezskem ?
Na ZAO jsou digitalizované pozemkové knihy pro Nový Jičín od cca 1528,ale třeba pro Šenov u Ostravy teprve od roku 1767. Právě oblast západního Těšínska mne zajímá. Oblast vymezena - Vaclavovice-Šenov-Bludovice-Bartovice-Datině-Radvanice-Petřvald ap.


No určitě není dobrou zprávou "Nedohledáno při GI 2001: sign. G 666 (poz. kniha)" - vypadá to, že si někdo odnesl starou knihu gruntovní :(
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Zdenek » stř čer 25, 2014 15:49

Dnes jsem objevil, že na Opavském webu jsou digitalizované urbáře pro Hukvaldské panství z let 1581, 1652

Dobrá zpráva. :D

http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 2058fd911e
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 2058fd911e
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 1e0ea780aa
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod luvec » čtv čer 26, 2014 8:37

Zdenek píše:Dnes jsem objevil, že na Opavském webu jsou digitalizované urbáře pro Hukvaldské panství z let 1581, 1652

Dobrá zpráva. :D

http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 2058fd911e
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 1e0ea780aa


Gratuluju, taky jsem měl velkou radost, když se urbáře v ZA Opava objevily.

Doporučuju ještě Urbář panství Frýdeckého a Místeckého 1580, má dvě provedení, českou a německou verzi. K urbářům 1580 a 1581 existují výborné edice:

Sobotík, Bohumil; Grobelný, Andělín
Urbář panství frýdecko-místeckého z r. 1580, Opava : Matice opavská, 1953. 67 s.

Al Saheb, Jan
Urbář hukvaldského panství z roku 1581. Komentovaná edice. [Ed.]: Al Saheb, Jan. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd, 2008. 189 s., obr. příl. ISBN:978-80-86166-24-7

A koukám ve fondu ÚŘAS Kroměříž mají ještě jednu knihu týkající se Hukvaldského panství:
Soupisy poddanských povinností poddaných lenního statku Místek 1583
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Zdenek » čtv čer 26, 2014 12:06

Ano, je tam toho víc. :D Obzvlášť u těch církevních fondů mám radost, že je to digitalizované, protože je trochu problém s focením takového materiálu. V archivu Vám sice povolí si takový materiál prohlížet, ale fotit ne. Je to majetek církve a je potřeba si na to od nich vyžádat povolení. Já jsem už o takové povolení žádal a asi po 5 dnech mi odpověděli mailem, že mé prosbě vyhovují a poštou mi pošlou oficiální povolení. Každým dne by to mělo dorazit.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod Zdenek » pon čer 30, 2014 21:20

Makonn píše:A jak je to se Slezskem ?
Na ZAO jsou digitalizované pozemkové knihy pro Nový Jičín od cca 1528,ale třeba pro Šenov u Ostravy teprve od roku 1767. Právě oblast západního Těšínska mne zajímá. Oblast vymezena - Vaclavovice-Šenov-Bludovice-Bartovice-Datině-Radvanice-Petřvald ap.


Co by jste řekl na ,,Karolinský katastr,, ten se prováděl ve Slezsku v letech 1721-1725. Moc se jim nepovedl, protože se vybralo málo daní, tak se ho pokusili později doplnit a myslím, snad ho ani nedokončili. Nevím úplně přesně. Jednalo se hlavně o Opavsko, Těšínsko a další Polská knížectví.
Já ,,vůl,, tam marně hledal Frenštát, co kdyby náhodou. Ale náhodou jsem narazil na Petřvald a ....

Mělo by se to asi dochovat pro roky 1722-1725 a 1735-1738
a dobrá zpráva je, že je to na Opavském webu zdigitalizováno. Tak, kdyby se vám to hodilo, tak můžete dle libosti studovat.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lánové rejstříky (Morava)

Příspěvekod luvec » pon črc 07, 2014 13:48

Zdenek píše:Co by jste řekl na ,,Karolinský katastr,, ten se prováděl ve Slezsku v letech 1721-1725. Moc se jim nepovedl, protože se vybralo málo daní, tak se ho pokusili později doplnit a myslím, snad ho ani nedokončili. Nevím úplně přesně. Jednalo se hlavně o Opavsko, Těšínsko a další Polská knížectví.
Já ,,vůl,, tam marně hledal Frenštát, co kdyby náhodou. Ale náhodou jsem narazil na Petřvald a ....

Mělo by se to asi dochovat pro roky 1722-1725 a 1735-1738
a dobrá zpráva je, že je to na Opavském webu zdigitalizováno. Tak, kdyby se vám to hodilo, tak můžete dle libosti studovat.


Díky moc za upozornění, že začali digitalizovat Karolínský katastr, sice panství Frýdek ještě hotové není, ale snad se brzo dočkám.
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků