Vlastivěda moravská

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod kimes » sob led 09, 2016 23:57

Joachim píše:Zkusil jsem udělat takový přehled, co ve Vlastivědě moravské bylo vydáno a co asi mělo být vydáno.....

Joachime, perfektní dílo, které musí ocenit snad všichni,kteří se na tomto webu pohybují!Velké díky!
Bohužel, moje zájmová oblast - Uherský Brod,konkrétně Strání a Horní Němčí - je mezi těmi nevydanými. Vidím, že jsi znalec, neporadíš mně, kde bych sehnal (pokud možnodigitalně)místopis uvedené oblasti(18.a19.st.),historii místních rodů, výpisy z lánových rejstříků apod.
Ještě jednou díky!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Joachim » ned led 10, 2016 1:40

Za znalce se nepovažuji, ale pokusil bych se sehnat publikaci Uherskohradišťsko, vydanou v roce 1982 (druhé vydání 1992).
Tato publikace by měla tématicky navazovat na původní Vlastivědu moravskou a měla by zahrnovat oblast celého moderního okresu Uherské Hradiště, tedy včetně Uh. Brodu a okolí.

Co se týká digitalizovaných zdrojů, nedávno byla digitalizovaná část sbírky okresního archivu v Uherském Hradišti. Ale žádná ucelená publikace na toto téma tam asi nebude.
Dále bych zkusil zadat názvy hledaných obcí do systému Kramerius. Třeba se něco zajímavého najde.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Při té příležitosti se mi na Krameriovi podařilo najít jeden digitalizovaný svazek z Vlastivědy moravské:
I. Země a lid, díl 1. Přírodní poměry Moravy. Je to úvodní díl celého cyklu.
Joachim
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon srp 24, 2015 23:00
Oblast pátrání: Zlínsko

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod 77mike » ned led 10, 2016 12:54

kimes píše:
Joachim píše:Zkusil jsem udělat takový přehled, co ve Vlastivědě moravské bylo vydáno a co asi mělo být vydáno.....

Joachime, perfektní dílo, které musí ocenit snad všichni,kteří se na tomto webu pohybují!Velké díky!
Bohužel, moje zájmová oblast - Uherský Brod,konkrétně Strání a Horní Němčí - je mezi těmi nevydanými. Vidím, že jsi znalec, neporadíš mně, kde bych sehnal (pokud možnodigitalně)místopis uvedené oblasti(18.a19.st.),historii místních rodů, výpisy z lánových rejstříků apod.
Ještě jednou díky!


Dobrý den, Joachim má pravdu v publikaci (Uherskohradišťsko - Vlastivěda moravská) je vše i Vámi dotazované obce.
Druhou knihu kterou sháníte je: Lánové rejstříky (Hradišťského kraje) od Františka Matějka - je to ale jen sumář.
Obě knihy jsou k nahlédnutí: Státní okresní archiv Uherské Hradiště
Kniha Uherskohradišťsko se dá sehnat na internetu v antikvariátu. Mohu doporučit, moc zajímavé čtení, tady pokud vás tento kraj opravdu zajímá. :-)
77mike
 
Příspěvky: 138
Registrován: úte črc 02, 2013 12:18

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod kimes » ned led 10, 2016 18:32

Pánové, děkuji za radu a tipy pro získání informací.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod luvec » pon led 11, 2016 12:04

crann píše:Místecký okres (1915) ... o ten se tu zajímal LUVEC:
https://archive.org/details/vlastiveda_ ... cin-mistek


No to je perfektní, díky moc za odkaz.
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Radix » pon led 11, 2016 12:50

Libavá je dostupná na netu?
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Radomir81 » úte led 12, 2016 23:10

Neví někdo, kde najdu Vřesinu, Krásné Pole a taky Bílovec a Opavu? Nějak se v tom ztrácím. Děkuji.
Radomir81
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte úno 05, 2013 11:07
Bydliště: Vřesina
Oblast pátrání: Místa: hlavně severní Morava, Vřesina, Poruba, Krásné Pole, Čavisov, Pustkovec, Rožnov pod Radhoštěm
Rody: Paláček, Homola, Drastich, Vřeský, Kříbek, Kotala, Tománek,...

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Dawid » stř led 13, 2016 0:27

Radomir81 píše:Neví někdo, kde najdu Vřesinu, Krásné Pole a taky Bílovec a Opavu? Nějak se v tom ztrácím. Děkuji.
Ty jsou ve Slezsku, takže v moravské vlastivědě být nemůžou.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Zett » čtv led 28, 2016 14:44

Nevíte někdo kde hledat Počenice - Tetětice ?
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Vlastivěda moravská

Příspěvekod Joachim » čtv led 28, 2016 16:18

Zdounecký okres, zatím nedigitalizovaný svazek.
Joachim
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon srp 24, 2015 23:00
Oblast pátrání: Zlínsko

Předchozí

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků