Soupis poddaných podle víry z roku 1651

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Soupis poddaných podle víry z roku 1651

Příspěvekod Zdenek » stř pro 02, 2009 19:26

V Olomoucké vědecké knihovně mají 32 knih Soupis poddaných podle víry z roku 1651 ,ale žádná z Olomoucka. Nevíte někdo,jestli taková vůbec existuje. Abych se po ní zbytečně nesháněl.

Děkuji Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Miku » stř pro 02, 2009 20:12

Já jsem se setkal pouze s těmito soupisy poddaných v knižní podobě:

Hradecko-Bydžovsko
Plzensko-Klatovsko
Kouřimsko
Berounsko
Boleslavsko
Bechynsko
Chrudimsko
Žatecko
Loketsko
Čáslavsko
Rakovnicko
Uživatelský avatar
Miku
 
Příspěvky: 93
Registrován: čtv říj 29, 2009 14:24
Bydliště: Královéhradecko

Re: Soupis poddaných podle víry z roku 1651

Příspěvekod carlos » stř pro 02, 2009 20:48

Zdenek píše:V Olomoucké vědecké knihovně mají 32 knih Soupis poddaných podle víry z roku 1651 ,ale žádná z Olomoucka. Nevíte někdo,jestli taková vůbec existuje. Abych se po ní zbytečně nesháněl.

Děkuji Zdeněk Olomouc


Asi se na Moravě podobná věc nesepisovala. Jako v Berních rulách.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Příspěvekod Zdenek » stř pro 02, 2009 20:58

Děkuji. Berní ruly to už vím. Půjčil jsem si je,ale Olomoucko jsem tam hledal marně. :cry:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Miku » stř pro 02, 2009 21:23

Pro Moravu jsou namísto Berní roly, Lánové rejstříky.
Uživatelský avatar
Miku
 
Příspěvky: 93
Registrován: čtv říj 29, 2009 14:24
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvekod Claricia » čtv pro 03, 2009 0:32

Zdenek píše:Děkuji. Berní ruly to už vím. Půjčil jsem si je,ale Olomoucko jsem tam hledal marně. :cry:


Morava má lánové rejstříky, nikoli berní rulu. Vím, že pro jižní Moravu, Zlínsko a Vysočinu jsou uložené v MZA, ale nevím, jak je to s Olomouckem a obecně severem - možná v ZA?
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Soupis poddaných podle víry z roku 1651

Příspěvekod namor » čtv pro 03, 2009 18:22

Zdenek píše:V Olomoucké vědecké knihovně mají 32 knih Soupis poddaných podle víry z roku 1651 ,ale žádná z Olomoucka. Nevíte někdo,jestli taková vůbec existuje. Abych se po ní zbytečně nesháněl.

Děkuji Zdeněk Olomouc


V Olomoucké vědecké knihovně mají:

1.Lánové rejstříky Olomouckého kraje z let 1675 - 1678
2.Lánové rejstříky Jihlavského a Znojemského kraje z let 1671-1678
3.Lánové rejstříky Hradišťského kraje z let 1669-1671
4.Lánové rejstříky Brněnského kraje z let 1673-1675
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenek » čtv pro 03, 2009 22:41

Děkuji všem.
Připadám si jako prvňáček,ale ještě bych potřeboval poradit.
V Berní rule oblast Hradecko jsem si našel obec Domaslavice. Píše se tam 14 hospodářů , (62) + 46 str.rolí-K.1 1/8 os. Potom ještě statek Frantisca de Jacobi. A že 1696 na žádost K.B. ovd.hr.z Kolovrat k st Holovousy.
To mi asi moc v pátrání po předcích nepomůže. Nebo jo? :wink:
Tak jsem si zamluvil soupis poddaných podle víry 1651 Hradecko. celkem 4 díly asi 1500 stran. Myslíte že bych se tam mohl dozvědět něco o rodu Kvasničků z Domaslavic nebo blízkého okolí? A jak se vůbec v těchto zápisech orientovat?
Taky jsem si objednal ty lánové rejstříky Olomoucka. Máte s nimi někdo zkušenosti?
Asi toho chci moc naráz co? :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod namor » pát pro 04, 2009 7:14

Všichni jsme tu prvňáčci, protože všechno je jednou poprvé, a kdo se tak necítí, tak sám sobě škodí. To jen trochu filizofie na úvod, neboť hledání v SPPV a Berní rule má svá specifika. I když by se mohlo zdát, že to jsou matriály vydané dost blízko po sobě, je v nich mnoho odlišností. Proto je třeba na začátku knihy vždy pečlivě přečíst úvod, čeho se kniha nebo soubory knih týkají a jak jsou zpracovány.
Ve zkratce, snad mne když tak někdo doplní, SPPV byl první pokus o jakousi revizi tehdejšího obyvatelstva. Informace o poddaných byly velice strohé, většina je psána jen jménem, děti až po biřmování, tj zhruba po 11.roce. Ale jsou i vyjímky. I když byla zřejmě jednotná metodika sběru dat, některé oblasti jsou zpracovány velice pečlivěn ,některé méně. Takže SPPV je velice orientační materiál a moc bych si od něj nesliboval. Pouze ve spojení s rulou se lze dopátrat jakýs-takýs spojitostí. Kromě toho i za tak krátké období došlo u mnoha panství ke změně majitele, takže i v tom musíte očekávat různé zrady.
Mně relevantní informace přinesla rula, SPPV byl pro danou oblast naprosto nepoužitelný. Ale zase než začnete hledat v konkrétní rule, je třeba projít si "Souhrnný index obcí k berní rule" tj. Popis Čech z roku 1654. Tam si najdete velkostatek nebo panství, ve kterém se Vaše obec nalézala i číslo příslušného folia a pak hurá do příslušné ruly. Na rozdíl od SPPV jsou ale v rule jen hospodáři, jejich rodinní příslušníci tam nejsou, ale zase tam jsou informace o majetku. Ale teprve ve srovnání s Terziánským katastrem jsem mohl doufat, při potvrzení některých jmen, že tyto lidičky v té dané vsi opravdu žili.
O Lánových rejstřících toho moc nevím, na Moravě jsem zatím tak dalece nebádal, takže informace přenechám informovanějším.
Takže hodně štěstí a trpělivosti při hledání v materálech.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Miku » pát pro 04, 2009 10:51

To Namor:
Mohl byste napsat něco bližšího o Tereziánském katastru?
Vím že byly vydány 3 knihy: Tereziánský katastr český: sv.1 rustikál, sv.2 rustikál, sv.3 dominikál.
Zatím se mi nedostaly do ruky, mohl byste mi říct co konkrétně v nich najdu a kde jsou další věci týkající se tohoto katastru?
Uživatelský avatar
Miku
 
Příspěvky: 93
Registrován: čtv říj 29, 2009 14:24
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvekod namor » pát pro 04, 2009 13:45

Pro získání základního přehledu o historii katastrů bych sem dal tento odkaz

http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARES ... R_HISTORIE

Tereziánský katastr byl zpracován Archivní správou MVČR v letech 1964 - 1970. Jedná se o tři svazky, které ve stručnosti obsahují:


Sv. 1. Rustikál (kraje A-CH)
Sv. 2. Rustikál (kraje K-Ž)

Rustikální katastr vedle hospodářství členěných podle výměry půdy uvádí pro vesnice a městečka i počet domů, k nimž kromě stavební parcely nepříslušela žádná půda - šlo tedy o rodiny, jež se živily vesměs nezemědělskou činností. Rozpis pro jednotlivé vesnice uvádí poddanské podniky (např. mlýny) i podrobný seznam všech řemeslníků.

Svazek 3. Dominikál

Svazek zachycuje panský a církevní majetek v českých zemích.
Dominkální katastr je členěn podle krajů a v jejich rámci podle panství či statků. U každého z těchto celků jsou souhrnné údaje o výměře jednotlivých druhů pozemků, o lesích a výnosu podrobenému dani (data k r. 1756 a 1757). Pod čarou je ke každému dominiu uvedena pozemková část, soupis lesů, chmelnic a mlýnů. Další údaje se týkají zámků a tvrzí, dvorů, rybníků, vrchnostenských hospod, drasláren, vinopalen, skelných hutí, železných hamrů, ale i obor a bažantnic - jedná se tedy praktricky o úplné soupisy vrchnostenských podniků týkajících se zemědělské i průmyslové výroby.

Originály listin jsou uloženy v NA v Praze na třídě Milady Horákové na Letné.
A tady je ukázka, jak vypadá originál

http://imgur.com/Du2NI.jpg
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hotka » pát pro 04, 2009 15:01

musí se Tereziánský katastr objednat několik dní předem nebo stačí až na místě?
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod namor » pát pro 04, 2009 15:11

Tak do archivu bych si raději zavolal, jestli to třeba nemá někdo v práci, a v knihovně bych si to raději bloknul v rámci výpůjčního dne.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod bursica.d » pát pro 04, 2009 19:31

Tento odkaz nejde otevřít.

http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARES ... R_HISTORIE :cry:

Není Tereziánský katastr přístupný onliine ?
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod duros » pát pro 04, 2009 20:14

bursica.d píše:Tento odkaz nejde otevřít.

http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARES ... R_HISTORIE :cry:

Není Tereziánský katastr přístupný onliine ?


Ono vobec nejde stranka cuzk.cz....
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků