Berní rula - Kraj Kouřimský

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod Noodle » sob dub 15, 2023 12:48

MacHodr píše:Dobrý den. Měl bych velkou prosbu. Hledám kořeny rodu HODR, první zmínka je v matrice fary Liboc z roku 1681. Rod žil prokazatelně v obcích Čertousy, Chvaly, Horní Počernice. Mohl byste se někdo podivat do Berní ruly kraje Kouřimského, zda se tam toto příjmení vyskytuje?


Dobrý den, pro Kouřimský kraj (zkratka Ko) se v Rejstříku BR nevyskytuje žádný záznam pro příjmí Hodr: Obrázek
Podle abecedy jsou v okolí ještě Hodík a Hodek
Obrázek Obrázek
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod MacHodr » sob dub 15, 2023 14:01

A hypoteticky ještě Hondr, Honder? Jinak Vám mnohokrát děkuji, vážím si Vaší pomoci!
MacHodr
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát dub 14, 2023 18:43

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod Noodle » sob dub 15, 2023 17:18

MacHodr píše:A hypoteticky ještě Hondr, Honder? Jinak Vám mnohokrát děkuji, vážím si Vaší pomoci!


Bohužel, pouze Hondl, ale z Rožmberku, což je asi úplně mimo...
Obrázek

Moc jsem Vás nepotěšil.. :? Zkuste ještě seznamy poddaných podle víry pro Kouřimsko, jsou volně dostupné zde: https://www.nacr.cz/wp-content/uploads/2019/02/Kourimsko_cele_H_zamceno.pdf ale zběžným hledáním jsem nic relevantního nenašel. Otázkou je, zda se data pro sestavení SPPV vůbec zachovala a zda se soupis prováděl... pak zkusit gruntovnice, zda se vedly...
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod Mistr Jan » sob dub 15, 2023 18:10

Obávám se, že Liboc byl už kraj slánský, pro nějž se berní rula nezachovala. Hranicí mezi slánským a kouřimským krajem tehdy byla Vltava, takže pokud žili r. 1654 na levém břehu, asi nenajdete.
Myslím ale, že zrovna pro Liboc se dochovala v NA revizitace z r. 1683, kde jsou přepsána i data z berní ruly. Ofocené to ale nemám.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod MacHodr » ned dub 16, 2023 7:40

Děkuji za pomoc a tipy!
MacHodr
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát dub 14, 2023 18:43

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod JHS » ned dub 16, 2023 13:10

Shodou okolností je Liboc opravdu zrovna vesnice, pro kterou se dohovala revizitace z roku 1683, včetně zapsání původních držitelů z roku 1654. Hodr se tam nevyskytuje. Díval jsem se pro jistotu i do gruntovnice z let 1659-1730 a nic. Tohle není tam správný směr. Každopádně mě taky nedává smysl, proč lidi od Počernic mají zápisy křtů právě na téhle faře.
Čertousy a Počernice patřily ke statku Nusle, který náležel jedné z kolejí dnešní UK. V AHMP se pro ten statek dochovalo relativně dost knih, z nichž zrovna ta pro H.Počernice je digitalizovaná http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 166F1163D4. Starší se zápisy i Čertous bohužel ne. Ale pokud nebyl sedlákem tak ho tam taky nenajdete, jedině, že by se maskoval za nějakým příjmým po gruntu. Bohužel soupisy poddaných, bez ohledu na dataci, se v tom fondu nedochovaly.
Pak ještě existuje Urbář vesnic patřících kolejím UK z roku 1623 a tam se příjmení Hodr taky nevyskytuje.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Berní rula - Kraj Kouřimský

Příspěvekod MacHodr » úte úno 06, 2024 15:53

JHS píše:Shodou okolností je Liboc opravdu zrovna vesnice, pro kterou se dohovala revizitace z roku 1683, včetně zapsání původních držitelů z roku 1654. Hodr se tam nevyskytuje. Díval jsem se pro jistotu i do gruntovnice z let 1659-1730 a nic. Tohle není tam správný směr. Každopádně mě taky nedává smysl, proč lidi od Počernic mají zápisy křtů právě na téhle faře.
Čertousy a Počernice patřily ke statku Nusle, který náležel jedné z kolejí dnešní UK. V AHMP se pro ten statek dochovalo relativně dost knih, z nichž zrovna ta pro H.Počernice je digitalizovaná http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 166F1163D4. Starší se zápisy i Čertous bohužel ne. Ale pokud nebyl sedlákem tak ho tam taky nenajdete, jedině, že by se maskoval za nějakým příjmým po gruntu. Bohužel soupisy poddaných, bez ohledu na dataci, se v tom fondu nedochovaly.
Pak ještě existuje Urbář vesnic patřících kolejím UK z roku 1623 a tam se příjmení Hodr taky nevyskytuje.


Moc děkuji za Vaši snahu. Popravdě též moc nechápu proč zrovna fara Liboc, možná, že místní fary nebyly po třicetileté válce obsazené. Nicméně na libockou faru odkazuje AHMP. V té libocké matrice je jméno předka zapsáno jako Hoder z vinice (s malým "v"), křtěný syn jako Hodr. Matka jen jako Mandolena, dívka (děvečka) na zámku Chvalském. Čili počítam, že rodiče oba byli nemajetní. V katastru dnešních Dolních Počernic je osada, která se nazývá Vinice, podle některých pramenů podle zde kdysi stojící vinice, ovšem zda případně patřila k Chvalskému panství či Čertousům, či jinam, to se asi lze jen dohadovat.
MacHodr
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát dub 14, 2023 18:43

Předchozí

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků