Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod evab » pát pro 27, 2013 20:54

Dobrý den,
zabývám se rodokmenem své rodiny, která pochází z Ivančic. Když jsem se tam byla podívat, narazila jsem na velmi dobře zpracovanou knihu Ivančice, dějiny města, v níž jsem našla hodně zajímavých informací i o konkrétních osobách.
Kniha hodně čerpá z Chytilova úplného adresáře Moravy a Slezska z roku 1911, jsem přesvědčena, že by se v tomhle adresáři dalo najít mnoho dalších zajímavostí, bohužel vůbec nevím, jak se k němu dostat. Nenašla jsem žádnou knihovnu, která by jej půjčovala (samozřejmě prezenčně). Neví náhodou někdo, jak se k tomuto adresáři dostat?

Moc děkuji

Evab
evab
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv pro 26, 2013 22:51

Re: Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod Radix » pát pro 27, 2013 21:07

Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod Zora » pát pro 27, 2013 21:14

Pokud potřebujete cokoliv z Ivančic, mohu Vám pomoci. Můj pradědeček zmíněnou knihu o Ivančicích tiskl a já se odvažuji tvrdit, že znám velice dobře místní rody a matriky.
Co se týče Chytilova adresáře, určitě se z ní v knize Ivančice, bývalé královské město na Moravě, autor Augustin Kratochvíl, nečerpalo, kniha vyšla po roce 1900, z hlavy tuším 1904.

Kniha o Ivančicích, která vyšla po roce 2000 z velké části čerpá z té původní, je tam ale okruh více autorů a ne všichni jsou spolehliví. Mnohé informace jsou , řečeno taktně, zavádějící a ne zcela odpovídající pravdě.
Zde Ch. adresář na Krameriovi.

http://camea.svkos.cz/kramerius/MShowMo ... ytil_Alois
ono je to Slezsko, a bohužel se neotvírají jednotlivé strany, zjistila jsem to po odeslání příspěvku, omlouvám se, tak snad budete mít štěstí s prvním odkazem. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod evab » pát pro 27, 2013 21:34

Moc děkuji za odpovědi, nemám s Krameriem zkušenost, tak to aspoň vyzkouším.
Já mám tu novější knihu o Ivančicích, budu k ní tedy muset přistupovat kritičtěji :) Moji předkové přišli do Ivančic v roce 1840 z Tulešic a vyskytovali se tam do roku 1924, takže mě zajímá hlavně tohle období. Moc děkuju za nabídku, já Ivančice a celou oblast naopak neznám skoro vůbec, takže budu moc ráda za každou pomoc. Nedá mi to a napíšu jména, o která se zajímám, třeba některá budete znát... Vlastně jsou jenom tři, dál jsem se nedostala: Pruša, Krawany a Kroupa.

Děkuji a zdravím

evab
evab
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv pro 26, 2013 22:51

Re: Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod Zora » pát pro 27, 2013 22:24

rod Krawany je původem z Dolních Kounic, původní furlanté, okrajově se jím zabývá jeden zdejší genealog, jinak se posunovali do Ivančic dál náhodně jsem na ně narazila i , tuším v Židlochovicích.
Dnes, pokud vím, žijí nějací potomci na Slovensku.
Ostatní příjmení jsou více rozšířená, bylo by třeba upřesnění.
O furlantech více např. zde: http://www1.cuni.cz/~cadorini/svatobor/sva16.pdf
Byly to bohatší rody, které se na Moravě výhodně živily obchodem, ale také do té doby méně známými řemesly, např. kominictví.
V Ivančicích se vystřídalo více furlantských rodů, především Zozuli di Salino ( první byl pravděpodobně kupec Blasius - hlavní postava jedné z povídek Mirka Elpla). Byli i další, o rodu Krawany, v té době mydláři, se traduje, že byli první, kteří šikovně pěstovali proslulý ivančický chřest .
Zasypávaly se hradební příkopy - hloubka 180 cm, tak hospodář navezl vytěženou zeminu z řeky (úrodné usazeniny) nasypal to na sazenice (pod to dal koňský hnůj,) a měl nesmírně silné výhonky
http://archiv.zrcadlo.info/expedice/67expedice09_07.pdf

Pruša, Kroupa, obě příjmení mám mezi příbuznými, ale první je muž, přuženěný cca 1960 z nějaké bližší obce, druhé příjmení je velice časté, ti naši jsou ale původem od Rousínova.
Pokud chcete s něčím poradit, nebo třeba udělat fotky, nebo cokoliv vyhledat a oskenovat z té původní knihy, ozvěte se sz nebo na zorajakub@volny.cz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chytilův úplný adresář Moravy a Slezska- 1.část Morava

Příspěvekod evab » pát pro 27, 2013 23:03

To je skvělé, tolik zajímavých informací! Ještě si to v klidu všechno projdu. Také moc děkuju za všechny nabídky, určitě se brzy ozvu, mám spoustu věcí, na které bych se ohledně Ivančic ráda zeptala.

eva
evab
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv pro 26, 2013 22:51


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků