Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod Mošna » pon bře 25, 2024 22:24

Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenost s touto (nebo těmito) publikací:

Prameny pro hospodářské a sociální dějiny
Nejstarší zpovědní seznamy : 1628-1670


Zpovědní seznamy arcidiacéze Pražské znám, ale tohle ne. Podle uvedených roků by to mělo předcházet těmto seznamům.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod JHS » úte bře 26, 2024 8:00

Kniha obsahuje ofocené zpovědní seznamy z uvedených let, vyšla v sedmdesátých letech minulého století. Snímky jsou i po přefocení dobře čitelné. Nejedná se ale o seznamy ze všech farností nějakého tehdejšího kraje. Zároveň se nejedná o souvislou řadu ze zmiňovaných let, vždy jeden rok. Autor různě posbíral dochované seznamy a sestavil z toho publikaci. Kniha je mimo jiné dostupná volně v badatelně Národního archivu na "Miladě Horákové". Matně si vzpomínám, že součástí byla snad fara Karlíku u Dobřichovic, Uhlířské Janovice, Kácov. A zároveň si ale neuvědomuji jestli autor uvedl zdroje (archivní fondy) odkud jednotlivé seznamy pocházejí.
JHS
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod pavel.m » úte bře 26, 2024 9:32

Po přihlášení je to dostupné online na ndk.cz
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod pavel.m » úte bře 26, 2024 9:35

https://2i.cz/i/pxCLf

Pro představu jak to vypadá. Bohužel jenom fotka z mobilu
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod Mošna » úte bře 26, 2024 12:43

Děkuji moc za odpovědi.

Doplním dotaz, abych to dobře chápal - to se jedná také o seznamy těch co nepřišli ke zpovědi?

"Po přihlášení dostupné on-line" - asi se musím v NK případně nějak osobně registrovat, nebo dokonce zaplatit něco že?
O tom, že je kniha dostupná do studovny vím, ale nemám moc možnost tam jet :cry:

Má ta kniha aspoň nějaký místopisný rejstřík? Aby člověk zbytečně neprohlížel celou knihu.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod pavel.m » úte bře 26, 2024 13:07

Musíte se zaregistrovat, ale stojí to pár korun a díky tomu můžete mít např. Myherritage zdarma.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod matju » úte bře 26, 2024 13:22

Obsah svazku III. (Nejstarší zpovědní seznamy I. 1570-1666 a III. 1628-1670 – Eliška Čáňová) : https://www.mojekoreny.com/2024/02/26/n ... ka-canova/

Ve svazku I. jsem nenašla žádný rejstřík.

Domnívám se, že se jedná o zlomek z dochovaných nejstarších zpovědních seznamů, na kterém p. Čáňová ukazovala, co lze v Národním Archivu najít (můj neověřený názor)... Takže předpokládám, že při podrobnějším průzkumu NA by se daly najít i další staré zpovědní seznamy pro další lokality... Ale zatím jsem v tomto směru nepátrala. Pokud by měl někdo lepší info, ráda se poučím...
Jinak zpovědní seznam = seznam všech, kteří nešli na velikonoce ke zpovědi (katolické)...

Novější zpovědní seznamy pak vydal p. Josef Vítězslav Šimák – Zpovědní seznamy arcidiecése pražské z r. 1671-1752, tam jsem našla tyto: https://www.mojekoreny.com/2024/02/26/s ... i-seznamy/
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod Mošna » úte bře 26, 2024 20:41

Šimáka samozřejmě znám. Tady mne zaujalo právě to, že by to měly být seznamy "před Šimákem" :)

Díval jsem se na tu Národní knihovnu a vypadá to přijatelně. Měl jsem strach z nějakých tisícových položek za umožnění studia veřejně nepřístupných děl.
Ještě mne zaujala ta zmínka o MyHeritage. Jak to bylo myšleno? Já jsem totiž My Heritage v podstatě opustil poté, co mi to přestalo přinášet prospěch a platil jsem defakto jen za umožnění evidence. Navíc mne otravovaly ty neustále dokola nacházené shody. Při trochu širším rodokmenu stovky a stovky. To bych nedělal nic jiného. Ale je fakt, že pokud bych nemusel platit, tak bych se tam i vrátil ;-)
Můžete prosím poskytnout ještě nějaké info?
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod matju » úte bře 26, 2024 21:28

Mošna píše:Ještě mne zaujala ta zmínka o MyHeritage. Jak to bylo myšleno? Já jsem totiž My Heritage v podstatě opustil poté, co mi to přestalo přinášet prospěch a platil jsem defakto jen za umožnění evidence. Navíc mne otravovaly ty neustále dokola nacházené shody. Při trochu širším rodokmenu stovky a stovky. To bych nedělal nic jiného. Ale je fakt, že pokud bych nemusel platit, tak bych se tam i vrátil ;-)
Můžete prosím poskytnout ještě nějaké info?


K tomu bych taky ráda věděla podrobnosti :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod pavel.m » úte bře 26, 2024 21:35

PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod Mošna » čtv bře 28, 2024 11:45

Hezké. Díky moc.
Je to trochu zvláštně formulované - máte to vyzkoušené? Působí to dojmem, že ten přístup umožňuje hledání v databázi osob ostatních. Ne tedy tu, normálně placenou, možnost vytváření vlastního rodokmenu. Nebo se mýlím?

Tak jsem zjistil, že registrace do NK není tak těžká a ani tak drahá. Zaregistrovala se teda dcera, která studuje v Praze a už o tom sama uvažovala. Stálo to 150 Kč na rok. Trvalo týden, než přišel vstupní kód.
Takže jsme registrovaní a až si najdu chvíli, tak to musím vyzkoušet včetně MyHeritage :wink:
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Prameny pro hospodářské a sociální dějiny

Příspěvekod Mošna » ned dub 14, 2024 11:59

MyHeritage vyzkoušeno. Umožňuje to vyhledávání v databázi jmen u všech, co mají rodokmen na těchto stránkách a ukazuje to samozřejmě jen veřejné údaje. Ale hezké.
Jen jsem tedy nenašel možnost zobrazení rodokmenového stromu - musí se postupovat stylem z člověka na otce, nebo manželku, nebo dítě. Prostě v návaznostech ;)
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků