Správné přepisování původních textů

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Správné přepisování původních textů

Příspěvekod genjan » pon úno 19, 2024 12:42

Dobrý den,

doporučila by mi prosím nějaká dobrá duše nějakou knihu, publikaci, příručku aj., která by se věnovala přepisu původních písmenek (využívám tabulku kurentu) a zohledňovala by také zápisy/přepisy dalších jevů - spřežek, zápisů háčků, čárek, akcentů, zkratek aj.

Děkuji Vám za jakékoli vhodné tipy.

Děkuje a zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 535
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod zburget » pon úno 19, 2024 14:23

Snad bnějaká skripta pro historiky. Ale přímo konkrétní titul nevím.
Nicméně - ono na tom nic není. Písmenka se prostě přepisují tak, jak jsou zapsána. Abeceda kurentu má stejná písmena, jako latinka, jen mají jiné tvary - přepisujete je tedy 1:1. Spřežky jsou jasné - jsou to zase jen obyčejná písmena. háčky, čárky, akcenty - je potřeba si uvědomit, co je háček a co je akcent nad u nebo nad c. To musíte zjistit sám, každý písař měl trošku jiné zvyklosti. Ale opět se vše přepisuje 1:1.
Zkratky - no to je dost zapeklitá věc. Můžete je zapsat zkratkou, pokud to jde. V češtině a němčině to většinou není problém, tam se zkracuje tak, jako dnes, tedy počáteční číst slova ukončená tečkou (v rukopisu takovou to smyčkou připomínající l). U latinských zkratek je to dost často peklo. Tam se s oblibou zkracuje tak, že se vypustí střední část slova a nas dlovo se napíše vlnovka. Pak to vypadá třeba jako R~dus D~nus Jo~es = Reverendus Dominus Joannes.
Takové zkratky prostě musíte rozepsat. No a pokud do přepisu potřebujete zapsat cokoli, co tam není, tedy třeba rozepsání těch zkratek, píše se to do hranatých závorek. Tedy R[everen]dus D[omi]nus Jo[ann]es. Obecně platí to, že to hranatých závorek můžete napsat cokoli, co uznáte za vhodné, že je potřeba tam mít zapsanáno - do hranatých závorek se píšou poznámky a vysvětlivky autora. Můžete si tam tak tímhle způsobem třeba poznamenat, že je něco přeškrtnuto, přepsáno, dopsáno apod. V hranatých závorkách je tak to, co na papíře reálně není, ale je v přepisu zapotřebí zmínit nebo upřesnit.
No a pak jsou hlavně v latině různé zkracovací znaky. takové to -g nakonci pro -us, takové to -g3 na konci pro -que; g- na začátku pro con-. Tohle by se mělo přepisovat jako rozepsaný znak - protože ten znak jen reprezentuje danou sekvenci písmen.
Poslední specifickou zkratkou je vodorovná čára nad písmenkem, která naznačuje jeho zdvojení. To se přiznám že nevím, jek se "správně" přepisuje. To písmeno tam fyzicky není, takže by asi mělo být v té hranaté závorce.
No a když si něčím nejste jistý a chcete si to poznačit s otazníkem, tak je ten otazník zase jen poznámka autora, takže opět v hranaté závorce.

Ta pravidla nejsou nijak složitá, takže si myslím, že k tomu nebude žádný dlouhý odborný text. Spíš to bude někde v nějakých těch skriptech jako krátký odstaveček v úvodu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod pavel.m » úte úno 20, 2024 9:01

Ale co třeba přepis j místo í. Někdo to přepisuje jako j, někdo striktně jako i.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1546
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod genjan » úte úno 20, 2024 15:09

Dobrý den,

děkuji Vám za vyčerpávající odpověď.

Mně hlavně stále není jasné, kde se jedná o čárku nebo akcent, co z toho by se mělo/nemělo zapsat. Dám příklad, např. příjmení Paur jsem viděl zapsané jako Paur a záhy jako Paúr (nevím, jestli ta čárka je čárkou nebo akcentem) a mně jde o to, jestli si takovéhoto zápisu všímat nebo ne, jestli takové příjmení sjednotit, nebo zapisovat přesně (i s tou čárkou, akcentem?) a dát pak do poznámky, že se jednalo o stejného Paura. To mi v současnosti asi dělá největší problém.

Jinak velmi děkuje, zdraví genjan

PS: Jinak pavel.m. má pravdu, že rozeznat g=j=y/i je také velký oříšek, někdy to g vypadá jako j, někdy naopak a někdy y/i je zapsané jako y s nějakými tečkami nad písmenem apod.
genjan
 
Příspěvky: 535
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod zburget » úte úno 20, 2024 22:03

Akcent nad u je jen "odlišovátko" od písmene "n" - jenak by vypadalo úplně stejně. Čárka by to byla až v dobách daleko pozdějších. A dalo by se to poznat snadno tak, že by se našlo několik slov, kde je u zaručeně krátké - jestli je nad nimi taky akcent nebo ne. Jestli to někdo přepsal s čárkou, přepsal to jednoduše blbě.

Malé j vypadá úplně jinak, než g nebo y. Někdy se může plést y a g, ale když si člověk dá pozor, tak se ve většině případů dají celkem jednoznačně rozlišit. U velkých písmen to někdy opravdu zavádějící je, hlavně v případě, kdy písaž používá víc tvarů G.
Místo čteného j se psalo g. J = I. A i na konci slov se často protáhlo dolů a vypadá, jako j. Prakticky všechny latinské koncovky -ii jsou zapsány, jako -ij. Nevím proč, asi nějaký zvyk. O hodně pozděj se j začalo používat pro zápis dlouhého í. Ale to je z rukopisu většinou poznat. Pokud se jedná o jen to protažené i, které vypadá, jako j, mělo by se přepisovat, jako i. Jak správně přepsat j reprezentující dlouhé í, nevím. Potkal jsem to tak málo, že jsem neměl potřebo to řešit. Máte možnost to zkusit vypátrat :-)

To, že někdo na y psal dvě tečky je pravda. Asi to brali stylem měkké i = jedna nožička = jedna tečka, tvrdé y = dvě nožičky = dvě tečky. Ale z texttu a kontextu je vždycky jasné, jestli se jedná o koncovku -ii nebo o y zapsané se dvěma tečkama. Dvě tečky nad y je navíc dobré odlišovátko od g. Takže když to někdo takto píše, hned se to líp čte :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod Dika » úte úno 20, 2024 23:37

Zkuste knihu Učebnice čtení starých textů, kolektiv autorů od České genealogické společnosti.
http://www.genealogie.cz/aktivity/publikace/
Dika
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Správné přepisování původních textů

Příspěvekod genjan » stř úno 21, 2024 15:09

Dobrý den,

děkuji Vám oběma. Poznamenám si, na knihu se podívám. .)

Zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 535
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12


Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků