Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » stř pro 15, 2021 21:39

josef_kucera píše:Dobrý den,
poprosil bych o příjmení Vnouček / Vňouček v okolí Benešova.


Dobrý den, Vnouček/Vňouček jsem nenašel žádný výskyt, tak jsem zkusil vzít Vnuk. Na Benešovsku by tam mohl být jeden v Ratajích.
Viz příloha.
Přílohy
vnuk.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod janamic » sob led 01, 2022 18:13

Prosím o výskyt jména Rovný. Děkuji
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Noodle » sob led 01, 2022 21:27

janamic píše:Prosím o výskyt jména Rovný. Děkuji


Příjmí "Rovný" se v GRBR vyskytuje ve variantě "Rovnej"s výskytem Mnichovo Hradiště a Polepy: Obrázek
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod pavel.m » sob led 08, 2022 20:09

Dobrý den,

mohl bych poprosit o vyhledání Málek, východní čechy. Okolí Libice nad Doubravou. Děkuji.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Noodle » sob led 08, 2022 21:30

pavel.m píše:Dobrý den,

mohl bych poprosit o vyhledání Málek, východní čechy. Okolí Libice nad Doubravou. Děkuji.


Všichni Málkové jsou zde:
Obrázek
Obrázek
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jakub_m » pon led 17, 2022 13:52

Dobrý den,

mohl bych poprosit o vyhledání Malinovský. Oblast okolí Vlašimi, Benešova, Postupic, Votic, Mladé Vožice, Trhového Štěpánova či okolí.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » pon led 17, 2022 14:28

jakub_m píše:Dobrý den,

mohl bych poprosit o vyhledání Malinovský. Oblast okolí Vlašimi, Benešova, Postupic, Votic, Mladé Vožice, Trhového Štěpánova či okolí.


Zkusil jsem vybrat příjmí začínající na "Malin" a zhruba ve vaší oblasti. Viz příloha.
Přílohy
malinovsky.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod jakub_m » pon led 17, 2022 15:15

Sice to moc nepomohlo, ale díky.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Aitav » čtv led 20, 2022 14:16

Zdravím, sháním informace o vesnicích okolo Tábora jako např. Náchod, Všechov, Klokoty, Zahrádka, Čekanice,...
A tak bych se rád zeptal, v jakém vydání Bechyňského kraje se vyskytují.
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » čtv led 20, 2022 23:40

Dobrý den.
Chtěl bych moc poprosit o vyhledání jmen Šobra (ssobra) a Smolík v rejstříku.

Děkuji předem
Mošna
Mošna
 
Příspěvky: 247
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » čtv led 20, 2022 23:51

Zkuste zde:
https://ibb.co/5G322f2 Smolík (je tam jinak také požehnaně Smolů, Smolků a mnoho dalších podobných)
https://ibb.co/yWHx7QJ Šobra
Edit: pod ss ještě "Ssobrová Anna, Hr I 136, Dolní Čermná, Hostinné, Dolní Čermná, podruhyně"

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » pát led 21, 2022 10:08

Moc děkuji.
U Šobrů jsem úspěšný - Šobra Jan, Nahoruby. To sedí. Jen se na doplnění zeptám - ty sloupce za jménem udávají kraj (Vltavský), svazek I a stranu 126?

U Smolíka zas tolik ne, protože by se tam měl vyskytovat Smolík Lukáš ze Živohošti. A není.

Problém je ale v tom, že já vlastním (od mámy) nějaký strojem psaný výpis z berní ruly (ale doplněné o revizitace a přiznávací tabely), kde tito lidé jsou, jenže nikdo už neví, kdo ho kde sehnal, či udělal.
A nějak se mi nedaří sehnat informace, jestli a jak je možné tyto údaje přímo zjistit :cry:

A ještě by mne zajímalo, co tam dělá ta SSobrová, kterou jste doplnil??? Já jsem si vždycky myslel, že v té berní rule jsou jen vlastníci nemovitostí a ne podruhové, což (viz nedávná diskuze u čtení materiálů) by měli být podle definice lidé bydlící v nájmu a tudíž nevlastnící nemovitost.
Mošna
 
Příspěvky: 247
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » pát led 21, 2022 21:03

Mošna píše:Jen se na doplnění zeptám - ty sloupce za jménem udávají kraj (Vltavský), svazek I a stranu 126?

Přesně tak. A rovnou Vám ho z té BR vytáhnu, tento svazek mám. ;-) https://ibb.co/SBDygF1
Mošna píše:Problém je ale v tom, že já vlastním (od mámy) nějaký strojem psaný výpis z berní ruly (ale doplněné o revizitace a přiznávací tabely), kde tito lidé jsou, jenže nikdo už neví, kdo ho kde sehnal, či udělal.

To je zajímavé! Jak je to velké? A nepíše se tam třeba někde, v jakém roce to bylo sepsáno?
Mošna píše:A ještě by mne zajímalo, co tam dělá ta SSobrová, kterou jste doplnil???

Byla před ní hvězdička (pardon, zapomněl jsem ji tam připsat) – to znamená, že bylo čerpáno z soupisu poddaných podle víry 1651. Když si SPPV pro Hradec rozkliknete, najdete na straně 136 podruhyni Annu Ssobrovou.
Ale proč je zrovna tato se spousty dalších zanesena do Generálního rejstříku k BR, nevím... Napadá mě, že snad mohla držet usedlost, ale neměla k ní polnosti, a proto byla označena jako podruhyně? Nebo možná držela pustý statek a žila v podružství u někoho jiného. Jinak jsou snad všichni podruzi, které jsem v rejstříku viděl, s hvězdičkou před jménem, takže přímo v BR nebude.
Upřímně nerozumím, kdo všechno byl z SPPV zanesen i do BR, někde jsem viděl dva řádky jednomu sedlákovi, jeden odkazující na BR, druhý na SPPV (s hvězdičkou), jinde zase jen jeden řádek odkazující na BR, třebaže byla osoba i v SPPV... Takže tady nevím.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mošna » sob led 22, 2022 10:58

ˇUžasné, skvělé, geniální. Moc děkuji :)

Tak pro zajímavost přiložím to, co mám od té své mamky a co nevíme, odkud to je:
http://imgway.cz/s/4Ghc
Působí to dojmem, že to dotyčný F.Č. vypsal někde z originálních podkladů.

Snažím se to rozklíčovat, protože zatím jsem se dostal v rodokmenu k Mataußi Kapralkovi, narozeném někdy okolo roku 1695 (mám zatím jen jeho svatbu z 15.11.1722, kdy si bral Katerzinu dceru Waczlava Ssobry https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9722/153 - čtvrtý zápis odspoda).
Václav Šobra je na tom mém papíře uveden, takže je zde jistý předpoklad, že pokud se opravdu jedná o toho otce Kateřiny, tak by zároveň mohl být otcem Matouše vedle něj uvedený Jan Kaprálek. Jenže, jak už jsem psal, mamka neví, kde papír získala a kdo by mohl být ten podepsaný F.Č. A jelikož na papíru je ta datace zvláštní a i zdroje jsou zmatečné - to pomíchání berní ruly, revisitace a přiznávacích tabel a navíc poznamenaný Tereziánský katastr, nedokážu to zatím rozpoznat.
Když to porovnám s Vaším výpisem, tak to zjevně celé nesedí. Tři lidé jsou zhodní, jeden se liší písmenkem (Bartůněk - Bartůšek). Dále se liší i některá křestní jména. Ostatní je jinak. To mne vede k několika otázkám a k prosbě:

Prosba by byla, zda byste mi mohl poskytnout i další stránky v okolí Nahorub. Tedy konkrétně Živohošť, Ústí (Oustí), Moráň, Poličany - tedy tehdejší obvod Nahorub. Jsou tam i nějaké samoty, ale ty nevím, jestli jsou vedeny zvlášť.
A případně radu (to už je jedna z otázek), jestli je možné dostat se nějak k těm dalším podkladům, jako je ten soupis podle víry, ty revisitace a přiznávací tabely, Tereziánský katastr.
A ještě jedna otázka - v souvislosti Bartůněk vs. Bartůšek - mohli i ti, co přepisovali berní rulu, dělat chyby ve čtení? Můžou být chyby i v generálním rejstříku?
Mošna
Mošna
 
Příspěvky: 247
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » sob led 22, 2022 11:46

Mošna píše:Prosba by byla, zda byste mi mohl poskytnout i další stránky v okolí Nahorub. Tedy konkrétně Živohošť, Ústí (Oustí), Moráň, Poličany - tedy tehdejší obvod Nahorub. Jsou tam i nějaké samoty, ale ty nevím, jestli jsou vedeny zvlášť.

Ozval byste se mi prosím do SZ s Vaší emailovou adresou? Mám tento svazek v .pdf, mohu Vám ho zaslat celý na mail.
Mošna píše:A případně radu (to už je jedna z otázek), jestli je možné dostat se nějak k těm dalším podkladům, jako je ten soupis podle víry, ty revisitace a přiznávací tabely, Tereziánský katastr.

Soupis poddaných podle víry je podle mě nesmírně cenný zdroj – a nyní jsou pro usnadnění práce všechny svazky přepsány zde: https://www.nacr.cz/vyzkum-publikace-od ... ce/e-knihy
Tereziánský katastr je uložen v 1. oddělení NA (v Dejvicích) a nyní jsou pro Čechy knižně vydány tři svazky – dva pro rustikál a jeden pro dominikál. Že by byl oficiálně přístupný online, nevím. Ale je pravděpodobné, že jej naleznete někde na uloz.to, třeba ofocený od nějakého badatele – takto jsem například na doporučení kolegy získal BR Vltavského kraje – ale k tomu je, samozřejmě, třeba přistupovat nanejvýš obezřetně.
Knižní svazky BR a Tereziánského katastru (společně ještě s Karolinským a dalšími knihami) jsou jinak uloženy i v badatelně SOA v Praze v takovýchto knihovničkách vzadu na stěně. https://ibb.co/XxZfSRZ a https://ibb.co/k3nsqwW Když se tam dostanete, můžete do nich volně nahlížet.
O revizitacích a přiznávacích tabelách upřímně nevím. Revizitace by snad měly být rovněž uloženy v 1. oddělení NA, ale zda byly vydány i knižně, netuším...
Mošna píše:A ještě jedna otázka - v souvislosti Bartůněk vs. Bartůšek - mohli i ti, co přepisovali berní rulu, dělat chyby ve čtení? Můžou být chyby i v generálním rejstříku?
Mošna

Tak, myslím, že nikdo není neomylný :-), ale chyby v Generálním rejstříku jsou podle mě maximálně eliminovány. Spíš bych řekl, že záleželo na nějaké variabilitě příjmí, jednou byl dotyčný zvaný tak, podruhé onak – tak možná byl Bartůněk/Bartůšek zván ve vícero zdrojích jinak a pan F.Č. si vybral jen jednu variantu.
Ten svazek, jenž jste získal od mámy, mi tedy každopádně přijde nanejvýš zajímavý :-) Ale stejně bych tam přistupoval opatrně, třeba nechápu, co se myslí tím "obyvatelé v letech 1653-1713"...jeden sedlák obvykle nevydrží hospodařit 60 let. Stejně tak "1670-1713" – řekl bych, že na většině gruntů se za tu dobu vymění hospodáři. A vzhledem k tomu, že se obvykle předávalo synovi, tak by tam snad mohla být pomíchána jména otců a synů. Ale to tipuji :-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků