Generální rejstřík k berní rule

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » čtv zář 30, 2021 14:45

Zora píše:Asi dvacet km odsud jsou dnešní hranice.... nemohli předci přijít z Bavorska?


To samozřejmě mohli, ale tuto teorii bych dal až jako nejzazší možnost. Burešové vždy žili v českých vsích (ani matriky tam nebývaly psány německy, stále čeština), ženili se s českými děvčaty. A jako Němci by možná spíš zakotvili v německy mluvící vesnici.

Každopádně mi to nedalo spát, ještě jsem zapátral v okolních farách spadajících do stejného (t.j. chudenického) panství, kde mají matriky trochu větší rozsah a našel jsem stopu po příchodu Burešů do této oblasti z relativně blízké vesnice Wiharzow, tedy dnešního Běhařova. Běhařov se Bureši v 17. století jen hemží (tři Burešácké chalupy :) a vypadá to, že vysílali své potomky po širším okolí, aby šířili Burešácký gen. Skutečně jeden "Původní Bureš" je i ve výše uvedeném screenshotu z Rejstříku - Martin Bureš, Běhařov, panství Bystřice, sedlák. Zatím ho tedy budu považovat za možného kandidáta na praotce Bureše. Je to jediný Bureš z Berní ruly, který má doložený vztah k nejbližšímu okolí Řakomi. Tuším, že najít přímou linku k němu bude pravděpodobně nemožné, ale uvidíme, které zdroje se ještě objeví.
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Kuba » stř říj 06, 2021 12:01

Zdravím,

mohl byste se někdo do generálního rejstříku, zda tam jsou tyto příjmení/osoby? Všichni z nich měli žít zhruba v době vzniku Berní ruli. Moc děkuji.


Bergkein (asi ze Mšena)

(Václav) Holub svobodník z Dolních Hrachovic na Mladovožicku o okolí

Petr/Samuel Sobotka z Nížkova u Žďáru nad Sázavou o okolí

Hájek ze Studenýho u Benešova a okolí

Dymokurský ze Žerčic u Mladé Boleslavy a okolí

Lenoch ze Solopysk a okolí

Neuwirth z Horní Věžnice a okolí
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » čtv říj 07, 2021 21:03

Kuba píše:Zdravím,
mohl byste se někdo do generálního rejstříku, zda tam jsou tyto příjmení/osoby? Všichni z nich měli žít zhruba v době vzniku Berní ruli. Moc děkuji.
Bergkein (asi ze Mšena)
(Václav) Holub svobodník z Dolních Hrachovic na Mladovožicku o okolí
Petr/Samuel Sobotka z Nížkova u Žďáru nad Sázavou o okolí
Hájek ze Studenýho u Benešova a okolí
Dymokurský ze Žerčic u Mladé Boleslavy a okolí
Lenoch ze Solopysk a okolí
Neuwirth z Horní Věžnice a okolí


Zkuste přílohu.
Bergkein - tohle příjmí jsem přímo nenašel, zkusil jsem něco blízkého z Litoměřicka
Václav Holub - ten se našel (příloha)
Petr Sobotka - jeden se v oblasti našel (Samuel ale ne) (příloha)
Hájek - pro obec Studený jsem nenašel, mohl byste prosím upřesnit, který Studený to je?
Dymokurský - bohužel, žádný toho jména, ani nic, co by mě zaujalo jako možná podoba
Lenoch - ten se našel (příloha)
Neuwirth - něco se našlo, viz příloha. Ale ne jako Neuwirth (ti v Rejstříku jsou odjinud), ale psaný jako Newwurd (včetně jednoho v té Horní Věžnici)
Přílohy
bergk.png
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Kuba » pát říj 08, 2021 21:05

To je výborné. Moc děkuji! Hájek by měl být z tohoto Studenýho u Benešova (nebo okolí) - https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Studen%C3%BD
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » sob říj 09, 2021 9:05

Kuba píše:To je výborné. Moc děkuji! Hájek by měl být z tohoto Studenýho u Benešova (nebo okolí) - https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Studen%C3%BD


Zkuste přílohu, zkusil jsem vybrat něco v trochu širším okolí.
Přílohy
hajek.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » čtv říj 14, 2021 13:05

Dobrý den, mohl bych poprosit o náhled do gen.rejstříku ohledně příjmení Wolfgang? Zajímali by mě všichni (pokud jich není moc). Pokud jich je moc, "Moji" Wolfgangové žili v Horním Jiřetíně (Obergeorgenthal), okres Most (Brüx), panství Duchcov (Dux). V Matrikách jsem vystopoval linii právě k Andreasu Wolfgangovi - svatba 1658, dál jsem zahlédl ještě Hanse Wolfganga, ale netuším, jaký je jejich vztah. Tohle by mi moc pomohlo udělat si obrázek o počtu Wolfgangů v Jiřetíně a okolí. Děkuji mnohokrát.
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » čtv říj 14, 2021 13:37

buxter píše:Dobrý den, mohl bych poprosit o náhled do gen.rejstříku ohledně příjmení Wolfgang? Zajímali by mě všichni (pokud jich není moc). Pokud jich je moc, "Moji" Wolfgangové žili v Horním Jiřetíně (Obergeorgenthal), okres Most (Brüx), panství Duchcov (Dux). V Matrikách jsem vystopoval linii právě k Andreasu Wolfgangovi - svatba 1658, dál jsem zahlédl ještě Hanse Wolfganga, ale netuším, jaký je jejich vztah. Tohle by mi moc pomohlo udělat si obrázek o počtu Wolfgangů v Jiřetíně a okolí. Děkuji mnohokrát.


Dobrý den, příjmí Wolfgang jsem našel v Rejstříku pouze jedno - shodou okolností v Horním Jiřetíně, viz příloha.
Přílohy
wolfgang.jpg
wolfgang.jpg (11.52 KiB) Zobrazeno 3102 krát
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod buxter » čtv říj 14, 2021 15:58

augur píše:Dobrý den, příjmí Wolfgang jsem našel v Rejstříku pouze jedno - shodou okolností v Horním Jiřetíně, viz příloha.


Díky moc! Udělal jste mi radost :)
buxter
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 17, 2012 13:25

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Petrarka » sob říj 30, 2021 14:09

Dobrý den,
můžu Vás poprosit o vyhledání jména Dostál ve vsi Voděrady, chrudimský kraj, panství Litomyšl. Hledal jsem v soupisu poddaných Chrudimského kraje, ale tam ves Voděrady vůbec není.. Okolní vesnice se tam nacházejí..

Děkuji
Petr
Petrarka
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 30, 2021 13:54

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » ned říj 31, 2021 16:11

Petrarka píše:Dobrý den,
můžu Vás poprosit o vyhledání jména Dostál ve vsi Voděrady, chrudimský kraj, panství Litomyšl. Hledal jsem v soupisu poddaných Chrudimského kraje, ale tam ves Voděrady vůbec není.. Okolní vesnice se tam nacházejí..

Děkuji
Petr


Dobrý den, zkuste přílohu. Vybral jsem vám tam Dostály, kteří byli psaní k Litomyšli (z Voděrad tam máte 3).
Přeji hezký den.
Přílohy
dostal.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Věra Mátlová » pon lis 01, 2021 20:38

Dobrý den,

chtěla bych požádat pro badatele z Francie o vyhledání jména Neid/ Neydt v generálním rejstříku - pravděpodobně v oblasti Poběžovice/Domažlice.
Díky předem
Věra Mátlová
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod augur » úte lis 02, 2021 14:03

Věra Mátlová píše:Dobrý den,

chtěla bych požádat pro badatele z Francie o vyhledání jména Neid/ Neydt v generálním rejstříku - pravděpodobně v oblasti Poběžovice/Domažlice.
Díky předem
Věra Mátlová


Dobrý den, přímo jsem nic nenašel, ale zkuste přílohu. Vybral jsem tam možné varianty, co mě napadly. Třeba tam něco bude ...
Přílohy
neid.jpg
augur
 
Příspěvky: 239
Registrován: ned říj 02, 2016 16:46

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Věra Mátlová » úte lis 02, 2021 15:05

Díky moc, pošlu jim to s nějakým komentářem. Oni mají představu resp. pevně věří, že jejich jméno v současné podobě Neydt a tedy i rod pochází z vesnice u Pivoně, psané kdysi Neydt a pak Neid, nyní Závist. Je pravda, že jméno Neid/Neyd se tam v matrikách vyskytuje v okolí, ale až ca o 100 let později než je jejich představa (údajně přišli do Francie před rokem 1680 přes Německo).
Zdravím,
VM
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod kikinecka » ned lis 14, 2021 13:50

Dobrý den, moc prosím o vyhledání příjmení Hromádko/Hromádka. Podle posledních zpráv byli poddaní pardubického panství (1728), takže by se ideálně měli vyskytovat někde v oblasti pardubicka nebo na jiném komorním panství.

Předem děkuji pomoc :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Generální rejstřík k berní rule

Příspěvekod Mistr Jan » ned lis 14, 2021 14:05

https://ibb.co/QnVsRMj

Snad něco naleznete ;-)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

PředchozíDalší

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků