Pátrání na hřbitovech

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Příspěvekod Tomsa » čtv srp 24, 2006 17:11

AD Jan: muzete sem dat odkaz na tu databazi pohrbenych pro Viden? Nemohu ji najit. diky

AD Vlvojta: Ne vsechny hrbitovy se zakladali u kostela.
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod Jan » čtv srp 24, 2006 17:59

Link na hledání na hřbitovech ve Vídni:
https://www.wien.gv.at/grabauskunft/internet/suche.aspx
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod František F. Trávníček » pát zář 01, 2006 19:54

Omlouvám se za svou dlouhodobější nepřítomnost, jednak jsem trávil dovolenou v Tatrách a v Polsku a hlavně mi začalo jako učiteli období příprav na nový školní rok.
V Polsku jsem nebyl ani tak na dovolené jako spíše najít hrob svého předka, který tam v roce 1915 v rámci ofenzivy u Gorlice padnul. Měl jsem štěstí, že jsem při hledání nejen našel záznam ve Vojenském historickém archivu, kde mi nalezli neznámé datum a místo úmrtí, ale hlavně prostřednictvím internetu jsem nalezl nadšence přímo v Gorlici, který spolu s dalšími shromažďuje údaje o padlých vojácích a hlavně dokumentuje jednotlivé vojenské hřbitovy v okolí Gorlice. Je jich tam na 400 a podklady získávali nejen ve Vídni ale hlavně v Krakově v tamějším archivu. Díky tomu byla vydána i kniha, kde jsou jednotlivé hřbitovy vypsány včetně jejich čísla (ten můj byl č. 109 v Bieczi) a pokud bylo známo, tak tam byl vypsán seznam padlých včetně jmen, příslušnosti k vojenské jednotce. U každého hřbitova byl i plán z roku 1916-1917, který zaznamenával přesné umístění daného hrobu. Díky tomu jsem mohl po 91 letech jeho vnučce oznámit, kde je pohřben její děd.
Pokud bude mít někdo zájem a hlavně má informaci, že tam by mohl jeho příbuzný pohřben, poskytnu kontakt na travnicek.rod@atlas.cz.
Ještě jedna perlička. Ty hřbitovy jsou v současné době spíše zarostlé skládky. Protože jsem s tím člověkem ztratil kontakt hledal jsem jej prostřednictvím našeho konzulátu v Polsku a jakmile se městský úřad v obci dozvěděl, že nějací Češi tam přijedou hledat hrob svého příbuzného, tak okamžitě poslali "rychlou rotu" aby dotyčný hřbitov uklidila.
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod VLVOJTA » sob zář 02, 2006 13:16

Trantišek F. Trávníšek: Koukám, že to je v Polsku stejné jako v u nás. Regionální znalec, který má leckdy větší znalosti než by se dalo čekat a "rychlá rota místního úřadu", která hasí obecný nezájem o tenhle druh památek 5 minut před "delgací". :(
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod tdvor » ned zář 03, 2006 8:32

I já se s Vámi podělím o čerstvé zážitky s pátráním po hřbitovech. Tak trochu se zajímám o cukrovarnickou rodinu Schoellerů. I objevil jsem zmínku o tom, že poslední potomci by měli být pohřbení na něměckém evangelickém hřbitově v Praze. Po chvíli hledání na internetu jsem objevil i stránky http://www.ehs.wz.cz/, a tak jsme se tam včera s přítelkyní vydali. Celý areál je zavřený a přes zídku je vidět celkově velmi neutěšený stav. Když jsme sem už dorazili, chtěli jsem se dovnitř podívat, dostali jsme se dovnitř dírou v plotu, což je vychozená "stezka" bezdomovců (dál se mimochodem přechází i přes otevřenou, kdysi velmi honosnou, hrobku. Takřka všechny hroby jsou porostlé břečťanech, neudržovné, některé pomníky vyvalené či rozbité, hrobky s odsunutými deskami, vykradené - totální katastrofa. Pohřbeni zde jsou mj. i profesoři pražské německé university a další. Za chvíli chození ve zcela uzavřeném areálu nás zahlédli bezdomovci a šli nás přivítat! Já vybaven foťákem, všemi doklady, klíči od auta a nemalou částkou peněz v kapse, jsem se v tu chvíli necítil docela dobře. Byli ale "slušní", jeden říkal že je "správce" a nechali nás být (teda za 20,- Kč na krabicové víno). Dokonce nám poradil, kde máme hrobku hledat. Další nás zvali na prohlídku toho, jak žijí bezdomovci (žijí v hrobce, tak jsem s díky odmítli).
Celkově velmi zajímavý a adrenalinový zážitek. Ale toho hřbitova je jednozančně škoda. Takhle si jistě rodiny pohřbených, které museli vynaložit nemalé finanční obnosy na zakoupení tak honosným hrobek, budoucnost nepředstavovali ...
tdvor
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř srp 02, 2006 20:51
Bydliště: Strážiště

Příspěvekod VLVOJTA » ned zář 03, 2006 9:14

Pro všechny: U Tvdorova příspěvku je třeba odstranit z odkazu čárku na konci odkazu, jinak nebude fungovat.
Co dodat víc, bylo by třeba někoho, kdo by ty pomníky všechny ofotil, a přepsal, aby ten hřbitov byl zachován alespoň v textové formě pro budoucnost.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod tdvor » pon zář 04, 2006 16:17

Za tu chybu se omlouvám. Jen pro ilustraci zde je méně odstrašující fotografie: http://www.volny.cz/tdvor/P9920002.jpg .
Tuším, že ten seznam existuje, ale kde ho případně hledat netuším (viz VLVOJTA).
tdvor
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř srp 02, 2006 20:51
Bydliště: Strážiště

Diskuse ke hřbitovům

Příspěvekod Hana » úte zář 04, 2007 8:54

Vážení kolegové,
zaujala mě diskuse- hřbitovy- doplňuji k ní následující:
- nařízení Josefa II.- podle něhož měly být hřbitovy umísťovány v extravilánu obce sledovalo důvody především hygienické a zdravotní. Nebylo samozřejmě hned respektováno. U nás v Prostějově byly např. do r. 1900 tři hřbitovy v intravilánu obce( křesťanský, židovský a milosrdných bratří- klášter), v důsledku toho např. Prostějov zaujímal jedno z předních míst v úmrtnosti v rámci monarchie,proto byl zřízen nový hřbitov za Brněnskou ulicí ( od r. 1900). Pozn. - křesťanský hřbitov- starý hřbitov- původně umístěný u kostela sv. Petra a Pavla se původně nacházel za městem, s postupným rozšiřováním Prostějova se však ocitl uvnitř města.
V Kralicích( obec z níž pocházím) byl nový hřbitov od r. 1798. Starý hřbitov se nacházel rovněž u kostela.
- zjistit místo pohřbení předků je dost obtížné, plocha hřbitovů se upravovala, rozšiřovala, kde byly dříve hroby jsou nyní chodníky, na místě dět. hrobů jsou urnové hroby atd.,takže když jsem např. hledala místo pohřbení ( Jana Souška- zemřel v důsledku zranění v bitvě u Tovačova- 15.7.1866, četař, kralický občan), úspěšná jsem nebyla, hřbitovní kniha z této doby neexistuje pouze jsem měla v ruce plán hřbitova Kralic asi z roku 1900( bez označení majitelů hrobů).
- informace o založení, evidenci hřbitovů ( plány apod.)- jsou často uloženy ve fondech farních úřadů
- pro doplnění uvádím, že větší města mají poměrně dobře zpracovanou historii a architekturu hřbitovů v podobě průvodců ( např. Praha- kniha Petra Kováříka, Brno, Olomouc)- s uvedením hrobů významných osobností včetně pojednání o funerální architektuře .
- jinak v rámci výzkumu prusko- rakouské války zpracováváme historii
např. cholerového hřbitova u Tovačova, potěšilo mě také, že město Olomouc bude upravovat vojenský hřbitov v části Černovír ( jehož stav
je skutečně tristní)

PhDr. Hana Bartková, Prostějov
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11

VLVOJTA,TOMSA

Příspěvekod MildaK » pon zář 24, 2007 16:35

To nejspíš byl říkal velice opatrně. U nás (Sloup) je kostel z roku 1754 a hřbitov je kus dál (byl to konec obce, dnes prakticky střed) a ve vedlejší obci Šošůvka přistavěli ke hřbitovu větší kapli. U nás to dopadlo tak, že se smrtí bývalého hrobníka zmizely i jeho knihy. Pohřební služba je jisté východisko, ale nevím, jakou mají povinnost a komu své záznamy předložit. Ještě bych se zmínil o likvidaci hrobů. Je třeba si uvědomit, že dříve byly hřbitovy plné dětských hrobů. Například u nás ještě v polovině minulého století byla celá jedna čtvrtina pouze hroby dětí. No a pokud máte hřbitov prakticky uprostřed obce (dnes už městyse), tak možností rozšíření je málo. Takže také jsem fotil pomníky a chvalořečil několik rodin, kteří ze slušnosti na svůj nový pomník uvedli i předcházející pohřbené.
MK
MildaK
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned čer 17, 2007 18:55
Bydliště: Sloup

Příspěvekod bushman » sob lis 17, 2007 10:06

Ahoj, vidím že se tady vede "živá" debata.
Měl bych velkou prosbu se ktreou by mi možná někdo mohl pomoci....
Nemáte nějaké odkazy na stránky kde by byly ke stažení nějaké skeny původních hřbitovních knih? Nebo nemáte někdo doma nějaké fotky těchto knih které byste mi byli ochotni přeposlat?
Potřebuju to jen jako příklad, píšu teď na vysoké škole bakalářku na téma mapy hřbitovů. Píšu i o jednotlicých programech pro evidenci a správu hřbitova a tak bych se rád zmínil i o tom, jak se to dělalo dřív, když takovýhle softwary pro vedení hřbitovní agendy ještě nebyly...
díky moooockrát
bushman
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 17, 2007 9:40

Příspěvekod Jan » ned lis 18, 2007 8:56

Ad bushman: jedna ze zajímavých stránek, možná se bude hodit. http://www.pohrebiste.cz/index.htm
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod bushman » ned lis 18, 2007 13:30

Jan píše:Ad bushman: jedna ze zajímavých stránek, možná se bude hodit. http://www.pohrebiste.cz/index.htm


díky, podívám se na to
bushman
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 17, 2007 9:40

Příspěvekod atletbrcko » stř led 16, 2008 13:15

mam predka ktery zemrel tesne po 1 sv valce v legiich v rusku na urale v zavode Miass nevite neco o hrobech v Miasse??

kdyžtak jmenoval se Jan Mertl

MERTL Jan střelec nestrojové roty 2. stř. pluku. Narozen 18.8. 1888, Klatovy. Příslušen tamtéž. V čs. vojsku od 20.12.1917. Zemřel 20.4.1919 v Miassu. Pohřben byl v Miassu.

jakekoliv info o hrobech legionaru v Miasse mi dejte vedet diky
zajima me jestli dotycny hrob jeste existuje jak vypada
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Příspěvekod Jan » stř led 16, 2008 22:15

Co takhle napsat přímo do Ruska.
http://www.gorod.miass.ru/news.php Stránky Miassu.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod atletbrcko » stř led 16, 2008 22:20

nejsem tak zdatnej v rustine ted se ji ucim 2 mesice
kdybys umel rusky a byl by si shopen mi pomoci byl bych rad

mam kdyztak dokumenty z vojenskeho archivu v praze muzu ti je poslat
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků