Pátrání na hřbitovech

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Pátrání na hřbitovech

Příspěvekod Dr. Taby » pon srp 21, 2006 14:06

Chtěl bych vědět, jestli také chodíte pátrat na hřbitovy do míst vašich předků. Já už jsem na pár byl a je to zajímavý čtení. Bohužel v Sudetech vzali hroby za ta léta za svý. Ale je zajímavý tam najít nějakého jmenovce nebo přímého prapředka a zjistit, že seo hrob někdo stará.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Val » pon srp 21, 2006 17:14

Docela mě ten dotaz pobavil, hřbitovy procházím. Jen letos o dovolené můj manžel začal stávkovat, když jsem navrhovala společnou návštěvu - prý si nechce zvykat. :lol:
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Příspěvekod Lyra » pon srp 21, 2006 18:34

Se hřbitovy mám naneštěstí tu zkušenost, že se (alespoň v případě mých předků a příbuzných) rušily na hřbitovech hroby lidí pochovaných začátkem 20. století a dříve. Křížek či pomník zbourali, nebožtíka prostě "vyšoupli", kosti spálili a rozptýlili a hrobní místo pronajali někomu jinému. Taková recyklace hrobů. A dělo se to nejen v případech, kdy se o hrob nikdo nestaral - bylo to hromadné!

Navíc, když už na nějaké známé příjmení na náhrobku přece jen narazím, je šance tak 50 na 50, že tam bude napsáno jenom něco jako "NOVÁKOVI". Dobrých úlovků jsem měla minimum (o to větší jsem z nich měla radost).
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod VLVOJTA » pon srp 21, 2006 21:19

Lyra: Mám velice podobné zkušenosti ohledně rušených hrobů.

Svého času jsem byl nucen opsat hřbitovní knihu příslušného hřbitova a pak jsem ještě chodil po hřbitově s foťákem a fotil jsem staré náhrobky a přepsal jsem je do digitální podoby.
Teď přepisuji hřbitovní knihu druhého hřbitova, kde mám své předky. Bohužel farář drápal jako kocour. :-(
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Hřbitovní knihy

Příspěvekod František F. Trávníček » pon srp 21, 2006 22:44

Je to velmi inspirující počtení některé příspěvky. Před nedávnem jsem se pídil po záznamech o pohřbení na hřbitově, kde mám prokazatelně své předky. Hrob, který jsem znal byl bohužel bez označení a proto jsem se pídil, kdo vlastně je v něm pohřben. Na matrice mi bohužel dokázali říct jen posledních 60 let a místní pohřební služba si to vedla v obyčejném sešitu jak si to předávali také přibližně posledních 60 let. Proto mi prosím pokud je to možné objasněte, co přesně hřbitovní kniha je, kdo ji má na starosti vést a hlavně, kde mohu najít její původní exempláře, pokud se měla archivovat. Daný hřbitov leží ve vnitrozemí a tak doufám, že bych s Vaší pomocí mohl něco a někde najít. Díky
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Zkušenost s hřbitovní knihou

Příspěvekod Senga » pon srp 21, 2006 23:32

Hřbitovní knihu jsem našla na obecním úřadě, který je správcem hřbitova. Většinou do ní zapisoval asi hrobník. Bohužel zápisy jsou neúplné a nepřesné, hroby nejsou označeny čísly, ale je uváděno např. Josef Novák, uložen v hrobce rodiny Novákovy. Naštěstí se jedná o malý hřbitov. Kniha byla vedena od založení hřbitova r. 1927 do roku 1968. Od tohoto roku není vedena žádná evidence pohřbených a na obecním úřadě mají pouze přehled o tom, kdo za který hrob platí nájem.

Pátrání na hřbitovech: Hřbitov v sousední obci, kam se pohřbívalo před rokem 1927 jsem navštívila s mým otcem a ten mi ukázal místa, kde byly hroby našich předků. Byly to obyčejné hroby bez pomníků, dnes zarostlé trávou. Po hřbitovní knize jsem tam zatím nepátrala. Obec není samostatná, spadá pod správu jiné obce, tak si moc velkou naději nedělám, že by se kniha dochovala.

Manžel naštěstí neprotestuje a ochotně nás všude vozí autem. Dokonce o letošní dovolené, kdy jsme navštívili jeho rodný kraj (nebyl tam asi 20 let), i on pátral na hřbitovech po svých předcích. Pilně jsme fotili a teď se ještě chystá napsat své poslední žijící tetě z otcovy strany, aby mu upřesnila některé příbuzenské vztahy.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Dr. Taby » úte srp 22, 2006 6:44

Tak já jsem našel matriční zápisy o umrtích vpříslušném SOA a v tam byly i místa na hřbitově. Zpravidla se to udávalo ve formě: I/2/3 - což znamenalo část hřbitova I, 2. řada, 3. hrob. Ale vyloženě knihu hrobů jsem našel v okresním archivu, mezi farními zápisy a je tam i uvedenácena za hrob.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod VLVOJTA » úte srp 22, 2006 6:49

František F. Trávníček: V ruce jsem měl dvě hřbitovní knihy, dá-li se to tak nazvat.
Tou jednou byl silný sešit, který si vedl hrobník pro svou evidenci, byl psán po hrobech tzn. Hrob č. 1 a pod ním bylo napsáno, kdo kdy zemřel, odkud byl, co dělal a příp. nějaké zajímavé postřehy o jeho smrti. Dále tam byly informace o zaplacení hrobu, u dvouhrobů na které straně ležel, resp. příp. informace o urně. Ač na první pohled vypadal kompletně, při bližším zkoumání jsem zjistil, že tam chybí záznamy (ne že by byly vytrhány) o pohřbených. Sešit vznikl kolem roku 1937, i když tam jsou záznamy i z předcházejícího období a postupně zanikal někdy v 50 letech (i když nikdy úplně nezanikl), když přešla správa poplatků z hrobů na místní MNV.
Druhá hřbitovní kniha, kterou jsem měl v ruce, je z hřbitova ve správě ŘK církve, je to vlastně předtištěná tlustá kniha (rozměry něco jako matrika), kam psal správce hřbitova - farář. Tato kniha je psána přísně postupně po datumech úmrtí. Součástí této knihy je něco jako historie hřbitova, poukázky na hroby (patrně sloužily jako doklad o pohřbení?), seznam pohřbených a knihu pomníků a křížů (za které se platil samostatný poplatek a to jak za postavení, tak za, řekněme, za nájem - už samotné dva rejstříky pomníků a křížů mluví jasně "Pomníky a kříže postavěné na dobu trvání hřbitova" a "Pomníky a kříže postavené na dobu 10 let").
Co se týká hřbitovních knih obecně, spravovali je hlavně hrobníci. Tu první jsem objevil u vdově po posledním hrobníkovi. Tu druhou jsem získal na OÚ.
Další místa, kde by šlo pátrat jsou technické služby (obvykle udržují hřbitov nebo ve větších městech něco jako hřbitovní správa magistrátu). Na malých vesnicích bych ji hledal u hrobníků - tzn. že jsou ve velké míře ztraceny. Hrobník nebylo zrovna privilegované postavení a najít mezi nimi pečlivé lidi bylo dost terno.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Dr. Taby » úte srp 22, 2006 8:46

Já našel tu svou hrobní knihu v okresním Archivu Děčín - byla pro pohřbené tuším od roku 1800 do roku 1950.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Hřbitovní evidence

Příspěvekod namor » úte srp 22, 2006 9:29

Zákon 256/2001 Sb
§ 21


Evidence související s provozováním
veřejného pohřebiště

(1) Evidence související s provozováním veřejného pohřebiště vedená podle § 20 písm. d) obsahuje následující údaje:
a) jméno a příjmení osob, jejichž lidské ostatky jsou na veřejném pohřebišti uloženy,
b) místo a datum jejich narození a úmrtí,
c) rodné číslo,
d) datum uložení lidských pozůstatků nebo zpopelněných lidských ostatků na veřejném pohřebišti včetně určení hrobového místa a hloubky pohřbení; u zpopelněných lidských ostatků způsob uložení jejich popela a v případě vsypu i místo jejich uložení,
e) záznam o nebezpečné nemoci, pokud osoba, jejíž lidské pozůstatky byly uloženy do hrobu nebo hrobky, byla touto nemocí nakažena,
f) jméno, příjmení, adresu místa trvalého pobytu a rodné číslo nájemce hrobového místa, jde-li o fyzickou osobu, nebo obchodní jméno, nebo název firmy, sídlo a identifikační číslo nájemce hrobového místa, jde-li o právnickou osobu,
g) datum uzavření nájemní smlouvy a dobu jejího trvání včetně údajů o změně smlouvy,
h) záznamy o skutečnostech uvedených v § 29 odst. 4 a 5, pokud nastaly,
i) údaje o hrobovém zařízení daného hrobového místa,
j) údaje o skutečnosti uvedené v § 20 písm. e), pokud nastala,
k) údaje o zákazu pohřbívání a době jeho trvání, pokud byl zákaz vydán,
l) v případě rušení veřejného pohřebiště údaje o skutečnostech uvedených v § 20 písm. g) bodech 3 až 6, pokud nastaly.
(2) Provozovatel pohřebiště postupuje při zpracovávání osobních údajů vedených v evidenci související s provozováním veřejného pohřebiště podle zvláštního zákona.19)

19) Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
takže je vymalováno a když nechtějí, tak vám neřeknou vůbec nic, jako se to přihodilo mně, když jsem se na obecním úřadě sháněl po Hřbitovní knize (informace vám sdělí pouze u hrobu, který máte pronajatý)
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lyra » úte srp 22, 2006 17:05

No, já když jsem se kdysi na jednom hřbitově zajímala, v kterých hrobech jsou pohřbeni mí předci, tak paní správkyně byla velice ochotná a vyhledávala mi to v té jejich knize. Dokonce říkala, že data o novějších úmrtích už mají v databázi v počítači (ty moje, co byly kolem r. 1920, ne).

Ale zajímalo by mě, jestli je pravděpodobné, že by se mohly dochovat hřbitovní knihy ze hřbitova, který byl začátkem 20. století zrušen. Ptala jsem se na jednu konkrétní knihu v příslušném archivu a jenom tam bezradně krčili rameny.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod VLVOJTA » úte srp 22, 2006 17:28

Lyra: A ptala jsi se na příslušném obecním úřadu?
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Nejstarsi hrbitovy v CR-SR?

Příspěvekod Tomsa » úte srp 22, 2006 18:30

Docela by mne zajimalo, jak stare se u nas zachovaly hrbitovy?
Za nektereho Pepika Habsburka se ve smahem rusily alespon ve mestech hrbitovy pri kostelech.
Takze asi tezko budeme konkurovat napr. obcim zidovskym, kterym v tomto muzu jen zavidet.
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod Jan » úte srp 22, 2006 20:14

Můžem závidět Vídni, na oficiální stránce města je databáze pohřbených, datum pohřbu, místo pohřbení a datum do kdy je místo zaplaceno. U jednotlivých hřbitovů plán s čísly hrobů. Uvádějí, že je ve Vídni cca 1,6 milionu hrobových míst.
Ad Tomsa: proč jenom Habsburk, v nedávné době byl zrušen hřbitov v Brně, Husovicích, mimochodem pěkný. Dnes je to park kam nikdo nechodí a jeden kámen s upomínkou, že to byl hřbitov.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod VLVOJTA » úte srp 22, 2006 20:44

Tomsa: Obecně řečeno, kyž není hřbitov u kostela (kolem kostela) jde nejspíš o nový hřbitov a ten starý (u hřbitova) je zrušený.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků