Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám - ČÚZK

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » pon črc 29, 2013 12:43

Číslo knihovní vložky asi těžko budete znát. Takže podle č.p., ale musíte dát pozor zda nedošlo k přečíslování domů.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod phejl » pon črc 29, 2013 13:43

Aha, dekuji za odpoved. V mem pripade jsem ji prave nasel v tom jmennem rejstriku. Ale asi bude jistejsi napsat si o udaje dle cisla popisneho. Precislovani se nastesti nekonalo.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod dobrou » pon črc 29, 2013 18:47

phejl píše:Aha, dekuji za odpoved. V mem pripade jsem ji prave nasel v tom jmennem rejstriku. Ale asi bude jistejsi napsat si o udaje dle cisla popisneho. Precislovani se nastesti nekonalo.


Ja jsem zadal primo podle cisla knihovni vlozky, ktere jsem nasel, stejne jako vy, prave ve jmennych rejstricich.

Nejspis uspeje i zadost podle cisla popisneho. Pokud vite oboji, klidne napiste oboji. Rekl bych, ze cim vice informaci, tim mensi moznost chyby. Oni uz si s tim poradi :)
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod jasanek » stř črc 31, 2013 8:44

Dobrý den. Měl bych také o kopii knihovní vložky. Dá se to vyřídit i osobně za den?
Pokud ne, jakým způsobem se žádá? On-line formulář, na jaký email a tak.
Děkuji.
jasanek
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř črc 31, 2013 8:19

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Zora » stř črc 31, 2013 10:19

jasanek píše:Dobrý den. Měl bych také o kopii knihovní vložky. Dá se to vyřídit i osobně za den?
Pokud ne, jakým způsobem se žádá? On-line formulář, na jaký email a tak.
Děkuji.


Viz příspěvek nicku Kirvin v diskusi k tomuto příspěvku, pročtěte si vše,
ani neuvádíte, o jakou obec se Vám jedná.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Peters » stř črc 31, 2013 15:06

Více vložek ve jmenném rejstříku může být způsobeno tím, že na jedná je zapsaný dům, na jiné třeba pole a na další třeba les, to v případě, kdy měly původně různé vlastníky.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » stř črc 31, 2013 16:22

Já jsem žádala mailem. Zajímala jsem se o Bílovec, prvně jsem tedy psala na katastr do Bílovce, paní mě odkázala do Opavy, že tyto materiály jsou u nich. Žádost jsem formulovala takto: "při svých genealogických průzkumech jsem našla záznamy o existenci knihovních vložek ve jmenných rejstřících k pozemkovým knihám, které se týkají osob, o které se zajímám. Jedná se o Bílovec-Horní předměstí, číslo vložky 639 spjaté se jménem Hellrieglová Antonie a číslo vložky 326 spojené se jménem Hellrigel Marie. Chtěla bych Vás požádat o kopii všech tří oddílů těchto vložek. " Snažila jsem se to co nejvíce uvést, aby jsme se pochopili, co chci. A paní pochopila. Obratem jsem dostala mail, že žádost přijímají a přidělují jí takové a makové číslo, že dostanu podklady prp platbu ve chvíli, kdy materiály vyhledají, po zaplaceni kopie pošlou poštou. Trvalo jim to teda skoro měsíc. Minulý týden poslali podklady k platbě, takže doufám, že mě to bude brzy čekat na poště
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » pát srp 02, 2013 17:35

Je možnost, jak dohledat osud pozemku, u kterého je v oddíle B jako poslední vlastník veden můj předek a není červeně podtržen? Také tápu v tom, že v oddíle A mám 2 parcely, pastvu a pole, tedy 1,2,3,4 a v oddíle B se hovoří třeba jen o 1,2. Jsou tyto jednotlive objekty a majitelé ještě provázány mezi sebou? (mám nečitelné, německé a špatně okopírované materiály :/ )
Objevila se u někoho z vás už konfiskace?
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » pát srp 02, 2013 18:24

To se dá těžko radit, pokud ty materiály nemám před sebou. Jednáli se o Němce, tak by tam měl být zápis o dekretu, kterým došlo k vyvlastnění. Pokud dotyčným bylo po válce navráceno občanství, mohli požádat po r. 1989 o vrácení majetku ( nebo jejich potomci). Pokud byl jejich majetek rozprodán, mohli žádat o náhradu. A to i v případě, že si svůj původní majetek během let od státu odkoupili.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » pát srp 02, 2013 19:14

Rozina píše:To se dá těžko radit, pokud ty materiály nemám před sebou. Jednáli se o Němce, tak by tam měl být zápis o dekretu, kterým došlo k vyvlastnění. Pokud dotyčným bylo po válce navráceno občanství, mohli požádat po r. 1989 o vrácení majetku ( nebo jejich potomci). Pokud byl jejich majetek rozprodán, mohli žádat o náhradu. A to i v případě, že si svůj původní majetek během let od státu odkoupili.

Vložky mám 2. Jde o dceru a neter me prapra babicky. U dcery ke konfiskaci nedoslo a ta je tou cervene nepodtrzenou. Ve vlozce u netere je hned na vrchni casti cervenym razitkem "Konfiskovano podle" dopsano 108/49, skrtnuto a zmeneno na 872/52. V B je pote "doslo 25.unora. Podle rozhodnuti o pridelu z 13. rijna 1949, R 3/709-686 Op. uklada se pravo vlastnicke Emilu Grünwaldovi. Poznamenava se obmezeni vlastnickeho prava"

Tedy puvod obou byl stejny, zrejme se hlasily k nemecke narodnosti, protoze jejich potomek nasledne v roce 1940 ziskal risske obcanstvi alespon v jednom pripade. Ale zarazi me, ze u jednoho se konfiskovalo a u druheho majetku ne. I kdyz-u toho konfiskovaneho slo o dum, v druhem pripade, kde se tedy jako posledni vlastnik tvari muj predek, slo jiste o pastvinu, a mozna nejake parcely nebo pole-to se jim asi nelibilo tak jak barak
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » pát srp 02, 2013 22:46

To je nějaké divné. Němcům se konfiskovalo prezidentskými dekrety hned po válce. Tohle jsou nějaká čísla zákonů nebo čeho asi z r. 1949 a 1952. S tím jsem se při navracení majetku Němcům nesetkala. Nejednalo se třeba o nevypořádané dědictví?
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Zora » pát srp 02, 2013 23:00

http://is.muni.cz/th/344138/pravf_m/Kon ... ajetku.pdf

snad nějaké osvětlení najdete v této práci.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Peters » sob srp 03, 2013 11:47

Nám sebrali pole a kousek lesa a na žádné knihovní vložce se to neprojevilo, ani pak v katastru. Prostě to v pozemkové knize bylo naše a v katastru už ne. Prý je to úplně běžný stav, že se vyvlastnění do katastru nezapisovalo.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » sob srp 03, 2013 13:40

Peters píše:Nám sebrali pole a kousek lesa a na žádné knihovní vložce se to neprojevilo, ani pak v katastru. Prostě to v pozemkové knize bylo naše a v katastru už ne. Prý je to úplně běžný stav, že se vyvlastnění do katastru nezapisovalo.

Takže mám poptávat na katastru výpis z katastru pro dané parcely?

Babička má totiž vzpomínku. Nějaká jejich křestnička měla barák. Byla to Němka. Prý měly ten dům po ní podědit děcka (shoduje se rodina s tím, co jsem našla). Ale hned po válce měli barák zabavit Češi a křestnička velmi záhadně a náhle umřela. Babička byla děcko, ani si nevzpomíná, jak se ona Němka měla pamatovat, ani na jaké ulici dům byl. A tak si říkám, co když je na tom skutečně něco pravda...
Ten 108/1949 je nějaký podivný, ale 108/1945 je vyvlastnění německého majetku... navíc je před tím zkratka "dekr." . Spíše mě napadlo, jestli to nebylo zabaveno hned po válce a pak v 50.letech ještě nějak přerozděleno. Kdo ví, jaká osoba tehdy dopisovala poznámky o konfiskaci, nemusela mít až takové povědomí o označení legislativy a splést si roky.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » sob srp 03, 2013 14:23

No zřejmě tam u té 108 bude chyba, protože dekret byl 12/45 Sb. a 108/45 Sb. V zápisech docházelo k chybám. Zkonfiskovaný majetek podle dekretů se přiděloval zájemcům z vnitrozemí a myslím, že to bylo za směšnou cenu. Byly i takové případy, že přídělci statek opustili a šli zase dál a při restitucích žádali i o ten opuštěný majetek. Chyby se dělaly v katastru a možná i stále dělají. Dvě sestry např. žádaly o vydání lesa, který měly zapsaný na listu vlastnickém (LV) a současně byl na LV státu. Tento les k jejich chalupě sice kdysi patřil, ale nebyl v přídělové listině. Když jejich rodiče zemřeli a někdo vyřizoval dědictví, tak opsal všechny pozemky z původní knihovní vložky(konfiskátu), které k této nemovitosti patřily. Takže zřejmě notáři někdo na katastru dal chybné podklady. Chyby byly i u církevního majetku. Přestože měl být církevní majetek z knihovních vložek odepsán, tak se tak nestalo a v katastru zůstal neodepsán do dnešní doby. Povinnost knihování byla asi do r. 1951 a potom bylo až do r. 1964 nepovinné a pozemkové knihy byly uzavřeny. Zpřístupněny byly až po r. 1989.
Doklady o konfiskaci byly na bývalých ONV. Potom je možná převzaly Pozemkové úřady. Jsem již dlouho v důchodu a došlo ke změnám a tak nevím zda Pozemkové úřady ještě existují. Jinak si myslím, že by nějaké listiny mohly být i v Okresních archivech.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků