Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám - ČÚZK

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Lukisson » úte úno 19, 2013 9:41

Zeptám se možná hloupě, ale k čemu to je dobré..??..:)

Našel jsem zápis Heczko Antonín, číslo knihovní vložky vlastníků 1223... To znamená co..??..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rigel » pon bře 11, 2013 19:45

To jste toho našel ještě dost.. K obcím a městům na jižní Moravě tam prakticky žádná data nejsou :cry: Může mi někdo objasnit proč?
Uživatelský avatar
Rigel
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon říj 10, 2011 20:03
Bydliště: Hodonínsko

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Radix » pon bře 11, 2013 20:11

Jaká by tam měla být data? Je to pouze rejstřík.
Dají se tam zjistit původní čísla popisná domů, to může být dost důležité.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rigel » pon bře 11, 2013 20:57

Radix píše:Jaká by tam měla být data? Je to pouze rejstřík.
Dají se tam zjistit původní čísla popisná domů, to může být dost důležité.

Asi nevíte o čem mluvím. Ano mohlo by to vypadat jako ukázka v prvním příspěvku, realita je ale taková, že se ve zmíněné oblasti jedná o jakousi obdobou excelovské tabulky o pár řádcích týkajících se církevních staveb. Jeden příklad za všechny - Hodonín (ten jihomoravský, naopak ten v okresu Chrudim je na tom dobře).
http://cirkevni-restituce.cuzk.cz/nas/d ... 640417.zip
A to je okresní město, v okolních obcích má ta tabulka často jen jeden řádek (místní kostel).
Uživatelský avatar
Rigel
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon říj 10, 2011 20:03
Bydliště: Hodonínsko

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod dobrou » pon bře 11, 2013 21:14

Rigel píše:
Radix píše:Jaká by tam měla být data? Je to pouze rejstřík.
Dají se tam zjistit původní čísla popisná domů, to může být dost důležité.

Asi nevíte o čem mluvím. Ano mohlo by to vypadat jako ukázka v prvním příspěvku, realita je ale taková, že se ve zmíněné oblasti jedná o jakousi obdobou excelovské tabulky o pár řádcích týkajících se církevních staveb. Jeden příklad za všechny - Hodonín (ten jihomoravský, naopak ten v okresu Chrudim je na tom dobře).
http://cirkevni-restituce.cuzk.cz/nas/d ... 640417.zip
A to je okresní město, v okolních obcích má ta tabulka často jen jeden řádek (místní kostel).


To je nemilé.
Primární účel zmíněného webu je, jak jeho název napovídá, sloužit jako zdroj informací při řešení církevních restitucí.
Takhle to vypadá, že v oblastech kde je zpracovaný soupis církevního majetku, přistoupil CUZK ke zveřejnění pouze tohoto soupisu.
Větší stupeň zpracování dat a jejich digitalizace, v některých oblastech, tak v tomto případě bohužel znamená menší rozsah jejich zveřejnění.

Pozemkové knihy i jejich rejstříky předpokládám budou existovat pro každé katastrální území. Ve zmíněných případech zřejmě nezbývá, než se zkusit obrátit přímo na příslušný katastrální úřad.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Semik » pon bře 11, 2013 21:23

obluda31 píše:
Martin Jílek píše:
Radix píše:Viděl jsem zápisy zřejmě asi od r. 1840.

Díky.


Pozemkové knihy měly 3 části. V části A byly uváděni vlastníci, v části B příslušné pozemkové parcely a v části C byly citovány listiny podle kterých se prováděly změny v části A nebo části B...

Veřejně dostupná je tedy jen část A? Časovou souslednost lze tedy pouze odhadovat z postupného "škrtání" čísel. Počátek v mé zájmové oblasti bych odhadoval na rok 1870.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod dobrou » pon bře 11, 2013 21:56

Semik píše:Veřejně dostupná je tedy jen část A?


Veřejně přístupné ONLINE jsou pouze "Rejstříky pozemkových knih".
Veřejně přístupné, při podání žádosti na příslušný katastrální úřad a po zaplacení, jsou všechny oddíly A,B i C vložek pozemkových knih. Viz. doplněné informace v prvním příspěvku.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Kirvin » stř čer 26, 2013 16:42

Chtěl bych veřejně poděkovat kolegovi Dobrou za tip.

Jako první jsem si vybral rejstříky obce Malechov v okrese Klatovy. Dle čísla popisného jsem na příslušném pracovišti KÚ PK vyžádal kopii knihovní vložky a to částí A, B, C. Požádal jsem písemně e.mailem, kdy žádost jsem odůvodnil pro účely badatelské. Obratem mi přišel e.mail, že kopie budou pořízeny, á 50,- Kč, příslušná vložka čítá 10 listů, tudíž správní poplatek 500,- Kč (může se to zdát hodně, ale...). Dále jsem byl upozorněn, že po zpracování mi bude odeslán sken příkazu k platbě. Ten došel asi za tři dny. Pozor na to, že správní poplatek je nutné uhradit do 5ti dnů. Do několika málo dnů po platbě přišel doporučeně dopis, obsahující kvalitní kopie. A musím konstatovat, že za těch 500,- Kč to stálo.

První zápisy týkající se vlastnictví nemovitosti jsou z roku 1840. Taktéž zápisy na části C (břemena) začínají rokem 1840. Velice zajímavé jsou zápisy o břemenu výměnku pro starší generaci, vč. vymazání tohoto břemene k datu, kdy předek zemřel! Objasnil jsem si tak jedno úmrtí z doby, kde nejsou v archivu matriky. Dále půjčky na výměnek, exekuce poloviny chalupy patřící manželu, kterou vykoupila matka atd. atd. Ač se to zdá relativně nedávno, z rodinné paměti to už dávno vymizelo. A zajímavostí jsou i dluhy u kontribuce panství...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » stř čer 26, 2013 20:12

No páni...celkem překvapivé informace... Velice užitečný odkaz, díky za jeho poskytnutí.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod kokosovakulicka » stř čer 26, 2013 20:32

Odkazy jak zažádat o výpis jsem četla, ale asi si sedím na vedení :oops: Je třeba přikládat k žádosti ověřený podpis nebo v tomto případě stačí napsat, že žádám o výpis vložky parcely číslo, spojené se jměnem toho a toho na základě jmenného rejstříku dané obce?
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » stř čer 26, 2013 21:36

Zápisy do knihovních vložek se dělaly na základě majetkových listin vyhotovených příslušným soudem. U každého zápisu je c.d. a číslo té listiny. Listiny by měly být založeny ve sbírce listin ke každé pozemkové knize daného katastrálního území. Nevím jak to teď na katastrálních úřadech chodí, ale myslím si, pokud se chcete dozvědět o svých předcích více, že je možné požádat o kopie i těchto listin (ovšem pokud se dochovaly). Čísla listin se teprve dozvíte když máte kopii knihovní vložky.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Rozina » stř čer 26, 2013 21:39

Ověřený podpis mít nemusíte a požádáte o výpis z knihovní vložky k č.p. příslušného katastrálního území. Musíte si však nejprve zjistit zda nedošlo k přečíslování domů.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod terminal » čtv črc 25, 2013 20:19

Nu, tak jsem si také objednal kopie knihovní vložky. Předkládám několikero zkušeností:
Objednáno e-mailem, vyzvednuto osobně. Objednal jsem si kopie částí B a C, dostal jsem kopie A,B,C
nicméně jsem nakonec platil stovku za tři kopie A3... Tak nevím jestli mi část poplatku odpustili za čekání (skoro hodinu !!!)
na vydání kopií, nebo ten poplatek pani za přepážkou jen tak střelila od boku... :)
K těmto pozemkovým knihám mám na vás kolegové dotaz:
V části "B" mé kopie se píše: Podle protokolu ..... za příčinou zřízení nové knihy pozemkové ... dle zákona ze dne 5.prosince 1874...
Mám tomu tedy rozumět tak, že veškeré dění kolem nemovitostí do roku 1874 mám hledat v gruntovních a pozemkových knihách
ve fondech dotyčných panstvích (velkostatcích) a po roce 1874 v pozemkových knihách na KÚ ?
Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod Peters » pát črc 26, 2013 21:42

AFAIK je to tak, s tím, že se do těch nových pozemkových knih zapisoval způsob nabytí nemovitosti s odkazem na listinu i všechny zástavy, služebnosti a podobně, takže jsem našel v nové PK i přepsané zápisy z roku 1830.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Digitalizované "Jmenné rejstříky" k pozemkovým knihám -

Příspěvekod phejl » pon črc 29, 2013 9:00

Zdravim,
jeste bych se rad zeptal zda pri zadosti o kopii knihovni vlozky zadate dle cisla domu nebo primo podle cisla knihovni vlozky. Po procteni diskuze se mi zda ze nekdo dle c.p. a nekdo dle cisla knihovni vlozky. V mem pripade se zda ze jednomu c.p. odpovida hned nekolik platnych knihovnich vlozek. A to i v nekolika katastralnich uzemich (v poznamce odkaz pres viz) - pokud by mel nekdo vysvetleni, uvitam ;)
Predem diky za odpoved.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků