Zpracování dotazů ve čtení

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zeter » ned úno 21, 2021 9:26

Napadl mne takový malý "zlepšovák" v sekci Čtení: dost často se stává, že na novém příspěvku paralelně pracují dva luštitelé a nevědí o tom. U jednoho dvou slov to nemá cenu řešit, ale u špatně čitelného nebo špatně přepsaného delšího zápisu to většinou znamená celkem slušnou ztrátu času jednoho z nich a potom trochu zmatek, když je potřeba porovnávat, co kdo jak přečetl.
Takže navrhuji, aby když se někdo pustí do luštění delšího/náročnějšího zápisu, odeslal v příspěvku odpověď "pracuji na tom" nebo tak něco (samozřejmě jenom v případě, že na tom pracuje aktuálě, ne že si k tomu za hodinku dvě má v plánu sednout :-) ). Ostatní pak mohou počkat, dokud nebude hotovo, a soustředit se až na případné opravy a doplnění přepisu. Uživatel navíc bude vědět, že se nejspíš za chvíli dočká odpovědi.
Po uživatelích se chce, aby šetřili čas luštitelům, takhle si ho navíc mohou luštitelé šetřit navzájem.
(Ani to nemusí být v pravidlech - luštitelů není mnoho, logika je jasná, mohlo by se zažít celkem rychle.)

Co vy na to?
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » ned úno 21, 2021 10:54

Jenom upřesním, že mi jde zejména o toto: pro zdatné luštitele je co já vím 90 % chyb, které tazatelé dělají, jen rutinní záležitost opravy tazatelovy transliterace, nikoli luštění. A až na detaily/překlepy se na těchhle opravách všichni shodou a udělají je dopísmene stejně. A tyhle opravy zároveň zaberou spoustu času (mazání, připisování, zvýrazňování). Aby tímhle ztráceli čas dva, to mi připadá naprosto zbytečné.
A pokud bude zřejmé, že se na luštění už pracuje a lze vbrzku očekávat výsledek, může se druhý luštitel zatím vklidu seznámit s textem (nebo luštit jiný dotaz), aniž by se patlal s prací, kterou už někdo právě dělá. Pak už jen se znalostí věci doopraví, co ten první luštitel přehlédl nebo nedoluštil, případně si lámat hlavu se skutečnými oříšky.
Žádnou časovou ztrátu pro tazatele tam nevidím, resp. nepředpokládám, spíš usnadnění orientace v odpovědích. A i kdyby: i zde platí donekonečna opakované, že tazateli se dostává zadarmo kvalifikované pomoci. Musí se řídit pravidly, která ho stojí spoustu času, takže jestli si má počkat ještě chvilku, zatímco si luštitelé ušetří zbytečnou práci - no klidně, resp. no samozřejmě.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » ned úno 21, 2021 11:02

Tak jsem to pochopila napoprvé, k tomu jsem se vyjadřovala, klidně dvakrát. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 11:25

Mně se ten nápad tedy celkem líbí - už se mi několikrát stalo, že jsem přepisoval celkem dlouho (třeba i 20 min) něco opradu hodně špatně čitelného, případně jsem dohledával v mapě vesnice, abych si ověřil, jestli to, co čtu je vůbec reálné a pak jsem zjistil, že už někdo jiný záznam přepsal. A když tam pořád zůstala nějaká nepřesnost nebo chyba, tak jsem upravoval svůj přepis podruhé, abych z něj vyházel to, co už někdo jiný přepsal správně nebo stejně, jako vidím já.
Myslím, že by to vůbec nebylo na škodu. Přijdu, vidím příspěvek, napíšu "pracuju na tom" a v klidu píšu. Kdybychom tam takovou informaci vlepili dva, tak ten druhý vidí, že ho někdo "předběhl". Může v klidu počkat na přepis kolegy a potom se podívat, jestli to vidí stejně a pak už jen případně poopravit, co si myslí, že vidí jinak. Příspěvek o zpracování pak čtečka po sobě smaže.
Mělo by to smysl opravdu jen tehdy, pokud někdo bude chtít opravovat celý větší zápis. Když tam bude někdo chtít napsat jedno, dvě slova, tak samozřejmě informace o zpracování příspěvku nemá smysl.

Navrhuju to vyzkoušet, ale dobré by bylo, kdyby se k tomu vyjádřilo víc čteček, co si o tom myslí. Není nás zase tak extrémně moc.

S dovolením tady tehné nápad odstřihnu od tohohle vlákna a dám do vlákna samostatného, ať to nezapadne někam, kam to vlastně nepatří.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » ned úno 21, 2021 11:52

Ok, já si nebyl jistý, jestli radši samostatně, nebo sem.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 11:58

Nové vlákno ničemu neuškodí :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod Mistr Jan » ned úno 21, 2021 12:13

Ano, určitě je to dobrý nápad, souhlasím. Už se mi to několikrát stalo.

Nemyslím si, že bychom takhle plýtvali časem, naopak by to jen přidalo na přehlednosti (namísto dvou lidí s rozdílným přepisem, kteří zašlou svou odpověď ve stejný čas a ještě třetím, který je sjednocuje, by tu byl pouze jeden, potažmo druhý s opravou).

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2937
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 13:25

Ne, že bych Vám chtěl kazit radost, ale napadlo Vás prakticky totéž, co čas od času praktikuji při Čtení já a to zejména, když dole vidím, že příspěvek má otevřený i kolega zburget. Tak tam napíšu třeba "tak já to zkusím" doufaje, že třeba dostanu příležitost být tím prvním přepisem..
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 13:52

V příspěvku není (bohužel) vidět, kdo se na něj dívá :-(
To, co je napsáno dole je informace, kdo se dívá do daného fóra (do dané sekce) a ve čtení mě uvidíte vždycky, protože na něj mám nastaveno automatické obnovování stránky, abych viděl, jestli se něco změnilo nebo ne. PC nevypínám, to to vypadá, jako bych u fóra seděl nepřetržitě, i kdybych byl zrovna na druhé straně republiky :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 13:57

Ajo :-D Stále to ale nemění nic na tom, že byť v paranoidní představě, jsem to tam napsal :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zeter » ned úno 21, 2021 15:42

Proč by mi to mělo kazit radost? nemám pocit, že bych objevil Ameriku a mohl se nechat na ramenou nosit :-D
Jen mi připadlo, že by se z toho mohl stát dobrý zvyk, který by nám všem luštitelům nakonec ušetřil práci, a nikdo to zatím aktivně nedal k širšímu zvážení...

EDIT: navíc sekce čtení je hodně formalizovaná, tak jsem nechtěl zavádět novoty po vlastní ose, bez diskuse a podpory
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 15:50

V pořádku :-)

zeter píše:...

Doufám, že ty 3 tečky neznamenají, že jste se na mě urazil.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 16:01

Ale no tak chlapi - neřešte, kdo co vymyslel, kdo s tím přišel dřív, nikdo se tady určitě nesnaží nikoho urazit :roll:

Nechejte tady prostor i ostatním čtečkám, ať napíšou, co si myslí o tomhle nápadu. Jinak tady všichni zabloudí a názoru se nedočkáme ;-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod Zora » ned úno 21, 2021 16:03

Já jsem svůj nesouhlasný příspěvek smazala, nepatřím ke čtečkám.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 16:12

Jakože obecně na tom takovou informaci napsat do toho příspěvku, který se člověk snaží přečíst, není na škodu (pokud toho někdo nebude zneužívat). Čili diskuse je, řekl bych, spíše o tom lidi, kteří se tomu čtení v jakékoliv míře věnují (ale samosebou čím více se tomu věnují, tímto bude mít větší důležitost), přesvědčit aby tento postup praktikovali. Přijde mi to jako ta situace, kdy se člověku něco hodí, ale efekt to má největší, když to dělají ostatní.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků