Zpracování dotazů ve čtení

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 17:11

ad Zora - nebylo třeba mazat - to přece není dotaz jen na čtečky. Třeba to opravdu z nějakého důvodu nebyl dobrý nápad, jen mě ten důvod zatím nenapadá. Kařdý názor, si myslím, že je dobrý, čtečka nečtečka.

ad greghose - nejde o to ty ostatní přesvědčit. Jde o to primárně zjistit, co si o tom myslí a když budou souhlasit, tak to vyzkoušet. Buď se to osvědčí a nebo ne.

Má to být nástroj právě předně pro čtečky. Tazatel to nijak nepocítí, ostatních, kteří se k příspěvku budou chtít vyjádřit, třeba něco tam vysvětlit, si myslím, že se to taky nijak nedotkne. V žádném případě bych to nezaváděl jako psané pravidlo, nebyla by to povinnost, nikdo by nikoho nenutil, aby to respektoval nebo používal. Jde jen o to, si ušetřit čas a práci.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 17:16

Já jsem nechtěl naznačovat, že by se byť směřovalo k tomu zavádět to jako pravidlo. Chtěl jsem jen říct, že byť by to bylo přínosné, tak pokud budete například jediný, který to bude používat, tak to nebude účinné.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 17:23

Tak - a proto chci, aby se k tomu tady vyjádřily čtečky. Alespoň jejich většina. Dokud se neshodnou na tom, že to má smysl byť jen vyzkoušet, tak je to bezpředmětné. A tohle nepíšu z pozice moderátora, protože jakožto moderátorovi je mu úplně šuma fuk, jak si čtečky zorganizují práci. Pokud tím nebudou na fóru dělat binec, chaos a nebudu s tím mít, jakožto moderátor, další práci navíc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod Mistr Jan » ned úno 21, 2021 17:37

Tak mě teď napadlo – není možné tu udělat anketu? Jednu jsem tu kdysi viděl. Nevím však, jak to funguje, a zda je možné se dozvědět, jak kdo odpovídal.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2933
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 17:40

A není základní vlastností ankety anonymita? :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » ned úno 21, 2021 17:52

Anketa se udělat dá - může ji udělat kdokoli - ale tady to snad není potřeba. Aktivních četeček je co by na prstech spočítal a navíc si myslím, že pokud se to někomu nebude líbit, tak ať rovnou napíše proč. Však je to čistě technická diskuze, kde se nikomu za názrr hlava trhat nebude.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zeter » ned úno 21, 2021 18:16

Hm, napsal jsem sem příspěvek, asi jsem ho zapomněl odeslat, v lepším případě.

greghouse:
samozřejmě jsem se neurazil, nevidím důvod, a to byste se musel sakra snažit :-D

Jinak ano, tenhle můj návrh je v zásadě altruistický - já šetřím čas druhému, aniž mě to něco stojí, a totéž (nenárokově) očekávám od druhého. Kolik je tu aktivních čtečů, kteří se zabývají exaktní transliterací obsáhlejších dotazů? Kolem deseti? No to bych se divil, kdybychom si navzájem nevyšli vstříc v záležitosti, která nakonec ušetří čas nám všem.
Taky si neumím moc představit, jak by se tohle dalo zneužít a proč by to kdo dělal.
Naposledy upravil zeter dne ned úno 21, 2021 18:42, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod greghouse » ned úno 21, 2021 18:22

To jsem rád. Víte, já často beru použití ... více vážně, než to pisatel myslel. Asi je to podobná přecitlivělost jako když lidé používají slovo "doslova" ve významu "obrazně", zatímco já jej beru "doslova".

A taky doufám, že se to minimálně vyzkouší :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod ozana » ned úno 21, 2021 19:30

Občas jsem kdysi rychle odeslal první část a napsal, že zbytek dodám za chvíli, pak se podíval na zbytek a pečlivěji i na začátek přepisu
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod Boza » pon úno 22, 2021 8:15

Jo, přesně tento způsobu jako zmínil ozana jsem nedávno použil, a myslím že to fungovalo OK. Čas od času třeba vidím zápis na mobilu: vidím, že ho snad můžu vyluštit, ale potrvá mi třeba 10 minut, než se dostanu k PC (kde jsem kromě práce obecně málo, protože ho okupujou děcka).

Dělat něco z mobilu nebo tabletu je pro mě peklo, přepínat stránky, obarvovat doplnění atd. Takže když vím, že se tomu skutečně mohu věnovat, ale ne úplně hned, nevidím problém v tom připsat poznámku typu "Kouknu vám na to..." Zvláště když nejsem bůhvíjak dobrá čtečka a řadu věcí si musím dohledávat, ať už na na starých mapách, tady na fóru atd.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod sanssouci » pon úno 22, 2021 8:33

Problém je asi v tom, že je tady na foru více čtečů než tazatelů.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » pon úno 22, 2021 13:26

Boza píše:…vidím, že ho snad můžu vyluštit, ale potrvá mi třeba 10 minut, než se dostanu k PC…
Pak by bylo lepší tam to "Koukám na to" nebo "Pracuju na tom" tam vlepit až po těch 10 min. kdy sedíte u PC - protože jinak by se mohlo stát, že by to během těch 10 min. mohl vyluštit někdo, kdo u toho PC prostě v daný okamžik opravdu sedí.
Přece si takhle pro sebe nezablokuju dotaz, když vím, že se mu teď v tomhle okamžiku nemůžu věnovat?!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » pon úno 22, 2021 13:27

sanssouci píše:Problém je asi v tom, že je tady na foru více čtečů než tazatelů.
Někdy jo, někdy ne.
Ale i když tady bylo víc tazatelů, tak se mi stalo, že jsme dva čteči brali příspěvky ve stejném pořadí a zbytečně jsem se o ně přetahovali.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zeter » pon úno 22, 2021 14:51

Ano, já jsem to už v tom původním návrhu myslel ne blokačně (třebas i jen na 10 minut), nýbrž - "právě teď jsem na tom začal pracovat".
Tak že bychom to vyzkoušeli? Opakuji, že to má podle mne smysl jen u obsáhlejších nebo pracných, zjevně špatně transliterovaných dotazů (ne u jednoho slova nebo u špatně čitelných špeků - tam naopak považuji za lepší napřít na to hned všechny síly). Cílem budiž: ušetřit si navzájem zbytečnou rutinní práci - a každý ať posoudí sám, kde to aplikovat a kde mu nebude vadit, když přepisoval zbytečně, nebo když přepisoval zbytečně druhý. Nechci z toho dělat pravidlo, nechci restrikci, a nečekám, že výsledek bude nějak zásadní. Jen se odstraní zbytečné překryvy.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zpracování dotazů ve čtení

Příspěvekod zburget » pon úno 22, 2021 17:43

Chybí nám tady ještě vyjádření nějaké(ho) důležité(ho) čtečky? Jestli ne, můžeme zkoušet :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Předchozí

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků