vyhledávání na Krameriovi

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod Zora » ned zář 30, 2012 20:45

Vzhledem k tomu, že Kramerius vyhledává v dobovém tisku, dá se najít spousta zpráv o předcích, třeba oznámení zásnub, posledního rozloučení, udělení koncesní listiny....taky černá kronika, sportovní výsledky....
Až mě to překvapilo.

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do
Hodně štěstí při hledání, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod duros » pon říj 01, 2012 5:49

Ale mnohokrat ide o nekvalitny sken, v ktorom system niektore slova spotvori, takze vysledky treba brat s rezervou a vzdy ich aj overit. System kramerius pouziva a da sa v nom vyhladavat nielen v NKP, ale aj inych instituciach. Staci zadat do google "system kramerius".
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod Zora » pon říj 01, 2012 7:00

Díky, díky :lol:
za rozšiřující info, teď už asi od PC nevstanu :-)))) - objevila jsem dávno objevené, i to se stává
( Nepřesnosti, které se vystihnou při skenování, mně zas tolik nevadí, podstata článku se dá dobře odhadnout a pokud jde o přesné znění, potom mohu požádat o zaslání zprávy.

příklad:
Lidové noviny Stránka periodika
ISSN: 1802-6265
Ročník: 1941
Výtisk: 7.5.1941
Stránka: 2
sebe, o pravé po- době na kúr chrámu. A tak těžař přihlíží křtu krále Bořivoje a malíř z kůru chrá- mu se na nělio ironický divý. Sdělil mi zpytavý muž Gutenbergova umění z Ivan- čic Miloš Navrátil, že existuje fotografie malíře Zeleného, jak dokončuje čáát obra- zu, na němž těžař Múller nestojí.
Zpytavý muž Gutenbergova umění M. Navrátil je můj dědeček a je teď na mě, abych si jednak vypátrala obraz Zrzavého a pak se pídila po historii obrazu a snad i důvodu, proč byla postava doplněna. a zda se z kúru opravdu dívá přímo Jan Zrzavý. Souvislost by se taky mohla týkat rodiny Múllerových, kteří ve vedlejší obci vlastnili uhelné doly.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod stanley4 » pon říj 01, 2012 7:13

Zora píše:...Nepřesnosti, které se vystihnou při skenování, mně zas tolik nevadí, podstata článku se dá dobře odhadnout a pokud jde o přesné znění, potom mohu požádat o zaslání zprávy...

Problém s nepresnosťami je hlavne pri vyhľadávaní, keď systém nenájde hľadané slovo, pretože sa síce v texte nachádza, ale je skomolené - texty sa inak domyslieť, samozrejme, dajú.
Treba si dať pozor aj na rozdelené slová (...zpytavý muž Gutenbergova umění z Ivan- čic Miloš Navrátil...) alebo pomerne často používané "rozťahovanie" textu kvôli obojstrannému zarovnaniu (napr. G u t e n b e r g) - na tieto prípady je vyhľadávanie krátke...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod Zora » pon říj 01, 2012 9:32

Zatím využívám pro náhodné hledání drobných zpráv, které dokreslují život předků, asi by byl problém hledat něco zcela konkretního... to je pravda.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vyhledávání na Krameriovi

Příspěvekod Martin Jílek » ned lis 18, 2012 20:32

Nechci zakládat nové téma tak se zeptám tady.Při prohlížení na Kremeriovi,občas narazím na stránku,která mě zajímá ale nelze zobrazit!Dočetl jsem se že je to kvůli zákonu.Nicméně také jsem se dočetl že můžu požádat o kopii takového dokumentu za poplatek!Nabízejí dokument zaslat buď poštou nebo elektronicky ale je nutná registrace.Máte s tímto někdo zkušenost?Přemýšlím o té registraci!Díky za odpověď Martin
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků