Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 12:25

Poslední otázka:

Jste majitelkou či autorkou tohoto fóra?

A jinak ano, pokusím se najít fórum jinde. Třeba ho tam nebudou tak okatě využívat na sebeprezentaci pod záminkou pravidel.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 12:32

je to jen na Vás, zda si potřebné dohledáte.
Určitě to zvládnete.

Nemám žádné genealogické stránky, rodokmeny dělám pro známé nebo tam, kde mě to samotnou zajímá, třeba rody místních původních obchodníků nebo zajímavých osob z lokální historie . Stačí tohle vysvětlení?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 12:50

"je to jen na Vás, zda si potřebné dohledáte.
Určitě to zvládnete."

To je přesně ono...to je ta pomoc o které celou dobu mluvím. Ano, samozřejmě si to dohledám - s ohledem na sbírku zákonů a pravidel v pozdějším znění.

Děkuji a jsem s pozdravem.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 12:52

Vezměte si na pomoc i třeba ABGB :-)

Pokud nečtete, co jsem Vám psala, je zbytečné na cokoliv odpovídat .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 12:53

A vice versa
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod ozana » úte črc 28, 2020 12:58

rodokmen2020 píše:Když už zde zmiňujete čtení starých materiálů - proč vám tak strašně vadí, že někdo chce zápis přečíst celý? Co na tom jako je? Tak buď mu ho přečtu nebo ne...nic víc, nic míň. Kdo je ten správný arbitr, který rozhodne, co by žadatel dovedl, nebo nedoved přečíst...
A to, že se nechce kurent učit - to je nějaká katastrofa? To jako musí nezbytně nutně navštívit "profíka" za 500 Kč zápis?
O tohle mi jde - ano, v pravidlech je, že by měla být projevena snaha, ale snad nejde o život...

Zkuste provozovat nějakého koníčka (třeba letání s modely) s tím, že se o tom nechcete nic naučit. Vy chcete jen lítat a ta příprava před létáním (a opravy modelu po letu) Vás vůbec nebaví a nezajímá.
Jak douho to kolegové budou dělat za Vás než vás pošlou do ...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 13:00

Ok,sice vnímám,


" a naopak".

ale nerozumím Vaší logice.
Tak pro Vás polopatě - své povinnosti na tomto fóru jsem Vám napsala.
A tím bychom to mohli ukončit, co říkáte?
Ať máte čas hledat jiné fórum, kde udělají vše podle Vašich představ :-)
(jak jste sám napsal). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod sanssouci » úte črc 28, 2020 13:08

Rodokmen není první, který si tady stěžuje. Od moderátorů
bych si přál trochu rozvážnost.
Naposledy upravil sanssouci dne úte črc 28, 2020 13:16, celkově upraveno 1
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 13:16

Ptala jsem se, co kolega potřebuje, vysvětlila jsem pravidla sekci Čtení opakovaně, ptala jsem se, jaký dělám omyl, na který mě upozorňuje, vysvětlila jsem, kde a jak se vede diskuse. Tak kde chybí ta rozvážnost?

Kolegovi bylo přečteno vše, co potřeboval, byl pouze upozorněn, aby zápis vložil do sekce Čtení, případně, aby si otevřel třeba v sekci Hledám své téma.
To dělal a všude se mu dostalo pomoci.

Ty sám jsi napsal, že na moderování čas nemáš :-), tak zřejmě ani nemáš čas, přečíst si kolegovy starší příspěvky.

Jestli se někdo podivuje nad tím, že nečteme tam, kde nejsou dodržena pravidla, nebo že upozorníme, že vlákno je příliš natažené (v sekci čtení), pak k tomu už fakt nemám co říct.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod sanssouci » úte črc 28, 2020 13:30

Já žádné písemné diskuse v češtině vedout nemůžu. Na to má čeština nestačí. Kdybych ti seděl naproti u kávy s koláčem, tak by to vypadalo trošku jinak. Moje slovní zásoba by stačila.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 13:34

Ale vyjadřuješ se k příspěvku.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Polexina » úte črc 28, 2020 13:48

„K tomu by měl být moderátor. Ideálně by v podstatě jeho přítomnost neměla být ani vidět, ale zároveň musí umět v pravý čas adekvátně zareagovat.“

Tento problém se tady řešil už několikrát. Také jsem napsala svůj názor, jsem proti „buzeraci“ jakéhokoliv typu.
Záměr provozovatele Zora jednoznačně nepochopila (viz výše) a reaguje téměř na každý příspěvek. Když ne věcně, tak aspoň nedodržováním pravidel. Je nepochybné, že moderátorka svoji horlivost přehání.
Tento problém může vyřešit pouze provozovatel stránek.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 13:51

Nabízím Vám opakovaně - pojďte dělat moderátora, budete vítána.
jsem zvědavá, zda souhlasíte.:-)


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod ozana » úte črc 28, 2020 14:21

Polexina píše:„K tomu by měl být moderátor. Ideálně by v podstatě jeho přítomnost neměla být ani vidět, ale zároveň musí umět v pravý čas adekvátně zareagovat.“

Pro Váš ideál by tu muselo být 20 moderátorů a u každého příspěvku by museli kolektivně zvažovat, jestli už to není moc a zda je čas adekvátně zasáhnout. To je utopie.
Realita je, že když budou všichni dodržovat pravidla, může být počet moderátorů blízký nule a jejich přítomnost nebude vidět. Ano, taky utopie.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte črc 28, 2020 15:27

Ufff - to je zase nadílka! :shock:
Tak zkusím napsat za sebe tak asi trochu ke všemu, co tady zaznělo.
Původní tazatel se ptal, jestli tady opravdu čteme všechno, co je zde napsáno. Odpověď za mě - ano, snažím se číst všechno. Když vidím nějaký komplikovaný dotaz, který stejně já nebudu řešit, proběhnu ho rychle, abych zhodnotil, jestli je ve správné sekci (viz dále) a jestli nevybočuje ze základních pravidel slušnosti. Když se rozhoří takováhle diskuze, jako je tady, čtu poctivě vše.
Bude u původní tazatel tak poctivý a přečte si celý můj dlouhý příspěvek?

ad umisťování příspěvků do správných seckcí: Je to celkem důležitá věc. Každý z aktivních členů fóra totiž pomáhá s něčím jiným. A někteří ani jiné sekce, než je zajímají, nečtou.
Např. já se nejvíc pohybuju ve čtení, kde se snažímčíst a pomáhat uživatelům s tím, co tam sami nezvládnou. Tahle sekce je jediná, která má přesně daná pravidla a moderátoři (bohužel) musí dodržování těch pravidel vyžadovat.
Když někdo umístí příspěvek do špatné sekce, není problém, abychom (moderátoři) ten příspěvek přesunuli tam, kam logicky patří, a tam bude tezatli určitě pomoženo líp.

ad možnost diskuze: Diskutovat se zde dá kdekoli, jen poprosím bez útoků na jakékoli jiné členy fóra! Diskuzi, která tady proběhla jsem přečetl opravdu poctivě a Zora nenapsala nic, co by mohlo být považováno za útok proti původnímu tazateli. Bohužel naopak se to říct nedá, tazatel se do Zory navážel zcela zbytečně. Taky máme se Zorou mezi sebou občas neshody. Taky se mi občas nelíbí, co a jak tady jiní uživatelé dělají, ale pokud nedochází k útokům na jiné, snažím se respektovat názory a postupy jiných a nemotám se do toho.

ad vyžadování pravidel (v sekci čtení, páč jinde de facto pravidla nejsou): Pravidla jsmě několikrát měnili tak, aby byla co nejbenevolentnější se zachováním pořádku a přehlednosti. Když to napíšu zcela upřímně, ne se vším, co je v pravidlech se já 100% ztotožňuju, ale jednou ta pravidla jsou, jaká jsou a tak musím, chca nechca, jejich dodržování vyžadovat. Nikde není napsáno, že tazatel musí za každou cenu přečíst správně všechno (to by sem pak jaksi nemusel chodit), ale tím, co se přečíst pokusí vlastně definuje rozsah toho, co přečíst chce. Pokud chce jedno slovo, stačí přepsat relevantní kousíček kolem toho slova, aby bylo jasné, co potřebuje.
Není nic divného na tom, když po tazateli chceme, aby napsal předmět tak, jak má vypadat. Není nic divného na tom, když chceme, aby přepsal, co přečte. Když nepřečte, stačí to napsat - velice rádi mu pomůžeme s tím, aby přečetl.

ad neochota k učení se číst: Tady se musím pozastavit na tím, že zde pomáháme zadarmo (platí i pro jiné sekce, než je čtení). Nic není zadarmo. Ani provoz tohohle fóra, ani pomoc na tomhle fóru. Navzájem se zde oslovujeme, jako "kolegové" a tak by to taky mělo být. Jeden umí číst, druhý umí hledat, třetí má zkušenosti s vojenstvím, čtvrtý s gruntovnicemi, pátá ví, jk se pohybovat v Halíči. A někdo další hledá v berní rule a jiný kontaktuje uživatel MH. Takže - já pomůžu se čtením a na oplátku očekávám, že až budu potřebovat já sám pomoc, bude mi rovněž pomoženo. Když naučím nováčka číst a pomůžu mu s tím, třeba, až se zorientuje, pomůže mi s něčím, s čím si vědět rady nebudu zase já. Takže za mě - ač to zní nehezky - ta pomoc je opravdu čistě zištná!
No, zpět ke čtení - čtení je základ. Když někdo nebude umět přečíst záznam a ani nebude vůbec ochoten se to učit, jak může být tomuhle fóru prospěšný? NIJAK! Je to pijavice, která jen zadarmo vytěží, co bude moct. Stojíme tady o takové uživatele? Já ne! U nováčka nikdy nevíme, co z něj bude, proto jim rád pomůžu všem. Pokud se ukáže, že se chytl a něco fóru vrátí, má moji plnou podporu. Jestli se ale ukáže, že se z něj vyklube vychcánek, má u mě utrum.

ad přístup k uživatelům: Tohle je celkově téma, které se tady čas od času diskutuje, a vždy se stejným závěrem: Musíme být k tazatelům přívětivější. Jsem přesvědčený o tom, že poslední půlrok se to zde výrazně změnilo k lepšímu. Doufám, že jsem nic nepřehlídl a jestli jo, tak mne prosím srovnejte do obrazu. Jo, Zora je někdy trochu příkřejší, ale taková prostě je a jiná nebude. Na druhou stranu - to, co byla ochotná pro jiné dohledat, to jak ostatním radí a vysvětluje - za to by zasloužila metál. Bez disuze. I já někdy ulítnu a napíšu, co nemusím a pak mě to mrzí. A vždycky, když k téhle debatě dojde, píšu to samé. Pokud naznáte, že jakýkoli můj příslěvek je napsaný jakkoli nevhodně, upozorněte mě!
Každopádně - všechny nově příchozí se snažím přivítat, pokud vybočují z pravidel, snažím se ji vysvětlit, co je špatně a jak to mají opravit. A ve čtení (ve kterém se pohybuju nejvíc) se jim snažím pomoct nejlíp, jak můžu = snažim se, aby se sami naučili číst. Dělám něco špatně? Pokud ano, upozorněte mě, prosím. To, že Zora upozorňuje na nedodržení pravidel nejvíc je zřejmě dáno tím, že se tady taky z nás pohybuje nejvíc a takový příspěvek rpostě odchytí, jako první. Jestli tohle ostatní vnímají, jak špatné, pak ji zkusíme poprosit, aby to nedělala. No, jak to dopadne? Budu za toho "hajzla buzerantskýho" já nebo ozana. Bude mimo nás moderátorů ochoten někdo jiný upozornit na to, že je v dotazu potřeba něco opravit?

dotaz na rodokmen2020 (test, jestli ten můj traktát opravdu četl celý): Co konkrétně vám vadí na pravidlech (které pravidlo)? Co konkrétně vám vadí na tom, že je to které pravidlo vyžadováno? Co konkrétně vám vadí na přístupu k uživatelům (uveďte příklad)? Věřte mi, že mojí snahou je, aby zde byla pohoda, příjemné prostředí a současně pořádek a přehledno. Jakýkoli věcný podnět, jakákoli zpětná vazba od (nejen) nového uživatele je pro nás přínosná. Vaše dotazy ohledně fungování fóra velice rád zodpovím, odpovědi na moje otázky a jiné připomínky rád vysvětlím.
Prosím ale o konkrétní vyjádření a připomínky. Obecné připomínky typu - zbytečně buzerujete jsou zbytečné - na ty nelze nijak reagovat, jen se tady dohádáme. Naopak připomínka typu "v tom a tom vlákně (odkaz) jste napsal to a to a to se mi nelíbilo protože…" pro nás bude buď podnětem k zamyšlení nad svou prací a nebo vám můžeme zkusit vysvětlit proč jsme v tom konkrétním případě napsali to, co jsme napsali nebo proč jsme pro uživateli chtěli to, co jsme chtěli.

Své připomínky sem prosím může napsat kdokoli, nejen původní tazatel. Jen prosím zcela konkrétně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků