Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod greghouse » úte úno 09, 2021 15:57

To je velká škoda.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » úte úno 09, 2021 20:53

jo a ještě jedna drobná technická - jen mi tak napadlo, jestli úplné začátečníky nemůže při identifikování jazyka zmást to, jestli je zápis psán latinkou nebo kurentem: totiž kdybychom chtěli být v sekci Čtení opravdu důslední, asi by bylo potřeba vyžadovat nejen jazyk, ale i písmo, a nebo aspoň jedno z toho. V praxi to ovšem nemá smysl, protože podle mého názoru většina pokročilých uživatelů, kteří zde aktivně čtou a pomáhají, zvládá libovolnou kombinaci (latinka/kurent)/(čeština/němčina).
Spíš to prosím budiž bráno jako n.b. poznámka, proč některý začátečník může mylně identifikovat jazyk - čistě jenom proto, že je třeba čeština psána kurentem.
(Zároveň jenom recentní perlička: neumím rusky, a přesto si zvládnu přelouskat tištěnou azbuku; a před pár dny jsem se asi poprvé musel popasovat se zápisy v rukopisné azbuce. A ono to jde, jen se musí chtít. Takže co do 'neumíte kurent a neumíte německy? ale to nevadí, jen to chce trochu snahy' máte všichni moderátoři mou plnou podporu. Zároveň ovšem doufám, že se nebudu muset potýkat s maďarštinou :-D )
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Heraldyca » úte úno 16, 2021 9:49

Když už zde zmiňujete čtení starých materiálů - proč vám tak strašně vadí, že někdo chce zápis přečíst celý? Co na tom jako je? Tak buď mu ho přečtu nebo ne...nic víc, nic míň. Kdo je ten správný arbitr, který rozhodne, co by žadatel dovedl, nebo nedoved přečíst...
A to, že se nechce kurent učit - to je nějaká katastrofa? To jako musí nezbytně nutně navštívit "profíka" za 500 Kč zápis?
O tohle mi jde - ano, v pravidlech je, že by měla být projevena snaha, ale snad nejde o život...

Kolegu, který uvedl poznámku viz. výše asi chápu.
Pravděpodobně se mu jednalo o to, že pokud někdo nechce pomáhat se čtením či něčím jiným, tak ať to nedělá - jestli se mu zdá, že za tazatelem se skrývá vykutálená "profík", tak ať mu nepomáhá. Kolegu zřejmě štvalo to "pedantské" upozorňování na chyby.
V několika starších příspěvcích jsem si všimnul, že moderátor zmiňuje, že se zde dělá vše zdarma a dobrovolně o vlastním volném čase a že někdy ani není poděkováno. V dalším příspěvku tentýž moderátor odpovídá tazateli s tím, že není třeba děkovat. Souhlasím s panem Burgetem, že problém může být v tom, že je zde absence vizuálního kontaktu, který by "dobarvil" spoustu věcí, ale i tak mám neutuchající pocit, že mohou někteří moderátoři pro ostatní působit tak trochu namyšleně - tedy všechno vím, všechno znám, já vím co vy potřebujete - vy se potřebujete naučit číst, vy nemusíte děkovat, vy neděkujete,...shrnuto podtrženo mohou navozovat pocit já vše znám, já vše vím. Po pravdě mi od některých moderátorů v daném vlákně chyběl jakýsi náznak sebereflexe.
Heraldyca
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 16, 2021 9:38

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 16, 2021 10:33

Ale blbost, neděkování jsem uvedla jen proto, že nadávání a odsuzování moderátorů je tu přehršel.
Za čtení či jinou pomoc jsem nikdy žádné děkování nevyžadovala.

Nechceme, aby sem chodili jen ti, kteří se nesnaží a čekají, až jim někdo něco předhodí na stříbrném podnose. V mnoha případech jsou pak i opakovaně příspěvky zmatečné - přečíst třetí zápis vpravo... je , ten jsem nechtěla... Ti si určitě najdou jiný způsob,. jak se dopídit potřebného počtu předků.
Toto fórum by mělo mít nějakou úroveň.

Rádi pomůžeme těm, kteří se chtějí genealogii naučit, k těm jsme velice vstřícní.
Díky za příspěvek, Z


Edit
Pokud máte nějaký konkretní návrh na změnu, obracejte se přímo přes Soukromou Zprávu (SZ) na moderátory (mají zelený nick). Určitě Vám odpovíme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte úno 16, 2021 10:54

Heraldyca píše:Když už zde zmiňujete čtení starých materiálů - proč vám tak strašně vadí, že někdo chce zápis přečíst celý?
Vůbec nevadí, když někdo chce zápis přečíst celý - běžně tady čteme celé i vícestránkové zápisy z pozemkových knih.
Kdo je ten správný arbitr, který rozhodne, co by žadatel dovedl, nebo nedoved přečíst...
moderátor
A to, že se nechce kurent učit - to je nějaká katastrofa?
Ano. Zde jsme fórum pro lidi, kteří berou genealogii jako koníčka a kteří si budou navzájem pomáhat. A když chcete dělat nějakého koníčka, tak se přece musíte naučit základní věci k tomu, abyste ho mohl provozovat. Když budete chtít rybařit, taky se musíte naučit vázat návnadu. A nebo když budete chtít provozovat leteké modelářství, tak se ta letadla prost musíte naučit lepit.
To jako musí nezbytně nutně navštívit "profíka" za 500 Kč zápis?
Ano. Pokud se nechcete staré texty naučit číst, tak moc jiných možností nemáte. Přece nepočítáte s tím, že vám tady budeme číst úplně zadarmo to, co bychom jinde dostali zaplaceno? Toto je fórum genealogické, nikoli charitativní. Jo, ještě můžete vyzkoušet nějaké skupiny na facebooku, ale nejsem si jist tím, že vám taky budou číst všechno moc dlouho, když neuvidí ani tu nejmenší snahu se cokoli naučit.
Mimochodem - jak chcete najít záznam o čemkoli, když si nebudete shopný přečíst ani jména rodičú / snoubenců…

O tohle mi jde - ano, v pravidlech je, že by měla být projevena snaha, ale snad nejde o život...
No, je to tak, jak píšete. Ale ono je to o tom, že když nepřepíšete nic, budete moderátorem upozorněn, že je potřeba se alespoň pokusit zápis přečíst. Tečka. Bude to jako upozornění na nedodržený bod v pravidlech a doporučení, že by bylo více než vhodné to udělat. Protože pak se prostě vystavujete nebezpečí, že se takovým požadavkem nikdo zabývat nebude. Nic víc, nic míň.

Pravděpodobně se mu jednalo o to, že pokud někdo nechce pomáhat se čtením či něčím jiným, tak ať to nedělá - jestli se mu zdá, že za tazatelem se skrývá vykutálená "profík", tak ať mu nepomáhá. Kolegu zřejmě štvalo to "pedantské" upozorňování na chyby.
Máte prokazatelně lepší křišťálovou kouli, než já, když s takovou jistotou odhadujete, o so kolegovi šlo :-)

…mám neutuchající pocit, že mohou někteří moderátoři pro ostatní působit tak trochu namyšleně
Velice podovně, jako jsou snad všichni moderátoři vnímání na snad všech existujících fórech.
tedy všechno vím, všechno znám, já vím co vy potřebujete - vy se potřebujete naučit číst
Moderátor zde není od toho, aby všechno věděl a všechno znal. To, že se často moderátorem stává někdo, kdo "něco umí a zná", je druhá věc. ALe je zde velká spousta dalších uživatelů, kteří moderátory nejsou a umí a znai podstatně víc, než já. A jsem si toho plně vědom a nikd ysi nebudu myslet, že bych byl chytřejší nebo schopnější, než oni. Ale souhlasím s tím, že jednoznančně opravdu víme, že se uživatelé potřebují naučit číst. O tom není sporu.
Po pravdě mi od některých moderátorů v daném vlákně chyběl jakýsi náznak sebereflexe.
Moderátoře zde nejsou od toho, aby zde byť jen naznačovali nějakou sebereflexi. Z pozice moderátora jsem zde diktátor. Ač to zní hnusně, sebestředně, namyšleně a já nevím jak jinak, tak to prostě je. Musím si ale dávat velice pozor na to, abych toho nezneužíval. Každopádně pořád mám "svého nadřízeného", který mi kdykoli může bez varování moderátorskou funkci sebrat. A já ani nepípu a můžu odtud letě rychle, jako namydlený blesk.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte úno 16, 2021 10:57

Ještě dodatek - pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete pomoc cokoli přečíst, není nic jednoduššího, než sem položit dotaz. A uvidíte, jak s vámi bude zacházeno. Teď zde kritizujete nebo obhajujete něco, o čem vlastně vůbec nic nevíte a s čím nemáte vůbec žádnou zkušenost.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Heraldyca » úte úno 16, 2021 11:00

"Teď zde kritizujete nebo obhajujete něco, o čem vlastně vůbec nic nevíte a s čím nemáte vůbec žádnou zkušenost."

A na to jste jako přišel, prosím, jak?
Heraldyca
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 16, 2021 9:38

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte úno 16, 2021 11:04

Aha, tak zpět - můj předpoklad, že nemáte žádné zkušenosti s tímto fórem byl pravděpodobně dost předčasný. Řekl bych, že tři zdejší uživatelé jedno jsou:
rodokmen2020 = rodokmen20 = Heraldyca

To jen pro ostatní, aby věděli, odkud vane.

Pak je vám samozřejmě taky zcela jasné, co původní tazatel svým příspěvkem myslel a nepotřebujete na to ani v nejmešní onu zmíněnou křišťálovou kouli. Jen moc nechápu, proč sem takto píšete pod novým nickem a potřebujete svúj příspěvek obhajovat anonymně z jiného účtu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 16, 2021 11:24

Pro kolegu se třemi nicky (+ upozornění, že za tohle chování můžete dostat i ban na všechny nicky)
(nebyla jsem tak rychlá ve ztotožnění nicků)
Co se Vám stalo tak hrozného, že si chodíte opakovaně vylévat zlost?

Hledali jsme Vám opravdu dlouho, to, že jste nenašel pokračování Vašeho rodu, není opravdu chyba fóra ani moderátorů.
Musíte se snažit sám, jednak se naučit číst kurent, druhak mít trpělivost v procházení matrik.
Na nutnost dodržení pravidel v sekci čtení upozorňujeme každého, není to namířeno jen vůči Vám.

Místo abyste sedl a něco SÁM pro SVŮJ koníček udělal, napadáte ty kolem, kteří se Vám snažili pomoci a to nejen hledáním, ale dobře míněnými radami, a snažíte se pravidla fóra měnit ve svůj prospěch.
Vypadá to, že máte představu, že ostatní budou trávit čas hledáním VAŠICH předků.

O pravidlech jste věděl předem, pokud Vám nevyhovovala, neměl jste ani vstupovat.-
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Heraldyca » úte úno 16, 2021 11:30

Po pravdě jsem chtěl věci uvést na pravou míru. Viděl jsem, že se diskuze rozrostla. Nemyslel jsem to nijak špatně.
Pokud jsem se někoho v příspěvcích dotkl - omlouvám se.
Heraldyca
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 16, 2021 9:38

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 16, 2021 11:48

Heraldyca píše:Po pravdě jsem chtěl věci uvést na pravou míru. Viděl jsem, že se diskuze rozrostla. Nemyslel jsem to nijak špatně.
Pokud jsem se někoho v příspěvcích dotkl - omlouvám se.


Pokud potřebujete pomoci se čtením, nebo radou, jste vítán, pokud chodíte cíleně rozdmychávat své pseudoproblémy, bohužel, není tady pro Vás místo.

Není dobré nejprve útočit, posléze se omlouvat, vypadá to podivně..., sorry.
Vy nejste ten, koho bychom nějak utiskovali, Vy jste ten, který se zdráhá dělat něco pro svého koníčka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Heraldyca » úte úno 16, 2021 11:58

Paní Zoro,
omluvil jsem se - opravdu jsem se nechtěl nikoho dotknout nebo něco rozdmýchávat. Skutečně to nemá nic společného s badatelským neúspěchem.
Na nikoho jsem neútočil, jen jsem se snažil argumentovat.
Budu se opakovat, ale jestli jsem se Vás nějak slovně dotkl, bylo to neúmyslné. Opravdu.
Pokud můžete, odpusťte mi, prosím.
Heraldyca
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 16, 2021 9:38

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 16, 2021 12:03

OK, od teď zase normálně, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků