Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 10:09

Dobrý den vážení kolegové,

na toto fórum se chodím dívat již delší dobu a v mnoha věcech je pro mne velkou inspirací.
Velmi mne těší, že se i v dnešní "odosobněné" době najde někdo, kdo má zájem pomáhat druhým v jejich genealogickém bádání.
Je jasné, že tak jako v jiných odvětvích lidského snažení se i zde čas od času mohou objevit "kolegové", kteří se snaží výrazně méně než ostatní a mnohdy se nedrží úplně pravidel zde stanovených. V občanském životě jsou pro tyto případy stanoveny zákony. Zde bych prosil více schovívavosti, jelikož se domnívám, že zde se pravidla zaměňijí se zákony. Cožpak je opravdu tak nesnesitelný problém, když tazatel vloží téma do druhé sekce? Cožpak je tak velký problém, když se vlákno dotazu trochu rozvine a odbočí od původního záměru? V tento moment si kladu otázku, zda takovéto (promiňte mi tento výraz), ale až pedantské upozorňování na přestupky může bý znatelnou brzdou diskuse.
Je opravdu takový problém nechat diskusi plynout? Ať se diskuse účastní ten kdo chce a ten kdo nechce, ať mlčí. Pokud se například najde nějaký kolega, co chce přečíst jednoznačně čitelný zápis buď z vlastní lenosti, či jen pro nezávislou kontrolu, tak ať mu ten komu se to nelíbí nepomáhá a ten co mu to nevadí či se nad tím vůbec nepozastaví ať mu pomůže.
Po pravdě řečeno, mnohdy je ve vláknech příspěvků více napomínání než konstruktivních věcí.
Nikdo nejsme bezchybní a myslím si, že drobné přimhouření oka je někdy více než vhodné.

Navrhuji zavést pravidlo - "Kdo chce ať pomůže a kdo nechce ať nepomáhá." Ono je totiž pomoc a pomoc - někdo pomáhá konkrétně a někdo rádoby pomáhá tak obecně, že se o pomoci vlastně ani nedá hovořit a může to být spíše ke škodě.

Závěrem jen doufám, že tento článek nepovede k liché diskusi o vhodnosti jeho umístění.

Děkuji.
Marek
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 10:21

Nesouhlasím, toto fórum má svá pravidla a ta by měla zůstat.
Podívejte se třeba na rok odhadem 2011, jak to tu vypadalo...
Kdo chce něco přečíst a nechce tomu věnovat svůj čas a energii, může jít k profi genealogovi nebo na jiné fórum.

Zahlceno výtkami je to proto, že třeba kolegyně "chce přečíst jen jedno slovo"-
Zcela jasně nepřečte sama skoro nic, a nedá si práci ani dodržet pravidla - třeba předmět.

Vždy napíšeme , co je třeba opravit, nebo doplnit.
Ne vždy se to setká s odezvou a skoro nikdo nenapíše pravdu - mně se nechce učit kurent, já to chci mít jen přepsané (příp,. přeložené)

Zalistujte si staršími příspěvky na téma číst - nečíst... kdy, komu, proč...
Držme se daných pravidel ,. nic víc, nic míň, nakonec vstupem se k jejich dodržování všichni zavazujeme.
Z

PS Určitě jste ale vnímal sám u svých dotazů, že když jsou správě položeny, snažíme se jim věnovat, jak kdo může či dovede. To, že ne vždy se podaří dopídit (třeba u Vás) hledané svatby, opravdu není chyba nás nebo tohoto fóra.

Na fóru je třeba držet nějaký řád a přehlednost.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 10:51

Vážená paní Zoro,

nyní mám pocit, že útočíte v obraně. Tušil jsem, že zareagujete jako první, neboť Vy se prostě musíte vyjádřit ke všemu. Nevím zda kromě pravidel čtete pozorně také příspěvky, ale o úspěchu či neúspěchu mého bádání tam nic nezaznělo. Nebo snad ano? SDĚLTE! Pokud byste šetla pozorně jsou tam slova díků. Ale proč se pozastavovat nad slušností, že?

Když se tak nad tím zamýšlím, tak byste alespoň mohla mít míň práce a více času na konstruktivní odpovědi...Ale to byste asi nechtěla - lepší je neustále upozorňovat. Nevím čím to může být - asi je chyba ve mě, ale z Vaších příspěvků cítím určitou povýšeneckost...Tím se však nedotýkám vaší odborné stránky.

Moderování diskusí kvituji, ale toto mě přijde jak peskování děcek ve škole v přírodě.

Přeberte si to jak chcete.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 11:06

Funguji jako moderátor, Je mou povinností kromě jiného, dbát na dodržování pravidel. Až se zde objeví další kolegové moderátoři, určitě svůj názor připojí. (Poznáte nás podle zelených nicků, pokud nevíte)

Určitě neútočím, :-) nemám důvod, vysvětluji, fakt je ten, že se to neustále opakuje, takže moje odpovědi se mohou zdát strohé (někomu snad i útočné)
Ale moderátor by měl reagovat na cokoliv, týkajícího se dění na fóru. (Ne vždy mě to baví, zajímá a ne vždy to dělám ráda, dost často jsem terčem osobních útoků)

Váš příklad jsem uvedla pouze proto, aby bylo vidět, že upozorníme na nesprávně položený dotaz (špatná formulace, nebo nesprávná sekce a pod.... ), ale v okamžiku nápravy se snažíme pomoci,........ nepadlo ani jedno slovo o děkování, ani náhodou, nejste první, komu jsem se snažila pomoci, a určitě ne poslední, a věřte mně, že to nedělám pro svou slávu... Spíš "oplatit" pomoc, kterou mně kdysi věnovali zkušenější kolegové... A Vy jste se choval velmi vstřícně, takže moc ani nechápu. Vím, že jste i děkoval...

tady jsem Vám vyhledala anketu nejsem autorem, ale vyjadřovala jsem se tam.
viewtopic.php?f=9&t=44411&hilit=ankety


Proč se peskují děcka na táboře, ... proto, aby byl v táboře pořádek.

Když si budete pročítat starší příspěvky, uvidíte, že někteří kolegové měli i chování řeznického psa... Lež, přetvářka, podvádění... v lepší případě : přečtěte mně tenhle zápis.... nic.... reakce vzápětí, jé, to nepotřebuju, tak radši ten vedle...
Neznám odpověď na otázku, proč ten, kdo chce dělat rodokmeny svých předků, se nechce naučit číst..., proč nemůže napsat řádně předmět (údaje nemusí vyhledávat, zná je...) Tomu nerozumím.
Snad jedině proto, že je zvyklý, že tu obtížnější práci za něj někdo udělá, přehodí ji na jiného, vyhne se jí a sám si bude sbírat jen to potěšeníčko...

Opravdu je jen a jen na Vás, zda naše pravidla přijmete za své, a budete se podle nich řídit, nakonec, na každém fóru jsou nějaká pravidla.

Pro jistotu, moderuji ve svém volném čas a zdarma, to beru jako samozřejmost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 11:20

Jde jen o jedno - dát v jednotlivých vláknech více prostoru na diskuse i s chybami - takové diskuse se mohou rozvést do poměrně zajímavých rozměrů. Ale pokud se tam pořád plete dodržování pravidel, tak to docela prudí.

Připomíná mi to dětská léta, když jsme si jako děti hráli na ulici vybíjenou. Také tam byly děti co pořád "prudily" s pravidly...Jak to dopadlo? Příště jsme hráli vybíjenou bez nich. Šlo nám totiž o jedno být spolu a pobavit se u toho.

Moc nerozumím, proč tomu zde tak být nemůže...

Dr. Taby píše:Přátelé, kamarádi. Zde je téma k doplnění moderátorského stavu. Je nás tu přes 8000 členů, samozřejmě, jich spoustu jen prochází, někteří jsou neaktivní, ale je potřeba udrže fórum nějak v chodu. K tom by měl být moderátor. Ideálně by v podstatě jeho přítomnost neměla být ani vidět, ale zároveň musí umět v pravý čas adekvátně zareagovat.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod ozana » úte črc 28, 2020 11:37

Prostor na diskuzi je obrovský - po splnění základních podmínek. Pokud žadatel o přečtení projeví alespoň trochu snahy, tak se leckdy kousek ustoupí od vyžadování 100% splnění pravidel.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 11:40

Říkáte Vy - moderátor.
Počkáme co řeknou další účastníci diskusí.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 11:42

Za mě -
odpověděl jste si sám

Připomíná mi to dětská léta, když jsme si jako děti hráli na ulici vybíjenou. Také tam byly děti co pořád "prudily" s pravidly...Jak to dopadlo? Příště jsme hráli vybíjenou bez nich. Šlo nám totiž o jedno být spolu a pobavit se u toho.


Prostě tady nevítáme ty, co prudí , protože se chceme pobavit, poučit. _)
Bohužel - k tomu jsou pravidla potřebná a obávám se, že i k té vybíjené...
Nic víc, nic míň.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 11:52

Ještě žádám o nějaké upřesnění

Píšete:
Jde jen o jedno - dát v jednotlivých vláknech více prostoru na diskuse i s chybami - takové diskuse se mohou rozvést do poměrně zajímavých rozměrů. Ale pokud se tam pořád plete dodržování pravidel, tak to docela prudí.

Ve kterých vláknech máte potřebu většího prostoru pro diskusi?
Nějak si neuvědomuji nic, kde by moderátor bránit diskusi, kromě sekce Čtení, kde jsou jednoznačně daná pravidla - sekce slouží ke čtení starých textů.

Klidně diskutujte, kdekoliv, ale ve čtení to není přínosné... Primárně tam jde o přečtení zápisu. Pokud máte potřebu nějak prodiskutovat třeba přečtený zápis, je zde množství dalších sekcí, kam vložíte (stejně tak, jak to dělají ostatní kolegové) své postřehy nebo dotazy a ostatní se mohou připojit. Tam nikdo nikoho za příspěvky nepeskuje, maximálně se snažíme uvést nějaká tvrzení na správnou míru, vysvětlit méně obvyklý pojem nebo napsat svou zkušenost......

Předpokládám, že nebude chtít vést diskusi na téma např. mlynářské cechy v sekci "Jaký software používáte...
Fórum dál zůstane přehledné a Vy možná budete spokojenější.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 11:56

Jste na obrovském omylu paní Zoro.

Štěstí je, že se nekontroluje, zda při zadávání svých příspěvků máme nasazené roušky a desinfikované ruce.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 11:59

rodokmen2020 píše:Jste na obrovském omylu paní Zoro.

Štěstí je, že se nekontroluje, zda při zadávání svých příspěvků máme nasazené roušky a desinfikované ruce.


Chcete vést diskusi, ale nějak zapomínáte, že i diskuse se musí umět vést. Píšete o omylu, ale nepíšete nic dalšího.

Pokud mně chcete něco vysvětlit, použijte SZ, určitě odpovím.
Pokud jen plácáte cokoliv, abyste "odpověděl", pak sorry.
Snažila jsem se Vám vysvětlit, jak funguje toto fórum, máte jiný názor, OK.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 12:06

Když už zde zmiňujete čtení starých materiálů - proč vám tak strašně vadí, že někdo chce zápis přečíst celý? Co na tom jako je? Tak buď mu ho přečtu nebo ne...nic víc, nic míň. Kdo je ten správný arbitr, který rozhodne, co by žadatel dovedl, nebo nedoved přečíst...
A to, že se nechce kurent učit - to je nějaká katastrofa? To jako musí nezbytně nutně navštívit "profíka" za 500 Kč zápis?
O tohle mi jde - ano, v pravidlech je, že by měla být projevena snaha, ale snad nejde o život...
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod rodokmen2020 » úte črc 28, 2020 12:15

Díky paní Zoro, otevřela jste mi oči.
Je vidět že platí to přísloví s házením hrachu na stěnu...

Děláte to výborně. Profesionální genealogové si mohou mnout ruce.
Jejich služby budou pravděpodobně využívány častěji - třeba nám i zdraží.
rodokmen2020
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 20, 2020 4:34

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 12:18

Poslala jsem Vám onu anketu - je tam vidět výsledek.

Opakovat svá stanoviska nebudu, je to ve Vašem případě zbytečné. Máte představu o své pravdě, ale ne o o fungování fóra.
Nemusíte se učit kurent, nemusíte navštěvovat profíka, nemusíte nic. Dokonce ani nemusíte používat desinfekci.

Jen prostě tady, na tomto fóru pomáháme těm, kteří se snaží naučit se, posunout se dál, naučit se něco z historie, vnímat genealogii jako možnost dozvědět se spoustu věcí o předcích..., také třeba něco i o pravidlech, která byla dodržována v soužití v minulosti....

Těm, co chtějí něco přečíst , .zase třeba pomáhají jinde.

Je to jako byste žádal, aby na fóru, které se věnuje pletení, byly nezbytně rady pro radioomatery.
Nic víc, nic míň.
S pravidly jste souhlasil svým vstupem, tak zvažte, zda jste se nezmýlit... :-)

A proč bych měla číst zápis zdarma, když bych za to mohla dostat 500,- Kč? Myslím tedy osobě, která se zajímá jen o počet a jména předků, nic se nechce naučit, a nic dalšího ji nezajímá.... Pak si v lepším případě vyvěsí rodokmen do pracovny nebo obýváku, aby bylo vidět, že oni taky mají...
Každý má možnost se kurent naučit číst, rádi pomůžeme, opakuji... Ano, je to pracné... ano, chce to spoustu času...
Pomůžeme tam, kde se nedaří najít nitky k další generaci... Vysvětlíme pojmy, objasníme, třeba co jí vím, nemanželské děti...
Ale dělat za někoho to, co jemu se "nechce", sorry.

Opět - nedělám rodokmeny za prachy, nikdy jsem si za žádný rodokmen nechala zaplatit a že jsem jich už udělala opravdu hodně. Takovou odměnou pro mě je zájem potomků o své předky... spousta zemřelých najednou jakoby ožila.
Potomci se třeba zajímají o místa, kde rodina žila, co obnášelo jejich konkretní povolání, jaké měli přeci povinnosti....
Pětikilo je mně v tomhle případě ukradené :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte črc 28, 2020 12:22

rodokmen2020 píše:Díky paní Zoro, otevřela jste mi oči.
Je vidět že platí to přísloví s házením hrachu na stěnu...

Děláte to výborně. Profesionální genealogové si mohou mnout ruce.
Jejich služby budou pravděpodobně využívány častěji - třeba nám i zdraží.



Každý má možnost se cokoliv naučit, pokud nechce, nemůže, tak prostě vyhodí pětikilo. Jestli zdraží genealogické služby, to opravdu neřeším. Já budu dělat rodokmeny dál zdarma :-)

Určitě se mýlím, pokud bych Vámi vedenou diskusi považovala za prudění. :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků