Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod lenle » pon úno 08, 2021 23:14

zburget píše:Ale zpět k těm pravidlům v sekci Čtení (jak jsem psal, jinde pravidla prakticky nejsou) - pravidlo nejdůležitější a nepřekročitelné je spráně napsaný předmět dotazu - to je důležité kvůli pořádku a přehledu. A s tím souvisí i označení vyřešeného dotazu. Vše ostatní je sice taky důležité, ale už je to vedlejší.
Když bude přepis proveden špatně nebo nedostatečně, budete jen upozorněna na to, jak by to podle pravidel mělo být napsáno jinak. Já osobně vás budu tlačit k tomu, abych to naučil přečíst vás samotnou. Ale nikomu jinému nezakazuju, aby vám to přečetl a dal dohromady i bez té případné vaší snahy. Každý to může kdykoli vyřešit podle vlastního uvážení a nikomu při tom nebudu trhat hlavu. To, že nikdo jiný nějaký dotaz nevyřeší znamená, že všichni pravděpodobně souhlasí s tím, co tam napsal moderátor.


Ďakujem, toto vysvetlenie dáva zmysel. Ja som niekedy totiž nadobudla z istých ľudí (nie z Vás) pocit, že zle robím snáď všetko...
Inak môj najväčší problém je práve to čitanie, a nie je to tým že by som sa nesnažila, jednoducho mi to nejde. Napriek tomu sa snažím otravovať čo najmenej a až s dotazmi, ktoré už naozaj inak neviem rozlúštiť. A myslím že párkrát to bol oriešok naozaj ťažký a ani sa nepodaril úplne objasniť :)
lenle
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 13, 2011 19:11
Oblast pátrání: CZ - Dnešice a okolie
SK - Kaplna, Ružomberok, Papradno

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Mistr Jan » pon úno 08, 2021 23:51

Taky přihodím svůj (radši trochu stručnější) názor.

Už mi to osobně přijde, že se tu polemizuje o tom, jestli dělat fórum tak, aby poskytovalo nějaké informace, mělo nějaké hodnoty, anebo aby si sem lidi mohli přijít vymáhat genealogické služby bez respektu. To druhé není potřeba. Nejsem na fóru dlouho, ale když jsem se na něj přidal letos koncem srpna, bylo to proto, že jsem chtěl přečíst zápis. Podal jsem dotaz v souladu s pravidly, bylo mi odpovězeno. Do večera vyřešeno. Kdybych napsal něco špatně, byl bych upozorněn, opravil bych, hotovo. A takhle to podle mě taky celou dobu funguje.

Dodržování, řekl bych neměnných pravidel, je to, co stačí k bezproblémovému chodu fóra, a když se tomuto chodu člověk přizpůsobí, tak nevidím žádný problém. A těch pravidel na fóru doopravdy není přehnaně mnoho! Jsou vymáhány de facto jen jedny, ve čtení. Nota bene, je to tam potřeba. Vyhrazuji se ale tam, kde jsou pravidla (jak ze strany správce nebo kohokoliv jiného) vymáhána vztekem nebo jinak jedovatě (i když tazatel sám odpověděl vzteklivě). Není to potřeba a jen se to pak řeší. Tohle vlákno je příkladem. Jestli tazatel nepřestává odmítat, nechť je mu vystavěna podmínka, pakliže podmínka nebude dodržena, (nebo se tazatel vypne a stane se neaktivním), ať je téma přesunuto do koše.

Jestli se člověku fórum zalíbí v této formě, prosím. Mně se takto více méně líbí, jsem spokojený. Jestli se člověk rozhodne sem chodit jen pro radu, přepis, se všemi náležitostmi, proč ne. Ale jestli člověk bude agresivně vymáhat mírná pravidla, která by nedokázala udržet fórum v nějakém relativním pořádku, tak to odmítám.

Pro mne je primární neutrální, potažmo přívětivý přístup k tazateli, ne přehnaně agresivní, ale zase ne takový, který by tazateli ustupoval.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Boza » úte úno 09, 2021 8:43

lenle píše:Inak môj najväčší problém je práve to čitanie, a nie je to tým že by som sa nesnažila, jednoducho mi to nejde ...


Buďte zcela v klidu, čtení starých zápisů nejde ze začátku nikomu. Dokonce i v tom 17 století se to lidi tak nějak museli naučit, zejména praxí. Nicméně u matričních zápisů je skvělé, že se tam opakují stále stejná slova a floskule, takže s každým dalším je to už jednodušší a jednodušší. Křestní slova jsou až na výjimky (Šťastný/Felix, Adalbert, Polexina atp.) stejná jako dnes - samý Waclaw, Johann, Joseph, Pawel, Anna, Marie, Elisabeta, Veruna, Rozina atd. Jak jednou mozek vnímá ta okolní slova, tak pak už rozluští i ta zatracená příjmení :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte úno 09, 2021 9:01

lenle píše:Pani Zora, … že čokoľvek by som napísala, našli by ste v tom nejakú chybu. …slovenské fórum … nedalo sa nevšimnúť si, ako mi veľmi elegantne naznačujete, kam sa mám obrátiť... :) …dovolím si aj naďalej navštevovať toto fórum, lebo verím, že ak slušne požiadam, pomoci sa dočkám, o čom som sa už presvedčila.
Sice tohle směřovalo na Zoru, ale snad nebude vadit, když zareaguju dřív. V internetových diskuzích, všech, nejen zde, je jeden zásadní problém. Nikdy nevíte, jak se tvářil ten, co něco psal. Chybí tady neverbální část komunikace. A tou se vyjadřuje taky hodně. Ano máme tady možnost vložit nějakého smajlíka, ale to je, bohužel, nedostačující. Naše odpovědi často bývají strohé, Někdy jen třeba okopírovaná část pravidel. Není reálné, abychom u každé odpovědi strávili delší čas, abychom přemýšleli nad tím, jestli tam náhodou není slovíčko, které si někdo jiný vyloží jinak, nesprávně. A z tohohle pak vziká spousta nedorozumění. Takže - i když jste se snažila, přesně jak píšete, ať napíšete, cokoliv, najdeme tam nějakou chybu. Samozřejmě jsem našel ;-). A je to právě v tom, že apriori předpokládáte, že ve vašcih příspěvcích hledáme chyby. Není to tak. Nevěřte tomu. Na hledání chyb nemáme ani čas, ani náladu. :-) Tazatel má času víc - může svůj příspěvek klidně vyšperkovat, pozlatit a na závěr poděkovat. Já tady na fóru denně musím přečít i několik desítek příspěvků (zkontrolovat, jestli tam není nějaký problém) a několik z nich se snažím i vyřešit. Při tom jsem vlastně v práci 24 hodin denně, mám rodinu, a ještě bych chtěl nějakou chvíli věnovat genealogii. Poslední dobou mi hodně času vzal přechod ActaPublica (matriky v brněnském archívu) na novou verzi, kde je obrovská spousta chyb a přímo v MZA k tomu vyrobili víceméně nepoužitelný převodník starých odkazů na nové. Takže se omlouvám, ale na nějaké velké vypisování v dotazech, bohužel, není čas. Odpověď v téhle dikuzi mi vezme možná víc času, než odpovědi na všechno ostatní zde během dneška (pokud nebudu odpovídat zase v nějaké takovéhle diskuzi). Během psaní odpovědi už jsem vyřizoval dva celkem důležité telefonní hovory :-(
Takže v Zořině odpovědi nehledejte vyhazov na slovenské fórum. Věřím tomu, že to tak nebylo myšleno. Jen počítejte s tím, že tady nemáme tolik zkušeností se slovenským prostředím, nepomůžeme vám s maďarksými záznamy apod. Ale určitě vás nevyhodíme s německým nebo latinským záznamem. Neznáme slovenský místopis, ale na území Čech a na Moravy se většinou orientujeme poměrně dobře. A najdou se zde i lidé, ktreří se vyznají v Rakousku. Slovensko a Maďarsko zase budou mít, předpokládám, líp zmapované slovenští kolegové na odkazovaném fóru. Když jsem já kdysi potřeboval pomoc se záznamem ze Spišské Nové Vsi, automaticky jsem se obracel na slovenské fórum. A pokud budu potřebovat, udělám to kdykoli znovu a vím, že mě nevyhodí.

lenle píše:Inak môj najväčší problém je práve to čitanie, a nie je to tým že by som sa nesnažila, jednoducho mi to nejde. Napriek tomu sa snažím otravovať čo najmenej a až s dotazmi, ktoré už naozaj inak neviem rozlúštiť. A myslím že párkrát to bol oriešok naozaj ťažký a ani sa nepodaril úplne objasniť :)
Ale ono to časem půjde, nebojte. Musí ;-) Pokud sem dáte dotaz, v žádném případě to tady nepovažujeme za otravování. Takže jak už jsem psal, je zbytečné se s něčím trápit nějak extrémně moc. Když to bude delší záznam a budete mít problém, klidně sem dejte jeho část, my vám ji opravíme, vy máte vyluštěný vzor písma a další kousek už se vám bude číst snaděnji. Nemusíte mít strach se zeptat i v jiných částech fóra, když nebudete moct někoho najít, když budete mít v něčem nějakou nejasnost, něco vám nebude pasovat, nebudete něčemu rozumět,…

Mistr Jan píše:… Jestli tazatel nepřestává odmítat, nechť je mu vystavěna podmínka, pakliže podmínka nebude dodržena, (nebo se tazatel vypne a stane se neaktivním), ať je téma přesunuto do koše.
A přesně tak to dnes dělám. Tazatel se týden ke svému příspěvku nehlásí, letí to do koše. S přípisem, že pokud doplní / opraví to, co se po něm chce, vrátím to zěpt. Jinak to fakt nejde. Nejhorší je se někde dohadovt, proč my něco po tazateli chceme a proč on to prostě udělat nehodlá a neudělá. Pak je vlákno zasviněné dohadováním a výsledek nikde. Až jednou někdo bude hledat tentýž záznam (už se to tady nejedou stalo), bude se muset prokousávat tunou balastu :-(

Boza píše:…čtení starých zápisů nejde ze začátku nikomu. Dokonce i v tom 17 století se to lidi tak nějak museli naučit, zejména praxí.
V tom 17. století bylo umění číst a psát víceméně výsadou jen těch vdělaných. Prostí lidé číst a psát v drtivé většině případů neuměli.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 9:13

Špatně se orientujete v odpovědích, za sebe považuji slovenské fórum za vynikající pro maďarštinu a také pro obce na Slovensku.
Podobně bych Vám nabídla rakouská fóra, pokud byste hledala v Německu. Mnozí z nás mohou nabídnout třeba i genefóra z anglofonní země.

Nemám důvod Vás vyhazovat, nemám důvod Vám špatně radit. Slovensko mám ráda, pracovala jsem tam a na tamní Slováky moc ráda vzpomínám a Vám se snažím pomoci stejně jako mnoha jiným před Vámi.

Reaguji jen na to, co je v příspěvku, na špatné - nesprávné věci upozorním a snažím se současně poradit.
Slovenské fórum jsem poradila x lidem, mnozí z nich tam našli obratem odpověď na to, co jsme tady hledali marně. Nakonec, všichni byli nadále členy i zde :-)

Ještě drobnost, nejsme fórum ukecaných maminek, nevraživých důchodkyň u kafe, ani shromaždiště hulvátů za účelem vzájemného osočování.
Vše zde probíhá ve slušnosti a navzájem se snažíme si vyjít vstříc.
Zamyslete se nad tím.
Pokud berete moji odpověď - radu jako návrh na vyhazov, nevím, jak Vám jinak pomoci.
Z

edit
pravidla v sekci čtení a důvody k nim vedoucí:

Je třeba mít řádně zapsaný předmět, případně ho po upozornění opravit - to je třeba dodržet.
(jde o přehlednost fóra)
Nic víc nechceme.

v části textu
odkaz, (pozor na Zámrsk - odkaz na celou stránku, ne výřez) umístění a co nejvíce přečteného a přepsaného textu.
Doporučujeme přepisovat originální text, ten jediný se dá řádně opravit, také se tím tazatel postupně učí číst, ne se pouze domýšlet.

Případné poznámky psát do dalšího odstavce. To proto, aby kolega, který opraví, doplní, měl kam zapisovat a nemusel celý text přepisovat znovu.

Ptát se můžete kdykoliv, ve všech sekcích na cokoli, pokud něco zná odpověď zcela jistě se napíše.
Dotazy jsou vítané, víme pak v čem může být problém, nebo co ještě je třeba dopátrat. Sami se tím také učíme.

Dotaz by měl ale rámcově souviset s příspěvkem.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Mistr Jan » úte úno 09, 2021 9:34

zburget píše:...A přesně tak to dnes dělám. Tazatel se týden ke svému příspěvku nehlásí, letí to do koše...

Přesně tak, tato metoda mi přijde naprosto adekvátní. Ale jak jsem již zmiňoval, dle mě musí být celou dobu zachován klid, prostě řekněme asertivní chování. Dokud nebude příspěvek doopravdy vyhrocen, jako třeba tady, že... viewtopic.php?f=29&t=51224&p=232113 Ale i zde bylo odpověděno adekvátně.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » úte úno 09, 2021 14:23

jenom technická k sekci Čtení - opravdu je to tam občas nepřehledné a v jednotlivých dotazech se musí scrollovat nahoru dolu, když se navrší moderátorská vybídnutí k opravě a jsou ještě proložená různými iteracemi od jednotlivých čtečů. Pokud tazatel předmět opraví, možná by mohli moderátoři tu výtku po sobě smazat, aby tam zbytečně nevisela. Pokud samozřejmě neobsahuje nějaký kus čtení jako příklad pro tazatele (ale to by zase mohl moderátor rozdělit do dvou příspěvků - v jednom výtku, v druhém vzorový přepis.) Pokud by to nebylo zbytečné přidělávání práce.
Takhle se kolikrát stává, že z 10 příspěvků je pět moderátorských iterací a tři různá čtení a hrozně blbě se v tom orientuje, zejména když si člověk otevře odpovědní okno a tím se smrskne skrollovací okno s příspěvky ostatních.

S čímž souvisí - Zoro, už dlouho jsem se chtěl zeptat, proč máš na konci příspěvků nechané tak veliké volné místo? Je to pro Tebe - kvůli snazší vizuální orientaci, které přispěvky jsou Tvoje? V tom případě samozřejmě nic proti.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 14:27

zeter píše:
S čímž souvisí - Zoro, už dlouho jsem se chtěl zeptat, proč máš na konci příspěvků nechané tak veliké volné místo? Je to pro Tebe - kvůli snazší vizuální orientaci, které přispěvky jsou Tvoje? V tom případě samozřejmě nic proti.

Neumím odpovědět, zřejmě je to zcela náhodně nebo tím, že jsem nějak příspěvek - vky upravovala.
Není to cílené.

Tebe bych požádala, neodpovídej - nečti, pokud není předmět opravený, skoro vždy se pak stane, že se tazatel k opravě nevrátí, nemá důvod. Díky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod greghouse » úte úno 09, 2021 14:28

Možná než ty příspěvky smazat, by bylo vhodnější je skrýt (pro pozdější kontrolu / zohlednění), ale to asi technicky fórum nenabízí, že?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 14:31

Zora píše:
zeter píše:
S čímž souvisí - Zoro, už dlouho jsem se chtěl zeptat, proč máš na konci příspěvků nechané tak veliké volné místo? Je to pro Tebe - kvůli snazší vizuální orientaci, které přispěvky jsou Tvoje? V tom případě samozřejmě nic proti.

Neumím odpovědět, zřejmě je to zcela náhodně nebo tím, že jsem nějak příspěvek - vky upravovala.
Není to cílené.

Tebe bych požádala, neodpovídej - nečti, pokud není předmět opravený, skoro vždy se pak stane, že se tazatel k opravě nevrátí, nemá důvod. Díky.
Z


edit
Nemůže to volné místo být tím, že mám pod nickem napsáno více údajů a okno na psaní se otevírá na výšku toho políčka s nickem?

Zdá se mně, že např. tady je to jasně vidět.
viewtopic.php?f=5&t=53737&p=245465#p245465
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » úte úno 09, 2021 14:37

aha, to bude možná ono, to mě nenapadlo.

Jo a za to dočtení teď před chvilkou, na které nepochybně narážíš, se omlouvám - dávám si na to pozor, ale tady jsem se přehlédl a pak už jen přepisoval. Pokud tam tazatel ještě nebyl, klidně to čtení stáhnu, uložím, a hodím až po opravě předmětu.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 14:38

zeter píše:aha, to bude možná ono, to mě nenapadlo.

Jo a za to dočtení teď před chvilkou, na které nepochybně narážíš, se omlouvám - dávám si na to pozor, ale tady jsem se přehlédl a pak už jen přepisoval. Pokud tam tazatel ještě nebyl, klidně to čtení stáhnu, uložím, a hodím až po opravě předmětu.


OK. není třeba nic stahovat.... když už to tam je.

Podívej se na velikost okna nade mnou u greghouse, má tam jednu větu a taky je okno roztažené podle velikosti nickového okna. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zeter » úte úno 09, 2021 14:43

Ok, nechám být - tazatel mimochodem přepisuje dost slušně.

Jo, už to taky vidím, je to určitě ono. Připadám si teď natvrdle :-D
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Zora » úte úno 09, 2021 14:48

greghouse píše:Možná než ty příspěvky smazat, by bylo vhodnější je skrýt (pro pozdější kontrolu / zohlednění), ale to asi technicky fórum nenabízí, že?

Já o takové možnosti nevím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » úte úno 09, 2021 15:37

greghouse píše:Možná než ty příspěvky smazat, by bylo vhodnější je skrýt (pro pozdější kontrolu / zohlednění), ale to asi technicky fórum nenabízí, že?

Na tohle bohužel opravdu nemáme vercajk :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků