Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Polexina » úte úno 18, 2020 17:11

Navrhuji vyřešit celý problém tak, že název "Hledám pomoc" změníte na "Hledám pomoc - pro začátečníky" s tím, že je tam nikdo nebude opravovat a požadovat nesmysly.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » úte úno 18, 2020 17:37

Polexina píše:Navrhuji vyřešit celý problém tak, že název "Hledám pomoc" změníte na "Hledám pomoc - pro začátečníky" s tím, že je tam nikdo nebude opravovat a požadovat nesmysly.
P.
Tam ale občas hledáme pomoc všichni :-) Nicméně tohle by taky určitě šlo.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 23, 2020 18:32

Nemám úplně jasný, natož jednoznačný názor.
Ale mně by se zamlouvalo rozdělení čtení na skupinu s dodržením pravidel (struktura předmětu, maximální přepis, co čtenář vyluští) a na skupinu čtení volnou. Příspěvek, který by pravidla v pevné skupině výrazně nedodržel, by byl přesunut moderátorem do druhé skupiny bez výtek těm, kdo by odpověděli na příspěvek nesplňující pravidla.
Předpokládám, že strukturovaná skupina by byla produktivnější, a i uživatel hlavně této skupiny občas může mít dotaz, který se těžko pravidlům přizpůsobí. Obávám se ale, aby někteří z těch, kdo vydatně pomáhají, nevynechávali právě tu skupinu s pravidly.

Ješta podotýkám, že u jiných zdrojů než matrik se daná pravidla dodržují hůře, a je otázkou, zda neoddělit čtení matrik od čtení ostatních dokumentů.

Požadavek na ignorování některých příspěvků ostatními uživateli nepovažuji za vhodný: Někdy se mohu ujmout dotazu vychytralce třeba proto, že jde o lokalitu nebo rod, který mě samotného zajímá, a i odpověď vychytralci může pomoci i dalším uživatelům. Více mě hněte, když někdo vítězoslavně napíše, že něco zjistil, ale výsledek si nechá pro sebe.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 23, 2020 19:22

JosefJ. píše:…a na skupinu čtení volnou. Příspěvek, který by pravidla v pevné skupině výrazně nedodržel, by byl přesunut moderátorem do druhé skupiny bez výtek těm, kdo by odpověděli na příspěvek nesplňující pravidla.
Úplně volnou asi ne - to by v tom byl neskutečný "sajgon".

Obávám se ale, aby někteří z těch, kdo vydatně pomáhají, nevynechávali právě tu skupinu s pravidly.
Já se spíš obávám, aby pak neignorovali tu skupinu bez pravidel. Nováčkovi rád pomůžu, i když ta pravidla úplně nedodrží, ale kdyby někdo psal všechny dotazy tak, že bude jasné, že chce jen nahnat kilomety rodokmenu, tak do toho bch nešel. A je nebezpečí, že se to tam zvrhne a nenajdu toho jednoho, který tam spadne z nevědomosti.

Já ještě taky přemýšlím nad tím, jestli by se nám tady nehodil (nebyl využitelný chat) viz viewtopic.php?f=17&t=50004
Tzn. místo, které by tady nezůstávalo archovivané a příspěvky v něm by mizely. Primárně místo pro nezávazný (a nevázaný :wink: ) pokec, ale možná i pro nějaké jednoduché primitivní dotazy, které tady nemusí zůstávat, případně, které se tady už řešily, tak aby na ně tazatel jednoduše dostal link. S dotazy a informacemi hodnými archivování by samozřejmě přispěvatel byl odkázán do příslušné sekce fóra.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod JosefJ. » ned úno 23, 2020 19:31

Monika píše:No nevím. Myslíte něco jako "protože jsou řidiči, kteří nedodržují pravidla silničního provozu, tak jim uděláme paralelní silnice, kde je nebudou muset dodržovat"?

Spíš bych přirovnal: Je dálnice, kam se může jen s vozidlem schopným určité rychlosti, nesmí se tam zastavovat, nesmí se s bicyklem či povozem, a kdo se nemůže nebo nechce přizpůsobit těmto pravidlům, má obyčejné silnice, kde jsou pravidla také, ale v některých ohledech volnější.

Monika píše:Vy jste to tu asi nezažil, ale byla doba, kdy sem "v utajení" chodili někteří jakože "profesionální genealogové", nechali si zde matriční zápisy kompletně přepsat a pak tuhle práci jiných lidí prodávali jako svou.

Nezažil nebo nerozpoznal - srovnejte s datem mé registrace. Samozřejmě se mi takové počínání nelíbí, ale nejúčinnější je takové dekonspirovat a nechat na ostatních, zda jim pomohou přesto. Jistě jim nebudou chtít věnovat mnoho času, ale zase co jim někdo přečte, zůstane k dispozici i všem ostatním. Čím dál do minulosti, tím častěji se vyhledané větve shodují se zájmy i dalších účastníků fóra.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Karla55 » ned úno 23, 2020 20:35

Zbytečně bych to nekomplikovala. Jak píše Monika, problém není v pravidlech, ale v požadavcích dodržovat něco, co v nich není. O tom a o zákazech odpovídat jsme v posledních letech marně diskutovali už mnohokrát.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod kimes » ned úno 23, 2020 23:42

Karla55 píše:Zbytečně bych to nekomplikovala. Jak píše Monika, problém není v pravidlech, ale v požadavcích dodržovat něco, co v nich není. O tom a o zákazech odpovídat jsme v posledních letech marně diskutovali už mnohokrát.

Myslím, že máte pravdu obě ... Karla v tom, že se to tady již několikrát bezvýsledně diskutovalo a Monika mj. v tom, že se v některých případech vyžaduje dodržování něčeho co v pravidlech není...
Podle mého názoru je nejkontroverznější bod 2 c) pravidel Čtení starých textů - ostatní body jsou víceméně technické a identifikační pokyny, které přece nemohou nikoho zatěžovat, ani urážet! a mají usnadnit jejich zpětné vyhledávání. Tak zkusme uvedený bod vypustit z pravidel úplně nebo ho nechat jen v obecné poloze o projevení vlastní snahy - v pravidlech skutečně nic není např. o transliteraci nebo transkripci, ani o zákazu pomáhat těm, kteří pravidla úplně nedodrží. Mimochodem - je tady někdo, kdo pamatuje jak uvedená pravidla vznikla , popř. kdo je stvořil?!
A co mně na bezvýslednosti diskuzí na toto téma nejvíce vadí je to, že k nim nezaujímají stanovisko a nevyvozují příslušné závěry admin a moderátoři fóra - [b]to vzbuzuje tu marnost(jak píše Karla)...[i]
Já to prostě nechápu - vždyť jejich úkolem by mělo být stanovit jasná,konkrétní a jednoduchá pravidla pro diskuzi na fóru a vyžadovat jejich dodržování.[/i]
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » pon úno 24, 2020 0:12

kimes píše:…je nejkontroverznější bod 2 c) pravidel Čtení starých textů - ostatní body jsou víceméně technické a identifikační pokyny, které přece nemohou nikoho zatěžovat, ani urážet! a mají usnadnit jejich zpětné vyhledávání. Tak zkusme uvedený bod vypustit z pravidel úplně nebo ho nechat jen v obecné poloze o projevení vlastní snahy - v pravidlech skutečně nic není např. o transliteraci nebo transkripci, ani o zákazu pomáhat těm, kteří pravidla úplně nedodrží.
Souhlas. Tedy on ten bod není ani tak kontroverzní, jak je spíš nešťastně napsaný. Vypustit ho URČITĚ NE! Ale upravit jeho znění tak, aby to nevyznělo: "Musíš, jinak se s tebou nebudou bavit ani dveře od ledničky."
100% by se nemělo zakazovat odpovídat tam, kde není nic přepsáno. Můžeme pak po tazateli chtít větší ší menší část přepisu, ale nikdo by nikomu neměl bránit v tom, aby tam odpověděl. Nakonec - ono se to tu dělo vždycky. Co se té tansliterace týče, tu bych v těch pravidlech nezmiňoval. Nutná není, i když je velice vhodná. Pokud by se do těch pravidel zasahovalo, pak bych znění bodu 2c změnil tak aby tam zmizela pasáž o tom, že bez vlastní snahy nikdo nepomůže a naopak bych tam připsal, aby byl přepis v originálním jazyce, nebo ve smyslu "pokud možno přesně tak, jak je to zapsáno" - to v podstatě vyjadřuje vše. A pak je na citu a zkušenostech každého tazatele, jak dalece přesný přepis potřebuje. Ten, kdo číst neumí a potřebuje se to naučit by měl přepisovat co nejvíc a co nejvěrněj, zkušený uživatel, který nemůže vyluštit jedno slovo, kvůli tomu nemusí přepisovat celou stránku gruntovnice.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Karla55 » pon úno 24, 2020 7:04

ad Monika

Navrhuji formulaci "co sami přečtěte, NEJLÉPE v jazyce originálu".
Chápu zburgeta, že chce odpovídat co nejpřesněji, ale někteří o doslovný přepis nestojí a chtějí si jen doplnit neznámá slova. Proto bych překlady úplně nezavrhovala.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » pon úno 24, 2020 7:54

Moničin návrh vypadá dost rozumně. Jen v něm udělám dvě drobné úpravy. Na začátku je trochu nešťastný slovosled.

c) vše, co sami přečtete v originálním jazyce dokumentu, i když to bude chybně nebo jen torzovitě – bez vlastní snahy se nemusíte dočkat pomoci, vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme.[/quote]
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » pon úno 24, 2020 8:11

Karla55: Tohle se tady taky problíralo už několikrát. A vůbec tady nejde o mě nebo o moji snahu o co nejpřesnější odpověď. V němčině je často (a občas i v latině) jiný slovosled. Takže doplnění německých nebo latinských slov do přeloženého textu je buď nemožné nebo z toho vyjde paskvil. Napsat rovnou překlad je neefektivní - tazatel pak vlastně neví, co je tam napsáno. A příště to nebude vědět zase a bude se ptát pořád dokola na stejné věsi u každého záznamu.
Taky jsem se nejednou setkal s tím, že tazatel napsal překlad a měl tam nesmysly = špatně přečetl a pak tím pádem nesmyslně přeložil. Co pak s něčím takovým?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » pon úno 24, 2020 17:42

O.K. - zkusím kontaktovat Tabyho, jestli by si našel chvilku a to pravidlo změnil. Tedy - jestli se se mnou bude bavit a nebude chtít, aby to s ním řešil třeba moderátor. Jen si nejsem jist tím, jestli to tady některý z moderátorů aspoň čte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dr. Taby » pon úno 24, 2020 19:42

Přátelé, zítra ráno si to vše pročtu. Omlouvám se za to, že jsem hned nereagoval, ale mám teď na starosti mamku po operaci. Každopádně, je ta situace složitá. Ten kdo chce pomoci by měl jít tomu naproti, on chce pomoci. Čistě z logiky věci, čím více toho přečte on, tím více bude moci být přečteno. Z druhé strany by čtoucí měli mít určitý nadhled. Jenomže, jak je psáno na začátku, někdy dojde k vychýlení této křehké rovnováhy. Předkladatele, zkouší co to dá, někdy to berou jako samozřejmost. Čtenému někdy pak povolí nervy. Úplně zbytečné jsou pak konflikty, kdy je něco jen špatně pochopeno, protože někdo si to přečetl jiným tónem.

Možná to tu je napsané, ale co takhle označovat texty i nějakým znakem obtížnosti? Ať už textu nebo zkušenosti čtenáře.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Viola » úte úno 25, 2020 16:39

Na toto forum jsem přišla před 5 lety. Vdávala se mi dcera a chtěla do svatebních novin rodokmen. Žádné vyšší cíle jsem si tehdy nekladla.

Moje první prosba o přečtení vypadala takto http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=16990&p=79800#p79800
Prosím o přečtení příjmení rodičů bratrů Vševěrů (ev. i dalšího textu, u nich uvedeného). Měli by to být bratři 3. řádek odshora Jan Vševěra (otec Lukáš Vševěra?…., matka Anna…) a 2. řádek odspodu Matěj Vševěra (otec Lukáš Vševěra?…, matka Anna… ). Děkuji.
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6780/216 a http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6780/218
Prosím taky o sdělení, o jaký jazyk ev. písmo jde, abych věděla pro příště. Jsem teprve "3týdenní začátečník".

Jirig mi to tenkrát přečetl i když já nepřečetla zhola nic a ještě mě přivítal.

Druhá prosba už byla z mé strany o hodně lepší http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=17434&p=81693#p81693
Prosím o pomoc při čtení rodičů Anny Dvořákové - poslední řádek.
O - Vojtěch Dvořák sedlák ze Sedlíkovic, syn Josefa Dvořáka domkáře z Borkovic?....a matky Doroty?....
M - Maria.... dcera Josefa.... sedláka ze Sedlíkovic...., matky....
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4425/23
Děkuji.

Třetí příspěvek už zase nic moc a nepřečetla jsem nebo chtěla jsem jen nevěstu http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=17520&p=82038#p82038
Prosím o přečtení informací o nevěstě - Kateřina Borkowa. Děkuji.
2. řádek
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6755/69

Chci tím jen napsat, že i když jsem napoprvé nic nepřečetla, přesto jsem se dočkala přečtení a ještě přivítání, stejně tak u dalších příspěvků jsem nebyla peskována (píšu velmi nadsazené slovo), že jsem nepřečetla zhola nic. I když pravda, předmět jsem se snažila dodržovat vždycky, pravidla jsem si tedy poctivě přečetla.

Možná, kdybych byla „nucena do čtení, abych se to naučila“, tak by mě to přestalo bavit, protože v tu dobu mou ambicí bylo jen a pouze sestavit vývod do svatebních novin mé dcery, ne rodokmen rozšiřovat, učit se číst kurent, studovat historii atd. To, že mě to tehdy přece jen chytlo a drží stále, je druhá stránka věci, možná za to může i to přivítání a ochota mi přece jen pomoci.

Myslím, že pokud se někdo nesnaží přečíst nic nebo velmi málo, může být důvod podobný – nechce se to učit, protože mu na tom obsahu až tak moc nezáleží, stačí mu jméno, obec, povolání. A to, jestli mu to někdo podrobně přečte nebo ne je přeci na rozhodnutí té které „čtečky“. Třeba to přečte někdo, kdo se číst učí a bude mít radost, když to přečte správně nebo se poučí z chyb, které mu zkušenější opraví.

Samozřejmě souhlasím s dodržováním pravidel u předmětu příspěvku stejně jako s tím, že když se někdo hodně opakovaně nesnaží nebo dělá pořád ty samé chyby, pak už je určitý stupeň výtky na místě.

Mimochodem, kde je vlastně Zora? Už tady delší dobu nebyla.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod -jj- » úte úno 25, 2020 23:34

Děkuji zburgetovi a Monice, že se dali do řešení tohoto problému. Cítím to stejně, jenom to neumím tak přesně napsat...
-jj-
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv čer 23, 2016 0:12
Oblast pátrání: Podřipsko, okolí Havl. Brodu

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků