Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dr. Taby » stř úno 26, 2020 9:32

Tak jsem se tím celým probral. A můj takový závěr, který prosím o posouzení je v ten, že je potřeba si primárně uvědomit, o co v té sekci jde.
Je to DOBROVOLNÁ pomoc se čtením komukoli, v ideálním případě je to pro posun někomu, kdo ve svém osobním rodokmenu neví jak dál, ale před tím vynaložil nějakou snahu. Primárně by z toho obě strany měly mít alespoň radost. Tazatel s tím že se posunul, luštitel s tím, že pomohl a někdy v podstatě vyřešil hádanku. Nikdo nemůže po čtenáři chtít, aby za něj dělal jeho práci. Tato stránka by měla být ve smyslu tady jsem se zasekl, prosím pomožte mi, dělám co mohu. A ne ve smyslu chci si udělat rodokmen, přečtěte mi tohle, tohle a ještě dalších 50 zápisů. Nazdar.

Velkým problémem dnes bývá (a nechci moralizovat, je to asi díky celkové rozdělenosti společnosti a přehršle půtek na sociálních sítích). že lidé spolu čím dál hůře komunikují. A bohužel se to začíná přenášet i sem. A to mě neskutečně vadí. Problém je, že se psaný text neintonuje, takže kolikrát zažehne nějakou při naprosto banální věta, kterou si ale dotyčný špatně vyložil.

Kostru pravidel bych nechal. Tam není nic moc špatného. Jen bych je trochu polidštil. Možná bych opravdu označoval Z/P - začátečník / pokorčilý.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod ZEL » stř úno 26, 2020 9:41

Myslím, že Violin příspěvek hovoří za vše. Amatérská genealogie se dá provozovat na mnoha úrovních, žádná není špatně a je na každém, jestli se chce posunout dál a jak daleko. Domnívám se, že není správné každého "tlačit" do té "jediné správné" úrovně. Někoho opravdu může zajímat jen prostý vývod nebo otcovská linie bez všech podrobností, za rok, za dva si ho udělá a jde se věnovat jiným koníčkům.
Jak už jsem psala dříve, nějaká pravidla být musí, ale domnívám se, že je dobré myslet i na lidi tohoto typu.
Vždycky vzpomínám na otce spolužáka mé dcery, kterému jsem před časem pomáhala s rodokmenem. Měl ohromné nadšení a zájem, schopnost se vcítit do příběhu své rodiny, ale na čtení prostě "neměl buňky". Nasměrovala jsem ho na příslušné obecní úřady s živými matrikami a bylo neskutečné, co pro něho byly matrikářky ochotné udělat při osobní návštěvě (na to zase "nemám buňky" já). Povedlo se mu najít ztracenou část rodiny a došlo k oboustrannému radostnému setkání. On pak objížděl místa, odkud pocházeli jeho předkové, mluvil s pamětníky a lidmi z těch chalup, hlubší minulost ho až tak nezajímala. Myslím, že kdyby dnes navštívil toto fórum, velmi záhy by skončil.
Zora sem přestala přispívat od okamžiku, kdy se objevil první příspěvek v tomto vlákně. Jestli sem chodí, nejde poznat.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Viola » stř úno 26, 2020 9:43

Díky Monice za znění původních pravidel.

Nynější kontroverzní bod č. 2 bych změnila na znění původní, podle mě to vyjadřuje vše, co a jak to tady v sekci Čtení chceme mít :
2c. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

Možná připsat to "v původním jazyce příspěvku..." nebo "ne překlad..."
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dr. Taby » stř úno 26, 2020 9:53

Já jsem tady trochu polidštil ten první odstavec. Doufám. Dál musíme vybalancovat množství textu, obsah a formu, aby to nepůsobilo jako zákon o jaderném odpadu.

V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem vašich materiálů. Prosím, mějte na paměti, že toto není žádná nárokovaná služba, ale pomoc vašich kolegů genealogů. Snažte se jim tedy jejich práci co nejvíce usnadnit, bude pak možné přečíst více materiálů a bude z toho lepší pocit.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » stř úno 26, 2020 10:16

Dr. Taby píše:V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem vašich materiálů. Prosím, mějte na paměti, že toto není žádná nárokovaná služba, ale pomoc vašich kolegů genealogů. Snažte se jim tedy jejich práci co nejvíce usnadnit, bude pak možné přečíst více materiálů a bude z toho lepší pocit.
Určitě souhlasím.

u bodu 2c) bych se přimlouval za tohle znění (případně nejaký "merge" s tím, co navrhuje Viola).:
c) vše, co sami přečtete v originálním jazyce dokumentu, i když to bude chybně nebo jen torzovitě – bez vlastní snahy se nemusíte dočkat pomoci, vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme.
Současné znění mi přijde příliš tvrdé. Jak zde zaznělo, formulace "bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže" dala vzniknout v podstatě zákazu pomoci tam, kde nejsou přesně dodržena pravidla.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » stř úno 26, 2020 10:19

Jinak samozřejmě nijak nestojím o to, aby tady z toho byla zadarmočítárna. Každý člen fóra by měl být prospěšný těm ostatním. A když ne hned po příchodu, tak třeba časem. Jen ty nováčky nesmíme hned po příchodu všechny vyděsit nebo vyházet.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Viola » stř úno 26, 2020 10:28

Mě se na tom původním znění líbí právě to, že to není takové strohé, že je to podstatně přívětivější, a že je tam i ukázka, jak to vlastně chceme mít přepsané

2c. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu), i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

Ale je doba zkracování :-)
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Polexina » stř úno 26, 2020 11:28

Myslím, že celý problém se vyřešil sám.
Postřeh: Pokud se bojíte pojmenovat problém, většinou nic nevyřešíte.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod kimes » stř úno 26, 2020 14:21

Polexina píše:Myslím, že celý problém se vyřešil sám.
Postřeh: Pokud se bojíte pojmenovat problém, většinou nic nevyřešíte.
P.

[i]Jo, a jak se vyřešil? Pokud se nebojíte problém pojmenovat, tak ho, místo skryté narážky, pojmenujte, třeba nám to -nám bojácným - pomůže.../i]
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » čtv úno 27, 2020 9:26

Tak jsme se nějak shodli na novém znění úvodní věty pravidel i na [staro]novém znění budu 2c).
Bylo by tedy prosím možné obojí uvést do života?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod kimes » čtv úno 27, 2020 9:44

zburget píše:Tak jsme se nějak shodli na novém znění úvodní věty pravidel i na [staro]novém znění budu 2c).
Bylo by tedy prosím možné obojí uvést do života?

Moje řeč, ale to - alespoň oficiálně - bez admina a moderátorů - nepůjde. A na nás všech pak bude dodržovat to co jsme si vytvořili, včetně toho - jak Monika v této diskusi trefně přirovnala - dostat se z ovzduší úřadu do ovzduší kavárny ...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » čtv úno 27, 2020 11:33

Pravidla může editovat jen Admin = Taby. Tak snad to udělá :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dr. Taby » pon bře 02, 2020 11:35

Jdu na to. Jsem rád, že jsem přežil víkend. Kombinace bolehlavu, starého rodiče (pohotovost), rodinné oslavy (a to jsem od roku 1993 abstinent) a odvozu dcery na lyžák mě nějak rozebrala. Podívám se, jestli je v práci něco alespoň 2x důležitějšího než fórum, když nebude jdu na to.

A pak rozšířím moderátorům práva...
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dagmar8 » pon bře 02, 2020 21:02

duplicitní
Naposledy upravil Dagmar8 dne pon bře 02, 2020 21:33, celkově upraveno 2
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Dagmar8 » pon bře 02, 2020 21:21

Nemyslím, že by to bylo nějak zrychlenou dobou, že by třeba lidé byli najednou nějak odtažitější, protože jinde to stále funguje. Jako by toto fórum získalo nějakou aureolu vážnosti, jako by se z příjemné kavárny změnilo na obecní úřad, kde si chceme vyřídit věci co nejrychleji a pak se přesunout právě třeba do té kavárny. Je to škoda.

Moniko,Souhlasím s tvými posledními řádky, mně je to také moc líto. Dříve jsem sem chodila celých 6 let několikrát denně, řešili jsme nejen genealogii, ale také spoustu jiných věcí. Teď sem nakouknu tak dvakrát za týden a musím přiznat, že celý rok jsem se do matriky ani nekoukla.Není to tím, že bych na genealogii zanevřela, ale potřebuji se s někým o ni podělit, event. pomoci, protože stále mám velké mezery ve čtení a z léty se to stále zhoršuje.
Než jsem odešla, napsala jsem několik příspěvků ohledně atmosféry, která se tolik změnila, ale protože to nikam nevedlo,tak jsem rezignovala.
Takže za mně budu moc a moc ráda, pokud by se to celé jakoby uvolnilo a nebylo to tako striktní a za to bych byla moc vděčná.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků