Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » sob úno 15, 2020 18:25

Vždycky jednou za čas se sem přilije jakási divná vlna lidí, kteří jsou buď úplní začátečníci a nepřečtou ani humanistický krasopis (protože co není vytištěné, to je pro ně už dnes nečitelné) a nebo lidí, které tady vyhodnotíme, jako nepřizpůsobivé, nerespektující pravidla, apod.
Ale setkal jsem se nedávno s tím, že jednomu staršímu žadateli o pomoc přišlo naše striktní vyžadování pravidel až kontraproduktivní, někdy až hraničící s buzerací. A coby bývalý učitel, měl to podloženo celkem rozumnými argumenty. Podotýkám, že tomuto člověku se pomoci dostalo, protože pravidla dodržel, jen měl potřebu mi napsat "pár svých postřehů" z fóra. Takže se v žádném nejedanlo o nějakého zhrzeného blbce, který je přesvědčený, že pro něj musíme, teď hned, zadarmo, protože on je někdo a je to naše povinnost.

A tak přemýšlím, co s tím.
Na jednu stranu ani v nejmenším nechci, aby se úroveň tohohle fóra jakkoli snížila, spíš bych byl vděčný za opak. Znamená to, že v ideálním případě tady budou jen ti, kteří jsou ochotní přijmout a respektovat pravidla (která nakonec s části tvořili sami) a zmizí odsud všichni, kteří chtějí fórum je využívat, až zneužívat.
Jenže na druhou stranu to znamená, že s takovou nám fórum vymře. Nějaký "dorost" prostě být musí.
Když si vezmu, že v podstatě každému, kdo sem na fórum přijde, chvíli trvá, než se tu rozkouká a "srovná", přijde mi dost kruté, tvrdé, minimálně netaktní po všech hned na první dobrou ty pravidla tak striktně vyžadovat. Což by ale znamenalo binec na fóru.
Takže tu máme v podstatě dva naprosto protichůdné požadavky…

A teď, co s tím.

Napadlo mě, jestli by se sem nedala přidat ještě jedna sekce, něco jako "Pomoc se čtením pro začátečníky", kde by žádná striktní pravidla nebyla. Ale taky by to neznamenalo, že si tam bude dělat kdo chce co chce, a že tam vlezou a zadarmo dostanou všechno, co chtějí, všichni zneužívači fóra.
Tam by se lidem dostalo pomoci s tím, aby se číst naučili. Tzn. přijde někdo, napíše, že chce přečíst a sám nepřepíše nic, předmět je samosebou nějaký blábol apod. Tam bychom se ho mohli ujmout, přivítat, vysvětlit, že se to stejně musí naučit číst sám (protože jinak se nikam nedostane), vysvětlit písmo, poradit, jak přepisovat záznamy apod. Jasně, všechno tohle je v pravidlech, všechno tohle je v úvodu, ale to prostě nikdo nečte!
Někdo najde v indexu záznam, je celý šťastný, pak přijde sprcha v podobě toho, že nepřečte ani písmenko, na Seznamu najde tohle fórum, tak se rychle zaregistruje, a celý natěšený, že mu někdo pomůže bez čtení jakýchkoli pravidel a rad (na to přece bude čas i pozděj) sem hodí dotaz. No, při troše štěstí se trefí aspoň do správné sekce. Tam dostane v podstatě vynadáno, že napsal blbě předmět, že blbě vložil odkaz, že nic nepřečetl… Druhá studená sprcha. Takový člověk odejde a už se nevrátí!
A třeba to časem mohla být výborná čtečka, nebo někdo ochotný pomoct jinak. Je přece škoda o takové lidi přijít!

No, a aby se ta nováčkovská sekce nezneužívala, mohla by platit jednoduchá pravidla, která opravdu bude stačit přečíst a po vložení prvního příspěvku: Tam bude mít tazatel právo zeptat se max. jednou, dvakrát. Pak už by se tady měl zorientovat natolik, aby dokázal psát příspěvky do správných sekcí a dodržovat při tom pravidla. Kdyby tam měl snahu psát dotazů víc = pokoušel se takto fórum zneužívat, mohl by za takové chování dostat automaticky bez předchozího varování napomenutí, případně BAN. Takový přístup je zcela zřetelný z jeho přístupu k pravidlům během těch pár prvních příspěvků.

Určitě tady chceme zachovat pořádek a přehledno, určitě tady nechceme "vychcánky", kteří budou fórum jen zneužívat. Nechtěl bych tady strukturu fóra nějak komplikovat, nikomu zbytečně nepřidávat práci, nechtěl bych taky ale, abychom zbytečně přišli o potenciální šikovné členy jen proto, že se na začátku leknou nebo šprajcnou.

Co na to vy ostatní? Jsem (jako občas) úplně mimo?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod matju » sob úno 15, 2020 19:52

Já jsem všemi deseti pro.
Kdysi jsem tenhle problém s buzerací dlouze diskutovala, ale nedokázala jsem najít správné argumenty ani řešení. Tohle bude fajn.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod kimes » ned úno 16, 2020 0:19

...
Určitě tady chceme zachovat pořádek a přehledno, určitě tady nechceme "vychcánky", kteří budou fórum jen zneužívat. Nechtěl bych tady strukturu fóra nějak komplikovat, nikomu zbytečně nepřidávat práci, nechtěl bych taky ale, abychom zbytečně přišli o potenciální šikovné členy jen proto, že se na začátku leknou nebo šprajcnou.

Co na to vy ostatní? Jsem (jako občas) úplně mimo?[/quote]
Vážený kolego zburgete,
- k obecné části argumentace k návrhu na zavedení sekce pro začátečníky nesdílím Vaše názory, omlouvající to, že se někdo neobtěžuje daná pravidla si alespoň přečíst(natož je dodržovat) a že slušné, ale důrazné upozornění moderátora považují za nepatřičné, nebo dokonce za nemístnou buzeraci,
- myslím si, že moderátoři na tomto fóru plní své "povinnosti" trpělivě , decentně,ale s potřebnou důsledností - kdyby tomu tak nebylo, tak bychom tady měli ještě více těch- jak sám říkáte -"vychcánků" a nebyl by tady pořádek a přehledno, což považujete - a já s Vámi - za nezbytné - přece chci-li se zapojit do činnosti určité komunity, musím přijmout a respektovat její pravidla, už pro ten základní fakt, že přicházím dobrovolně a něco na ostatních požaduji,
- k vlastnímu návrhu: Váš nápad se zavedením nové sekce pro začátečníky ve čtení má - podle mého názoru - racionální jádro, ale také několik ale, např.:
x navrhovaná pravidla, zdánlivě jednoduchá, se mi zdají strašně "administrativně" náročná, zejména pro moderátora - kdo bude sledovat a permanentně vyhodnocovat kdo je tady poprvé, zda se nesnaží programově znežívta ochoty ostatních, atd, - proto navrhuji Vám i moderátorům, aby Vám umožnili samostatnou moderaci této sekce a budu jedině rád, když se moje obavy nepotvrdí,
x chápu, že se - jako excelentní "čteč" - soustřeďujete na řešení této problematiky, ale toto fórum zdaleka není jen o čtení starých textů a pravidla přístupu a chování ke všem účastníkům, by měla být pro všechny stejná - pak nemusíme mít obavy, že bychom odradili "potencionálně šikovné členy"
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 9:20

kimes píše:… navrhovaná pravidla, zdánlivě jednoduchá, se mi zdají strašně "administrativně" náročná, zejména pro moderátora - kdo bude sledovat a permanentně vyhodnocovat kdo je tady poprvé, zda se nesnaží programově znežívta ochoty ostatních, atd.
Tohle je právě celkem jednoduché - u každého uživatele je na první pohled vidět, kolik příspěvků sem do fóra už napsal. Takže když tam bude dotaz od někoho, kdo tady má příspvků v řádu jednotek, bede to v pořádku. Když to bude někdo, kdo tady má příspěvku 150, je jasné, že tam nemá co dělat. Ano, někdo se může spést a dotaz omylem strčit do špatné kategorie (viz občas dotaz v subfóru VYŘEŠENO), ale ze způsobu položení dotazu by bylo naprosto jasno.
proto navrhuji Vám i moderátorům, aby Vám umožnili samostatnou moderaci této sekce a budu jedině rád, když se moje obavy nepotvrdí,
s tímhle bych neměl problém.
ale toto fórum zdaleka není jen o čtení starých textů a pravidla přístupu a chování ke všem účastníkům, by měla být pro všechny stejná
Ano, ale v jiných sekcích nejsou víceméně žádná pravidla. Tedy alespoň ne taková a moderátory tak striktně vyžadovaná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 10:01

Důležitá informace na úvod mé reakce: Nesnažím se obhajovat můj nápad, chtěl jsem hlavně rozpoutat rozumnou diskuzi k tomuhle problému (hlevně prosím ne flame!)
A zdá se, že se to snad podařilo. Takže snad se dobereme nějakého dlouhodobě udržitelného řešení.


Myslím, že by to nakonec nikam nevedlo. Jen by přibylo mnoho soustavného hlídání, opravování, zamykání, varování, banování... v duplicitní kategorii.
Tak, jak se prostě někdo nedokáže nebo nechce přizpůsobit pravidlům nyní, nedokáže se jim přizpůsobit ani pak. Co by na tom změnilo to, že by je mohl jednou nebo dvakrát porušit a navíc ve zvláštní kategorii?
No, mně ani tak nešlo o to, aby někdo mohl někde mít místo pro porušování pravidel. Důležité ale pro mě je, aby nově příchozí dostal šanci se tady někde, kdekoli rozkoukat, dostal šanci na odpověď i v případě, že si při příchodu pravidla nepřečetl, špatně pochopil (dost častý případ), na něco zapomněl, apod.

Také je otázkou, kdo by dotyčným stále dokola opakoval v každém vlákně úplně to samé (jak se naučit číst)? A proč by to měl kdokoli dělat, když je to stejně po fóru zopakováno mnohokrát, píše se o tom na mnoha jiným místech na internetu, existují k tomu různé kurzy i didaktická videa, cvičebnice apod. Hlavně ale se to přece opakuje dost často v příspěvcích i přímo u konkrétního čtení.
Vycházím z toho, že to nově příchozím opravdu píášeme prakticky v každém příspěvku. Nikdo z těch, kteří sem přijdou nezačne tím, že bude prohlížet starší příspěvky. Pochybuju, že bude hodně těch, kteří si před položením prvního dotazu přečtou sekci "Rady do začátku". A zajímalo by mě, kolik procent bude takových, kteří si přečtou celá pravidla v sekci čtení… Každý, kdo přijde, přijde proto, že chce odpověď. A chce ji rychle, protože prakticky vše se dnes odehrává on-line. Ale to přece vůbec neznamená, že ten člověk chce fórum jen zneužít. Pravidla lidi čtou, až je "na to čas". S tímhle přece musíte míd stejné dlouholeté zkušenosti.
Když si něco koupíme domů, kdo z nás čte nejdřív návod? Nejdřív to každý zapne, zkusí, co to dělá a až teprve, když neco neunguje, bere do ruky návod. Neříkám, že je to správný postup, ale taková je prostě doba. Děláme to všichni a všude (vzácným výjimkám se tímto omlouvám za paušalizování).

Nemyslím, že by tu úplný začátečník nenašel pomoc. Jen, bohužel, jsou na něj nakládané povinnosti, které překračují požadavky pravidel.
Opatrně souhlasím :-) Ono by to možná ani až tak nevadilo, problém vidím hlavně v tom, jak striktně je to vyžadováno a jak je hned vyhrožováno, když není na první dobrou do puntíku dodrženo.

Pasáž pravidel kategorie čtení: "bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže", tedy popis možných následků neprojevení snahy, je už nějakou dobu chybně interpretovaný jako zákaz pomoci při jakémkoli, třeba i drobném, nedodržení pravidel napsaných nebo i "tradovaných". A taky je pak taková pomoc "odměněna" výtkami.
(Přiznám se, že mě to celé docela demotivuje a poměrně často se vykašlu na snahu někomu něco přečíst, protože si nejsem jistá, zda dotyčný pravidla do puntíku dodržel nebo nedodržel, a čelit výtkám nemám zapotřebí.)
Tenhle popis situace sedl naprost přesně. Když se mi podaří odchytit takový příspěvek jako prvnímu, tak se snažím tam aspoň nějak odpovědět, nějak navést. Když už je ale u takového příspěvku reakce s tím, co je přesně požadováno, tak už neodpovídím, dokud to tam tazatel nedoplní. Podrážel autoritu toho, kdo ty požadavky vypsal. Pak už jen většinou smutně sleduju dohadování se o tom, že: doplnil jsem × doplnil's málo / blbě × myslím že dost a dobře × nikdo ti nepomůže a příště dostaneš ban :-( Tohle je prostě blbě a proto přemýšlím, jak se tomu vyhnout. Jestli někoho napadá jiný způsob řešení, jsem všemi dvaceti pro! Mě zatím napadlo jen to, co jsem napsal. Změna přístupu k tazatelům by asi byla jednoznačně lepším řešením, jen si nejsem jist tím, že je v současnosti reálná.

Napadlo vás někdy, že pokud nejste spokojen s tím, jak je u čtení nějaký dotaz položen, nemusíte na něj vůbec reagovat? Není přece vaší povinností zde odpovídat každému. Nesnaží-li se někdo, proč byste se měl snažit vy?
Samozřejmě, nejen napadlo. U některých dotazů jsem nereagoval zcela záměrně. Nebudu to víc rozvádět. Co ale chci napsat především je, že jsem v tomhle spíš optimista a budu se jim snažit radši víckrát doporučit, co mají dělat a proč, i když je mi to zde pak už i vytýkáno (lze dohledat).

A to je přesně to, co nejlépe funguje vždy - minimální regulace (minimum pravidel) přináší maximální svobodu k rozhodování o sobě samém (pomohu nebo nepomohu) a zároveň maximální zodpovědnost (jak napsat dotaz, aby mi někdo pomohl). Nakládání nových pravidel, nových povinností, nových sankcí (výtky, varování, ban) obvykle totiž vede jen ke spirále dalších restrikcí a k tomu, že z takového prostředí postupně začnou odcházet lidé, počínaje těmi nejschopnějšími.
Souhlasím, hledám cestu, jak z toho tady ven (pokus o sekci, kde bude pravidel a restrikcí míň, alespoň pro nově příchozí).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 10:38

Reakci na tuhle pasáž dávám zvlášť, možná by si zasloužila samostatný dotaz v jiné sekci

Monika píše:V pravidlech také není nic o tom, že pokud někdo ve svém požadavku na čtení nedodrží striktně pravidla psaná i "tradovaná", a to třeba jen v názvu tématu nebo použitím transkripce místo transliterace, nesmí mu nikdo nic přečíst.
Pokud je toihle určeno mně, tak se budu muset sám nad sebou zamyslet a dávat si na sebe větší pozor. Už delší dobu se snažím tazatelům psát, že translitareci doporučuju (nikoli vyžaduju) a proč.
Velice prosím všechny přítomné, aby mi napsali, kdykoli by se z mé reakce dalo vytušit, že po někom chci něco nad rámec pravidel nebo že tazatele tlačím do něčeho, do čeho není potřeba. Dělat to nechci, ale možná jen nevidím, že to dělám. A napište mi to klidně naprosto veřejně. Na nikoho se nebudu zlobit, neurazím se. I když něco můžu myslet dobře, může to vyznít jinak, než bych chtěl.
Předem všem děkuji, pokud mě v tomto budou korigovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod ZEL » ned úno 16, 2020 11:14

Plně souhlasím s názorem Moniky. Ze sekce Čtení starých matriálů se stal kurz výuky čtení starých materiálů, což není nikde explicitně řečeno.
Mě osobně se při čtení (jakž takž čitelných materiálů) mění translitarace v transkkripci "už v hlavě", takže je nutné celý text zpětně transliterovat, aby bylo možné položit dotaz na jediné slovo. Snaha přesouvat takové dotazy do sekcí Místopis nebo Hledám pomoc mi připadá kontrapruduktivní, protože začíná být zneužívána začátečníky. Nepatřím mezi dobré čtenáře, ostatním pomoci nemohu a sama jsem pomoc se čtením přestala hledat, takže do sekce už nechodím.
Podle mého názoru zde na fóru opravdu chybí platforma pro pomoc s "přečtením jednoho slova", ať už úplným začátečníkům, kteří se potřebují v zápise zorientovat, nebo pokročilým, kteří jsou nuceni dokazovat, že zbytek textu opravdu dokáží správně přečíst.
Na závěr jen povzdechnutí. Bývaly doby, kdy zde byl nový člen po prvním příspěvku přivítán na fóru a byla mu poskytnuta pomoc, či rada. Chápu ale, že v dnešní zrychlené době, kdy se zde objeví nový člověk, chce rychle pomoc a zase spěchá dál, to už není možné.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Kiara » ned úno 16, 2020 11:58

Já jsem se na tento portál zaregistrovala 10.8.2017 jako naprostý začátečník, který se genealogii a čtení starých materiálů teprve začínal učit. Pokud mohu mluvit za sebe, nikdy jsem neměla pocit, že by mě zdejší pravidla nějak obtěžovaly nebo omezovaly. V každé komunitě existuje nějaký řád, etiketa nebo soubor pravidel, které je třeba dodržovat, aby byla tato komunita schopna splavně a bez problémů fungovat. Tak to má být a každý nově příchozí by se tato pravidla měl naučit respektovat.
Mně osobně nepřijde na dodržování těchto pravidel nic těžkého, omezujícího nebo buzeračního :) a to na tomto fóru funguji ke své velké spokojenosti již třetím rokem :)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 12:05

ZEL píše:Mě osobně se při čtení (jakž takž čitelných materiálů) mění translitarace v transkkripci "už v hlavě", takže je nutné celý text zpětně transliterovat, aby bylo možné položit dotaz na jediné slovo.
Pro pobavení - já mám občas opačný problém. Už jsem se přistihl, že že jsem měl při psaní služebního e-mailu snahu používat zpřežky :roll:
Za mě - určitě není potřeba přepisovat celý text v transliteraci kvůli jednomu slovu. Zvlášť u zkušených uživatelů. Ono je to samozřejmě poznat z toho, jak je dotaz položený. Já bych rozhodně neměl problém s tím, kdyby byl dotaz položený tak, že: přečtu všechno, jen ne jedno slovo - a nějak na to slovo navést. Ideálně dvě slova před a jedno, dvě po. Bohatě stačí na zorientování se v textu. Jde o to, abych nečetl něco jinéno, než tazatel chce.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod filmovymaniak » ned úno 16, 2020 12:08

Dobrý den,
když jsem začínal s rodokmenem, neznal jsem starší písmo, ale musel sem se to naučit.
nevěděl jsem, ani to, že u svateb se uvádí v určitém období věk snoubenců,

za mne pokud je to česky a je tam "staročeštinou" napsáno to co dnes píšeme a čteme vejmínkář i když to tam je "wejmjnkarž" či jak se to psalo, nevím z hlavy
tak stačí napsat vejmeník či vejminkář.
A jinak pokud někdo potřebuje celý text písmeno po písmenku např u sňatku, tak ať se to nejprv naučí číst,
v rámci tohoto fora by mu mohlo stačit pouze jména a příjmení nevěsty, ženicha, jejich rodičů a svědků, jejich původ.
Já si taky nikde nevypisuji v jakém kostele proběhla svatba, kdy proběhly ohlášky a kdo je oddával.
Ale věřím, že dnes po několika letech bych vyčetl podstatně více.

Pokud panu Burgetovi nedělá problém pro někoho úplně cizího, koho vůbec nezná celé texty písmenko po písmenku kontrolovat a správně mu je přepisovat, tak je to jeho věc.
Mně by to trvalo strašně dlouho a je-li to česky, tak mně stačí přepis či přečtení do soudobé češtiny.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 12:15

filmovymaniak píše:za mne pokud je to česky a je tam "staročeštinou" napsáno to co dnes píšeme a čteme vejmínkář i když to tam je "wejmjnkarž" či jak se to psalo, nevím z hlavy
tak stačí napsat vejmeník či vejminkář.
Ano a ne. Pokud se někdo chce ten text naučit číst, pak je nezbytně nutné, abychom mu to přepsali v přesné transliteraci. Když někomu odpovídám, nemám tušení, jestli text opravdu poctivě přečetl a jen ho transkriboval do moderní češtiny a nebo ho jen tak nějak odhadl. Tedy ono to často je vidět, když tam pak má přepsané slovo, které v textu vůbec není apod. Transliterace je velice dobrá pomůcka pro to, aby se někdo naučil správně číst. Stejně, jako občas zde odkazované kurzy psaní kurentem. Myslím si (a možná se hrozně pletu), že ten, kdo opravuje a dočítá text, by měl odpovídat v přesné transliteraci. Třeba i proto, aby někdo jiný mohl snadno zjistit, že to čtečka nepřečetla správně. Všichni dobře víte, že i já občas přečtu neskutečnou pitomost je někdo mě musí opravit.
Naposledy upravil zburget dne ned úno 16, 2020 12:18, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod filmovymaniak » ned úno 16, 2020 12:17

dříve to tu šlo i bez přesné transliterace
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 12:21

filmovymaniak píše:dříve to tu šlo i bez přesné transliterace
Po tazatelích ji chtít nemusíme, i když ji ji můžeme vřele doporučit. My bychom tak ale odpovítat měli (můj názor). A nejsem sám, kdo nemá problém s tím, aby odpovědi psal v transliteraci. Je nás tady takových poměrně dost. Podstatné přece je, aby tazatel dostal co nejlepší, nejúplnější a nejpřesnější odpověď, která ho někam posune - jenen v jeho výzkumu, ale i v jeho schopnostech. Jen takoví uživatelé pak můžou fóru pomoct zase v něčem jiném.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod zburget » ned úno 16, 2020 15:26

Monika píše:Jak už jsem psala, nemyslím, že by tomu odpomohla duplicitní kategorie čtení (něco jako "Čtení bez pravidel").
Já taky netvrdím, že je to jediné možné řešení. A uznávám, že není ani nejlepší.
1. Zvýšilo by to potřebu moderace.
Nemyslím, že nutně výrazně o moc. Nakonec - ono by to tam nemuselo být v podstatě moderované vůbec. Když tam někdo bude dělat binec, nikdo se tam s ním nebude bavit. Když tam toho bude už moc, tak se to jednoduše šmahem smaže a šmytec.
2. Mátlo by to.
Nedokážu posoudit, tady budu věřit vám, protože s tím máte zkušenosti.
3. S čím se člověk setká na začátku, to má tendenci vyžadovat dál. Líp se snese uvolnění pravidel než jejich zpřísnění. Reakcí bývá vzdor.
4. Vytvářelo by to optickou nerovnost. V obsahově totožných kategoriích by v jedné bylo třeba pravidla dodržovat a v jiné nikoli. To přináší otázky: "Proč jiný může a já ne?", "Kdo nastavil právě takovou a ne jinou hranici a proč?" Reakcí i v tomto případě bývá vzdor.
To je fakt. Záleží ale na tom, jak by tato "nováčkovská" kategorie byla nazvaný a popsaná. Řekněme, že "Čtení pro nováčky" je asi fakt duplicitná, zavádějící a nesmyslný název. Nicméně něco jako "První pomoc pro nováčky" nebo "Pomoc pro nově příchozí" by nemuslelo vyznít úplně mimo. Kdyby k tomu byl přidán popis třeba něco jako: "Jsi tu poprvé a ještě se tu nevyznáš? Nevíš jak a kam napsat dotaz? Napiš ho sem," mohlo by to být snesitelné. No, když to někdo bude chtít používat (zneužívat) pořád, nemusíme tam k tomu pak reagovat.

Víte, pane Burgete, myslím, že už tento váš samotný návrh je jasnou známkou toho, jak moc špatné to u čtení je.
Ano, tuhle situaci ve čtení vnímám už dost dlouho a čím dál víc mi vadí. Zatím naštěstí ne natolik, abych se tam odmlčel. Tedy - "naštěstí" - třeba by to bylo komunitou přivítáno s nadšením. Nevím. …stačí říct. Nálada a přístup k tazatelům ve čtení jsou ale podle mě špatné delší dobu, poslední dobou se to zhoršuje. Proto hledám nějaké řešení, které je v současnosti reálné.

Berle zlomeninu nevyléčí, bohužel. Nebylo by lepší se pokusit nastavit u čtení prostě trochu jiný přístup?
Bylo. Určitě a jednoznačně. Už se dlouho ptám sám sebe, co proto mohu já udělat. A zatím mě nenapadá jak bych té změně mohl být nápomocen.
Dost podstatná otázka: Myslíte, že nastavení jiného přístupu ve čtení je v současnosti reálně možné?
Je-li nastalá situace zapříčiněna mým přístupem, prosím o korekci. A myslím to naprosto vážně. Napište, kde to bylo blbě. Já to nevídím, ale můžu být totálně slepý. A nebo mě prosím korigujte u každého mého příspěvku s netaktní / nepřívětivou / odpudivou / jinak nevhodnou odpovědí. Opravdu nechci být ten, kdo se tady podílí na "blbé náladě".
U jiných ten přístup změnit asi nemůžu. Mohu-li a zase to jen nevidím, nakopněte mě, prosím a klidně s rozběhem a špičatou botou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Polexina » pon úno 17, 2020 17:30

Souhlasím se „starším žadatelem, kterému přišlo striktní vyžadování pravidel až kontraproduktivní, někdy až hraničící s buzerací“.

Řešení je snadné:
Přesvědčit Zoru, aby se trochu krotila a vzala si příklad z kolegy Burgeta, který je slušný a tolerantní.
P.
Naposledy upravil Polexina dne pon úno 17, 2020 18:14, celkově upraveno 1
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků