Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod blackdog » pon říj 19, 2020 15:49

Tak jestli mohu za "nováčky" 8)
Sice mám registraci celkem dlouho, ale vždy mám bádací období a pak dlouho nic. Teď jsem se na to zase vrhl a než to zase úplně naskočí, tak to chvíli trvá. Největší problém mi dělá němčina. Německy prostě neumím a ta slova mi tam nenaskakují. Obzvlášť pokud to je to nějaký okecávací zápis nebo poznámka. Z 99% se na to ale snažím přijít sám. Nicméně s pravidly nemám naprosto žádný problém. Jsem to přece já, kdo potřebuje pomoc a když to vyžaduje nějakou formu, tak ji prostě dodržím. Pravdou je, že nejsem úplně dorost, který to možná vidí jinak. :D
Jinak všem díky za forum, naopak se mi líbí, že je to striktní a utříděné, dá se dobře hledat. Na Okounu jede diskuse vše v jednom v rychlém tempu pořád pryč.
blackdog
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte dub 27, 2010 15:09
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: Plzeňsko, Podbrdsko, Lnáře, Blovicko, Ústeckoorlicko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Zora » pon říj 19, 2020 17:19

Němčiny se nebojte, ono těch používaných slov není zase tolik, s event. poznámkou kolegové čtečky pomůžou.

Pokud vidím snahu, jsem schopna dohledávat , pomáhat dohledávat, vysvětlovat záludnosti zápisů komukoliv třeba celý večer, podobně to funguje u těch, co se snaží přečíst vše, včetně zkratek a poznámek, někdy i toho, co v zápise snad ani není :-)
Rozhodně ale nebudu podávat opakovaně pomocnou ruku tam, kde vycítím, že se tazatel nesnaží, a že třeba ani není schopen (ochoten) údaje z předchozího příspěvku nějak hledat v dalším, navazujícím. Vnímám, že jde o "sosání", jak kdysi použila jedna kolegyně - bez vlastní snahy "vytěžit" z pomáhajícího co nejvíce.

Jinak - za fórum a všechny ty, kteří se snaží pomoci, děkuji za milá slova.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Jana28 » úte říj 20, 2020 11:46

Ráda bych přidala názor za mírně pokročilé v genealogii. Jsou tady mezi námi uživatelé, kteří nezjištně pomáhají a několikrát mi ušetřili spoustu času a hledání, ukázali další cestu a za to jim patří můj dík. Ano, občas jdou některé věci z jejich strany napsat víc diplomaticky. Citlivější povahy tím mohou asi lehce znejistět, ale pokud chci dělat rodokmen a někdo mi napíše, že jsem nepostupovala podle pravidel, tak se přeci hned neurazím nebo nezačnu nějakou žabomyší válku. Protože vysvětlovat někomu pořád dokola, že když chci něco přečíst, že se mám první snažit je prostě občas na palici a chápu, že to občas někomu ujede.
Navíc je tady bohužel skupina uživatelů, která by ráda, kdybyste jejich rodokmen udělali za ně. Komplet přečíst, vyhledat zápis, najít na internetu. Nejspíš nechápou, že to není vaše povinnost a prostě to zkoušejí a pak tu dělají zle, když jim nevyhovíte. Samozřejmě se stane, že něco nepochopíte hned, ale když se na tu samou věc ptáte 4x, tak je to pohodlnost a nic jiného.

Přeji všem badatelům hodně úspěchů.

Jana
Jana28
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned čer 14, 2020 13:15
Oblast pátrání: Berounsko

Re: Pomoc pro úplné začátečníky a/nebo problematiky

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 11:57

ano, fórum pomáhá všem, kdo mají zájem naučit se pracovat co nejvíce samostatně, s problémy ochotně poradíme, podáme pomocnou ruku.
Jenže - je k tomu potřeba systém, pořádek, přehlednost fóra.
Při nedodržení postupu, pravidel, následuje upozornění.
Pokud má ale tazatel již vyřešeno - nějaký dobrák poradí i přes nedostatečně jasně napsaný zápis, nemá moderátor možnost, jak reagovat. Blahosklonně nechat plavat? Ok, ale těch nesprávných dotazů a nevhodných předčasných odpovědí je za den několik.

Pak samozřejmě při následném napomínání je moderátorovi vytknuto, co to, probůh, dělá. (a opakovaně, pořád dokola)
Pořád si myslím, že fórum má svá pravidla, moderátor snad má nějaké oprávnění moderovat a všichni přece chceme, aby fórum mělo řád a zůstalo přehledné.

Tam, kde je sjednána náprava, dostane se odpovědi každému.

Jsem přesvědčena o tom, že když mě nebaví televize, tak ji vypnu, když mám problém s pravidly na fóru, tak tam nechodím. A když něco potřebuji, (nepřečtu, nedohledám, ) tak ta pravidla dodržím dvojnásob.
Vstupem na fórum se totiž každý z nás zavazuje pravidla dodržovat.
Z

Od rána dva příspěvky, kde pravidla nebyla dodržena .....Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků