Vojenské letecké snímky

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Vojenské letecké snímky

Příspěvekod marilla » pát srp 03, 2018 7:06

Všimla jsem si, že tady nikde není odkaz na vojenské letecké snímkování, které jsem často používala v práci. Vychází z něj server kontaminace.cenia.cz. Snímkování některých oblastí je už od r. 1936. Náhledy jsou volně přístupné s vodoznakem, ale ve velkém rozlišení, nákup je pak docela mastný - snímek/500 Kč.

https://lms.cuzk.cz/lms/lms_prehl_05.html
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Vojenské letecké snímky

Příspěvekod MMAGenea » pát srp 03, 2018 13:23

Diky, perfektni, neznal jsem.
Rozliseni co vidim, je i konecne, nebo nakupem ziskam kvalitnejsi ?
PS skoda ze nemaji i 18./19. stoleti :D
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: Vojenské letecké snímky

Příspěvekod marilla » pát srp 03, 2018 14:52

Nesrovnávala jsem to, pro pracovní účely jsem asi tři snímky pořizovala, tak se musím podívat.
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Vojenské letecké snímky

Příspěvekod pesovirodkm » ned říj 28, 2018 9:13

O vyšší kvalitě celkem pochybuji. Ty náhledy jsou ve špičkové kvalitě vzhledem k velikosti vyfotografované plochy. Toto nejsou satelitní snímky amerických špionážních družic, to je scan čtverečku obyčejného filmu poválečné technologie, navíc pořízený v pohybu za letu. Pro účely rodinné kroniky jsou náhledy naprosto perfektní, nečekejte, že na zakoupeném originálu budete schopni rozeznat opalující se prababičku.
Vodoznak není nijak rušivý, navíc se ho lze celkem dobře zbavit vhodným posunováním náhledu a následném poskládání více screenshotů v grafickém editoru, neboť není na pevné pozici, ale vykresluje se v závislosti na přiblížení a posunu snímku.

Jinak děkuji za odkaz, nevěděl jsem o něm :-)

Edit: teď koukám, že vodoznaku by se šlo zbavit i zcela automaticky bez pakárny v GIMPu: snímky jsou černobílé, zatímco vodoznak má barvu podle roku snímkování. Není tedy problém napsat skript, který vezme pixely s rozdílným R, G, B a nahradí je zprůměrovaným okolím pixelů, které mají RGB stejné :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků