Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod Zora » ned čer 03, 2012 11:52

Setkala jsem se s tím, že hodně prací, zadávaných na Masarykově universitě v Brně (obory český jazyk, archivnictví, historie....) se věnuje rodům nebo naopak proměnám obcí v čase. Sama jsem našla vypracovaný rodokmen jedné větve předků - zcela náhodně - k vyhledávanému přijmení stačí zadat jestě muni (Masarykova universita), nebo hledat přímo na stránkách MUNI - jsou tam odkazy na texty závěrečných prací. Netýká se pouze brněnska, ale často i dalších oblastí.
Má někdo podobnou zkušenost s jinými vysokými školami?

Zora
Naposledy upravil Zora dne stř čer 27, 2012 10:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod dobrou » ned čer 03, 2012 13:05

Zora píše:Setkala jsem se s tím, že hodně prací, zadávaných na Masarykově universitě v Brně (obory český jazyk, archivnictví, historie....) se věnuje rodům nebo naopak proměnám obcí v čase. Sama jsem našla vypracovaný rodokmen jedné větve předků - zcela náhodně - k vyhledávanému přijmení stačí zadat jestě muni (Masarykova universita), nebo hledat přímo na stránkách MUNI - jsou tam odkazy na texty závěrečných prací. Netýká se pouze brněnska, ale často i dalších oblastí.
Má někdo podobnou zkušenost s jinými vysokými školami?

Zora
zorajakub@volny.cz


Nekolik zajimavych praci se mi podarilo najit pres:
http://theses.cz - MUNI plus nejake dalsi
http://digitool.is.cuni.cz/ - Univerzita Karlova

Nejvice me potesil napr. castecny prepis urbare Lanskrounskeho panstvi z roku 1568. Cimz chci taky naznacit ze zajimave prace nemusi byt pouze primo z oboru genealogie, ale da se takto dostat k mnoha zajimavym historickym zdrojum.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod Oaker » úte srp 28, 2012 20:09

Kromě MUNI jsem našel zajímavou práci zde:

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Teologická fakulta
Katedra církevních dějin a patristiky
Diplomová práce: Matriční agenda v Čechách

http://theses.cz/id/f1eczq/downloadPraceContent_adipIdno_12277

Tohle je třeba pro mě nová informace:
Další matoucí skutečností při studiu matrik, zvláště při genealogickém studiu matričních pramenů, je skutečnost, že se vyskytovala stejná křestní jména sourozenců. Chybně by mohlo dojít k úvaze, že rodiče pojmenovali dítě stejným jménem proto, že jeho sourozenec zemřel. Tato úvaha je však chybná. V 17.a 18. století nebylo vzácností, když sourozenci stejného pohlaví nesli stejné jméno. Toto jméno značilo u každého z nich jiného patrona. To se však do matričních knih neuvádělo.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod Gemi » úte bře 19, 2013 21:20

Dobrý den, zdravím.
Souhlasím, mám stejnou zkušenost.Hledám své předky v oblasti Vysokého Mýta a našel jsem také diplomovou práci studentky FF Univerzity Pardubice.Práce sice není přímo na téma genealogie, ale týká se tématu souvisejícího.Pojednává o vývoji architektury a osídlení v obci Sedlec v okrese Vysoké Mýto. A v této práci jsem dokonce našel i poznámku pod čarou, že v konkrétním stavení jeden z mých předků bydlel a vlastnil v roce 1869 2 krávy :). Což je pro mne zajímavá a cenná informace, kterou bych tam opravdu cíleně nehledal.Tato práce obsahuje i fotografie a podrobné popisy jednotlivých domů v obci.
Považuji tedy tyto práce za zajímavý zdroj informací, které mohou doplnit hledání a archívech.
Gemi
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 19, 2013 20:50
Bydliště: Louka u Litvínova

Re: Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod hozacwa » ned dub 21, 2013 21:18

Dorý den.
Mám s různými bakalářskými/magisterskými pracemi stejné dobré zkušenosti. Chtěl bych však pozornost zaměřit také na oblast těchto aj. prací z historie konkrétních obcí, měst či regionů. Často se v nich objeví informace, které případného zájemce přímo vybídnou k návštěvě matrik z dané obce nebo regionu na základě konkrétních jmen a událostí. A vítězství, v tomto případě posun ve vlastní geneaogické práci je hned.
Příkladem významného genealogického zdroje jsou například dějiny města Dolních Kounic, které řadu let vycházeli a vycházejí ve čtvrtletnících "Naše město Dolní Kounice". Byly zpracovávány velmi fundovaně na vysoce odborné úrovni bývalým kounickým kronikářem M.Řiháčkem (+2011). Nyní v této neocenitelné práci pokračuje pan Bruno Němec.Tyto materiály lze najít na
http://www.dolnikounice.cz/dolnokounicky-zpravodaj.html
Kdo hledá své předky na jižní Moravě, zejména v obcích Dolnokounickém panství a jeho okolí, lepší zdroj informací nenajde.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Bakalářské, magisterské práce v oblasti genealogie

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2013 21:31

Samozřejmě zdroj znám, je naprosto neocenitelný... a je to jedna z mála prací, která se přímo dotýká našeho koutu Moravy.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků