SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » stř čer 27, 2018 8:41

Ještě dodám, že z mé strany vznikla potřeba stahovat celou knihu právě z důvodu, že webová aplikace je nepoužitelná. Je trochu vopruz listovat např. 500 stránkovou matrikou, kde u každé stránky musím čekat několik sekund než se doostří, pak čekat na doostřování při každém zoomu a modlit se, aby aplikace nehodila error. Je daleko rychlejší, příjemnější a ergonomičtější si nechat stáhnout, co potřebuji, a pak si na disku otevřít tolik knih najednou kolik potřebuji a rychle v nich listovat. Jako bonus pak mohu s knihou dělat další operace, které mi usnadní čtení. A to ještě nepočítám velký bonus, kdy stáhnutí celé knihy (= jednorázová operace) následně o dost sníží zatížení serveru (oproti současnému stavu, kdy se snímky stahují a zaostřují stále dokola) a urychlí prohlížení ostatním uživatelům.

Kdyby aplikace fungovala bez problému, tak bych stahování asi také nutně nepotřeboval (viz např. SOA Plzeň).
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi

Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Příspěvekod Zora » stř čer 27, 2018 8:46

Fakt je, že doostřování, zaostřování .... je šílenost. Vyhýbám se, pokud mohu, jak Litoměřicím, tak Opavě... Odcházejí mně na tom doslova oči. Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » stř čer 27, 2018 12:36

No to je pravda, to neustálé stahování a doostřování při každém zoomu a pohybu po stránce, kdy se zaostří třeba jen půlka a je třeba znovu stahovat nebo zoomovat, jenže mezitím najednou bum... error 500.

K tomu to šílené vyhledávání i v popisu matriky, kde je u každé seznam všech obcí, které kdy k farnosti patřily. V Opavě, když už se díky nesrozumitelným obrázkům nějakým zázrakem doklikám k matrikám, na tomhle končím, protože nedokážu najít, kde bych hledání omezila jen na kolonku "rozpis lokalit" (nebo jak se přesně jmenuje). V Litoměřicích už jsem na to přišla a v Praze jsem to ani nehledala, ta je pro hledání matriky specifická.

V Litoměřicích je pak pak ještě "dokonalý" jejich způsob vytváření názvů ostatních archivních materiálů, z nějž se nedozvíte, zda jde o gruntovnice nebo soupisy poddaných (nebo o jaký vlastně i jiný materiál) a pro jaké období je. To jejich "slavné" "i" v kroužku vedle názvu je tam k ničemu, protože obsahuje totéž, co je v názvu. Například "Velkostatek Mělník • inv. č. 113 • sig. 0 • pom. č. 0" je soupis poddaných a "Velkostatek Mělník • inv. č. 201 • sig. 0 • pom. č. 0" je pozemková kniha.
Za tohle je tedy plně zodpovědný archiv a nikoli tvůrci programu. A je fakt "lahůdka" v tomhle [autocenzura] hledat. :roll:

Udělat tady anketu o nejlepší a nejhorší archiv z hlediska zpřístupnění archiválií badatelům na internetu, na nejlepší archiv je jistě víc adeptů, ale nejhorší bych řekla že je jasný - SOA Litoměřice. V mých očích je tedy horší i než Zámrsk, kde se může jen stahovat a který má ještě velký dluh v podobě ostatních archivních materiálů.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Lada Ruzicka » stř čer 27, 2018 19:44

Právě o tom ostření a doostřování jsem jim psal a to by snad mělo být opravené jak jsem z E-mailu pochopil. Jenže stejně stažené celé matriky jsou nejlepší. Online když člověk hledá byť třeba jen konkrétní obec v matrice, tak klidně tím ztratím 5-10 minut. Když to mám stažené na disku, tak je to otázka vteřin "prolítnout". I to řešení v SOA Zámrsk mi přijde proti čemukoliv online jako perfektní. A to nemluvím o tom, že poměr cena/ výkon tam mají nejlepší. Jedno PDFko a ZIP soubory. Levněji už to opravdu nejde. :-) Ale proč ne. 100x lepší něž to doostřování V Litoměřicích...
Lada Ruzicka

Oblast pátrání: východočeský kraj

Příspěvekod Monika » stř čer 27, 2018 20:00

Neustálé doostřování se nijak nezměnilo - teď jsem tam byla a dělá to stále.

Mě tedy víc vyhovuje prohlížet archiválie online, Zámrsk mě silně zdržuje. Každému ale vyhovuje něco jiného a SOA Praha to řeší ideálně - nabízí obě možnosti.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod kolsi » čtv čer 28, 2018 9:13

A to jsme ještě zapomněli na to, že člověk si při prohlížení pomalu nemůže ani odskočit na záchod, protože při návratu se dozví pouze "Platnost session vypršela" a nazdar. Nedá se vrátit k poslednímu stavu; nedá se zjistit, na které stránce byl naposled... musí znovu otevřít web, matriku znovu otevřít a ručně dohledat poslední stranu.

Kdyby měli vyřešit všechny problémy aplikace Vademecum, tak by je to vyšlo dráž, než kdyby celý systém zahodili a pořídili nějakou normální aplikaci. Ale předpokládám, že toto dělat nebudou, protože stav, kdy je aplikace pro uživatele co nejvíce omezující, je pro ně vyhovující.
Tomáš
kolsi

Příspěvekod royt » čtv čer 28, 2018 9:58

Měl bych prosbu na kolsiho - neuveřejnil by znovu utilitku na stahování. Možná by se hodila více lidem.
royt

Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Příspěvekod kolsi » čtv čer 28, 2018 11:59

Bez problému ji poskytnu (odkaz přes SZ, aby se minimalizovala možnost, že zase bude zablokována), ale bude mi to chvilku trvat, protože budu do konce víkendu mimo své PC.
Tomáš
kolsi

Předchozí

Zpět na Nápady