SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Lada Ruzicka » ned čer 24, 2018 19:11

SOA Litoměřice by měl časem změnit nebo alespoň upravit SW na prohlížení matrik na svých stránkách. To je informace kterou mi sami sdělili. Neplánují ale ani do budoucna možnost stažení celých matrik. Prý mezi uživateli není o tuto funkcionalitu zájem a lidé preferují online prohlížení. Pokud nejsem jediný, kdo raději stáhne celou matriku a prohlíží offline ve svém počítači, pak by stálo možná za zvážení, aby se více lidí ozvalo s touto prosbou. Pokud uvidí, že to lidem opravu chybí, třeba časem stažení umožní. Stejně tak jako SOA Praha, kde to dříve také nešlo a nyní jde po zaregistrování stáhnout celá matrika.
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » pon čer 25, 2018 12:38

jo jo, o stahování celých matrik není mezi uživateli zájem, ale když jsem tenkrát udělal utilitku, která je umí stáhnout, tak i o víkendu měli do hodiny řešení, jak to zablokovat :D
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Lada Ruzicka » pon čer 25, 2018 19:15

Psal jsem jim řekněme zpětnou vazbu, co mi na jejich řešení prohlížení matrik vadí. A to že by bylo fajn zavést možnost stahovat celé matriky. Proběhlo pár mailů, působilo to na mne celkem konstruktivně. Možná by opravdu ovlivnilo přístup, kdyby více lidí slušně na SAO Litoměřice napsalo co jim chybí a co by chtělo udělat jinak.

Toto je posl. odpověď:

"připravujeme nový archivní portál, který chceme v testovací verzi spustit ještě letos. Věříme, že v něm už budou tyto chyby odladěné, popř. se budou vyskytovat v minimální možné míře. Pokud jde o stahování celých knih, poptávka je skutečně minimální, vysoce převažují ohlasy kvitující opak, totiž že uživatelé celé knihy stahovat nemusí."
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » pon čer 25, 2018 21:13

Zajímalo by mě, jak se projevuje ohlas, že uživatelé celé knihy stahovat nemusí. Že by jim lidi jen tak psali, že to nepotřebují, to asi ne, že :-D Takže to bude taková ta situace, kdy vyšší moc rozhodne za ostatní, protože sama ví nejlíp, co lidi chtějí.

Ale že psali konstruktivně, tak tomu bych i věřil. Nedávno jsem od nich četl nějakou ročenku, kde popisovali celkem odborně, proč jim tak dlouho trvá zveřejňovat pozemkové knihy, jak zpoždění není jejich vina atd. Kdo tomu nerozumí, tak by to asi chápal jako smysluplné důvody; ale, kdo tomu jenom trochu rozumí, tak pozná, že tam píšou úplný blbosti.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Zora » pon čer 25, 2018 21:23

Chápu, že většině lidí vyhovuje, že nemusí stahovat celé knihy. Ale laicky se zeptám, to je velký technický problém kromě prohlížení online umožnit i stahování celých knih? Proč se tomu tak nesmyslně vyhýbají, co tak hrozného by tato funkce navíc přinesla? Menší počet návštěvníků, méně kliků, nebo v čem tkví problém....
Když čtu a neodborně posuzuji zdejší výměnu názorů, tak bych řekla, že vyrobit utilitku (moc hezké slovo) není zas tak velký problém pro znalého jednotlivce, natož tedy pro tým "pracující na "spuštění testovací verze nového archivního portálu...."
Proč se jim tedy do toho nechce?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Lada Ruzicka » pon čer 25, 2018 23:11

To že to jde je jasné. Když to umožňuje SOA Praha nebo Zámrsk... Jisté problémy jim to způsobovat teoreticky může. Ale IT stránku tu nechci vůbec řešit. Spíše to co jsem psal na začátku. Napište jim prostě maily, že stahování matrik by lidé uvítali. Tady můžeme diskutovat na x stránek a nepovede to vůbec k ničemu. Když jim desítky lidí napíšou, že stahování celých matrik chtějí, třeba se něco pohne. A třeba také ne, ale více než je na to upozornit a poprosit ať stahovaní umožní asi stejně nezmůžeme.
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » úte čer 26, 2018 8:21

Přesně jak píše Monika. Od přechodu na "novou" verzi aplikace pamatuji, že jim psala spousta lidí ohledně chybějících funkcí a špatné stabilitě. A už je to několik let a stále se nic nezměnilo. Ale jakmile mají možnost aplikovat GDPR na materiály, na které se vůbec nevztahuje a mohou zamezit lidem prohlížení, tak je to okamžitě během pár dnů.

A podobnou situaci lze sledovat i v AHMP, které běží také na Vademecu. Spousta stížností od lidí, jak aplikace je pomalá, výpadky, náhodně končí s "Error 500", nemožnost inteligentního vyhledávání, náhodně přeskakování stránek pro prohlížení, i přesný postup, jak chyby vyvolat. A reakce od admina? Že prý těch výpadků není tolik (error asi 100x za hodinu je asi málo) a nejedná se o "aplikaci, na které stojí životy lidí", takže to není třeba řešit.

Ohledně nemožnosti prohlížet více matrik najednou je to pak velmi podobné. Až do určité aktualizace to šlo bez problému, pak najednou konec. A reakce admina? Že se to tak chová, protože prý ještě nikdo nevznesl požadavek, aby jich šlo prohlížet více najednou. Není taková reakce trochu směšná, když to až do určité doby šlo? Kolik asi tak měli požadavků, aby tato fungující funkce byla zrušena?

Proto já osobně nevidím jakýkoli smysl jim nějaký požadavek psát, protože vyřešit si to během jednoho večera po svém, mi přijde daleko rychlejší.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Lada Ruzicka » úte čer 26, 2018 16:11

Jak tedy čtu, tak pokud jsou reakce na podměty dlouhodobě ve výsledku +- žádné, co se obrátit na zřizovatele? Cože je Ministerstvo vnitra ČR...
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod karels » úte čer 26, 2018 18:25

Lada Ruzicka píše:"... Pokud jde o stahování celých knih, poptávka je skutečně minimální, vysoce převažují ohlasy kvitující opak, totiž že uživatelé celé knihy stahovat nemusí."

Obávám se, že v archívu to stále berou - buď stahování celých knih nebo prohlížení po stránkách. Ale myslím, že nikdo z uživatelů není proti tomu, aby fungovalo obojí. Protože každý způsob má své výhody a uživatel volí podle toho, co momentálně hledá.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » stř čer 27, 2018 7:41

Ještě dodám, že z mé strany vznikla potřeba stahovat celou knihu právě z důvodu, že webová aplikace je nepoužitelná. Je trochu vopruz listovat např. 500 stránkovou matrikou, kde u každé stránky musím čekat několik sekund než se doostří, pak čekat na doostřování při každém zoomu a modlit se, aby aplikace nehodila error. Je daleko rychlejší, příjemnější a ergonomičtější si nechat stáhnout, co potřebuji, a pak si na disku otevřít tolik knih najednou kolik potřebuji a rychle v nich listovat. Jako bonus pak mohu s knihou dělat další operace, které mi usnadní čtení. A to ještě nepočítám velký bonus, kdy stáhnutí celé knihy (= jednorázová operace) následně o dost sníží zatížení serveru (oproti současnému stavu, kdy se snímky stahují a zaostřují stále dokola) a urychlí prohlížení ostatním uživatelům.

Kdyby aplikace fungovala bez problému, tak bych stahování asi také nutně nepotřeboval (viz např. SOA Plzeň).
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Zora » stř čer 27, 2018 7:46

Fakt je, že doostřování, zaostřování .... je šílenost. Vyhýbám se, pokud mohu, jak Litoměřicím, tak Opavě... Odcházejí mně na tom doslova oči. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod Lada Ruzicka » stř čer 27, 2018 18:44

Právě o tom ostření a doostřování jsem jim psal a to by snad mělo být opravené jak jsem z E-mailu pochopil. Jenže stejně stažené celé matriky jsou nejlepší. Online když člověk hledá byť třeba jen konkrétní obec v matrice, tak klidně tím ztratím 5-10 minut. Když to mám stažené na disku, tak je to otázka vteřin "prolítnout". I to řešení v SOA Zámrsk mi přijde proti čemukoliv online jako perfektní. A to nemluvím o tom, že poměr cena/ výkon tam mají nejlepší. Jedno PDFko a ZIP soubory. Levněji už to opravdu nejde. :-) Ale proč ne. 100x lepší něž to doostřování V Litoměřicích...
Lada Ruzicka
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned úno 04, 2018 10:10
Oblast pátrání: východočeský kraj

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » čtv čer 28, 2018 8:13

A to jsme ještě zapomněli na to, že člověk si při prohlížení pomalu nemůže ani odskočit na záchod, protože při návratu se dozví pouze "Platnost session vypršela" a nazdar. Nedá se vrátit k poslednímu stavu; nedá se zjistit, na které stránce byl naposled... musí znovu otevřít web, matriku znovu otevřít a ručně dohledat poslední stranu.

Kdyby měli vyřešit všechny problémy aplikace Vademecum, tak by je to vyšlo dráž, než kdyby celý systém zahodili a pořídili nějakou normální aplikaci. Ale předpokládám, že toto dělat nebudou, protože stav, kdy je aplikace pro uživatele co nejvíce omezující, je pro ně vyhovující.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod royt » čtv čer 28, 2018 8:58

Měl bych prosbu na kolsiho - neuveřejnil by znovu utilitku na stahování. Možná by se hodila více lidem.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: SOA Litoměřice nový SW na prohlížení

Příspěvekod kolsi » čtv čer 28, 2018 10:59

Bez problému ji poskytnu (odkaz přes SZ, aby se minimalizovala možnost, že zase bude zablokována), ale bude mi to chvilku trvat, protože budu do konce víkendu mimo své PC.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků