návrh družby hledačů Opava Ostrava Olomouc atd atd

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

návrh družby hledačů Opava Ostrava Olomouc atd atd

Příspěvekod malohlava » pát pro 09, 2011 10:08

Po urputném prohledávání všeho a všude se pokusím připojit návrh.

Spíše než seznamy příjmení bych chtěl navrhnout jeden link družby genealogů amatérů i profesionálů dle spádových oblastí.

Například pro mne důležitá informace kolik stejně postižených zarputilých hledačů svého rodu, sedí nad matrikami například Opavy ( Opavska , Hlučínska Ostravska a podobně ) samozřejmě s kontaktním spojením
Naposledy upravil malohlava dne úte dub 24, 2012 13:50, celkově upraveno 1
malohlava
 
Příspěvky: 71
Registrován: ned pro 19, 2010 0:06
Bydliště: Opava

Příspěvekod TKempny » pát pro 09, 2011 14:50

tohle je lehce složitější si myslím, protože ne každý má přesně ohraničené území, např mě osobně zajímá podkrkonoší, celý moravskoslezský kraj, olomoucko, okolí sázavy a praha, dále wieliczka v polsku.

ale můžu říct že zatím nejvíc hledám v ZA Opava.

spíš si myslím že pro vás bude užitečnější se podívat:
http://prijmeni.psinec.com
http://rodopis.cz
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Paralelní databáze

Příspěvekod Václav » pát pro 09, 2011 23:53

To já bych byl pro to, aby po vzoru Třeboně i ostatní archyvy rozběhly paralelní databázi editovanou uživateli, kam by šly zapisovat údaje z matričních záznamů a ve které by se dalo vyhledávat podle různých kritérií. Leckdy člověk něco přehlédne, nebo přečte špatně a kdyby tam bylo i spojení na badatele, který ten záznam opsal, hned by se ukázalo, kdo v dané oblasti bádá. Možná by pro začátek stačilo jen Příjmení a Jméno. Navrhnul jsem to MZA už dvakrát, ale nějak se jim do toho nechce. Pokud to zaujme i další, zkuste MZA oslovit, ať je nás víc a třeba se nakonec rozhoupají.
Václav
 
Příspěvky: 174
Registrován: ned srp 20, 2006 8:51
Bydliště: Praha

Příspěvekod luvec » pon pro 12, 2011 20:20

Seznam badatelů a jejich oblíbených oblastí bádání bych přivítal také. Navíc by se mi líbil i nějaký klub/vlákno pro volný pokec badatelů z oblasti severní Moravy (pokud takoví vůbec existují, občas mám pocit, že nikoliv), nějaké ty tipy na zajímavé časopisy, knihy, mapy, fotky, archivní fondy v ZA Opava (a nafocené papírové pomůcky), no to už je přímo sen :wink:
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Příspěvekod zrnka písku » pon pro 12, 2011 21:04

Vytvořit klub pro oblast by problém nebyl, spíš jestli by byl zájem :?:
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Zdenek » pon pro 12, 2011 22:24

Myslím, že nemáte úplně pravdu. ,,Severomoraváků,, je tady spousta. Ale nevím, jestli je rozumné se separovat. Tady se můžeme setkávat s badately nejen z celé ČR, ale i ze zahraničí a řekněme si na rovinu, kdo má předky jen z jedné oblasti? Moji předci pocházejí ze 2/3 území ČR, ale i Slovenska a Rakouska. Kdyby měl každý kraj své fórum (vím, že nenavrhujete fórum, trochu přeháním), to bych celý den nedělal nic jiného, než přeskakoval z jednoho fóra na druhé. :lol:

Jo, všiml jsem si, že máte ve svých příjmení příjmení Kalus z Frenštátu. Já mám příjmení Kalmus, ale jen jednu generaci, a hlouběji do minulosti se tam toto příjmení nevyskytuje a je tam jen ten Kalus. Možná časem zjistíme, že máme společné předky, kolego ,,,moraváku,,, :D :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » pon pro 12, 2011 22:30

Joj, omlouvám se, Vaši Kalusovi nejsou z Frenštátu. :oops:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod luvec » pon pro 12, 2011 23:39

Zdenek: já třeba strašně rád chodím na http://www.okoun.cz/boards/rodokmeny%2C_genealogie, schází se tam odevšad plno lidí, se znalostmi, o kterých si můžu nechat jenom znát. Ale se severní Moravou je to slabé, už mě to ani nebaví se tam na něco ptát či otevírat nějaké severomoravské téma - odezva je slabá, většinou se rychle přejde k diskuzi k jiné oblasti u nás. Prostě mi chybí tlachání například nad tím, jaké nové matriky přibyly v ZA Opava (dělám si xls tabulky pro lepší vyhledávání), jaké jsou zajímavé publikace na camea, odkazy na staré mapy (já ostuda jsem donedávna neznal ani Principatvs Sielasiae Teschinensis anebo lokální mapy z Beskyd ze 17. století ve fondech Těšínské Komory a České dvorské kanceláře), teď jsem se konečně dostal k historii valašské kolonizace na Moravě, no anebo poválečné osídlování pohraničí (Krnovsko, Bruntálsko) a přidělování vesnic jiným vesnicím k zasídlení... jako rád si objevuju už objevené :wink: ale občas bych nepohrdl i nějakou tou diskuzí a sdílením informací.
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Příspěvekod ozana » úte pro 13, 2011 12:50

Znalců oblasti Severní moravy a Slezska je tu holt málo. Těžko někomu radit, když to dělá člověk-amatér sotva pár let.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod TKempny » úte pro 13, 2011 12:57

na mageo mi přišlo zase poměrně dost lidí z oblastí co mě zajímají, ale jsme zase tady.

možná by nebylo špatně udělat jdno vlákno tady a tam by se házely zajímavé odkazy co se týče naší oblasti, nicméně i tak mi přijde to separování zbytečné:)
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod bursica.d » úte pro 13, 2011 17:42

Je pravdou že genealogů zabývajících se JEN severní nebo jižní Moravou je velice málo. Skoro každý z nás časem najde svého předka z opačného koutu republiky. Musím však souhlasit se Zdeňkem, že separace by zřejmě
nebyla dobrá a spíše by mohla být na škodu. Máme více genealogických portálů a na každém z nich je možné najít osoby, které bádají ve stejné oblasti. Několikrát jsem se přesvědčila, že genealogové z druhého konce republiky dovedou poradit nebo pomoci, protože mají znalosti i z těchto oblastí Moravy. :)
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod zrnka písku » ned pro 18, 2011 14:20

bursica.d píše:Je pravdou že genealogů zabývajících se JEN severní nebo jižní Moravou je velice málo.


Že zrovná já musím být bílou vránou :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod TKempny » ned pro 18, 2011 14:33

zrnka písku píše:
bursica.d píše:Je pravdou že genealogů zabývajících se JEN severní nebo jižní Moravou je velice málo.


Že zrovná já musím být bílou vránou :-)


to mi povídejte že vás zajímá opravdu JEN tato lokalita, to byste měla opravdu podivné štěstí na předky
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod zrnka písku » ned pro 18, 2011 16:14

TKempny píše:
zrnka písku píše:
bursica.d píše:Je pravdou že genealogů zabývajících se JEN severní nebo jižní Moravou je velice málo.


Že zrovná já musím být bílou vránou :-)


to mi povídejte že vás zajímá opravdu JEN tato lokalita, to byste měla opravdu podivné štěstí na předky


Nebudete mi to asi věřit, ale vlezu se asi do 30-40 km v hodně široké rodině a asi 10-15 km v té méně široké - dalo by se říct, že jsem (přes 300 let) nemusela opustit trojúhelník Bílovec - Opava - Ostrava, kromě Tiché u Franštátu a Sklenova.
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod ozana » ned pro 18, 2011 17:46

Žádný bratranec/sestřenice si nevzal/a někoho pocházející z jiného koutu ČR?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků